پزشکی

داروهای موثر در برابر کرونا ویروس (کووید – 19)

داروهای موثر بر کرونا ویروس

با وجود آنتی بادی های ایجاد شده در جمعیت، هیچ درمانی شناخته شده و واکسن موجود علیه COVID-19 وجود ندارد برخی ممکن است ترس داشته باشند که در آینده دیگر هیچ امیدی برای کسانی که مبتلا به این بیماری هستند نیست.

با این حال، در واقع شاخه های سبز نتایج مثبتی از چندین داروی ضد ویروسی و ضد التهابی موجود در بازار وجود داشته اند هرچند که بر اساس حکایت است.
در حالی که هیچ مطالعه رسمی در ایالات متحده به اتمام نرسیده است و داده ها کمیاب هستند موفقیت های عجیب و غریب با این داروها به مردم امید می دهد در اینجا تمام درمانهایی که در موارد خاص در برابر COVID-19 و شرکتهای سازنده آنها مؤثر بوده اند وجود دارد.

Remdesivir

اخیراً، بروس آیلوارد، رئیس سازمان بهداشت جهانی، گفت: "در حال حاضر فقط یک داروی وجود دارد که فکر می کنیم ممکن است اثربخشی واقعی داشته باشد و این رمدسیویر است."
Remdesivir دارویی ضد ویروسی است که توسط علوم Gilead (NASDAQ:GILD) ساخته شده است و در ابتدا برای درمان ابولا تولید شده است. رمدسیویر در بازار حضور نداشته است زیرا مشخص نشده است كه در مقایسه با سایر داروها در برابر ابولا مؤثر باشد اما یك مطالعه گذشته نشان داد كه این بیماری در برابر سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS)، كروناویروس دیگر در موشها مؤثر بوده است.
این دارو به طور مستقیم با ویروس مبارزه نمی کند بلکه برای جلوگیری از تکرار ویروس کار می کند. این کار را با پوشاندن خود به عنوان رشته RNA انجام می دهد. اگر پلیمراز روی رشته RNA ویروس بجای ترکیب آدنوزین RNA "واقعی" از رمدسیویر استفاده کند رمدسیویر برای "کلاهک" انتهای RNA عمل می کند و از تکرار ویروس جلوگیری می کند.(1)
با تشویق، مقاله اخیر وال استریت ژورنال موفقیت مفروض Remdesivir در معالجه بیماران کشتی تفریحی دیموند پرنسس در ژاپن را شرح داده است. چهارده از 14 بیمار مبتلا به بیماری بحرانی که از کشتی خارج شده بودند این دارو را به همراه سه نفر دیگر از ژاپن دریافت کردند. از تاریخ 17 مارس، هنگامی که مقاله منتشر شد همه هفت بیمار هنوز زنده بودند اگرچه برخی از آنها به شدت بیمار بودند. به نظر می رسد که این دارو نیاز به پشتیبانی از دستگاه تهویه را کاهش می دهد. پزشک معالج این بیماران گفت: "مطمئناً احساس می کند که دارو اقدام به انجام کاری می کند" اما افزود: "اثبات آن تقریباً غیرممکن است." علاوه بر بیماران کشتی تفریحی، یک مرد 35 ساله در ایالت واشنگتن نیز گفته می شود که یک روز پس از بستری با Remdesivir پس از بستری در بیمارستان در ابتدا نیاز به اکسیژن بهبود یافته است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کلروکین

