پزشکی

ویروس کرونا: علائم و درمان

علائم ویروس کرونا

در اواخر سال 2019، مقامات بهداشتی در چین به جهانیان هشدار دادند كه ویروس بالقوه جدیدی ایجاد شده كه از اواسط ماه دسامبر در تعداد انگشت شماری از افراد در ووهان باعث ایجاد ذات الریه شده است. تعداد موارد از آن زمان منفجر شده است و تا 23 ژانویه بیش از 600 مورد تأیید شده است.

در همان خانواده SARS و MERS، ویروس كروناویروس جدید تأیید شده است. یشتر افراد در یک نقطه از زندگی به کورونا ویروس ها آلوده می شوند اما علائم آن معمولاً خفیف تا متوسط است. در برخی موارد، ویروس ها می توانند باعث بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه و برونشیت شوند.
این ویروس ها در بین حیوانات در سراسر جهان رایج هستند اما تنها تعداد معدودی از آنها بر انسان تأثیر می گذارد. به ندرت، کرونا ویروس ها می توانند از حیوانات به انسان تکامل یافته و گسترش یابند. این اتفاقی است که با کورونا ویروسهای معروف به سندرم تنفسی کورنوویروس خاورمیانه (MERS-CoV) شناخته شده هستند که باعث علائم شدیدتری می شوند.
Coronaviruses گروهی از ویروس ها هستند که می توانند طیف وسیعی از علائم از جمله آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب را ایجاد کنند. برخی از آنها خفیف است مانند سرماخوردگی، در حالی که برخی دیگر بیشتر به احتمال زیاد منجر به ذات الریه می شوند. آنها معمولاً از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده گسترش می یابند.
به گفته CDC، کورونا ویروس نام خود را از لبه های تاج مانند بر روی سطح خود می برد. (Corona لاتین است برای تاج.) از جمله فرم تازه شناسایی شده ویروس، در مجموع هفت کورنا ویروس وجود دارد که می توانند انسان را آلوده کنند. سایر coronavirus های مشهور شامل SARS و MERS هستند.
ویروس جدید 2019-nCoV نام دارد. هنوز مشخص نیست که چگونه به راحتی از فرد به فرد دیگر گسترش می یابد اما CDC توصیه می کند که هر کسی که ممکن است در معرض بیماری باشد پس از تماس نزدیک با یک فرد آلوده، به مدت 14 روز بر خود نظارت داشته باشد. این ویروس جدید در موارد شدیدتر می تواند باعث ذات الریه، سندرم حاد تنفسی حاد و نارسایی کلیه شود.
علائم مراقبتی شامل تب، سرفه، تنگی نفس، مشکل تنفس، درد بدن، گلو درد یا استفراغ و اسهال است. به گفته مقامات بهداشتی، این علائم بین دو روز تا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، در بعضی از نقاط بروز می کند.

coronavirus جدید چگونه گسترش می یابد؟

محققان هنوز دقیقاً می آموزند که چگونه ویروس جدید از فردی به فرد دیگر شیوع می یابد.
دکتر مارک دنیسون، ویروس شناس در Vanderbilt گفت: "در حالی که ما تاکنون همه مکانیسم های انتشار این بیماری همه گیر را نمی دانیم احتمالاً توسط قطرات و سطوح آلوده پخش شده است و احتمال پخش از هوا ممکن است شبیه به SARS باشد."
بطور کلی کورونا ویروس ها از طریق تماس نزدیک گسترش می یابند - دامنه ای در حدود 3 تا 6 فوت. دکتر کتی لوفی، افسر سلامتی در ایالت واشنگتن گفت: این ویروس در درجه اول از طریق شخص بیمار با سرفه و عطسه انتشار پیدا می کند.
فرد همچنین می تواند از طریق تماس با ذرات ویروس روی سطح آلوده شود اگرچه هنوز مشخص نیست که کورونا ویروس جدید چه مدت می تواند بر روی سطوح خارج از بدن زنده بماند. اگر یک فرد آلوده، روی سطح میز یا دسگیره سرفه و یا سرفه کند و شخص دیگری آن سطح را لمس کند و سپس چشم یا بینی خود را مالش دهد او هم بیمار می شود.
ویروس SARS نیز از طریق مدفوع پخش شد. دنیسون پیشنهاد کرد که همین مکانیسم گسترش ممکن است در ویروس جدید وجود داشته باشد اما شناختن این موضوع خیلی زود است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه مدت طول می کشد تا کسی بیمار شود؟

