پزشکی

روشهای تشخیص دیابت نوع 2

تست های تشخیص دیابت

هیپرگلیسمی، که در طریق دیگر به عنوان قند خون بالا شناخته می شود می تواند با آزمایش خون مانند قند خون ناشتا، آزمایش هموگلوبین A1C یا آزمایش فروکتوزامین تشخیص داده شود. علاوه بر این، می توان با استفاده از مانیتور گلوکز یا با نوشیدن یک نوشیدنی و نظارت بر پاسخ گلوکز بدن، قند خون را تعیین کرد آزمایشی که به آن تست تحمل گلوکز گفته می شود.

برای تأیید تشخیص دیابت، پزشک باید دو آزمایش مختلف را انجام دهد. پزشک شما نتایج و معنی آنها را توضیح خواهد داد.
آیا علائم دیابت را تجربه می کنید؟ چگونه می فهمید که از دیابت رنج می برید یا از اختلال دیگری رنج می برید؟ اغلب علائم دیابت نوع 2 ممکن است به چیز دیگری نسبت داده شود زیرا به آرامی بروز می کند و علائم ممکن است به تدریج بروز کند و ممکن است برای مدت طولانی بدون توجه باشد.
به عنوان مثال، افزایش عطش، یکی از علائم که ممکن است به هوای گرم تابستان نسبت داده شود یا خستگی ممکن است به عنوان استرس علامت پیری تعبیر شود.
از آنجا که علائم قابل توجهی وجود دارد پزشک ممکن است آزمایشات مختلفی را برای تشخیص دیابت نوع 2 انجام دهد. در اینجا برخی از آزمایشاتی که فرد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام می دهد ارائه می شود.
همانطور که از نام آن مشخص است این یک تست ناشتا است و به این معناست که آزمایش بعد از اینکه 8-10 ساعت غذا نخورده اید انجام می شود. به طور معمول، آزمایش صبح انجام می شود و خون قبل از صبحانه گرفته می شود. این نتیجه ممکن است سه چیز را نشان دهد.

خودآزمایی یا تست در خانه

اگر به دیابت مبتلا هستید کنترل مکرر قند خون می تواند به شما در مدیریت قند خون کمک کند 1 آزمایش قند خون در صبح قبل از غذا، دو ساعت بعد از غذا و قبل از خواب می تواند به شما در درک چه چیزی باعث افزایش قند خون شما و چه مقدار کمک کند.
تیم پزشکی شما بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله سن، طول تشخیص، سطح فعالیت، وزن و تاریخچه سلامت کلی شما، اهداف قند خون را به شما ارائه می دهند.
به طور کلی، هیپرگلیسمی به شرح زیر است:
ناشتا: قند خون 126 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر
دو ساعت بعد از غذا: بیش از> 180 میلی گرم در دسی لیتر
آزمایش قند خون تصادفی: بیش از> 200 میلی گرم در دسی لیتر

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شما قند خون طبیعی دارید

اگر میزان قند خون بین 70 میلی گرم در دسی لیتر و 99 میلی گرم در دسی لیتر باشد

شما پیش دیابت دارید

وقتی قند خون شما بین 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر باشد. همچنین به عنوان اختلال در گلوکز ناشتا شناخته می شود به معنای وضعیتی است که قند خون شما بالا است اما در سطح تشخیصی آنها کافی نیستند.

شما دیابت نوع 2 دارید

دیابت وقتی رخ می دهد که سطح قند خون بیش از 125 میلی گرم در دسی لیتر باشد.
آزمایش قند خون ناشتا معمولاً برای اطمینان از تشخیص، در دو نوبت جداگانه انجام می شود.

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

این روش دیگری است که با همان اصل کار می کند. OGTT بعد از حدود 8 ساعت ناشتا انجام می شود. این آزمایش معمولاً برای تشخیص دیابت در دوران بارداری یا دیابت بارداری انجام می شود. در این آزمایش به شما نوشیدنی قندی حاوی 75 گرم گلوکز داده می شود.
بعد از نوشیدن، دو ساعت بعد دوباره نمونه خون شما برای بررسی میزان قند خون یا اندازه گیری چگونگی واکنش انسولین به نوشیدنی قندی گرفته می شود. در صورتی که:
سطح قند خون شما زیر 140 میلی گرم در دسی لیتر است بنابراین در نظر گرفته می شود که تحمل گلوکز شما طبیعی است.
سطح قند خون شما بین 140-199 میلی گرم در دسی لیتر است این نشانه پیش دیابت است
سطح قند خون شما 200 یا بالاتر است سپس به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود.
باز هم، این تست در دو نوبت مختلف قبل از تایید انجام می شود.

تست هموگلوبین A1c

آزمایش Hba1c همچنین به عنوان تست هموگلوبین گلیکوزیله شده شناخته می شود این یک آزمایش مهم برای بررسی چگونگی کنترل دیابت شما در چند ماه گذشته است.
این آزمایش همچنین می تواند با اندازه گیری درصد قند خون متصل به هموگلوبین، برای تشخیص دیابت انجام شود. اگر برابر یا بیشتر از 6.5 درصد باشد این نشانه دیابت است.

