پزشکی

تفسیر آزمایش ادرار

تفسیر تست کامل ادرار

آزمایش ادرار مجموعه ای از آزمایشات بر روی ادرار شما است. بررسی فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار است. این شامل تعدادی آزمایش برای تشخیص و اندازه گیری ترکیبات مختلف است که از طریق ادرار عبور می کنند.

پزشکان از آن برای بررسی نشانه های بیماری یا شرایط معمول استفاده می کنند. سایر اسامی آن عبارتند از آزمایش ادرار، تجزیه ادرار و UA.
شما ممکن است یک بررسی ادرار را به عنوان بخشی از یک بررسی منظم از سلامت کلی خود، به عنوان مثال به عنوان بخشی از معاینات فیزیکی سالانه است. بررسی ادرار یکی از راه های پیدا کردن بیماری های خاص در مراحل اولیه آن ها است. آنها عبارتند از:
بیماری کلیوی
بیماری کبد
دیابت
همچنین اگر بخواهید جراحی انجام دهید یا قرار است در بیمارستان بستری شوید آزمایش ادرار برای شما توسط پزشک درخواست می شود بررسی ادرار می تواند بخشی از بررسی حاملگی باشد.
اگر علائم یک بیماری کلیوی یا دستگاه ادراری را داشته باشید ممکن است این آزمایشات برای پیدا کردن مشکل شما وجود داشته باشد. این علائم عبارتند از:
درد در شکم شما
درد در پشت شما
درد زمانی که شما ادرار دارید و یا مکرر نیاز به دفع ادرار دارید.
خون در ادرار باشد.
شما همچنین ممکن است این آزمایش را به طور مرتب انجام دهید اگر وضعیتی مانند بیماری کلیوی دارید که باید در طول زمان مشاهده شود.

چگونه کار می کند؟

سه روش برای تجزیه و تحلیل ادرار وجود دارد و برای آزمایش شما ممکن است از همه آنها استفاده شود.
یکی امتحان با بینایی است که رنگ و وضوح را بررسی می کند. اگر ادرار شما خون دارد ممکن است قرمز یا قهوه ای تیره باشد. کف می تواند نشانه ای از بیماری کلیوی باشد در حالی که ادرار ابری ممکن است به این معنی باشد که شما یک عفونت دارید.
معاینه میکروسکوپی برای چیزهایی که خیلی کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی شوند. برخی از چیزهایی که نباید در ادرار شما باشد میکروسکوپ می تواند پیدا کند که عبارتند از:
سلول های قرمز خون
گلبول های سفید خون
باکتری
کریستال (تکه های مواد معدنی - نشانه احتمالی سنگ کلیه)
بخش سوم آزمایش ادرار آزمون تست سنجش است که از یک نوار پلاستیکی نازک با مواد شیمیایی استفاده می کند. آن را به داخل ادرار فرو می کنند و مواد شیمیایی موجود در نوار واکنش نشان می دهند و رنگ آن را تغییر می دهند. چیزهایی که تست نوار ادراری می تواند بررسی کند عبارتند از:
اسیدیته یا pH. اگر اسید غیر طبیعی باشد شما می توانید سنگ کلیه، یک عفونت ادراری (UTI) یا یک بیماری دیگر داشته باشید.
پروتئین. این می تواند نشانه ای باشد که کلیه های شما درست کار نمی کنند. کلیه ها مواد زائد را از خون شما می گیرند.
گلوکز. محتوای قند بالا نشانگر دیابت است.
گلبول های سفید خون. این نشانه ای از عفونت یا التهاب در کلیه ها و یا در هر جای دیگر در امتداد دستگاه ادراری است.
نیتریت. این بدان معنی است که عفونت با انواع خاصی از باکتری وجود دارد.
بیلیروبین. این محصول زائد که معمولاً توسط کبد شما حذف می شود ممکن است به این معنی باشد که کبد شما به درستی کار نمی کند.
خون در ادرار. گاهی اوقات این نشانه ای از عفونت ها یا بیماری های خاص است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چکار باید انجام دهید؟

