پزشکی

درمان ترک های قرمز پوستی (استرچ مارک) شکم

خطوط قرمز روی پوست

به علائم کششی، استریای پوستی نیز گفته می شود چیزی که زنان را بیش از مردان تحت تأثیر قرار می دهد اما در واقع این درست نیست.

مردان می توانند به خیلی از دلایل مشابه زنان علائم کششی پیدا کنند اگرچه پوست فوق العاده انعطاف پذیر است اما به جایی می رسد که دیگر نمی تواند کشش (یا کشش سریع به اندازه کافی) پیدا کند بدون اینکه باعث ایجاد پارگی و جای زخم شود استریاهایی ایجاد می کند که ما به عنوان علائم کشش یا استریای پوستی می شناسیم.
بارداری یکی از زیباترین هدیه هایی است که از طرف خالق اهدا شده است. در حالی که بارداری برای آنها موضوعی عجیب و غریب است اما برای برخی با چالش های خفیف همراه است و یکی از این موارد ظهور علائم کششی ( استرچ مارک) است. این وضعیت در بیش از نیمی از زنان بروز می کند.
در حالی که علائم کشش دردناک نیست اما ممکن است در بعضی از خانم ها به دلیل سوزن سوزن شدن یا خارش باعث سوزش شود. علائم کشش در پایان بارداری رایج است. از نظر فنی، به دلیل جداسازی کلاژن پوست ایجاد می شود.
علائم کشش به طور معمول در قسمت تحتانی شکم ظاهر می شود اما می تواند در سینه ها، بازوها، ران ها و برآمدگی ها نیز ظاهر شود. این علائم اغلب مایل به قرمز و بنفش است اما بعد از زایمان تمایل به پژمرده شدن دارند.

علائم

علائم کشیدگی زمانی گسترش می یابد که پوست سریعتر از آن رشد کند. در لایه میانی پوست به نام درم، صورت می گیرد که وظیفه حفظ شکل کلی پوست را بر عهده دارد.
هنگامی که بافت زیرین سریعتر از درم رشد می کند علائم کشش توسعه پیدا می کنند و باعث پارگی درم می شود. این پارگی ها خط های کشیدگی را روی لایه بالایی پوست (اپیدرمیس) ایجاد می کنند جایی که بافت بطور نازک دیده می شود.
پارگی همچنین باعث شکسته شدن رگ های خونی ریز در پوست می شود و استریاهایی به رنگ صورتی یا آبی ارغوانی را نشان می دهد. هنگامی که برای اولین بار ایجاد می شوند علائم کششی ممکن است باعث احساس سوزش یا خارش شود. با گذشت زمان ممکن است رنگدانه طبیعی پوست بازگردد اگرچه ممکن است خود بافت ها کمی براق به نظر برسد.
در حالی که علائم کشش مضر نیستند اما معمولاً ناراحت کننده هستند و ممکن است باعث پریشانی عاطفی شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه عواملی باعث ایجاد علائم کشش می شوند یا چه کسی آن را می گیرد؟

دلایل مختلفی برای بدست آوردن علائم کششی وجود دارد. برخی دلایل در زیر ذکر شده است:

سابقه خانوادگی

بررسی کنید که آیا مادر شما علائم کششی را تجربه کرده است این یکی از بهترین موارد برای علت کشف است. اگر مادر شما آن را دریافت کرده است احتمالاً شما هم چنین خواهید کرد.

علائم کشش در دوران بلوغ

اگر در دوران بلوغ علائم کششی ایجاد کرده اید به احتمال زیاد آنها را در دوران بارداری دریافت خواهید کرد. رشد سریع در دوران بلوغ در درجه اول با علائم کشش افقی در بازوها، ران ها، باسن و کمر بروز می شود.

بارداری های متعدد

برخی از زنان خوش شانس با چندین نوزاد باردار می شوند اما متأسفانه، آنها نیز مستعد ابتلا به علائم کشش هستند. از آنجا که هرچه رحم و شکم بزرگتر باشد کشش آن بیشتر می شود.

افزایش وزن

افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری باعث می شود علائم کششی بیشتری به دست بیاورید. به گفته کارشناسان، اگر زن در طی بارداری 11-13 کیلوگرم بدست آورد احتمال ابتلا به آن کمتر است در غیر این صورت، بیشتر از این، باعث می شود که آنها علائم کششی ایجاد کنند. افزایش سریع وزن و چاقی که در آن تجمع چربی زیر جلدی باعث ایجاد علائم کشش عمودی روی شکم می شود.
بدن سازی که در آن رشد سریع عضله باعث ایجاد علائم کشش در امتداد محیط عضله می شود.
فراتر از این خصوصیات، ممکن است برخی از مردان نسبت به سایرین، نسبت به علائم کشیدگی مستعد باشند. این امر به ویژه در آقایان با شرایط سلامتی صادق است که باعث تولید بیش از حد هورمون هایی به نام کورتیکواستروئیدها می شود.
از بین بسیاری از عملکردهای آنها، کورتیکواستروئیدها تولید سلولهای پوستی معروف به کراتینوسیتها در اپیدرم و فیبروبلاست درم را تنظیم می کنند.
فیبروبلاستها به ویژه از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا باعث ایجاد کلاژن می شوند که بدن برای حفظ جلوه های پوستی از آن استفاده می کند. اگر تولید کورتیکواستروئید بیش از حد باشد کلاژن کمتری تولید می شود و پوست قادر به انعطاف پذیری کمتری است.
تولید بیش از حد کورتیکواستروئید اغلب با اختلالات غدد فوق کلیوی همراه است. دیابت، بیماری کوشینگ، سندرم مارفان، سندرم اِهلر- دانوس و اسکلرودرما تنها برخی از اختلالات مرتبط با این اثر هستند.

