پزشکی

آنچه باید درباره کرونا ویروس (کووید - 19) بدانید

 کرونا ویروس چیست

در اوایل سال 2020، ویروس جدید به دلیل سرعت بی سابقه ای در انتقال آن، تولید عناوین را در سرتاسر جهان آغاز کرد.

از ابتدای منبع آن در یک بازار مواد غذایی در ووهان، چین، در ماه دسامبر سال 2019 به کشورهایی به اندازه ایالات متحده و فیلیپین، این ویروس (که رسماً با نام SARS-CoV-2 نامگذاری شده است) ده ها هزار نفر را تحت تأثیر قرار داده است و مرگ و میر بالایی دارد. تاکنون بیش از 4000 فوت داشته است.
coronavirus جدید یک گروه جدید از ویروس ها است که به تازگی در اواخر سال 2019 در چین کشف شد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) در فوریه سال 2020 رسماً بیماری ایجاد شده را کووید - 19 نامگذاری کرده است که مخفف بیماری کروناویروس 2019 است.
ویروس کووید - 19 نه تنها به سرعت شیوع می یابد بلکه باعث ایجاد عفونت های متعدد سیستم می شود به طور عمده مجاری دستگاه تنفسی در انسان را هدف قرار می دهد. علائم این بیماری می تواند خیلی سریع از خفیف تا متوسط تا شدید پیش برود تقریباً ٪ 20 از مبتلایان در گروه حساس قرار دارند.
این coronavirus جدید در درجه اول در بین حیوانات، مانند خفاش ها، شترها، گاوها، مورچه خوارها و گربه ها رواج داشته و فقط اخیراً پس از انتقال توسط یک حیوان آلوده در انسان شناسایی شده است.
گذر عفونت از حیوان به انسان زونوزیس نامیده می شود.

تفاوت بین coronaviruses و coronavirus جدید چیست؟

Coronaviruses یک خانواده ویروس است که تقریباً از 15 تا 20٪ علائم سرماخوردگی در انسان را تشکیل می دهد. با این حال، توجه داشته باشید که متداول ترین پاتوژن سرماخوردگی متعلق به خانواده رینوویروس ها است.
کرونا ویروس جدید از نظر ژنتیکی با گونه های قبلی کروناویروس متفاوت است و بسیار تهاجمی تر و کشنده تر به نظر می رسد.
یک عفونت کرونا ویروس و سرماخوردگی معمول در اثر رینو ویروس ها بسیاری از علائم رایج را نشان می دهد از جمله:
چشمان آبکی
تب (ممکن است وجود داشته باشد)
سردرد
گرفتگی بینی
عطسه
ترشحات پشت بینی
سرفه
ضعف عمومی
دردهای عضلانی
در یک عفونت کرونا ویروس، این علائم معمولاً تا روز دوم یا سوم عفونت به اوج خود می رسد و ممکن است تا 2 هفته ادامه یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم COVID-19 چیست؟

شایع ترین علائم گزارش شده از کووید - 19 عبارتند از:
تب> 38 درجه سانتیگراد یا> 100 درجه فارنهایت
تنگی نفس
سرفه خشک
سردرد
دردهای عضلانی
ضعف عمومی
ذات الریه
سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)
عفونت عمومی و سایر عوارض جدی
اختلال چند ارگان
این علائم می توانند شروع زودرس یا دیررس داشته باشند هر زمان بین روز دوم و 14 روز پس از مواجهه ظاهر می شود. گفته می شود دوره نهفتگی معمول تاج ویروس 2 هفته است.
خوشبختانه، تقریباً 80٪ از همه موارد تأیید شده علائم خفیف نشان داده اند همانطور که توسط یک مطالعه منتشر شده در The Lancet نشان داده شده است.(1
مأموریت مشترک WHO و چین در مورد کووید - 19 در 24 فوریه 2020 کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و اظهار داشت که بر اساس شواهد موجود در حال حاضر، میانگین زمان بهبودی حدود 2 هفته برای موارد خفیف و 3-6 هفته برای موارد شدید است.(2)

آیا کرونا ویروس جدید هوایی انتقال می یابد؟ چه مدت می تواند ویروس در هر سطح زنده بماند؟

