پزشکی

تورم مغز (ادم مغزی) - انواع، علل و درمان

ادم مغزی

مغز شما می تواند در اثر آسیب، بیماری یا دلایل دیگری متورم شود. اما تورم مغزی می تواند به سرعت باعث بروز مشکلات جدی از جمله مرگ شود. همچنین معمولاً درمان آن دشوارتر است.

به عنوان سیستم کنترل کارشناسی ارشد بدن، مغز برای عملکرد کلی بسیار مهم است. با این حال، جمجمه ضخیم و استخوانی که به طور فوق العاده از این اندام حیاتی محافظت می کند فضای کمی برای تورم مغز فراهم می کند.
سه قسمت در مغز وجود دارد - مخ که بزرگترین قسمت آن است مخچه و ساقه مغز. هر اندامی از بدن ممکن است متورم شود و مغز نیز به دلایل مختلف می تواند متورم شود. این می تواند فشار روی و داخل مغز را افزایش داده و حتی بر عملکرد آن نیز تأثیر بگذارد. با وجود اینکه مغز ارگان حیاتی است این تورم می تواند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد.

ورم مغزی چیست؟

ورم مغزی اصطلاح پزشکی برای تورم مغز است. سربرال به مغز اطلاق می شود و ادم به معنی تورم است. این اتفاق وقتی می افتد که بافت مغز به دلیل افزایش مایعات در فضای بافت یا درون خود سلول متورم می شود. این امر منجر به افزایش فشار داخل جمجمه می شود زیرا مغز بزرگ می شود تا فضای بیشتری را در مقایسه با حفره جمجمه (حفره جمجمه که مغز در آن قرار دارد) اشغال کند.
فشار روی مغز می تواند باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم شود اما در ابتدا و با تورم متوسط ممکن است علائم واضحی دیده نشود. این نیز بستگی به این دارد که فقط قسمت های خاصی از مغز متورم شده است (ورم موضعی) یا اینکه تورم در کل مغز وجود دارد این می تواند جدی باشد و بسته به علت اصلی، حتی ممکن است تهدید کننده زندگی نیز باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع تورم مغزی

چهار نوع تورم وجود دارد که می تواند در مغز رخ دهد:
ورم سیتوتوکسیک
ورم وازوژنیک
ورم اسمزی
ورم هیدرواستاتیک
ادم سیتوتوکسیک و وازوژنیک احتمالاً باعث تورم مغز می شوند. ادم اسمزی و ادم هیدرواستاتیک کمتر دیده می شود.
ادم سیتوتوکسیک
ادم سیتوتوکسیک هنگام آسیب به غشای سلولی (نورون) ایجاد می شود که تنظیم مایعات درون سلول را مختل می کند. این در مواردی مانند کمبود اکسیژن (هیپوکسی)، خونرسانی ناکافی (ایسکمی) یا آسیب متابولیک مشاهده می شود. مایعات درون سلولهای مغز (مایع درون سلول) افزایش یافته و منجر به تورم مغز می شود.

ادم وازوژنیک

ادم وازوژنیک در جایی رخ می دهد که آسیب به رگ های خونی در مغز وجود داشته باشد و اجازه می دهد تا مایعات از محفظه داخل عروقی به بافت مغز نشت کند. این ممکن است با واسکولیت، التهاب، عفونت یا تورم عمومی بدن (آناسکارا) دیده شود. مایعات در فضای بافت بین سلول ها افزایش می یابد که منجر به تورم مغز می شود.

ادم اسمزی

ورم اسمزی ممکن است هنگامی ایجاد شود که تعادل اسمزی که اختلاف مایعات بین مایع در رگ های خونی و فضای بافت را حفظ می کند مختل شود از این طریق اجازه می دهد تا مایعات از خون به داخل فضای بافت منتقل شوند. این ممکن است با احتباس آب یا برخی از اختلالات غدد درون ریز همراه با ADH (هورمون ضد ادراری) دیده شود.

ادم هیدرواستاتیک

در ادم هیدرواستاتیک، فشار خون بالا باعث خارج شدن مایعات از رگهای خونی و وارد فضای بافت می شود. تجمع مایعات در فضاهای بافت باعث تورم مغز می شود.

