پزشکی

عوامل مؤثر بر سلامت اسپرم چیست؟

چگونه اسپرم سالم داشته باشیم

برای بیشتر مردان، انزال مترادف با داشتن ارگاسم است اگرچه برخی از مردان بدون انزال می توانند ارگاسم داشته باشند. انزال حاوی مایعات از پروستات، وزیکولهای منی و غدد بولبویورتال است. گرچه این ماده حاوی طیف گسترده ای از مواد، از جمله اسید سیتریک، کلسترول، مخاط و آب است کار اصلی آن تحویل اسپرم است.

تحقیقات نشان می دهد که تعداد دفعات انزال توسط انسان ممکن است بر سلامتی، تعداد اسپرم ها و بهزیستی کلی او تأثیر بگذارد. در حالی که هیچ مدرکی نمی گویند عدم انزال باعث ایجاد مشکلات جدی در سلامتی می شود اما انزال مکرر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. محققان دریافتند که در مردان 40 - 49 ساله که به طور مکرر انزال می شوند خطر ابتلا به سرطان پروستات کمتر دارند. مردان با کمترین خطر، حداقل 21 بار در ماه انزال می شوند.
داشتن رابطه جنسی رضایت بخش با شریک زندگی ممکن است سلامت فرد را نیز بهبود بخشد.
از یک مرد بالغ سالم حدود 50 میلیون اسپرم  در یک انزال جدا می شود. از بین این میلیون ها اسپرم، تنها چند صد تا اسپرم قادر به دستیابی به تخمک ماده بالغ هستند که آماده لقاح است. انتخاب سبک زندگی شما می تواند به کیفیت اسپرم شما کمک کند یا از بین ببرد.

بیشتر بدانید: تعیین میزان باروری - تعداد اسپرم طبیعی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نکات برجسته

انزال منفرد حاوی میلیون ها اسپرم است و از این تعداد معدودی قادر به رسیدن به تخمک بالغ ماده هستند.
عوامل مختلفی وجود دارد که بر سلامت اسپرم تأثیر می گذارد و می تواند باعث مشکلات احتمالی باروری شود.
از طرق مختلفی از جمله تغییرات در شیوه زندگی، محیط و دارو می توان سلامت اسپرم را بهبود بخشید.
در اینجا برخی از آنها باید مورد احتیاط باشد. لازم به ذکر است که نکات زیر پیشنهادی صرف برای آقایان با مشکلات احتمالی باروری است مهم نیست که سبک زندگی آنها تحت تأثیر قرار گیرد یا ممکن است تحت تأثیر قرار نگیرد.

الکل

مصرف زیاد الکل از جهات مختلفی می تواند تهدیدی برای تولید اسپرم باشد. در مرحله اول، ممکن است تولید تستوسترون را کاهش دهد و در نهایت تعداد اسپرم ها را کاهش دهد. ثانیا، مصرف الکل می تواند سلولهای بیضه را که مسئول تولید اسپرم است مسموم کند. بنابراین سعی کنید یک فرد ممتنع باشید به ویژه اگر می خواهید باروری را بهبود بخشید.

جغرافیا

یک مطالعه نشان داد که موقعیت جغرافیایی بر تعداد متوسط اسپرم تأثیر دارد. مردان در نیویورک تعداد اسپرم بالاتری نسبت به مردان در لس آنجلس داشتند.

سیگار کشیدن

شناخته شده است که سیگار کشیدن باعث ایجاد چندین بیماری تهدید کننده زندگی می شود. مردانی که غالباً سیگار می کشند مستعد تعداد اسپرم کم هستند. اگر قصد درمان باروری را دارید بهتر است در مورد نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

پوشاک تنگ در زیر و پایین بدن

اگرچه به طور کامل اثبات نشده است اما پیشنهاد شده است که لباس های تنگ و افزایش درجه حرارت اسکروتوم می تواند مانع تولید اسپرم شود. بنابراین بهتر است همیشه از لباسهای تنگ خودداری شود. همچنین، از استفاده مکرر وان و سونا داغ خودداری کنید زیرا این امر می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد.

داروها و روشهای درمانی

استفاده از داروهای خاص مانند استروئیدها، مواد افیونی و داروهای سیتوتوکسیک مورد استفاده در معالجه سرطان می تواند باعث ناباروری مردان شود. شیمی درمانی و پرتودرمانی در معالجه سرطان نیز می تواند باعث نازایی دائمی در مردان شود. اگر می خواهید چنین معالجاتی را انجام دهید از قبل با پزشک خوب مشورت کنید.