چگونه می توان از علائم کششی جلوگیری کرد؟

راستش، علائم کششی کاملاً قابل پیشگیری نیست اما اقدامات پیشگیری شما تا حدودی تأثیر دارید. چندین محصول وجود دارد و مارک های بازاریابی در اطراف آنها وجود دارد که به مردم می گوید این محصولات را خریداری کنند و از علائم کششی جلوگیری کنند.
این فقط اعتیاد به دارو است و هیچ پشتوانه علمی نیز در دست نیست. اما از طرف دیگر، نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا حدودی از علائم کشش جلوگیری کنید.
در دوران بارداری مقدار مناسب آب بنوشید.
شکم خود را مرطوب نگه دارید.
رژیم غذایی خوبی بخورید.
از افزایش سریع یا زیاد وزن جلوگیری کنید.

از بین بردن علائم کشش

حالا این چیزی است که هر زن با علائم کشش دوست دارد آن را بخواند. در حالی که برخی از علائم کشش تمایل دارند با گذشت زمان از بین بروند و به خطهای نقره ای تبدیل شوند در بعضی موارد تاریک می شوند.
با این حال، به گفته برخی از متخصصان، برای بهترین نتیجه، باید این علائم را در شرایطی که در مرحله رنگ قرمز قرار دارند درمان کرد. قبل از استفاده از هر نوع کرم یا لوسیون، با متخصص پوست خود مشورت کنید.
خوشبختانه اکثریت گروه زنان وقتی فکر می کنند اعجاز زندگی، کودک آنها را به این دنیا می کشانند از این خط ها غافل خواهند شد. بنابراین، نکته اصلی این است که در بارداری کاری انجام دهید که از این کشش ها جلوگیری شود و بیش از حد نگران نباشید زیرا استرس می تواند روی فرزند شما تأثیر بگذارد. بسیاری از خانمها این علائم کشش را به عنوان نشان افتخار می دانند. چرا شما نتوانی؟

درمان ترک های پوستی استرچ مارک

علائم کشش می تواند بر اعتماد به نفس یک فرد تأثیر بسزایی بگذارد خصوصاً اگر گسترده یا شدید باشد. برای این منظور، بسیاری از زنان و مردان به محصولاتی متوسل می شوند که ادعا می کنند از علائم کشش جلوگیری می کنند و یا ظاهر آن را کاهش می دهند. تا به امروز شواهد بالینی کمی برای تأیید این ادعاها وجود دارد.
با این گفته، برخی محصولات بدون نسخه و طبیعی وجود دارد که اعتقاد بر این است که برخی تسکین ها را در مقایسه با درمان نکردن فراهم می کنند مانند:
کرم ترتینوئین موضعی به طور گسترده ای برای درمان آکنه استفاده می شود. یک مطالعه کوچک تصادفی انجام شده در سال 2014 نشان داد که یک کرم ترتئینوئین 0.05٪ ممکن است علائم کشش را نیز درمان کند و باعث کاهش ظاهر زخم های شود.
Centella asiatica که با نام Gotu Kola نیز شناخته می شود گیاهی چند ساله است که در آماده سازی موضعی برای جلوگیری SD مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که برخی مطالعات قدیمی نشان داده اند که از دارونما مؤثرتر است (56 درصد در مقابل 34 درصد) این مطالعات ضعیف طراحی شده اند و هیچ توضیحی دیگری را برای نتایج مورد بررسی قرار نداده اند.
درمان های میکرودرم ابراسیون و لیزر ممکن است به بهبود ظاهر کلی پوست کمک کند به خصوص اگر علائم کششی عمیق باشد. یک مطالعه کوچک انجام شده در سال 2016 نشان داد که این روشها نتیجه بهتری نسبت به کرمهای ترتینوئین موضعی دارند.
اگر علائم کششی دارید می توانید با کاهش وزن مانع از گسترش بیشتر آن شوید. شما همچنین می توانید با استفاده از ضد آفتاب و جلوگیری از برنزه کردن، ظاهر آنها را کاهش دهید.
با وجود آنچه ممکن است برخی از افراد به شما بگویند هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که بتواند خطر علائم کشش یا تکنیک های مکانیکی مانند استفاده از گرما یا ماساژ را کاهش دهد که بتواند از بروز این بیماری جلوگیری یا آن را معالجه کند. به نظر می رسد مکمل های کلاژن در صورت وجود تأثیر کمی دارند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search