در تورم مغز چه اتفاقی می افتد؟

بیشتر دلایل حاد ورم مغزی باعث تورم سریع مغز می شود. این خطرناک تر است زیرا با تورم تدریجی، بدن مجبور است از طریق مکانیسم های مختلف مانند تغییر حجم CSF (مایع مغزی نخاعی) جبران کند. با تورم بافت مغز، تغییرات مختلفی رخ می دهد - پیچیدگی سطح مغز مسطح شده و حفره های بطن مغزی فشرده می شوند.
فشار بیرونی مغز متورم با فشار درونی جمجمه و مایع مغزی نخاعی اطراف آن مخالف است. این منجر به فتق مغزی در صورت اختلال در خونرسانی به مغز (ایسکمی، خونریزی)، فشرده سازی اعصاب جمجمه و حتی ساقه مغز می شود. مرگ سلولهای مغزی می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم، منجر به آسیب دائمی و حتی به مرگ شود.

علل ورم مغزی

تعدادی مکانیسم وجود دارد که ممکن است باعث تورم بافت مغز شود.
آسیب مغزی تروماتیک (TBI)
آسیب مغزی تروماتیک (TBI) با ضربه به ناحیه سر و گردن مانند ریزش، تصادفات وسایل نقلیه موتوری و ضرب و شتم در جایی که ضربه باعث می شود مغز با استخوان جمجمه اطرافش برخورد کند دیده می شود. التهاب با توجه به ماهیت صدمه ایجاد می شود و بیشتر تشدید می شود به خصوص اگر یک شکستگی جمجمه یا ترومای نیروی تیز وجود داشته باشد. تورم توسط سلولهای التهابی و مواد شیمیایی واسطه می شود و تخلیه مایعات بافت نیز ممکن است به خطر بیفتد.
پارگی و کوفتگی (مغز)
تکان شدید
سندرم کودک لرزان
خونریزی مغزی
خونریزی در بافت مغز ممکن است به هماتوما منجر شود که بافت مغز را به شکلی مشابه با تورم مرتبط با تجمع مایع، بافت را فشرده می کند. پارگی رگ خونی ممکن است به دلایل مختلف از جمله تروما، پارگی انوریسم یا پارگی رگ با فشار خون بالا اتفاق بیفتد. جدا از تورم، ممکن است اکسیژن رسانی به مغز نیز موثر باشد (هیپوکسی) که منجر به ایسکمی و التهاب می شود.
سکته هموراژیک
هماتوم داخل مغزی
خونریزی زیر آراکنوئید
هیپوکسی و ایسکمی
این ممکن است با تروما و خونریزی همراه باشد. در مواردی مانند سكته مغزی دیده می شود كه لخته خون سبب كاهش حجم خون و بر اکسیژن بافت مغز تأثیر می گذارد (هیپوکسی). تورم در نتیجه التهاب همراه با هیپوکسی (ایسکمی) ایجاد می شود.
ایسکمی مغزی
حمله ایسکمیک - ترومبوتیک، آمبولیک
بیماری ارتفاع
عفونت ها، مسمومیت ها و سموم
عفونت های مختلفی ممکن است در مغز و بافت اطراف ایجاد شود که التهاب منجر به ورم می شود. این ممکن است به دلیل باکتریها، ویروسها، انگلها یا به ندرت حتی قارچهایی باشد که در بیماران با نقص ایمنی مانند HIV / AIDS و دیابتی ها دیده می شوند (موکورمیکوز). جدا از ورم بافت مغز (آنسفالیت) یا مننژ (مننژیت)، مجموعه ای از چرک های مرتبط با عفونت (آبسه) و پر کردن حفره ها با چرک (آمپیوما) همچنین ممکن است باعث تورم و فشرده سازی بافت مغز شود.
مننژیت ویروسی و باکتریایی یا آنسفالیت
مالاریا
توکسوپلاسموز
تیفوس
برخی از سموم، فلزات و حتی داروها می توانند باعث ورم مغزی شوند. این ممکن است وابسته به دوز باشد. ادم مغزی ممکن است در طبیعت وازوژنیک، سیتوتوکسیک، اسمزی یا هیدرواستاتیک باشد.
مسمومیت از سرب
مسمومیت با متانول
مسمومیت با مونوکسید کربن
پنی سیلین
اکسید نیتروس
کوکائین
تومورها و توده ها
رشد خوش خیم و بدخیم می تواند در نتیجه فشردن بافت، انسداد جریان خون، تخلیه لنفاوی، انسداد CSF یا ایجاد التهاب مرتبط با آسیب بافت باعث ایجاد ادم مغزی شود. سایر توده های داخل جمجمه، که مربوط به رشد زیاد بافت نیستند ممکن است مسئول باشند - کیست (هیداتید، آراکنوئید، کلوئیدی)، شیستوزومیازیس، سل و سارکوئیدوز (گرانولوم).
آبسه ها و هماتوما نیز توده های داخل جمجمه هستند که به ترتیب تحت عفونت و خونریزی مغز مورد بحث قرار می گیرند. در حالی که این تومورها و توده های اشغال کننده فضا، بافت مغز را فشرده می کنند و در نتیجه منجر به بروز بسیاری از علائم می شوند این التهاب و تورم متعاقب ورم مغزی است.