زمان روز

تعداد اسپرم ها در صبح بیشتر است.

مراقب محیط سمی باشید

چندین ماده محیطی وجود دارد که مسئول تولید کم یا اسپرم با کیفیت هستند. قرار گرفتن در معرض سرب، حشره کشها، سموم دفع آفات، جیوه آلی و نوعی عطر حاوی فتالات می تواند برای کیفیت و کمیت اسپرم مضر باشد. اگرچه، تحقیقات در مورد این مواد هنوز ادامه دارد.

انزال بیش از حد و پرهیز از طولانی بودن

شناخته شده است که هر دو عامل در کیفیت و کمیت اسپرم تأثیر دارند. برای اسپرم سالم، حداقل دو بار در هفته مقاربت توصیه می شود.
مکمل ها: اسیدفولیک، سلنیوم و سولفات روی نشان داده شده است که باعث بهبود تعداد اسپرم ها و عملکرد اسپرم ها می شود.

بهترین راهها برای تولید اسپرم سالم

یک رژیم غذایی متعادل سالم که سرشار از آنتی اکسیدان است می تواند به بهبود سلامت اسپرم کمک کند.
مواد غذایی یا مکمل هایی با مقدار مناسب اسید فولیک، سولفات روی، ویتامین C و سلنیوم تعداد اسپرم ها را بهبود بخشیده است.
استرس، مادر چندین بیماری از جمله عملکرد جنسی است. بنابراین مدیریت استرس یک ضرورت است.
فعالیت بدنی منظم باعث تولید آنزیمهای قوی آنتی اکسیدانی می شود که از اسپرم محافظت می کند.
فراموش نکنید که درمورد مسائل مربوط به باروری با پزشک خود صحبت کنید تا علت اصلی آن را ارزیابی کند.

تعداد دفعات رابطه جنسی ایمن چیست؟

هیچ دستورالعمل فرکانس ایده آل برای انزال مرد وجود ندارد. 
به همین ترتیب، اکثر افراد رابطه جنسی مکرر با شریک زندگی را مضر نمی دانند تا زمانی که هر دو شریک زندگی می کنند
در عملکردشان احساس راحتی می کنند.
از فعالیت های جنسی که باعث درد می شود خودداری کنید.
استراتژی های جنسی ایمن تری اتخاذ کنید.
یک مطالعه در سال 2015 نشان داد مردانی که روزانه بیش از 14 روز انزال می کنند کاهش جزئی اسپرم در انزال خود را نشان داده اند. با این حال، این کاهش باعث نمی شود که تعداد اسپرم ها زیر آستانه های نرمال قرار گیرند. همچنین انزال مکرر بر سایر اقدامات سلامت اسپرم مانند تحرک اسپرم و مورفولوژی تأثیر نمی گذارد.
تحقیقات منتشر شده در مجله Social Psychological and Science Science نشان داد که افرادی که حداقل هفتگی رابطه جنسی داشته اند از روابط خود خوشحال تر هستند. رابطه مکرر رابطه جنسی باعث افزایش رضایت از رابطه نمی شود اما همچنین باعث کاهش آن نشده است.

انزال ممکن است مزایای سلامتی زیادی داشته باشد.

انزال از رابطه جنسی مشترک ممکن است بسیار مفید باشد زیرا:
رابطه جنسی نوعی ورزش است. ورزش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، چاقی، دیابت و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر را کاهش می دهد.
رابطه جنسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. تحقیقات انجام شده درمورد مردان دارای اختلال نعوظ، نشان داد افرادی که کمتر از یک بار رابطه جنسی داشته اند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را دارند.
رابطه جنسی ممکن است استرس را کاهش داده و روحیه را بهبود بخشد.
داشتن رابطه جنسی حداقل یک بار در هفته ممکن است سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.
انزال ممکن است درد مزمن و درد همراه با چندین بیماری را تسکین دهد.
بسیاری از مردان همچنین دریافتند که انزال، با همسر به خوابیدن آنها کمک می کند.
مردانی که نگران تولید اسپرم هستند باید بدانند که بدن بطور مداوم اسپرم تولید می کند. انزال مکرر باعث از بین رفتن بدن نمی شود. اگرچه متوسط بالغ شدن اسپرم حدود 74 روز طول می کشد اما بدن هر روز میلیون ها اسپرم ایجاد می کند.

حتما بخوانید: بهترین روش برای افزایش تعداد اسپرم چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search