دوره انکوباسیون کورونا ویروس جدید - به معنای مدت زمان لازم از آلوده شدن فرد به ویروس تا هنگام شروع علائم - هنوز ناشناخته است.
اما، کارشناسان بهداشت عمومی با این فرض که دوره انکوباسیون حدود 14 روز است کار می کنند. هنوز مشخص نیست که آیا فرد در طی دوره انکوباسیون مسری است یا خیر.
آیا ماسک صورت شما را از کروناویروس محافظت می کند؟
CDC توصیه می کند که بیماران مبتلا به کورونا ویروس از ماسک صورت استفاده کنند تا از دیگران در اطراف خود محافظت کنند یا اگر بیمار نمی تواند ماسک صورت خود را بپوشاند دیگران اگر در یک اتاق مشترک هستند باید مراقبت کنند.
مراقبان یا افرادی که در همان خانه زندگی می کنند به عنوان فردی که بیمار است نیز باید هنگام تماس با مایعات بدن بیمار، ماسک صورت یکبار مصرف را به همراه دستکش و لباس یکبار مصرف بپوشند.
برای کارکنان مراقبت های بهداشتی در تماس با بیماران کروناویروس، CDC نوع خاصی از ماسک را توصیه می کند تا 95 درصد ذرات را که حداقل 0.3 میکرون قطر دارند فیلتر می کند. (یک میکرون 1/1 هزارم میلی متر است.) به این نوع ماسک N95 گفته می شود.
در این زمان، اندازه ذرات coronavirus ناشناخته است. قطر ویروس سارس 0.1 میکرون بود.

چگونه می توان جلوی کورونا ویروس را گرفت؟

یكی از ساده ترین اقدامات پیشگیری كه شخص می تواند انجام دهد شستن مناسب است.
CDC توصیه می کند که دست ها را با آب و صابون قبل از غذا، بعد از استفاده از حمام و بعد از دمیدن بینی، سرفه یا عطسه و قبل و بعد از مراقبت از یک دوست بیمار یا یک خانواده شستشو دهید.
موثرترین روش برای تمیز کردن دستها، مرطوب کردن آنها با آب تمیز، سپس صابون و تمیز کردن حداقل 20 ثانیه قبل از شستشو و خشک کردن با حوله تمیز است.
آیا SARS است؟
SARS یا سندرم حاد تنفسی حاد، نوعی كروناویروس است كه برای اولین بار در فوریه 2003 در آسیا گزارش شد.
طی ماه های بعد، این بیماری در بیش از دوجین کشور گسترش یافت و 8،098 نفر را در سراسر جهان بیمار کرد و 774 نفر را کشت.
با این حال، 2019-nCoV یک فشار متفاوت است. اگر ویروس جدید به همان اندازه SARS شدید یا مسری باشد در این مرحله ناشناخته است. در حالی که برخی از بیماران در چین به بیماری جدی مبتلا شده اند سایر بیماران دارای بیماری خفیف تر بوده و مرخص شده اند.

آیا واکسن کروناویروس وجود دارد؟

هیچ درمانی خاص برای ویروس جدید وجود ندارد و هیچ واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود ندارد. موسسه ملی بهداشت روز سه شنبه تأیید کرد که در "مراحل اولیه" تحقیق برای تولید واکسن است اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.
علاوه بر این، شرکت دارویی Regeneron در مراحل اولیه کار بر روی یک درمان بالقوه برای این کورونا ویروس قرار دارد. این شرکت پیش از این نیز روش مشابهی را برای ابولا ایجاد کرده بود.
آیا مواد ضد عفونی کننده کورونا ویروس را می کشند؟
بله آنها می توانند. CDC پیشنهاد می کند که هرکسی که در معرض یک بیمار آلوده است تمام سطوح "لمسی بالا" مانند پیشخوان، تبلت، میز کار، وسایل حمام، توالت، تلفن، صفحه کلید، تبلت و میزهای کنار تخت را تمیز کند.
مطابق با CDC، مواد تمیز کننده می توانند ضد عفونی کننده خانگی با برچسب که می گوید "تأیید"EPA باشد. با استفاده از یک قاشق غذاخوری سفید کننده با یک چهارم آب می توان یک نسخه خانگی درست کرد.

خطر این شیوع در ایالات متحده چیست؟

مقامات CDC معتقدند که احتمال انتشار این تاج ویروس از فردی به فرد دیگر در ایالات متحده آمریکا کم است. با این حال، موارد جدا شده از مسافران محتمل است. اولین پرونده در ایالات متحده توسط مقامات CDC در تاریخ 21 ژانویه گزارش شد: یک مرد در 30 سالگی که از ووهان سفر کرده بود. مورد دوم، زنی در دهه 60 در ایلینویز، در 24 ژانویه گزارش شد.
مسافرانی که از چین سفر می کنند در فرودگاه های اصلی از جمله فرودگاه JFK نیویورک، سان فرانسیسکو، لس آنجلس، فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا و فرودگاه بین المللی O'Hare شیکاگو مورد بررسی قرار می گیرند.
هیچ درمان ضد ویروسی خاصی برای عفونت وجود ندارد بنابراین مبتلایان به ویروس به دلیل علائم آنها درمان می شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search