پزشکی

سوالات متداول در مورد بیماری کرونا ویروس

بیماری کرونا ویروس

آگاهی از نحوه شیوع ویروس و چگونگی محافظت از خود و عزیزان اولین خط دفاع است. ما چندین سؤال متداول و لیستی از منابع مفید و معتبر برای اطلاعات به روز را گردآوری کرده ایم. ما قصد داریم این محتوا را مرتباً به روز کنیم تا شما منبع موثقی برای مراجعه به جدیدترین پیشرفت ها داشته باشید.

چرا کووید - 19 نامیده می شود؟

COVID-19 مخفف بیماری کرونا ویروس 2019 است. این بیماری به نوع خاصی از کرونا ویروس که در اواخر سال 2019 ظهور کرد اشاره دارد. این ویروس، سندرم حاد تنفسی حاد coronavirus 2 (SARS-CoV-2) نیز شناخته می شود که کرونا ویروس 2019 نامیده می شود.
توجه به این نکته ضروری است که کووید - 19 تنها یک سویه کروناویروس است و بسیاری از سویه های دیگر نیز وجود دارد. برخی از کورونا ویروس ها باعث ایجاد سایر بیماری های جدی و کشنده مانندSARS (سندرم حاد تنفسی حاد) نیز شده اند که باعث عفونت ریه (ذات الریه) و MERS )سندرم تنفسی خاورمیانه) می شود. SARS اولین بار در سال 2002 و MERS در سال 2012 ظاهر شد.

آیا کووید - 19 همان "آنفولانزای بد" است؟

در حالی که برخی شباهت ها وجود دارد کووید - 19 آنفولانزای فصلی نیست. این بیماری یک نوع نژاد بد از آنفولانزا یا نوع جدید آنفولانزای خوکی (H1N1) نیست. هر دو آنفلوانزا و کووید - 19 ویروس هستند. هر دو را می توان به راحتی از طریق قطرات و تماس شخص به فرد پخش کرد. هر دو باعث عفونت های تنفسی می شوند.
با این حال، کووید - 19 یک ویروس کاملاً متفاوت از ویروس آنفولانزا است. علائم ممکن است شبیه به نظر برسند اما کووید - 19 می تواند عواقب جدی تر در دراز مدت داشته باشد. کووید - 19 نیز بسیار مسری است و بنابراین به راحتی گسترش می یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا فقط سالمندان در معرض خطر هستند؟

افراد مسن در معرض خطر عوارض جدی و مرگ ناشی از کووید - 19 و همچنین افراد مبتلا به بیماریهای مزمن مانند بیماری های قلبی، بیماری ریه و دیابت از جمله سایر موارد هستند. بیشتر بزرگسالان جوان یک نوع خفیف تا متوسط بیماری را تجربه می کنند. با این حال، برخی از بزرگسالان جوان و سالم ممکن است شکل جدی از بیماری ایجاد کنند که ممکن است منجر به عوارض طولانی مدت و احتمالاً دائمی مانند آسیب ریه شود.

فاصله اجتماعی لازم چقدر است؟

فاصله اجتماعی و یا فاصله فیزیکی برای جلوگیری از گسترش این ویروس به حداقل 6 فوت فاصله توصیه می شود تا خطر انتقال ویروس از فرد آلوده به حداقل برسد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که قطرات حاوی ویروس (ترشحات از فرد آلوده) هنوز هم انتقال ویروس به فرد دیگری از طریق تماس با سطوح رایج است.
بنابراین فاصله اجتماعی به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست. اقدامات بهداشتی تجویز شده مانند شستشوی منظم دست، استفاده از ضد عفونی کننده دست و ضد عفونی کننده سطوح باید هنوز انجام شود حتی اگر تماس مستقیم با شخص دیگری وجود نداشته باشد.

آیا می توانید در حین “محافظت” به بیرون از خانه بروید؟

در حال حاضر رفتن به خارج از منزل در ایام تعطیل ممنوع نیست به شرط آنکه مسافت اجتماعی حفظ شود. با این وجود، بازدید از اماکن عمومی با تعداد زیادی از افراد، خطر تماس و در نتیجه انتقال ویروس را افزایش می دهد. در عوض مکانهایی که تعداد معدودی از مردم را دارند گزینه بهتری برای حفظ فاصله اجتماعی توصیه شده است.
به یاد داشته باشید که سطوح خارج از منزل نیز ممکن است آلوده باشد و شستن دست ها و ضد عفونی کردن منظم بویژه پس از قرار گرفتن در معرض مکان های عمومی توصیه می شود. همچنین درک این نکته مهم است که باید از اجتماعات گسترده اعضای خانواده و دوستان نزدیک خودداری شود چه در داخل خانه و چه در خارج از خانه اسکان فقط باید ساکنان خانه را بدون مهمان درگیر کند.

