پزشکی

تفسیر آزمایش غربالگری دهانه رحم – تفسیر پاپ اسمیر

تفسیر تست پاپ اسمیر

غربالگری به معنای آزمایش افراد قبل از بروز هرگونه علائم در مراحل اولیه بیماری است. پاپ اسمیر با استفاده از آزمایش جدید غربالگری دهانه رحم برای شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) جایگزین شده است. پاپ اسمیر به دنبال تغییرات سلول در دهانه رحم بود اما آزمایش جدید به دنبال HPV است که می تواند منجر به آن تغییرات شود. این آزمایش به سادگی به عنوان تست غربالگری دهانه رحم شناخته شده است.
اگر زنی 25 تا 74 ساله هستید باید اولین آزمایش غربالگری دهانه رحم خود را 2 سال پس از آخرین آزمایش پاپ انجام دهید. در ادامه بخوانید تا درباره آنچه انتظار دارید از آزمون جدید که باید هر 5 سال انجام دهید بیشتر بدانید.

آزمایش غربالگری دهانه رحم چیست؟

آزمایش غربالگری دهانه رحم روشی جدید و دقیق تر برای محافظت از زنان در برابر سرطان دهانه رحم است. در دسامبر سال 2017 در استرالیا معرفی شد و پیش بینی می شود تقریباً یک سوم زنان بیشتر از سرطان گردن رحم را نسبت به پاپ اسمیر قدیمی محافظت کند.
آزمایش پاپ برای جستجوی تغییر در سلولهای دهانه رحم، ورودی رحم (womb) از مهبل (واژن) بود. اکنون آزمایش غربالگری دهانه رحم به دنبال شواهدی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که می تواند منجر به تغییرات سلولی در دهانه رحم شود.
آزمایش غربالگری دهانه رحم همانند آزمایش پاپ اسمیر به نظر می رسد و احساس می شود. اما اگر نتایج شما طبیعی باشد فقط به جای هر 2 سال، هر 5 سال یکبار انجام می شود. (با این وجود، شما 2 سال پس از آخرین آزمایش پاپ، به اولین آزمایش غربالگری دهانه رحم خود نیاز خواهید داشت).

HPV چیست؟

HPV یک ویروس بسیار متداول است که از طریق تماس پوست به پوست (که غالباً در زمان رابطه جنسی رخ می دهد) گسترش می یابد. تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم در اثر HPV دستگاه تناسلی ایجاد می شود.
شما حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید می توانید اولین بار در معرض HPV قرار بگیرید. در حقیقت، بیش از 100 سویه HPV وجود دارد و از هر 5 نفر 4 نفر حداقل در یک دوره زندگی یک نوع ویروس HPV دارند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد.
HPV معمولاً هیچ علائمی ایجاد نمی کند و اغلب به خودی خود از بین می رود. اما برخی از انواع ویروس HPV می توانند در بدن باقی بمانند و درنهایت باعث رشد سلولهای غیر طبیعی شوند. این می تواند منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن، ولووا، آلت تناسلی یا گلو شود.
HPV همچنین می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود که به راحتی قابل درمان است. ابتلا به زگیل تناسلی به معنای ابتلا به سرطان نیست - آنها ناشی از نوع دیگری از ویروس HPV هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

واکسن HPV

دولت استرالیا و همچنین ضمن آزمایش غربالگری دهانه رحم، همه كودكان مدرسه 12 تا 13 ساله را علیه HPV واكسینه می كند. به عنوان بخشی از برنامه ملی ایمن سازی (NIP) رایگان است.
کودکان مسن تا 19 سالگی می توانند واکسیناسیون رایگان را از پزشک معالج یا کلینیک مراقبت های بهداشتی اولیه خود دریافت کنند و افراد مسن هنوز هم می توانند با هزینه به واکسن HPV دسترسی پیدا کنند.
چه کسی به آزمایش غربالگری دهانه رحم نیاز دارد؟
اگر جوان تر از 25 سال سن داشته باشید بعید به نظر می رسد که سرطان دهانه رحم داشته باشید و احتمالاً علیه HPV به عنوان بخشی از NIP واکسینه شده اید لازم نیست که زنان تست غربالگری دهانه رحم را شروع کنند.
شما باید تست را انجام دهید اگر:
25 تا 74 سال دارید
دهانه رحم (سرویکس) دارید
شما همیشه فعال جنسی بوده اید
شما باید آزمایش منظم غربالگری دهانه رحم را انجام دهید حتی اگر علیه HPV واکسینه شده اید یا اینکه به عنوان یک همجنسگرا شناخته شده اید.

