پزشکی

کمبود هورمون لوتئینه کننده - کمبود LH

کمبود هورمون لوتئینه کننده

این هورمون نقش مهمی در سیستم های تولید مثل زنان و مردان دارد. یک ماده شیمیایی طبیعی است که توسط غده هیپوفیز منتشر می شود که در قسمت پایین مغز قرار دارد.


یک عضو از یک گروهی از هورمون ها به نام گنادوتروپین ها هستند، LH بیضه در مردان و تخمدان ها در زنان را تحریک می کند. بدون آن، انسان نمی تواند تولید مثل کند. LH آزاد می شود زمانی که یک زن تخمک گذاری می کند و سبب آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود. در مردان، LH باعث می شود که بیضه ها تستوسترون را تولید کنند.
کمبود هورمون LH تأثیرات منفی بر تولید مثل دارد. برای درک پیامدهای کمبود هورمون LH مهم است که ابتدا اثر این هورمون را در بدن انسان درک کنید. هورمون Luteinizing) LH) یک هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز است. هورمون لوتئینه کننده برای تولید مثل در مردان و زنان بسیار مهم است. در زنان، هورمون لوتئینه کننده چرخه قاعدگی و تخمک گذاری (انتشار سلول تخمک از تخمدان) را حفظ می کند. در مردان، هورمون لوتئینه کننده باعث تولید هورمون دیگری به نام تستوسترون می شود. تستوسترون برای تولید اسپرم مهم است.

توابع هورمون لوتئینه کننده

کمبود هورمون LH تقریباً همیشه با کمبود هورمون دیگر، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) رخ می دهد. این اتفاق می افتد چون هورمون لوتئینه کننده و هورمون تحریک کننده فولیکول توسط غده هیپوفیز ایجاد می شود. بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و گنادها (غدد جنسی) تولید هورمون های مهم مختلف را کنترل می کند. آنها یک سیستم به نام محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - گناد را تشکیل می دهند. مهم است که اثرات هر یک از اجزاء این محور را به دیگری درک کنید.
هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) را تولید می کند.
هورمون آزاد کننده گنادوتروپین، هیپوفیز را تحریک می کند تا هورمون لوتئینه کننده و هورمون تحریک کننده فولیکول را ایجاد کند.
در خانم ها، هورمون لووتئینه کننده (LH) باعث تحریک تخمدان (گناد زن) می شود تا هورمون های استرادیول، پروژسترون و هورمون آندروژن را ایجاد کند.
در مردان، هورمون لوتئینه کننده و هورمون تحریک کننده فولیکول برای تولید اسپرم درون بیضه مورد نیاز است.
بنابراین کمبود هورمون لوتئینه کننده می تواند فرآیندهای طبیعی تولید مثل را ناراحت کند. کمبود هورمون لوتئینه کننده می تواند منجر به تاخیر بلوغ و کاهش میزان هورمون های ترشح شده از گناد (hypogonadism) شود. در بزرگسالان ممکن است به اندازه قابل ملاحظه ای نباشد و فقط زمانی که مشکل افت بارداری (ناباروری) وجود دارد به توجه بیمار می آید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیوع کمبود LH

Hypogonadism ناشی از کمبود هورمون لوتئینیزه 1 در 10،000 تا 86،000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر موارد، این با از دست دادن حس بوی شناخته شده است. این اختلال شامل عدم حس بویایی آنوسمیا یا سندرم كالمن می باشد. استرس همچنین می تواند سطح هورمون آزاد کننده گنادوتروپین را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به هیپوگونادیسم شود. این می تواند قاعدگی را در زنان متوقف کند. قاعدگی همچنین ممکن است در اثر غده هیپوفیز بد عمل کننده یا غير واکنشی متوقف شود. کمبود هورمون لوتئینه کننده می تواند هر دو مرد و زن را تحت تاثیر قرار دهد با این حال، سندرم کالمن اغلب نسبت به مردان بیشتر از زنان است. هیپوگنادیسم و هیپوفیز با عملکرد بد بر مردان و زنان تاثیر می گذارند.

علل کمبود هورمون لوتئینه کننده (LH)

سندرم Kallmann به ارث برده می شود و در خانواده ها اجرا می شود. هیپوگنادیسم همچنین ممکن است ژنتیکی باشد. با این حال، در برخی موارد، علل هیپوگنادیسم را نمی توان یافت. فعالیت های بدنی بیش از حد، اختلالات خوردن، گرسنگی و مشکلات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس که آن را تنظیم می کند ممکن است به هیپوگونادیسم کمک کند. کمبود هورمون لوتئینه کننده ممکن است از علل هیپوتالاموس یا هیپوفیز ناشی شود.