آیا کووید - 19 از طریق غذا قابل انتقال است؟

عفونت از طریق غذا قابل انتقال نیست. حتی اگر غذا آلوده باشد کووید - 19 یک ویروس تنفسی است و با ورود به راه های هوایی باعث ایجاد بیماری می شود. با این وجود، لمس بسته بندی های آلوده و سپس لمس صورت خود (به خصوص بینی یا دهان) می تواند به ویروس اجازه ورود مجاری هوایی را بدهد. خوشبختانه ویروس نمی تواند برای مدت طولانی بر روی سطوح، از جمله بسته بندی، زنده بماند اما باید بهداشت خوبی انجام شود.

آیا کووید - 19 از طریق آب قابل انتقال است؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کووید - 19 با آب دقیقاً همانند غذا انتقال نیابد. جمع آوری آب یک اتفاق رایج در مواقع بحران است مانند یک بیماری همه گیر جهانی. با این وجود، ذخیره آب بطری ها و مصرف آن ضروری نیست. اگر آبرسانی در یک منطقه برای مصرف بی خطر باشد باید همچنان ادامه داشته باشد مگر اینکه در تمیز کردن و توزیع آب اختلال ایجاد شده باشد.

آیا واکسن کووید - 19 وجود دارد؟

واکسن تجربی در حال حاضر در این مقاله آزمایشات انجام می شود. با این حال، مراحل مختلفی برای آزمایش واکسن وجود دارد که قبل از توزیع گسترده آن برای جلوگیری از عفونت ممکن است. اگر واکسن در جلوگیری از عفونت موفقیت آمیز باشد برای ابتلا به این بیماری شیوع کووید - 19 در اوایل سال 2020 در دسترس نخواهد بود. این ممکن است تنها در اواسط تا اواخر سال 2021 در دسترس باشد گرچه دانشمندان در حد سریع کار می کنند.

آیا می توانید مجدداً به کرونا ویروس مبتلا شوید؟

سیستم ایمنی بدن در زمان عفونت، آنتی بادی را علیه ویروس تولید می کند. این آنتی بادی ها هستند که سپس محافظت در آینده را ارائه می دهند. در این زمان به طور قطعی مشخص نیست که آیا عفونت ایمنی مادام العمر به کووید - 19 را فراهم می کند یا خیر. با این حال، به نظر می رسد که چنین باشد. برخی از گزارشهای مربوط به عفونت مجدد گزارش شده است اما به نظر می رسد که این موضوع ممکن است مسئله عفونت اولیه باشد که برطرف نشده است.

آیا می توان از آنتی بادی های افراد بهبود یافته استفاده کرد؟

تحقیقات در مورد استفاده از آنتی بادی ها برای درمان و احتمالاً جلوگیری از کووید - 19 در افرادی که قبلاً آلوده نبوده اند در حال انجام است. این نوع ایمونوگلوبولین درمانی در معالجه و جلوگیری از برخی عفونت های ویروسی دیگر موفقیت آمیز بوده است. با این حال هنوز کووید - 19 در دسترس نیست. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این ممکن است تنها درمان ممکن برای کووید - 19 در آینده نباشد.

آیا درمانی برای کووید - 19 وجود دارد؟

هنوز هیچ درمانی برای کووید - 19 وجود ندارد. اگرچه داروهای ضد ویروسی و داروهای دیگر مورد آزمایش قرار می گیرند هنوز هیچ اثبات نشده است که یک درمان موثر باشد. بهترین راه برای رفع عفونت، جداسازی خود، استراحت، نوشیدن مقدار زیادی آب و حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل است. استامینوفن (پاراستامول) معمولاً در مدیریت علائم مفید است.
برخی از افرادی که به اشکال شدیدتر بیماری مبتلا می شوند و نیاز به بستری شدن و حتی تهویه دارند. با این حال، این مورد برای بیشتر افراد آلوده به ویروس لازم نیست. بدن با گذشت زمان بر ویروس غلبه می کند و عفونت در اکثر افراد بدون هیچگونه درمانی فراتر از اقدامات حمایتی، کاملاً برطرف می شود.

در ادامه بخوانید: تفاوت ویروس کرونا با سرماخوردگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search