پزشکی

خونریزی معده - نشانه ها، علل و خطرات

علل و علائم خونریزی معده

خونریزی گوارشی (GI) یک نشانه اختلال در دستگاه گوارش شما است. خون اغلب در مدفوع یا استفراغ ظاهر می شود اما همیشه قابل مشاهده نیست هرچند ممکن است مدفوع سیاه یا قیری شود. سطح خونریزی می تواند از خفیف تا شدید باشد و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

خونریزی ممکن است در هر ارگانی رخ دهد اما خونریزی داخلی در روده بیشتر شایع است. این شامل مری، معده یا روده است. این اتفاق زمانی می افتد که دیواره داخلی روده آسیب دیده است و یک پارگی در داخل دیواره رگ های خونی وجود دارد. معده یکی از محل های رایج است. تکنولوژی تصویربرداری پیشرفته، در صورت نیاز، معمولاً می تواند علت خونریزی را تشخیص دهد. درمان بستگی به منبع خونریزی دارد.

خونریزی معده چیست؟

خونریزی معده خونریزی از دیواره معده است. خون به داخل حفره معده وارد می شود. دیواره معده یک خونریزی گسترده به داخل معده دارد. هر فاکتوری که ممکن است یکپارچگی دیوار داخلی را به خطر بیندازد ممکن است منجر به خونریزی شود. این می تواند از برش های کوچک و زخم ها در پوشش، زخم های خونریزی دهنده تا پارگی های واقعی دیوار معده متفاوت باشد. خونریزی معده نیز به عنوان گاستروراژی یا خونریزی معده معروف است.
خونریزی در معده همیشه نشانه ای را ایجاد نمی کند. خونریزی کوچک ممکن است برای مدت طولانی ناشناخته باقی بماند تا آنکه به کم خونی کمک کند و در طی آندوسکوپی تشخیص داده شود و یا با میزان کم خون در مدفوع تشخیص داده شود. با کم خونی و خون در آزمایش مدفوع، هیچ نشانه مشخصی از جایی که خونریزی در داخل روده رخ می دهد وجود ندارد.
هر نشانه ای از خونریزی دستگاه گوارش فوقانی باید جدی گرفته شود و باید به دنبال درمان پزشکی فوری باشید. اغلب موارد خونریزی گوارشی فوقانی (مری، معده، دوازدهه) ناشی از خونریزی در داخل معده است. تعدادی از علل خونریزی معده وجود دارد که برخی از آنها ممکن است حاد باشد و نیازی به درمان نباشند در حالی که برخی می توانند به بیماری های مزمن شدید مرتبط باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم خونریزی معده

خونریزی از معده می تواند باعث ایجاد علائم متعددی شود که بعضی از آنها به وضوح خونریزی را نشان می دهند در حالیکه برخی می توانند مبهم و اشتباه در دیگر شرایط دستگاه گوارش باشند. علائم و نشانه های خونریزی معده عبارتند از:
استفراغ قرمز، خون "تازه" (هماتمز).
استفراغ "قدیمی"، خون قهوه ای تا سیاه است که شبیه به قهوه زمینی است.
حضور خون تازه در مدفوع (هماتوشزی).
مدفوع سیاه با توجه به حضور خون "قدیمی" (ملنا).
درد اپیگاستر (قسمت بالای وسط شکم، درست زیر استخوان سینه) که ممکن است از درد تیز و سیخ زدن تا گرفتگی معده متفاوت باشد.
سرگیجه یا احساس سبکی سر.
همه این علائم و نشانه های خونریزی معده ممکن است وجود نداشته باشد. خون در استفراغ (هماتمز) برای تشخیص افتراقی خونریزی دستگاه گوارش فوقانی کافی است اما نمی تواند علت خون معده را جدا کند. همچنین می تواند با خونریزی از مری یا دوازدهه از روده کوچک ایجاد شود.
علائم و نشانه های دیگر خونریزی معده شامل موارد زیر است:
کم خونی
درد شکمی عمومی.
خستگی و تنگی نفس در خونریزی مزمن.
غش کردن اگر خونریزی قابل توجه باشد.
عدم اشتها
از دست دادن وزن در موارد مزمن
بوی و طعم و مزه خون. این موضوع ذهنی است اما گاهی اوقات با خونریزی دستگاه گوارش فوقانی گزارش می شود.