داروی دیگری که برای استفاده دلسوزانه تأیید شده است کلروکین یا هیدروکسی کلروکین است که در واقع یک داروی بسیار قدیمی است که برای درمان مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد و اکنون عمومی است. به تازگی، داروساز Mylan (NASDAQ: MYL) اعلام کرد که در حال افزایش تولید دارو در پاسخ به COVID-19 است. داروساز اروپایی، Bayer (OTC: BAYRY) همچنین گفته می شود 3 میلیون قرص برای مبارزه با این بیماری اهدا می کند.
کلروکین با مهار یک فرآیند متفاوت در عفونت ویروسی نسبت به Remdesivir، با مهار گلیکوزیلاسیون، که یک فرایند شیمیایی در پوسته بیرونی ویروس است کار می کند. در حال حاضر، دانشمندان در چین و فرانسه نتایج امیدوار کننده ای را در بیمارانی که از کلروکین استفاده می کنند ابراز کرده اند اما باز هم، اینها در آزمایش های رسمی نبوده اند و شواهد فقط حکایتی است. این دارو در یک مقاله CDC در سال 2005 نوشت که اثربخشی آن در سلولهای پرایم آلوده به SARS را نشان می داد - هرچند که حیوانات زنده نبودند.
به خصوص نتایج دلگرم کننده منتشر شده توسط Didier Raoult، متخصص بیماریهای عفونی فرانسوی، است که می گوید بیماران COVID-19 که وی تحت درمان قرار داده بود "شاهد سرعت و روند کار در روند بهبودی خود بوده اند و کاهش شدید در مدت زمان بهبودی آنها دارد. علاوه بر این، یک مطالعه جدید ایالات متحده که در تاریخ 13 مارس منتشر شد ظاهراً به همین نتیجه رسیده است و می گوید:
استفاده از کلروکین (قرص) نتایج مطلوب را در انسانهای آلوده به کورو ویروس نشان می دهد از جمله زمان سریع تر بهبودی و مدت زمان کوتاه تر ماندن در بیمارستان. تحقیقات نشان می دهد که کلروکین همچنین به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر کورونا ویروس در آزمایشگاه، از پتانسیل های بالایی برخوردار است در حالی که ما منتظر هستیم که واکسن تولید شود.
در حالی که هیچ آزمایش رسمی به پایان نرسیده است ظاهرا دانشمندان به اندازه کافی شاهد نتایج حکایات کلروکین هستند که با موارد استفاده دلسوزانه پیش می رود. طبق گفته های بلومبرگ، كلروکین همچنین می تواند مرگبار باشد اگر میزان مصرف روزانه را به بیش از یك گرم افزایش دهید.

فاویپیراویر (آویگان)

علاوه بر این دو دارویی که برای استفاده دلسوزانه مورد تأیید قرار گرفته اند فاویپیراویر، همچنین با عنوان آویگان نیز شناخته می شود یک داروی ضد انفلولانزا است که توسط شرکت ژاپنی Fujifilm (OTC: FUJIY) در سال 2014 تولید شده است. به عنوان یک درمان احتمالی برای COVID-19
در چین، یک کارآزمایی با حضور 340 نفر نشان داد که فاویپیراویر به بیماران اجازه می دهد تا برای متوسط این بیماری در چهار روز، در مقابل 11 روز برای کسانی که با این دارو درمان نشده اند منفی شوند. وزیر علوم و فناوری چین، ژانگ شینمین، این دارو را براساس این مطالعه "کاملاً مؤثر" خواند. بعلاوه، پرتونگاری ایکس نشان داد که افراد تحت درمان با این دارو آسیب ریوی کمتری نسبت به کسانی که مصرف نکردند داشتند.
با وجود این، ظاهراً کاستی هایی وجود دارد زیرا به گفته مقامات بهداشت ژاپن، فاوی پیراویر در افرادی که از قبل به شدت بیمار هستند نیز کار نمی کند.