علل هیپوتالامیک

سندرم Kallmann هیپوگونادیسم را با آنوسمیا یا بدون حس بویایی توصیف می کند. در برخی موارد، آن را به ارث برده است. هیپوتالاموس مبتلایان به سندرم کالمن، سلول های تولید کننده هورمون آزاد کننده گونادوتروپین را از بین نمی برد. در نتیجه غده هیپوفیز به طور مناسب برای تولید هورمون لوتئینیزه (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) تحریک نمی شود. به همین علت، گونادها هورمون های جنسی تولید نمی کنند و عملکرد مورد انتظار را انجام نمی دهند.
گاهی اوقات تغییر (جهش) در ساختار هورمون لوتئینیزه کننده، علیرغم غده هیپوفیز و گناد طبیعی، منجر به هیپوگونادیسم می شود. در مردان، استروژن بازخورد منفی برای جلوگیری از ترشح هورمون آزاد کننده گنادوتروپین می دهد. در برخی افراد، این سیستم بازخورد ممکن است نقص داشته باشد. هیپوگنادیسم مربوط به استرس ممکن است در زنان تحت استرس فیزیکی یا متابولیکی (مانند کاهش شدید وزن یا تمرینات جسمی) رخ دهد. این همچنین باعث کمبود هورمون لوتئینه کننده و هورمون تحریک کننده فولیکول می شود. اختلالات هیپوتالاموس مزمن نیز ممکن است مسئول باشند.

علل هیپوفیز

تومورهای هیپوفیز، رگهای خونی و التهاب غده هیپوفیز ممکن است منجر به کمبود هورمون لوتئینه کننده شود. شرایط پزشکی مانند تومورهای هیپوفیز، غده تیروئید ضعیف، از دست دادن عملکرد کلیه و استفاده از بعضی از داروها (مانند ضد سایکوزها، متوکلوپرامید، استروژن، داروهای ضد فشار خون، سایمتیدین) همچنین می تواند باعث کمبود هورمون لوتئینه کننده و کمبود FSH شود. در این موارد غده هیپوفیز تحت تأثیر تولید و ترشح هورمون لوتئینه کننده قرار می گیرد با وجود اینکه هیپوتالاموس طبیعی است.

علائم کمبود هورمون لوتئینه کننده (LH)

نشانه های اصلی این تغییرات در سلامت باروری و افت بارداری و توسعه ویژگی های جنسی ثانویه است.
سندرم كالمن
بلوغ تاخیری
آنوسمیا
عدم قاعدگی در زنان
عدم وجود موهای بدن، صورت یا پوبیک در مردان
عدم وجود موهای (زیر بغل) و پوبیک در زنان
رشد کم سینه در زنان
هیپوگنادیسم
هیپوگنادیسم اساساً همان علائم است اما آنوسمیا وجود ندارد. اختلالات جنسی در مردان و ناباروری در مردان و زنان در سال های بزرگسالان دیده می شود.

تشخیص کمبود هورمون لوتئینه کننده (LH)

علائم به تنهایی می تواند به بسیاری از علل مختلف هیپوگنادیسم و شرایط مرتبط باشد. آزمایشات زیر می تواند برای تشخیص کمبود LH انجام شود.
تست های آزمایشگاهی: نمونه های خون برای تعیین سطوح هورمون لوتئینه کننده (LH)، هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، پرولاکتین (PRL)، استرادیول و هورمون تحریک کننده فولیکول FSH مورد آزمایش قرار می گیرند. سطوح پایین هورمون لوتئینه کننده یا هورمون تحریک کننده فولیکول و استرادیول یک مشکل در هیپوتالاموس را نشان می دهد.
مطالعات تصویربرداری: یک اسکن مغناطیسی رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند تومور یا سایر اختلالات مغز را تشخیص دهد.
آزمون بویایی (olfactory): این آزمایش ها زمانی انجام می شود که احتمال ابتلا به سندرم كالمن وجود دارد.

درمان کمبود هورمون لوتئینه کننده

گزینه های درمان را می توان در هیپوگنادیسم و یا اختلال عملکرد هیپوفیز قرار داد. کمبود هورمون لوتئینه کننده هنگامی که بدون درمان رها شود می تواند منجر به رشد غیرطبیعی افراد جوان، ناباروری و اختلال عملکرد جنسی شود. کمبود هورمون لوتئینه کننده درمان نشده و هیپوگنادیسم نیز ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان را افزایش دهد.

درمان هیپوگنادیسم

استروژن به زنان با تاخیر بلوغ داده می شود که در ایجاد ویژگی های جنسی ثانویه مانند سینه، موی ناحیه شکم و شکل بدن کمک می کند.
تزریق گنادوتروپین به زنان بالغ برای شروع تخمک گذاری داده می شود.
خطر کاهش پروژستین ها ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش می دهند.
افزایش وزن به برگرداندن قاعدگی در زنان کمک می کند.
تستوسترون به مردان با تاخیر بلوغ داده می شود که در بازگرداندن میل جنسی کمک می کند و سبب توسعه ویژگی های جنسی ثانویه مانند موی ناحیه شکم و مردانگی می شود.
پمپ هورمون آزاد کننده گونادوتروپین می تواند هورمون آزاد کننده گنادوتروپین را در زیر پوست در مردان تحویل دهد.
درمان هورمون آزاد کننده گنادوتروپین و درمان کلومیفن سیترات، هر دو عملکرد جنسی و تولید اسپرم را بهبود می بخشد.