آزمایش فروکتوزامین

آزمایش فروکتوزامین یکی دیگر از آزمایش خون، مشابه آزمایش هموگلوبین A1C است که میزان قند خون را در طی دو تا سه هفته اندازه گیری می کند. این پروتئین گلیکوزیله شده را در خون اندازه گیری می کند و به طور معمول برای اندازه گیری قند خون در افرادی که کم خونی سلول داسی یا سایر انواع هموگلوبین دارند استفاده می شود.
بر خلاف آزمایش A1C، آزمایش فروکتوزامین به عنوان تست غربالگری برای افرادی که دیابت ندارند یا مبتلا به دیابت، به خوبی کنترل شده هستند استفاده نمی شود.
آزمایش فروکتوزامین علاوه بر ورود گلوکز به خون هنگام تغییر اخیر در داروها یا انسولین نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد و می تواند به شما کمک کند تا بعد از چند هفته به جای ماههای انتظار برای انجام آزمایش A1C، مانیتور کردن تأثیر درمان های جدید را کنترل کنید.
سرانجام، آزمایش فروکتوزامین در دیابت بارداری استفاده می شود زیرا ممکن است تغییرات بسیار سریع در دوران بارداری اتفاق بیفتد. مدت زمان کوتاه تر این آزمایش به پزشک اجازه می دهد سطح قند خون شما را اغلب نزدیکتر و مکرر از تست A1C کمک کند.
هایپرگلیسمی در موارد زیر مشخص می شود:
برای افراد فاقد دیابت، میزان فروکتوزامین میزان: 175 تا 280 میلی مول در لیتر است
برای افراد مبتلا به دیابت کنترل شده، دامنه فروکتوزامین: 210 تا 421 میلی مول در لیتر است
برای مبتلایان به دیابت کنترل نشده، دامنه فروکتوزامین: 268 تا 870 میلی مول در لیتر است

درک تشخیص دیابت

اگر به طور مرتب قند خون را چک نکنید دیابت می تواند خطرات عمده ای برای سلامتی ایجاد کند. در صورت تشخیص بیماری، سالم ماندن و توصیه های پزشک زیر می تواند به شما در حفظ سبک زندگی سالم کمک کند. بنابراین غذاهای خود را عاقلانه انتخاب کنید مرتباً ورزش کنید و سطح استرس خود را پایین بیاورید. زندگی با دیابت آسانتر از آن است که اکثر مردم فکر می کنند.
اگر قند خون تصادفی دارید که بالاتر از حد طبیعی است هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد به خصوص اگر علت آن را می دانید. شاید شما در هنگام شام کمی کربوهیدرات زیاد بخورید یا نیازهای انسولین خود را دست کم بگیرید. اگر متوجه الگویی از قندهای خون بالا شده اید منطقی است که با ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید. به عنوان مثال، اگر قند خون شما بعد از هشت ساعت ناشتا چند روز متوالی بالاتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد ممکن است شما نیاز به تنظیم برنامه غذایی، داروها یا فعالیت خود داشته باشید و تیم پزشکی شما می تواند در انجام این کار به شما کمک کند.
توجه داشته باشید که در صورت نداشتن دست تمیز و شسته شده یا اینکه نوارهای تست شما منقضی شده یا در معرض دمای شدید قرار دارند بررسی های قند خون می تواند نتایج نادرستی را به همراه داشته باشد.
به عنوان مثال، اگر قند خون خود را بعد از خوردن یک تکه میوه تست کنید و قند میوه را روی دستان خود بگذارید قند خون شما می تواند به مقدار کاذب زیاد باشد. قبل از وحشت، مطمئن شوید که از روش تست قند خون خوبی استفاده کرده اید. اگر از شماره شوکه شده اید دوباره آن را آزمایش کنید تا تأیید شود.
اگر مبتلا به دیابت نیستید اما دارای فاکتورهای خطرناکی از قبیل پیش دیابت، چاقی یا سابقه خانوادگی دیابت هستید و علائمی مانند افزایش عطش، افزایش گرسنگی و افزایش ادرار را تجربه می کنید قرار ملاقات خود را برای غربالگری انجام دهید تا بتوانید مشخص کنید که آیا قند خون شما بالا رفته است یا خیر.

تشخیص های افتراقی

در صورتی که با یک آزمایش هیپرگلیسمی را تایید كرده اید احتمالاً به یك آزمایش دیگر نیاز خواهید داشت تا مشخص شود كه مبتلا به دیابت، پیش دیابت، مقاومت به انسولین یا نوعی عدم تحمل گلوكز هستید.
خبر خوب این است که تشخیص قند خون زود هنگام می تواند احتمال پیشگیری از دیابت را افزایش دهد. در بیشتر اوقات، این درمان تغییر سبک زندگی مانند رژیم غذایی اصلاح شده با کربوهیدرات، افزایش ورزش و کاهش وزن است.
اگر قند خون در تشخیص بسیار زیاد است ممکن است لازم باشد داروهای خوراکی یا انسولین را شروع کنید. اگر دیابت دارید و قند خون شما زیاد است به احتمال زیاد شما نیاز به تغییر در برنامه درمانی خود دارید.
اگر باردار هستید و اولین آزمایش تحمل گلوکز خود را انجام ندادید مطمئناً باید آزمایش دیگری را انجام دهید. بعضی مواقع خانمها از مرحله اول عبور نمی کنند بلکه از مرحله دوم عبور می کنند.
در صورتی که در معاینه منظم قند خون ناشتا زیاد باشد اگر ناشتا نبوده اید نتیجه می تواند کمرنگ شود. آب نبات، آدامس حتی شربت سرفه می تواند باعث افزایش قند خون شما شود بنابراین اگر واقعاً ناشتا نبوده اید حتماً به ارائه دهندگان مراقبت های سلامت خود بگویید.
و اگر نظارت بر قند خون شما نشان می دهد قند خون شما در بعضی از ساعات روز زیاد است با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود تماس بگیرید تا ببینید آیا به تنظیم برنامه درمانی احتیاج دارید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search