Kevzara و Actemra

یکی از راه هایی که COVID-19 می تواند بیماران را بکشد از طریق ویروس نیست بلکه گاهی اوقات از طریق یک واکنش ایمنی بیش از حد تهاجمی در بدن که شروع به کشتن بافت سالم ریه می کند. علاوه بر داروهایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به ویروس حمله می کنند رویکرد دیگر درمان التهاب شدید ایمنی ریه ها است که می تواند عوارض کشنده ای از COVID-19 ایجاد کند.
در آن جبهه، دو داروی موجود وجود دارد که برخی فکر می کنند مؤثر هستند از جمله Kevzara، که به طور مشترک توسط Regeneron (NASDAQ: REGN) و سانوفی ( (NASDAQ: SNY و همچنین Actemra که توسط Roche Holding ساخته شده است هر دو دارو به روشهای مشابه عمل می کنند و برای درمان آرتریت روماتوئید تولید شده اند.
مقاله اخیر وال استریت ژورنال به تفصیل درباره چگونگی ظاهرا آکتمرا نتایج حکایات موفق در چین می پردازد. به گفته جورج یانکوپولوس، مدیر ارشد علمی Regeneron، بیمارانی که Actemra را در چین دریافت کرده اند "از بستر مرگ خارج شدند و از بیمارستان بیرون رفتند." با این حال، یک بار دیگر، این یک اندازه نمونه کوچک و کنترل نشده بود.
هر دو Actemra و Kevzara پروتئین اینترلوکین 6 (IL6) را مسدود می کنند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود. با مسدود کردن IL6، پزشکان می توانند واکنش ایمنی بیش از حد تهاجمی را از حمله به بدن متوقف کنند. با این حال، یک نزول بالقوه این است که می تواند بدن را در معرض عفونت قرار دهد زیرا طراحی آن کاهش کارایی سیستم ایمنی است.
Regeneron به دنبال شروع مطالعه در منطقه نیویورک است و سانوفی به دنبال انجام مطالعه در فرانسه است. روش مطالعه مرحله 3 را آغاز کرده است و ثبت نام بیماران در ماه آوریل آغاز خواهد شد.

ترکیبی از داروی HIV

داروهای ضد ویروسی kaletra، ترکیبی از لوپیناویر و ریتوناویر، باعث ایجاد تحریک زودرس می شود. با این حال، داده های جدید از چین، که در 18 مارس در مجله پزشکی نیو انگلستان منتشر شده است هنگامی که بیماران دارو را مصرف می کردند نمی توان فوایدی را کشف کنند.
در مجموع 199 نفر با میزان اکسیژن کم، به طور تصادفی در دریافت کالترا یا دارونما قرار گرفتند. در حالی که تعداد کمتری از افرادی که کالترا مصرف می کردند جان خود را از دست دادند این اختلاف از نظر آماری معنی دار نبود به این معنی که می توانست به دلیل احتمال تصادفی باشد. و هر دو گروه با گذشت زمان، سطح مشابهی از ویروس در خون خود داشتند.
با این حال، مطالعات دیگر هنوز ادامه دارد و هنوز هم وجود دارد که این ترکیب می تواند فوایدی را نشان دهد. مانند سایر داروهای ضد ویروسی، این دارو اگر زودتر در دوره بیماری تجویز شود بهتر عمل می کند.

داروی فشار خون

Losartan یک داروی فشار خون است که برخی دانشمندان امیدوارند بتوانند با ان به بیماران مبتلا به COVID-19 کمک کنند. دانشگاه مینسوتا دو کارآزمایی بالینی را با استفاده از داروی عمومی ارزان قیمت آغاز کرده است. اولین ارزیابی اینکه آیا لوزارتان می تواند از نارسایی چند عضو در افرادی که با پنومونی COVID-19 بستری هستند جلوگیری کند. رویترز گزارش داد كه دوم اینكه آیا دارو در درجه اول از بستری شدن در بیمارستان جلوگیری می كند ارزیابی می كند.
Losartan با مسدود کردن یک گیرنده یا درهای ورودی به سلولهایی که ماده شیمیایی موسوم به آنژیوتانسین II برای ورود به سلول ها و افزایش فشار خون کار می کند عمل می کند. SARS-CoV-2 به گیرنده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 (ACE2) متصل می شود و فکر می کند losartan ممکن است آن گیرنده ها را مسدود کند و مانع از ویروسی شدن سلول ها شود. "آنها برای حفظ فشار خون شما بسیار مهم هستند تا خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بدتر شدن بیماری قلبی را کاهش دهند."

در ادامه بخوانید: تفاوت ویروس کرونا با سرماخوردگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search