درمان اختلال هیپوفیز

آگونیست های دوپامین (مانند کابرگولین، بروموکریپتین) ترشح پرولاکتین را بلوک می کنند و به مردان و زنان میل باروری می دهد.
قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی یا استروژن و پروژستین به زنان برای تنظیم قاعدگی توصیه می شود.
جراحی فقط در موارد تومورهای هیپوفیز انجام می شود.

داروهای کمبود هورمون لوتئینه کننده (LH)

بیماران با کمبود هورمون لوتئینه کننده داروهای مصنوعی از داروهای پروژسترون و عوامل القاء تخمک گذاری (مانند کلومیفن سیترات) داده می شوند.
آندروژن ها برای درمان هیپوگونادیسم داده می شوند.
تستوسترون ویژگی های جنسی ثانویه ای را در مردان مبتلا به کمبود آندروژن ایجاد می کند.
مشتقات استروژن به عنوان درمان جایگزین استروژن استفاده می شود.
استرادیول سطوح استروژن را بازیابی می کند. استروژن بازخورد منفی را فراهم می کند که باعث کاهش انتشار گنادوتروپین ها از هیپوتالاموس می شود. اگر استرادیول در 10 سال یائسگی شروع شود می تواند از شکستگی های استخوانی ستون فقرات و لگن جلوگیری کند. استرادیول همچنین بلوغ را ترویج می کند.
عوامل القاء تخمک گذاری (مثل فولیتروپین آلفا، کلومیفن سیترات) باعث ترویج تخمک گذاری می شوند. Follitropin alfa باعث تولید استروئید از گناد می شود. کلومیفن سیترات به صورت خوراکی برای ترویج تخمک گذاری داده می شود.

در ادامه بخوانید: عدم تعادل هورمونی در بدن: آنچه باید بدانید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 3 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. ثمین

سلام همسر من سندروم کالمن داره می خواستم بدونم با مصرف دارو ما صاحب فرزند میشم یانه

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    ثمین
  1. 5 / 5

سندرم کالمن (KS) یک اختلال ژنتیکی با بروز یک در هر 50000 زن است. یکی از جنبه های مهم مدیریت KS در رسیدن به بارداری موفق است. در فرخی مطالعات بارداری انجام شده منجر به سقط شده است. گاهی اوقات، رسیدن به باروری در سندرم کالمن ممکن است چالش برانگیز...

سندرم کالمن (KS) یک اختلال ژنتیکی با بروز یک در هر 50000 زن است. یکی از جنبه های مهم مدیریت KS در رسیدن به بارداری موفق است. در فرخی مطالعات بارداری انجام شده منجر به سقط شده است. گاهی اوقات، رسیدن به باروری در سندرم کالمن ممکن است چالش برانگیز باشد اما با تلاش های مداوم نتایج معمولاً ثمربخش است. تشخیص KS و شروع هورمون درمانی در زمان مناسب بسیار مهم است تا بتوان به نتیجه رضایت بخشی از باروری دست یافت.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. Maede
  1. 1 / 5

سلام بنده کمبود هورمونLHدارم ک با انجام ازمایش هورمونی مشخص شد ک LH:0/2IU/L
متخصص رفتم گفتن اگه با دارو درمان نشه باید برای بارداری IVFانجام بدین
دکتر راهی دیگ هست که IVFانجام ندم با قرص و دارو بتونم بچه دار بشم خیلی نگرانم ?

  پیوست ها
 

  1. احمد

سلام
من سطح هورمون LH بدنم کمتر از یک دهمه(۰/۱)
ولی چون که تسترون تزریق میکنم سطح تستسترون خونم 5/37 هستش
به نظرتون باید چیکار کنم تزریق تستسترون رو همچنان ادامه بدم؟ یا داروی جدیدی باید استفاده کنم
الان یک سالی میشه که تستسترون تزریق میکنم...

سلام
من سطح هورمون LH بدنم کمتر از یک دهمه(۰/۱)
ولی چون که تسترون تزریق میکنم سطح تستسترون خونم 5/37 هستش
به نظرتون باید چیکار کنم تزریق تستسترون رو همچنان ادامه بدم؟ یا داروی جدیدی باید استفاده کنم
الان یک سالی میشه که تستسترون تزریق میکنم اما اندازه بیضه هام خیلی فرق نکرده. کوچیکه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. مهسا

چگونه میتوان میزان Lh را با خوراکی ها کم کرد ؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search