درمان ادم مغزی

تورم مغزی یا ورم مغزی شرایطی است که مایعات در جمجمه جمع می شوند و فشار بر مغز را افزایش می دهند. این علل بیشماری دارد از جمله آسیب دیدگی سر، سکته مغزی و عفونت. اگر سردردهای شدید، سردرگمی، درد گردن یا تاری دید را تجربه می کنید همیشه مراقب پزشکی باشید زیرا این علائم می تواند نشان دهنده ورم مغزی باشد. اگر تورم مغزی را تجربه کرده اید درمان های زیر می توانند به کاهش تورم کمک کرده و منجر به بهبودی شما شوند. از آنجا که تورم مغز یک وضعیت بالقوه خطرناک برای زندگی است باید تمام اقدامات درمانی تحت نظارت پزشک انجام شود.

مصرف صحیح دارو

1. برای کاهش سردردها از داروهای ضد درد استفاده کنید. برای صدمات جزئی در ناحیه سر که باعث تورم حداقل شده و باعث بیهوشی نمی شود ممکن است پزشک درمان دیگری دستور ندهد. دستورالعمل های پزشک خود را رعایت کنید و از داروهای ضد درد OTC استفاده کنید تا به سردردهای باقی مانده کمک کرده و در حین بهبودی استراحت کنید. همیشه داروها را دقیقاً مطابق آنچه پزشك به شما گفته است مصرف كنید.
همیشه داروهای دقیقی را که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. بسته به آنچه باعث ایجاد ورم شما شده است داروهای خاصی مانند آسپرین می توانند با رقیق شدن خون آن را بدتر کنند.
در صورت وخیم تر شدن وضعیت، پزشک خود را آگاه نگه دارید مانند این که احساس افزایش درد، گیجی، سرگیجه یا حالت تهوع دارید.
2. برای کاهش التهاب از داروهای کورتیکواستروئید استفاده کنید. کورتیکواستروئیدها یک درمان معمول برای بسیاری از انواع تورم و التهاب است. آنها داروهای تجویزی هستند بنابراین پزشک مجبور است نسخه ای را برای شما ارسال کند و در مورد نحوه مصرف دوز صحیح دستورالعمل ها را به شما ارائه دهد. برای استفاده صحیح از دارو، دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید.
پزشک شما ممکن است کورتیکواستروئیدها را به عنوان تنها درمان تورم یا بعد از یک روش پزشکی تجویز کند.
این داروها بیشتر در تومورهای مغزی و به دنبال جراحی استفاده می شوند.
3. مایعات را با دیورتیک ها از مغز دور کنید. دیورتیک ها باعث می شوند تا ادرار بیشتری آزاد شود و مقدار کلی مایعات در بدن شما تخلیه شود. آنها بعضاً بعد از صدمات مغزی برای بیرون کشیدن مایعات از مغز و ایجاد فضای بیشتر در جمجمه استفاده می شوند.
ادرارآورها معمولاً با تزریق IV در یک بیمارستان انجام می شوند. اگر پزشک فکر کند شما به اندازه کافی خوب هستید ممکن است شما را با یک قرص دیورتیک تجویز شده رها کند. آنها را دقیقاً مانند دستور پزشک مصرف کنید.
4. اگر تورم ناشی از عفونت باکتریایی است از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید. برخی عفونتهای باکتریایی مانند مننژیت یا آنسفالیت نیز باعث تورم مغز می شوند. آنتی بیوتیک های مختلفی برای مقابله با این عفونت ها استفاده می شود. پزشکان احتمالاً این داروها را در یک بیمارستان تجویز می کنند تا زمانی که شما به اندازه کافی خوب شده و به خانه بروید و سپس برای ادامه مبارزه با عفونت، برای شما نسخه ای می نویسند. همیشه تمام دوره آنتی بیوتیک ها را حتی اگر احساس بهتری دارید تمام کنید تا مطمئن شوید تمام باکتری ها از بین می روند.
آنتی بیوتیک ها معمولاً باعث ناراحتی معده می شوند بنابراین سعی کنید آنها را با یک وعده غذایی یا میان وعده سبک مانند کراکر مصرف کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید. اگر پزشک به شما گفت دارو را با معده خالی مصرف کنید این کار را نکنید.
پزشک شما ممکن است چند آنتی بیوتیک مختلف را امتحان کند تا ببیند کدام یک به بهترین وجه با عفونت مبارزه می کند.
به یاد داشته باشید که عفونت های باکتریایی بیماری های قابل انتقال هستند بنابراین تماس خود را با افراد دیگر محدود کنید تا زمانی که بهبود یافته و دیگر نتوانید دیگران را آلوده کنید.
عفونت های ویروسی همچنین می تواند باعث تورم مغز شود اما آنتی بیوتیک ها در مبارزه با این شرایط موثر نیستند. پزشکان احتمالاً این عفونت ها را با استفاده از کورتیکواستروئیدها، مایعات و آنتی ویروس ها درمان می کنند.

