پزشکی

بیماری طحال: علائم و نشانه هایی که نباید نادیده بگیرید

علت بیماریهای کبد

طحال شما در دفاع از بدن در برابر میکروبها مهم است هنگامی که طحال شما برداشته شود یا به درستی کار نکند در معرض خطر عفونت قرار دارید. این بسیار مهم است زیرا، اگرچه این عفونت ها اغلب اتفاق نمی افتند اما می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

بنابراین اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از وقوع این امر مهم است. بسیاری از مردم از مشکلی که در طحال آنها وجود دارد آگاه نیستند اما تغییراتی که در این عضو انجام می شود اغلب نشان می دهد که یک مسئله اساسی وجود دارد که باید به آن توجه کرد. طحال شما ارگانی است که ممکن است خیلی اوقات به آن فکر نکنید. به همان اندازه که به سایر قسمت های بدن توجه می شود به طحال توجه نمی شود. با این وجود، طحال شما عملکردهای مهمی را انجام می دهد و اگر به همان اندازه که لازم است کار نکند این می تواند منجر به مشکلات جدی شود. طحال به اندازه طبیعی معمولاً احساس نمی شود اما وقتی بزرگ شد می تواند در طی معاینه معمول کشف شود.
تشخیص سریع یک مشکل مرتبط با طحال بسیار مهم است زیرا تغییرات در این عضو اغلب نشان می دهد که یک مسئله اساسی وجود دارد که نیاز به بررسی دارد. به عنوان مثال، عفونت های کبدی و برخی از سرطان ها می تواند باعث بزرگ شدن طحال شود.

طحال و نقش آن در بدن

طحال شما ارگانی به رنگ قرمز مایل به ارغوانی است و معمولاً تقریباً 12x 7 سانتی متر بزرگ است طحال در قسمت فوقانی سمت چپ شکم، زیر دنده ای قرار دارد که از آن محافظت می کند. بالای شکم قرار دارد و معمولاً اندازه یک مشت است.
این اندام نرم و اسفنجی به عنوان بخشی از سیستم لنفاوی عمل می کند و به منظور کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن طراحی شده است. همچنین خون را فیلتر کرده و هرگونه مواد ناخواسته مانند باکتری و ویروس را از آن خارج می کند.
طحال از دو نوع بافت - خمیری سفید و قرمز تشکیل شده است و هر یک عملکرد متفاوت دارند.
خمیر سفید گلبولهای سفید به نام لنفوسیتها را تولید می کند که نقش مهمی در محافظت بدن در برابر عفونت ها دارد.
خمیر قرمز خون را فیلتر می کند و سلول های قرمز خون را کنترل می کند. این گلبولهای قرمز آسیب دیده، قدیمی یا غیر طبیعی را از بین می برد. همچنین بعضی از قسمت های خون از جمله گلبول های سفید و پلاکت ها را ذخیره می کند (این در فرآیند لخته شدن و بسته شدن زخم ها کمک می کند).
فرد می تواند بدون طحال زنده بماند اما در صورت برداشتن شدن طحال، مثلاً اگر در تصادف اتومبیل آسیب دیده باشد توانایی آنها در مبارزه با عفونت ها بطور جدی کاهش خواهد یافت. کبد می تواند از بین رفتن طحال را جبران کند و برخی از کارکردهای آن را به عهده بگیرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مشکلات طحال مختلف

عملکرد و جایگاه طحال در بدن، حساس به شرایط مختلف است:

طحال بزرگ شده یا متورم

طحال بزرگ شده، که از نظر پزشکی به عنوان اسپلنومگالی شناخته شده است یک بیماری جداگانه محسوب نمی شود. این اغلب نتیجه یک اختلال اساسی مانند عفونت های مزمن، کم خونی یا سرطان های خون است. طحال متورم به عنوان علامت این بیماری ها مشاهده می شود. به راحتی می تواند فراموش شود زیرا گاهی با علائم خاصی همراه نیست.
در صورت بروز علائم، آنها شامل موارد زیر می شوند:
درد در قسمت بالای شکم که می تواند به شانه سمت چپ گسترش یابد. اگر وقتی نفس عمیق می کشید درد شدید است باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.
حس سیر بودن بدون غذا خوردن یا فقط بعد از خوردن مقدار کمی غذا وجود دارد. این امر به این دلیل است که طحال بیش از اندازه به معده فشار می آورد.
کم خونی
خستگی
عفونت های مکرر
خونریزی آسان
کاهش وزن
تعداد لنفوسیتهای پایین
پزشک شما می تواند با انجام معاینه فیزیکی و با انجام آزمایش های تشخیصی مختلف (آزمایش خون، سی تی اسکن، سونوگرافی، ام آر آی) طحال بزرگ شده را تشخیص دهد. آزمایش های بیشتر ممکن است برای رسیدن به ریشه مشکل مورد نیاز باشد.
هنگامی که علت اصلی مشخص شود این علت، درمان می شود. به عنوان مثال، اگر یک عفونت باکتریایی مشکل اصلی بود شما درمان آنتی بیوتیکی دریافت خواهید کرد. اطمینان حاصل کنید که پس از طی دوره ای از آنتی بیوتیک ها، برخی از پروبیوتیک ها را نیز مصرف می کنید تا فلور روده خود را دوباره پر کنید.
مقالات قبلی من را بخوانید: پروبیوتیک، آنچه که شما باید در مورد پروبیوتیک ها بدانید | 11 غذای پروبیوتیک که فوق العاده سالم هستند
اگر از طحال بزرگ شده رنج می برید برای جلوگیری از آسیب بیشتر باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. از ورزش های تماسی باید پرهیز شود زیرا طحال بزرگ شده به راحتی پاره می شود و خونریزی را شروع می کند که این عوارض جدی ایجاد می کند.
در برخی موارد، ممکن است پیشنهاد شود که طحال بزرگ شده مزمن را حذف کنید. برداشتن طحال (اسپلنکتومی) نامیده می شود و مداخله ی رادیکال را نشان می دهد بنابراین باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
همانطور که قبلاً ذکر شد طحال برای بقا حیاتی نیست و می توانید بدون آن زندگی خود را ادامه دهید. با این حال، توانایی مبارزه با عفونت در شما کاهش می یابد.