مانند سایر ویروس های تنفسی، به نظر می رسد که ویروس COVID-19 از طریق قطرات تنفسی که در هوا عطسه می کند یا سرفه می کند از طریق قطرات تنفسی آزاد شده در هوا پخش می شود.
این قطرات ویروس از فرد آلوده می تواند استنشاق شود و منجر به عفونت می شود.
با این حال، عفونت همچنین می تواند به طور غیر مستقیم منقبض شود. قطرات حاوی ویروس می تواند بر روی پوست، لباس یا سطوح اطراف فرد آلوده فرود آید.
اگر این سطوح را لمس کنید دستان خود را به ویروس آلوده می کنید. اگر سپس صورت خود را با دستان آلوده لمس کنید ممکن است ویروس با مخاط دستگاه تنفسی شما در تماس باشد و به سیستم شما ورود پیدا کند.
در مورد ویروس کووید - 19 تا اکنون بسیار کم شناخته شده است بنابراین هیچ راهی برای گفتن اینکه تا چه مدت می تواند در محیط زیست یا روی یک سطح زنده بماند وجود ندارد.

کدام یک از افراد بیشتر مستعد ابتلا به کروناویروس جدید هستند؟

به احتمال زیاد روی افراد دارای مشکلات پزشکی و سن 60 سال یا بالاتر بیشتر مستعد ابتلا به کرونا ویروس هستند این گروه متعلق به طبقه ضعیف جامعه هستند سیستم ایمنی بدن آنها نه تنها از نظر سن (نقص ایمنی) ناتوان می شود بلکه بر اثر فشار بیماری سرکوب می شوند.
در بیماران مسن، این عفونت می تواند به سرعت به یک بیماری کشنده تنفسی مانند سندرم دیسترس حاد تنفسی مبتلا شود. با این وجود، در صورت درمان سریع و صحیح، بیشتر بیماران احتمالاً علائم خفیف و پیش آگهی خوبی دارند.
در حال حاضر، در مورد اپیدمیولوژی و ویژگی های بالینی عوارض ناشی از این خانواده ویروس ها، کمبود داده، داریم.(3)

چه خطراتی با COVID-19 همراه است؟

برخی از خطرات مرتبط با کووید - 19 مربوط به عوارض بیماری در افراد آسیب پذیر است.
این بیماری می تواند به ذات الریه پیچیده با نارسایی شدید تنفسی، علائم مرتبط با دستگاه گوارش مانند اسهال و اختلال عملکرد چند اندام منجر شود که به طور بالقوه می تواند جان بیمار را در معرض خطر قرار دهد.

coronavirus جدید به کدام خانواده ویروس ها تعلق دارد؟

اولین مورد کروناویروس به دهه 1960 باز می گردد. ویژگی بارز این گروه از ویروس ها، سنبله های تاج مانند بر روی سطح آنها است.(4)
Coronaviruses به چهار زیر گروه اصلی تقسیم می شوند یعنی:
آلفا
بتا
گاما
دلتا
جدیدترین سویه کروناویروس، ویروس کووید - 19، براساس آنالیز ژنتیکی در دسته بتا قرار می گیرد.