چرا مهم است که علائم خونریزی را نادیده نگیریم؟

فردی که از دستگاه گوارش خود خونریزی می کند ممکن است علائم شوک یا هیپوولمی را نشان دهد (کاهش حجم خون در گردش). سایر شاخص های وضعیت اضطراری مرتبط با خونریزی دستگاه گوارش عبارتند از:
تاکیکاردی (ضربان قلب سریع)
Tachypnea (تنفس سریع)
فشار خون پایین (Hypotension)
سینکوپ (غش کردن)
رنگ پریدگی (paleness)
دیافورز (عرق کردن)
الیگوری (کاهش تولید ادرار)
گیجی
به یاد داشته باشید اگر این علائم دارید می بایست فوراً به مراقبت اورژانسی مراجعه کنید. اگر خونریزی قابل توجه باشد مهم است که مایعات داخل وریدی، مدیریت جریان خون و انتقال خون به منظور تثبیت آن، حتی در زمان ارزیابی اولیه برای تعیین منبع خاص خونریزی، مهم باشد.

خطرات خونریزی

علائم پرچم قرمز که به عنوان یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شوند.
فشار خون پایین (افت فشارخون).
ضربان قلب بالا (تاکیکاردی).
نشانه های شوک در موارد خونریزی قابل توجه.
رنگ پریدگی.
تعریق.

علل خونریزی معده

خونریزی معده می تواند حاد یا مزمن باشد. موارد حاد ممکن است خفیف یا شدید باشد و احتمالاً اگر به دنبال درمان پزشکی فوری نباشد حتی منجر به مرگ می شود. خونریزی مزمن معده معمولاً خفیف است اگرچه ممکن است تشدید و حاد شود. ارزیابی بالینی، از جمله تاریخچه بیماری، ارزیابی نشانه ها و علائم، آزمایش خون و مطالعات تصویربرداری به شناسایی محل خونریزی و جدا کردن کمک می کند.

زخم معده

یک زخم معده خونریزی دهنده شایعترین علت است. این یک زخم باز است که در دیواره داخلی معده شکل می گیرد اما می تواند عمیق باشد. علل معدود استفاده بیش از حد از داروهای خاص و عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) است.

داروها

تعدادی از داروها باعث ایجاد یا تشدید زخم معده می شوند و یا منجر به التهاب معده می شوند (گاستریت). اکثر این داروها بر مقاومت طبیعی دیواره معده به اسید تاثیر می گذارند با مختل کردن تولید موکوس (موکوس از سلول های معده محافظت می کند)، تولید اسید معده یا pH را افزایش می دهد و یا بر روند تولید لخته تاثیر می گذارد. برخی از داروهایی که معمولاً باعث خونریزی معده می شوند عبارتند از:
NSAIDs، مانند ایبوپروفن و آسپرین.
آنتی بیوتیک ها.
ضد انعقاد، مانند هپارین، وارفارین.
کورتیکواستروئیدها
بازدارنده های انتخابی سروتونین (SSRI) که برای افسردگی و اختلالات خلقی استفاده می شود.

فاکتورهای شیوه زندگی

تعدادی از عوامل شیوه زندگی ممکن است زخم معده را تشدید کند. این شامل :
الکل
سیگار کشیدن
استرس
گاستریت
گاستریت التهاب و یا سایش مایع معده است. ممکن است هیچ زخمی (زخم های باز) وجود نداشته باشد اما التهاب مداوم می تواند منجر به خونریزی شود. بسیاری از علل و عوامل تشدید کننده زخم معده به گاستریت کمک می کنند. به جز عفونت H.pylori که شایع ترین علت عفونی است عفونت های ویروسی و قارچی نیز ممکن است به توسعه گاستریت کمک کند.

