پزشکی

لثه های متورم - بیماری هایی که باعث تورم لثه می شوند

لثه های متورم

ژنژیویت نوعی بیماری شایع لثه اما خفیف است که اولین علامت آن اغلب خونریزی لثه است. در صورت عدم درمان، می تواند به وضعیت جدی تری به نام پریودنتیت پیش برود این ممکن است باعث از بین رفتن دندانها و استخوان آنها شود.
این نگران کننده است داده های WHO (سازمان بهداشت جهانی) نشان می دهد که بیش از 75٪ از افراد بین 35 تا 45 سال و بیش از نیمی از نوجوانان بالای 15 سال تحت تأثیر نوعی مشکل لثه قرار دارند.
ژنژیویت هنگامی ایجاد می شود که پلاک دندانی (یک پرده نازک از باکتری های روی دندان) به درستی پاک نشود. خوشبختانه اگر در مراحل اولیه گرفتار شوید درمان لثه بسیار مؤثر است. بهداشت مناسب دهان و دندان به جلوگیری از عود مجدد آن کمک می کند.
لثه های سالم صورتی و محکم هستند که ریشه دندان را احاطه کرده اند. مانند هر قسمت از بدن، بافت لثه ممکن است تحریک و ملتهب شود. این می تواند باعث بروز علائم مختلفی از جمله درد، خونریزی و تورم لثه شود. بعضی اوقات این ممکن است با شرایط جدی مرتبط باشد که می تواند آسیب بزرگی به لثه، دندان ها و حتی استخوان فک ایجاد کند.
تورم لثه (gingival swelling) یک اتفاق شایع است و اغلب با خونریزی لثه و یا درد و حساسیت لثه همراه است. شناسایی علت تورم برای درمان مناسب ضروری است. در صورت عدم درمان، می تواند به شرایط شدیدتر پیشرفت کند.

علائم لثه های متورم

تورم لثه نشانه برخی بیماری لثه است. بسته به علت اصلی ممکن است با تعدادی دیگر از علائم لثه همراه باشد. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
لثه های خونریزی دهنده
درد و تندرنس لثه
لثه های قرمز یا تیره غیرمعمول
فرسایش لثه ها
دندانهای شل
بوی بد دهان
ناهنجاری های لثه ممکن است همیشه به راحتی قابل تشخیص نباشد. جدا از تورم ممکن است بافت فرسایش یا رشد پیدا کند. هایپرپلازی لثه (gingival hyperplasia) شرایطی است که رشد بیش از حد لثه وجود دارد. قسمتهای مثلثی لثه بین دندانهای مجاور معروف به پاپیلا ممکن است به طور غیر طبیعی متورم، بزرگ شده و بیرون زده شود.
در موارد شدید، تورم بیش از حد لثه ممکن است دندانها را با هم پوشانده و آن را کاملاً بپوشاند. تورم لثه ممکن است تنها یک یا دو پاپیل را درگیر کند یا ممکن است تورم عمومی لثه وجود داشته باشد. ممکن است به تدریج توسعه یابد یا ممکن است شروع حاد داشته باشد. این تاریخچه اغلب به علت تورم لثه اشاره دارد.

علل تورم لثه

برای شناسایی علت دقیق، مهم است که در مورد تورم لثه تحقیق شود. ممکن است همیشه جدی یا ناشی از بیماری نباشد. به عنوان مثال، تروما (صدمه) به لثه یک دلیل شایع تورم است و ممکن است به دلایلی مانند مسواک زدن شدید باشد. پس از برطرف شدن التهاب، تورم باید برطرف شود. با این حال، در مواقع دیگر تورم لثه می تواند جدی باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دهان و لثه

بیماری لثه شایعترین علت تورم لثه است.
ژنژیویت نوعی بیماری لثه است که خفیف است. پریودنتیت یک نوع شدید بیماری لثه است که حتی می تواند منجر به از بین رفتن دندان شود.
لثه های زخم نکروز شده حاد (ANUG) نوعی شدیدتر از بیماری لثه است و ممکن است باعث تورم حاد، عمومی و به سرعت پیشرونده لثه شود.
زخم های دهان زخم های باز هستند که در قسمت داخلی گونه، زبان، کام و یا لب تشکیل می شوند.
بهداشت ضعیف دهان یکی از دلایل اصلی لثه است. جدا از مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان فلوراید، استفاده از دهانشویه ضد باکتری و نخ دندان نیز مهم است.
عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی از نظر شدت و عوارض متفاوت هستند و می توانند با تورم لثه همراه با سایر علائم بروز کنند.

دندان

پریکورونیت التهاب بافت لثه است که در اطراف آن یک دندان عقل خرد شده یا جزئی ملتهب شده است. نباید با پریودنتیت اشتباه گرفت.
آبسه پری اپیکال مجموعه ای از چرک است که در لثه نزدیک به ریشه دندان قرار دارد. ممکن است باعث تورم لثه شود.
ذرات غذا را بین لثه ها و دندان ها تحت فشار قرار می دهد.