دریافت مراحل پزشکی

1. برای کاهش حجم مغز، هیپرونتیله را کنترل کنید. تورم مغزی گاهی اوقات با دی اکسید کربن اضافی در خون شما مرتبط است. پزشکان ممکن است با پمپ کردن اکسیژن بیشتری به بدن شما، باعث تقویت خون شوند و همین امر باعث می شود بیشتر از شما استنشاق شود. این امر دی اکسید کربن بیشتری را سوزانده و جریان خون به مغز را کاهش می دهد و فشار در جمجمه شما کاهش می یابد.
اگرهیپرونتیله در کاهش تورم موفق باشد.
پزشک ممکن است هنوز شما را با تجویز داروهای کورتیکواستروئیدها به خانه بفرستد یا شما را برای مشاهده در بیمارستان نگه دارد.
2. برای خارج کردن مایعات از مغز، یک روش اسمز درمانی انجام دهید. اسموزتراپی از داروهایی برای بیرون کشیدن مایعات از مغز استفاده می کند. این کار با کوچک کردن مغز باعث کاهش فشار در جمجمه شما می شود. این به نظر می رسد مانند یک روش ترسناک، اما تهاجمی نیست و با تزریق IV طبیعی انجام می شود. از سال 1960 از اسمز درمانی برای درمان تورم مغز استفاده شده است.
اسمز درمانی یک روش متداول برای تورم مغز است که مربوط به آسیب ها، سکته های مغزی و عفونت ها است.
اخیراً برخی محققان این سؤال را مطرح كردند كه اسمز درمانی برای بیماران با ادم چقدر مؤثر است. پزشک شما فقط ممکن است در شرایط بسیار خاص از این گزینه استفاده کند.
3. مایعات را از طریق کاتتر از جمجمه خارج کنید. این یک گزینه تهاجمی تر است اما باعث درد پایدار یا عوارض جانبی نمی شود. جراحان از طریق یک سوراخ بسیار کوچک در پشت گوش شما درن یا سوند را داخل جمجمه وارد می کنند. این مایعات را از حفره جمجمه بیرون می آورد تا فضای بیشتری برای مغز ایجاد شود. تخلیه موقت است و هنگام بهبودی شما، حذف می شود.
این یک روش درمانی معمول برای افرادی است که بر اثر آسیب دیدگی یا سکته مغزی روی مغز خونریزی می کنند. معمولاً آخرین راه حل قبل از عمل جراحی است.
4. یک جراحی ساخت پنجره در جمجمه انجام می شود. گزینه نهایی برای درمان تورم مغز جراحی برداشتن قسمت کوچکی از جمجمه است. این باعث می شود فضای بیشتری برای مغز باز شود و فشار در حفره جمجمه کاهش یابد. باز هم، این به نظر ترسناک است اما این یک درمان طبیعی برای تورم مغز است که عوارض پایداری ندارد. پس از بهبود وضعیت شما، جراحان قطعه جمجمه را جایگزین می کنند تا سوراخ دائمی در جمجمه نداشته باشید.
این یک روش درمانی معمول برای افرادی است که صدمات جدی در سر تجربه کرده اند یا خونریزی فعال دارند که جراحان قادر به کنترل آن نیستند.