چه اقدامات پیشگیرانه ای باید علیه COVID-19 انجام شود؟

در حال حاضر، هیچ گونه واکسن و داروی تأیید شده برای مبارزه با کووید - 19 در دسترس نیست.
WHO مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه را برای گسترش کووید - 19 منتشر کرده است:
بهداشت مکرر دست برای جلوگیری از عفونت مهم است. دستان خود را به طور مرتب با صابون و آب و یا با یک محصول حاوی الکل بین 60 تا 90 درصد الکل حداقل برای 20 ثانیه بشویید.
از هر کسی که علائم بیماری را نشان می دهد دوری کنید و از هرگونه تماس با او خودداری کنید.
دقایقی که احساس سرفه یا عطسه می کنید دهان خود را با یک دستمال بپوشانید و سپس دستمال مورد استفاده را در سطل زباله رها کنید.
بدون شستن دست ها، ابتدا از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
به طور مرتب سطوح متداول دستشویی، آشپزخانه و مطب خود را با محصولات ضد عفونی کننده ای که توسط مقامات محلی کنترل بیماری شما تأیید شده اند تمیز و ضد عفونی کنید.
با مراجعه به وب سایت WHO و سایر پورتال های اطلاع رسانی، آخرین اطلاعات و تحولات مربوط به این خانواده ویروس ها را به روز کنید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات دریافتی و رو به جلو از یک منبع قابل اطمینان تهیه شده است.
مسافت اجتماعی می تواند در کاهش شیوع ویروس بسیار کمک کند. در مواقع بروز همه گیر جهانی، وظیفه هر فرد است که نه تنها به سلامت خود بلکه برای دیگران احتیاط کنند.
اگر احساس می کنید بیمار هستید در خانه بمانید و از اعضای خانواده فاصله بگیرید تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید. در صورت تداوم شرایط در اسرع وقت به مراقبت های پزشکی بروید.
اگر بیمار مبتلا به تب یا سرفه هستید پرواز نکنید زیرا حامل ویروس هستید و دیگران مبتلا خواهند شد.
اگر هنگام پرواز بیمار شدید، سریعاً به کادر پرواز اطلاع دهید تا بتوانید قرنطینه شوید.
کووید - 19 می تواند در افراد مسن تر از 60 سال، به ویژه افرادی که دارای مشکل پزشکی پیشین مانند بیماری های تنفسی (آمفیزم، COPD یا برونشیت مزمن)، دیابت قندی، بیماری مغزی بیماری کلیه و کم خونی و غیره می باشند جدی و حتی خطرناک به نظر برسد.
اگر در این گروه قرار گرفتید احتیاط بیشتری کنید و از خود مراقبتی پیشگیرانه استفاده کنید مانند اجتناب از مکانهای عمومی شلوغ یا مکانهایی که افراد بیمار در آن زندگی می کنند.
با مراجعه به پزشک معالج اولیه خود به طور منظم، اتخاذ اصلاحات در شیوه زندگی مطلوب و خوردن سالم برای تقویت سیستم ایمنی، اطمینان حاصل کنید که شرایط پزشکی موجود شما به درستی اداره می شود.
اگر به تب یا هر یک از علائم تنفسی مرتبط با کووید - 19 مبتلا هستید بدون تأخیر با پزشک مراقبت های اولیه خود مشورت کنید.
اگر از افراد مشکوک با کووید - 19 یا مستند شده مراقبت می کنید هنگام قرار گرفتن در همان اتاق بیمار، ماسک پزشکی محکم را بپوشید.(5، 6، 7)

معمولاً كرونا ویروس ها چگونه گسترش می یابند؟

نحوه انتقال کروناویروس ها قطرات تنفسی است که توسط فرد آلوده هنگام سرفه یا عطسه رها می شود. این قطرات ممکن است توسط افراد در محیط اطراف فرد آلوده استنشاق شود.
این ویروس همچنین می تواند پوست انسان یا هر سطحی را که قطرات در آن قرار دارد آلوده کند. لمس این سطوح و سپس لمس صورت خود با دستان آلوده، به خصوص ناحیه اطراف بینی، می تواند ویروس را به مخاط تنفسی و در نهایت به بدن شما منتقل کند.
قبل از نشان دادن هر نوع علائم، شیوع بیماری ممکن است. با این حال، بر اساس گزارش های اخیر، تصور نمی شود این راهی باشد که این ویروس مسری شود.

آیا می توان یک عفونت مجدد با کرونا ویروس درمان شده پیدا کرد؟

در حال حاضر، هیچ درمانی برای کووید - 19 وجود ندارد فقط اقدامات پیشگیرانه مانند مواردی که اخیراً توسط WHO توصیه شده است. (8)
آیا فرد می تواند دوباره به همان ویروس آلوده شود؟ به طور کلی، ایمنی بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض پاتوژن ایجاد می شود. با این حال، مصونیت با گذشت زمان به تدریج کاهش می یابد.
در مورد این ویروس خاص، تحقیقات در مورد برقراری مجدد هنوز در مراحل اولیه انجام شده است.(9)

کدام یک از ماسک ها می توانند از عفونت کروناویروس محافظت کنند و چه کسی باید از آنها استفاده کند؟

سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمان های مهم مانند مراکز بیماری و کنترل، هیچ گونه مشخصاتی در مورد هیچگونه ماسک خاصی ارائه نکرده اند.
طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، به افرادی که سرفه می کنند یا عطسه می کنند توصیه می شود ماسک را به عنوان یک اقدام احتیاطی استفاده کنند چه هنوز تست مثبت داشته باشند یا نه.(10)
برای کسانی که آلوده نیستند و یا هیچ پیش شرطی ندارند WHO توصیه می کند که فقط در هنگام مراقبت از شخصی که به عفونت مشکوک به کووید - 19 مبتلا است ماسک بپوشید. 
اندازه پوشیدن ماسک بیشتر برای افراد آلوده است که ممکن است سرفه یا عطسه کنند و قطرات حاوی ویروس را در هوا رها کنند.
با این حال، بسیاری از افراد ممکن است حامل ویروس باشند حتی بدون آنکه متوجه آن شوند به خصوص اگر علائمی نداشته باشند (بدون علامت). علاوه بر این، افراد سالم ممکن است در مجاورت یک فرد آلوده یا حامل قرار داشته باشند و خطر استنشاق قطرات تنفسی آنها را به خطر بیاندازند.
بنابراین، همه می توانند از پوشیدن ماسک، نه فقط افراد آلوده یا کسانی که مراقبت از فرد آلوده را دارند بهره مند شوند.
در هر صورت، پوشیدن ماسک به تنهایی شما را از انقباض عفونت در امان نخواهد داشت. این تنها در صورت همراهی با بهداشت مناسب، که شستشوی مکرر دستان خود حداقل به مدت 30 ثانیه با مالش دست با الکل یا با صابون و آب ساده انجام می شود.