داروها و سموم

داروها می توانند باعث ضخیم شدن لثه شوند (هایپرپلازی لثه). این شامل داروهایی مانند فنی توئین (برای تشنج) و نیفدیپین (ضد فشار خون) است.
مسمومیت با فلزات سنگین، مانند جیوه، مسمومیت با سرب یا آرسنیک. باعث ایجاد بسیاری از علائم لثه از تورم، خونریزی و لثه های دردناک تا قرمزی و تیرگی لثه ها می شود.
سندرم والپروات جنین یک اختلال مادرزادی نادر است که در اثر قرار گرفتن جنین در برابر اسید والپروئیک (که برای کنترل تشنج در درمان صرع استفاده می شود) در طول 3 ماه اول بارداری است. از جمله ویژگی های دیگر مانند spina bifida، ظاهر متمایز صورت و عقب ماندگی ذهنی، هیپرتروفی لثه ممکن است یک ویژگی اضافی باشد.

لوازم و محصولات دندانپزشکی

پروتزهای ضعیف و سایر وسایل دهان می توانند باعث تورم لثه در اثر اصطکاک مداوم لثه شوند و همچنین به دلیل ذرات غذایی در دام آنها، که رشد و عفونت باکتریایی را تشویق می کند.
حساسیت به خمیر دندان یا دهانشویه نیز می تواند یک مشکل باشد. این محصولات برای سلامتی دندان خوب هستند و نباید از آنها دوری کرد. در عوض مارک ها یا انواع دیگر باید در نظر گرفته شوند.

هورمون ها

تغییرات هورمونی که در دوران بارداری و بلوغ اتفاق می افتد می تواند تاثیری بر سلامت دهان و دندان داشته باشد و به دلایل مختلف خطر تورم لثه را افزایش می دهد.

تومورها

افراد در خطر از لحاظ ایمنی مانند افراد مبتلا به HIV / AIDS یا دیابت کنترل نشده.
افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند.
درگیری بافت لثه، باعث تورم و سایر خصوصیات، یافته بسیار متداول در لوسمی است.
سرطان دهان یکی از مهمترین علل است و در صورت عدم تشخیص و درمان زود هنگام، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
گرانولومای پیوژنیک یا تومورهای حاملگی ضایعات خوش خیم عروقی در دهان هستند که اغلب در ناحیه لثه در دوران بارداری مشاهده می شود.

رژیم غذایی و سبک زندگی

سوء تغذیه شدید.
کمبود ویتامین C طولانی مدت و شدید (اسکوروی).
سیگار کشیدن زیاد یا جویدن تنباکو.

سایر علل

بیماری های جدی سیستمیک ممکن است منجر به تورم لثه شود. این می تواند به این دلیل باشد:
اختلالات خون
شرایط ژنتیکی
عفونت هایی مانند HIV
اختلالات متابولیک
بعضی اوقات، هایپرپلازی لثه ممکن است ایدیوپاتیک باشد به همین دلیل هیچ علتی را نمی توان شناسایی کرد.

درمان لثه های متورم

علت دقیق ورم لثه باید توسط یک متخصص پزشکی یا دندانپزشکی تشخیص داده شود. سپس می توان روش درمانی مناسب را تجویز کرد. این ممکن است به داروهای مختلف و جراحی دندان نیاز داشته باشد. چندین تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی وجود دارد که می تواند برای دلایل شایع ورم لثه مانند ژنژیویت مفید باشد. با این وجود، این نباید در رفتن به مراقبت پزشکی سبب تاخیر شود.

بیشتر بدانید: درمان بیماری لثه با استفاده از عصاره بلوبری در حال توسعه است

نحوه جلوگیری از تورم لثه

اقدامات زیر در مورد پیشگیری از لثه، یکی از شایع ترین علل تورم لثه است. با این حال، این ممکن است برای درمان و مدیریت شرایط دیگر که ممکن است باعث ایجاد لثه های متورم یا مفید نشود نیز مفید می باشد.
دندان ها را حداقل باید دو بار در روز مسواک بزنند. یک مسواک نرم یا یک مسواک برقی ایده آل است و باید از خمیردندان فلوراید استفاده شود.
نخ دندان و شستشو با دهانشویه نیز باید جزئی از رژیم روزانه دندانپزشکی باشد. خلال دندان نیز ممکن است برای تمیز کردن بین دندانها مفید باشد.
از دخانیات خودداری کنید. استعمال دخانیات و جویدن تنباکو از عوامل خطر اصلی در ایجاد ژنژیویت است.
حداقل در هر 6 ماه یک دندانپزشک مراجعه کنید حتی اگر مشکلی برای دندان وجود ندارد. تمیز کردن منظم همچنین می تواند کمک کننده باشد.

در ادامه بخوانید: لثه بیمار چگونه است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search