مراقبت از آسیب در خانه

1. انتهای تخت خود را به سمت بالا خم کنید تا سر شما بلند شود. بلند کردن سر در حدود 30 درجه به بالا برای تخلیه مایعات به دور از مغز ایده آل است. در بیمارستان، پرستاران احتمالاً بستر شما را در این زاویه قرار می دهند. این کار را در خانه انجام دهید یا با قرار دادن بالش های زیر گردن یا از یک تخت قابل تنظیم استفاده کنید.
از پزشک خود بپرسید که چه مدت باید این روش درمانی را ادامه دهید.
اگر روی تخت خواب هستید نیز سر خود را بلند کنید. برای بالابردن سر خود از بالش استفاده کنید.
2. برای کمک به ترمیم مغز خود، اسیدهای چرب امگا 3 بخورید. امگا 3 به بدن شما کمک می کند تا خود را ترمیم کند و از التهاب جلوگیری کنید. آنها همچنین می توانند عملکرد مغز را بهبود بخشند تا در روند بهبودی به شما کمک کنند. اگر در حال بهبودی از تورم مغز هستید مصرف این مواد مغذی را افزایش داده تا به سرعت در بهبودی شما کمک کند.
توصیه رسمی روزانه امگا 3 برای زنان 1.1 گرم و برای آقایان 1.6 گرم است.
منابع خوب امگا 3 ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین، آجیل، دانه ها، روغن های گیاهی و فرآورده های لبنی غنی شده مانند تخم مرغ، شیر و ماست هستند.
3. مصرف چربی های اشباع را محدود کنید. برخلاف امگا 3، چربی های اشباع باعث افزایش تورم و التهاب در بدن می شوند. در صورت بهبود یافتن از ورم مغزی، افزایش التهاب می تواند آسیب بیشتری به شما وارد کند. هنگام بهبودی، چربی های اشباع شده را از رژیم غذایی خود جدا کنید.
غذاهای فرآوری شده، فست فودها، آب نبات ها، نوشیدنی های شیرین و گوشت قرمز از نظر چربی های اشباع بسیار سرشار هستند. این غذاها را با گزینه های تازه و بدون فرآوری جایگزین کنید.
4. اگر توانایی دارید تمرینات قلبی و عروقی سبک انجام دهید. ورزش سبک مانند پیاده روی روی تردمیل، آهسته دویدن یا شنا تأثیر مثبتی در روند بهبود دارد. هنگامی که پزشکتان می گوید شما به اندازه کافی سالم هستید شروع به ترکیب فعالیت های بدنی در روال خود کنید. برای بهترین نتیجه هر روز 30 دقیقه ورزش سبک انجام دهید.
فقط اگر پزشک به شما گفت ایمن هستید ورزش کنید. فعالیت بدنی قبل از بهبودی کامل خطرناک است و می تواند بهبودی شما را به تأخیر بیندازد.
اگر در حال بهبود یافتن از وضعیت مغزی هستید از فعالیتهایی که می تواند به سر شما آسیب برساند خودداری کنید. دوچرخه سواری و ورزشهای تماسی پس از آسیب دیدگی مغز بسیار خطرناک هستند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search