طحال مجروح یا پارگی طحال

پارگی طحال یک وضعیت خطرناک برای زندگی است و نیاز به درمان فوری دارد زیرا این امر می تواند منجر به خونریزی جدی داخلی شود. این بیماری معمولاً در اثر ضربات شدید شکم در هنگام تصادف اتومبیل، یک درگیری یا یک تصادف ورزشی ایجاد می شود.
علائم و نشانه های پارگی طحال شامل موارد زیر است:
درد در قسمت فوقانی چپ شکم.
حساسیت به لمس در ناحیه شکم، خصوصاً هنگام لمس.
گیجی، غش، تاری دید، سرگیجه - اینها نتیجه خونریزی است.
در موارد شدید، پارگی طحال نیاز به عمل جراحی اورژانسی دارد. اگر آسیب دیدگی جدی تر نباشد ممکن است با زمان و استراحت بهبود یابد. تشخیص با معاینه فیزیکی، با بررسی مایعات موجود در شکم و انجام آزمایشات تصویربرداری (به عنوان مثال، سی تی اسکن) انجام می شود.
سرطان طحال
سرطان های اولیه طحال - سرطان هایی که در طحال منشاء می شوند - نادر هستند. هنگامی که این اتفاق می افتد آنها معمولاً لنفوم هستند یعنی سرطان های خون که به سیستم لنفاوی حمله می کنند.
به طور معمول، طحال به سرطانهایی مبتلا می شود که از جای دیگر شروع می شوند و به قسمت های دیگر بدن پیشرفت می کنند. لوسمی، سرطان ریه و معده می توانند به طحال نفوذ کنند.

علائم سرطان طحال:

علائمی مانند سرماخوردگی.
درد در قسمت فوقانی چپ بالای شکم.
حس سیری.
طحال بزرگ شده.
درمان بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد.

نماهای جایگزین طحال

در طب سنتی چینی (TCM)، اعتقاد بر این است که طحال خانه نگرانی های عاطفی شماست و با استرس و اضطراب در ارتباط است. پزشکان TCM طحال را به فرآوری مواد غذایی متصل می کنند و توضیح می دهند که اگر طحال مواد مغذی مناسبی را دریافت نکند این می تواند سبب مشکلاتی با خون و qi (انرژی حیات) شود.
این درمان شامل تغییرات رژیم غذایی و گیاهان سنتی است. قرار است این رژیم سلامت طحال را بهبود بخشد و سطح اضطراب شما را کاهش دهد.
همانطور که قبلاً نیز گفته شد طحال بخشی از سیستم لنفاوی است و می توانید با روش های طبیعی برای تمیز کردن و تقویت سیستم لنفاوی خود اقدام کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. سمیرا
  1. 5 / 5

سلام من مشکلات زیادی دارم مثل بی حالی سردرد گیجی و سنگینی سر مشکلات طولانی مدت معده و روده گشنگی ولی با بی اشتهایی سفید بودن زبان سردی و گرمی بدنم یعنی گر میگیرم و بعضی وقتا لرز میکنم مدام خسته و خواب آلود ولی خوابم نمیبره بعضی وقتا عدم تعادل...

سلام من مشکلات زیادی دارم مثل بی حالی سردرد گیجی و سنگینی سر مشکلات طولانی مدت معده و روده گشنگی ولی با بی اشتهایی سفید بودن زبان سردی و گرمی بدنم یعنی گر میگیرم و بعضی وقتا لرز میکنم مدام خسته و خواب آلود ولی خوابم نمیبره بعضی وقتا عدم تعادل خارش همیشگی گوش عطش زیاد و... بهم بگید لطفاً باید برم دکتر یا با توجه به زندگی استرسی و آشفته ای که دارم همه علائمی صرفا عصبیه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سمیرا
  1. 5 / 5

سلام به پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search