پارگی مالوری ویس

یک پارگی مالوری ویس دومین عاملی است که باعث خونریزی معده می شود. پارگی در محل اتصال گاسترواژوفاژیال (محل اتصال مری به معده) رخ می دهد و ناشی از فشار بیش از حد یا اعمال نیرو روی معده است همانند نتایج از:
اوغ زدن
استفراغ
سرفه مزمن
تشنج
این علل معمولًا پایدار و بسیار نیرومند برای رخ دادن پارگی هستند.

سرطان معده

خونریزی گاستریک به علت سرطان معده یک بیماری شایع است. بسته به اندازه تومور، ممکن است از خونریزی مخفیانه تا استفراغ بیش از حد از خون قرمز روشن بدون هیچ نشانه ای از محتوای دیگر معده باشد. سایر تومورهای رایج مانند آنژیوم نیز ممکن با خونریزی معده تشخیص داده شوند.

علل نادر خونریزی معده

ضایعه مادرزادی قلبی عروقی
ناهنجاری های مادرزادی کانال ورید شریانی برای جریان خون ممکن است خونریزی معده را به خصوص در نوزادان و کودکان ایجاد کند. این ممکن است با سندرم Osler-Weber-Rendu همراه باشد. انواع مختلف ناهنجاریهای قلبی عروقی (AVM) وجود دارد برخی از آنها در زیر ذکر شده است و ممکن است از زمان تولد وجود نداشته باشند.
گاستروپاتی هیپرتانسیو پورت
افزایش فشار خون در ورید های پورتال که خون را از معده به سمت کبد تخلیه می کند ممکن است منجر به تشکیل واریس شود (رگ متورم شده) که در معرض خونریزی است.
آسیب Dieulafoy
انبساط یا برآمدگی شریان ها که می تواند منجر به خونریزی در حفره معده شود.
عمل جراحی
خونریزی پس از عمل همیشه در مدت کوتاهی پس از عمل جراحی می باشد. این ممکن است خطر درازمدت در موارد جراحی بای پس معده برای کاهش وزن پزشکی باشد.

پیشگیری

برای جلوگیری از خونریزی GI:
استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را محدود کنید.
از الکل اجتناب کنید.
سیگار کشیدن را ترک کنید
اگر GERD دارید دستورالعمل پزشکان خود را برای درمان آن دنبال کنید.
در پایان:
برآورد شده است که بیش از 100،000 آمریکایی در بیمارستان بستری و بین 15،000 تا 20،000 هر سال از زخم ها و خونریزی های دستگاه گوارش مربوط به استفاده از NSAID می میرند. فقط در صحبت از آرتریت، 14 میلیون بیمار به طور منظم NSAID ها را دریافت می کنند و تا 60٪ آنها عوارض جانبی گوارشی را تجربه می کنند.
از آنجا که خطر زخم معده و خونریزی های دستگاه گوارش با NSAID ها و کورتیکواستروئیدها وجود دارد افرادی که این داروها را مصرف می کنند باید هوشیار باشند. اعضای خانواده آنها که با آنها زندگی می کنند نیز باید در مورد علائم هشدار دهنده خونریزی دستگاه گوارش آموزش داده شوند. در حالی که رفتن به یک اتاق اورژانس هرگز سرگرمی در بیمارستان نیست خونریزی های دستگاه گوارش می تواند جدی باشد. درست انجام دهید علائم خود را نادیده نگیرید. زندگی شما ممکن است به آن بستگی داشته باشد.

در ادامه بخوانید: احساس سوزش در معده | زخم های مری: علائم، علل و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سعید
  1. 5 / 5

سلام. مقاله خوبی بود استفاده کردم از اینکه برای سلامتی جامعه به رایگان تلاش می کنید تشکر می کنم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search