از کدام نوع ضد عفونی کننده دستی باید استفاده شود؟

می توانید از هرگونه ضدعفونی کننده دستی که دارای 60 تا 90 درصد الکل باشد استفاده کنید و ترجیحاً توسط مقامات محلی منطقه شما تأیید شود.

آیا می توان عفونت را از حیوانات خانگی خود گرفت؟ آیا به طور کلی حیوانات مستعد ابتلا به کروناویروس جدید هستند؟

هیچ مدرکی مبنی بر وجود حیوانات اهلی مانند سگ و گربه وجود ندارد که بتواند ویروس کووید - 19 را آلوده کند اما اکتشاف همه جنبه های این عفونت همچنان ادامه دارد.

آیا هوای گرم می تواند جلوی انتشار ویروس را بگیرد؟

هیچ مدرکی مبنی بر وجود آب و هوای گرم یا آب و هوا یا درجه حرارت بالا وجود ندارد که بتواند جلوی انتشار تاج ویروس را بگیرد.

دوره کمون ویروس COVID-19 چیست؟

تصور می شود دوره کمون ویروس COVID-19 طی 14 روز اول پس از قرار گرفتن در معرض باشد. (11)
در یک مطالعه از 1099 بیمار مبتلا به کووید - 19 نشان دار شده، دوره میانه کمون 4 روز (دامنه میانبر 2-7 روز) بود.(12)

آیا فرد می تواند برای اولین بار برای کووید - 19 منفی باشد و سپس تست مثبت شود؟

در مورد این عفونت جدید چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد. با این وجود شواهد موجود در حال حاضر نشان می دهد که نتایج آزمایش بستگی به این دارد که سیستم ایمنی بدن به عفونت چگونه پاسخ می دهد و این ممکن است جایی برای مثبت یا منفی کاذب باقی بگذارد.
بنابراین ممکن است در برخی شرایط آزمایش اضافی انجام شود.

تفاوت بین ویروس SARS و ویروس کووید - 19 چیست؟

تجزیه و تحلیل ژنتیکی اخیر نشان داد كه كورونا ویروسی كه باعث کووید - 19 شود بتا كروناویروس است و به همان خانواده ویروس سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و همچنین سایر كروناویروسهای خفاش تعلق دارد. ویروس های SARS و کووید - 19 در یک خانواده هستند اما به گروه های مختلف تعلق دارند. (13)
کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها، ویروسی را که باعث ابتلا به کووید - 19 به عنوان "سندرم حاد تنفسی شدید کروناویروس " 2 نامگذاری شده است (SARS-CoV-2).

آیا واکسنی علیه کروناویروس جدید موجود است؟ پزشکان چقدر به تهیه واکسن علیه کووید - 19 نزدیک هستند؟

خیر، هنوز هیچ واکسنی در مقابل کروناویروس موجود نیست.
براساس انتشار مطبوعاتی اخیر WHO ،20 واکسن در این لوله ازمایش قرار دارند. با این حال، آنها به زودی در دسترس نخواهند بود. و برای جلوگیری از کووید - 19 باید پیشگیری کنیم.(14)

WHO چه راهنمایی هایی را درمورد کروناویروس جدید داده است؟

سازمان بهداشت جهانی پس از اعلام کووید - 19 به عنوان اورژانس بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی در 30 ژانویه سال 2020، سه اولویت اصلی را برای همه کشورها در نظر گرفت:
محافظت از کارکنان بهداشت
مشارکت جوامع برای محافظت از آسیب پذیرترین جمعیت (به عنوان مثال سالمندان و افراد دارای مشکلات پزشکی همراه)
برای حمایت از کشورهای آسیب پذیر در مهار عفونت
WHO محدودیت های سفر را توصیه نمی کند اما تصدیق می کند که برخی محدودیت های سفر ممکن است موقتاً در برخی مناطق مهم باشد.(15)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search