اگر آزمایش ادرار تنها تست شما باشد قبل از انجام این کار باید بتوانید غذا بخورید. چغندر و رنگهای غذایی می توانند رنگ ادرار شما را تغییر دهند بنابراین ممکن است بخواهید قبل از غذا بخورید.
چگونه برای تست آماده شویم
بعضی از داروها رنگ ادرار را تغییر می دهند اما این نشانه ای از بیماری نیست. ارائه دهنده شما ممکن است به شما بگوید که هر داروی دیگری را که می تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد متوقف کند.
داروهایی که می توانند رنگ ادرار را تغییر دهند عبارتند از:
کلروکین
مکمل آهن
لوودوپا
نیتروفورانتوئین
فنازوپیریدین
فنوتیازین
فنی توئین
ریبوفلاوین
تریامترن
اطمینان حاصل کنید که دکتر خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها. اگر قاعدگی دارید به پزشک خود بگویید.
از شما خواسته می شود که نمونه ای از ادرار را در خانه تهیه کنید و آن را با خود بیاورید یا آن را در دفتر آزمایشگاه خود تهیه کنید. در آزمایشگاه به شما یک ظرف برای گرفتن نمونه داده خواهد شد.
بهترین نتایج حاصل از روش "clean-catch" می باشد. در اینجا مراحل تهیه است:
منطقه اطراف ادرار را بشویید.
شروع به ادرار داخل توالت کنید
وسط ادرار را نگه دارید.
بگذارید 1 تا 2 اونس به ظرف وارد شود.
بقیه ادرار را در توالت بریزید
دستورالعمل های پزشک خود را برای انتقال نمونه دنبال کنید.
توجه: برای نوزادان و افرادی که قادر به ارائه چنین نمونه ای نیستند ممکن است پزشک یک لوله نرم و باریک به نام کاتتر را از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد کند.

مشاهده ته نشین ادرار

رسوب ادرار منبع غنی از اطلاعات تشخیصی است. گاهی اوقات یک یافته تنها (به عنوان مثال، کریستالهای سيستين) پاتوگنومونيک است. غالبا رسوب باید به عنوان یک کل در نظر گرفته شود و در ارتباط با یافته های بالینی و سایر آزمایشات تفسیر شود. الگوهای متعددی تاکید دارند
در سندرم حاد نفریت، ادرار ممکن است صورتی یا قهوه ای مایل به زرد و کثیف باشد. خونریزی و پروتئینوری متوسط، با استفاده از آنالیز ته نشین شناسایی می شوند. معاینه میکروسکوپی نشان می دهد که RBC های dysmorphic و کست های RBC و همچنین کست گرانولار و هیالین؛ کستهای WBC نادر هستند. در سندرم نفروتیک، ادرار روشن یا زرد است. ممکن است به دلیل افزایش محتوای پروتئین و تغییر کشش سطحی ادرار، ادرار کف دار باشد. در مقایسه با رسوبات بیماران مبتلا به نفریت، رسوبات نفرویتی نازک است. کست های Hyaline و lipiduria با جسم چرب بیضوی و یا کپسول های لیپیدی لادن ظاهر می شوند. کست های گرانول و چند سلول لوله ای نیز ممکن است همراه با چند RBC باشد. با برخی از انواع گلومرولونفریت مزمن، رسوب "تلسکوپ" مشاهده می شود این اصطلاح به حضور عناصر یک رسوب نفریتی همراه با کست های وسیع یا مومی اشاره می کند که نشان دهنده انتروفی توبولی است. یافته های Dipstick پروتئینوری سنگین ممکن است وجود داشته باشد. در پیلونفریت، کست های WBC و WBC زیاد همراه با باکتری وجود دارد. در عفونتهای دستگاه تناسلی، WBC castes وجود ندارد. رسوب در ATN نشان می دهد سلول های لوله ای، کست سلول های لوله ای و کست های گرانول قهوه ای خاکستری است. به تازگی نمره رسوب ادرار به دست آمده از مجموع امتیاز داده شده برای تعداد سلول های اپیتلیال لوله ای کلیوی مشاهده شده در هر HPF و تعداد کست های دانه ای مشاهده شده در هر زمینه کم قدرت در یک مطالعه تک محوری در تمایز مفید است ATN از علل دیگر AKI حداقل یک شاخص مشابه دیگر پیشنهاد شده است. این رویکرد کمی، وعده را نشان می دهد اما هیچ سیستم رتبه بندی تا به حال به طور گسترده تایید نشده است یا هنوز پذیرفته نشده است.

این نتایج چه معنی می دهد؟

این تست علائم هشدار دهنده را ارائه می دهد اما نمی تواند به دکتر شما اطمینان دهد که هر چیزی با شما اشتباه است. نتایج ممکن است نشانه ای باشد که شما نیاز به آزمایش بیشتر و پیگیری داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search