از تست غربالگری دهانه رحم خود چه انتظاری دارید

انجام آزمایش غربالگری دهانه رحم مانند انجام آزمایش پاپ است. پزشک یا پرستار در حالی که شما روی پشت دراز کشیده اید ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند تا بتوانند دهانه رحم را ببینند. سپس از یک برس استفاده می کنند تا نمونه ای از سلولهای دهانه رحم را بگیریم.
نمونه در لوله ای قرار می گیرد که حاوی مایع است و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. پزشک در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد که می تواند نشان دهد:
شما به ویروس HPV مبتلا نیستید. شما 5 سال دیگر به آزمایش غربالگری دهانه رحم نیاز ندارید. یادآوری برنامه برنامه ملی غربالگری گردن رحم برای شما ارسال می شود.
شما به ویروس HPV مبتلا هستید. بدن شما احتمالاً از دست HPV خودش خلاص خواهد شد. اما شما در 12 ماه به آزمایش غربالگری دهانه رحم نیاز دارید. 10 تا 15 سال طول می کشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود. اگر آزمون دوم پاک باشد شما 5 سال دیگر نیازی به آزمایش دیگر ندارید. اگر بعد از 12 ماه هنوز عفونت HPV دارید ممکن است نیاز به مراجعه به یک متخصص داشته باشید.
شما نوع خاصی از HPV دارید یا سلول های غیر طبیعی یافت شد. برای انجام آزمایش های بیشتر، پزشک شما را به یک متخصص ارجاع می دهد. این بدان معنا نیست که شما به سرطان دهانه رحم مبتلا هستید.
شما نتیجه تست رضایت بخش ندارید. آزمایشگاه نتوانست نمونه شما را بخواند. شما باید 6 تا 12 هفته آزمایش را تکرار کنید. این بدان معنا نیست که چیزی اشتباه است.

افسانه ها و سوالات متداول

"اکنون هیچ آزمایش پاپ اسمیر وجود ندارد. من به آزمایش های تهاجمی دیگر احتیاج ندارم." آزمایش غربالگری دهانه رحم به همان روش آزمایش پاپ انجام می شود. تنها تفاوت این است که شما فقط به آن نیاز دارید هر 5 سال، نه هر 2 سال یک بار.
"آزمایش غربالگری دهانه رحم، سرطان دهانه رحم را که ناشی از HPV نیست مشخص نمی کند." بیش از 99٪ سرطان های دهانه رحم در اثر HPV ایجاد می شوند. فقط انواع بسیار نادر سرطان دهانه رحم (کمتر از 1٪) با HPV ارتباط ندارند.
"سرطان دهانه رحم ممکن است در زنان جوان از دست برود زیرا آزمایش نمی شوند." سرطان دهانه رحم در زنان زیر 25 سال بسیار نادر است - کمتر از 2 زن در هر 100000 نفر.
"من به آزمایش نیاز ندارم زیرا هیچ علائمی ندارم." HPV معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. آزمایش غربالگری دهانه رحم با هدف جلوگیری از سرطان دهانه رحم است بنابراین شما حتی اگر سالم هم باشید به آن نیاز دارید.
"آزمایش دردناک است." آزمایش نباید دردناک باشد. سعی کنید تا حد امکان آرام باشید تا از هرگونه ناراحتی جلوگیری کنید.
"من فقط در صورت فعال بودن جنسی به آزمایش نیاز دارم." سرطان دهانه رحم می تواند 10 تا 15 سال طول بکشد تا توسعه یابد. اگر تا به حال از نظر جنسی فعال بوده اید - حتی فقط یکبار، با مرد یا زن - باید آزمایش غربالگری دهانه رحم را انجام دهید.
"من واکسیناسیون HPV داشته ام بنابراین نیازی به آزمایش ندارم." واکسیناسیون HPV از هر نوع HPV محافظت نمی کند. شما حتی اگر واکسن زده اید نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. پريسا

يک کودک يک ساله دارم که ويتامين د ان بالا رفته است ايا براي عمل جراحي کاشت حلزون ضرري دارد

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    پريسا
  1. 5 / 5

با سلام با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search