پزشکی

درمان خشکی بینی در خانه

درمان خشکی بینی در خانه

هنگامی که قسمت داخلی بینی خشک است می تواند ناراحت کننده و گاهی دردناک باشد اما فرد معمولاً می تواند آن را در خانه درمان کند. داروهای خانگی برای خشکی بینی شامل استنشاق بخار، استفاده از مرطوب کننده و استفاده از اسپری بینی یا شستشوی بینی موجود است.

خشکی بینی به دلیل عدم وجود مخاط می تواند باعث ناراحتی شدید شود. ممکن است یک بینی خشک به دلیل آب و هوای خشک، داروها یا به ندرت شرایط خاص پزشکی ایجاد شود.
اگرچه ممکن است مشکل جدی به نظر نرسد اما خشکی بینی می تواند منجر به عفونت بینی، سردرد شدید یا حمله سینوسی شود.
اقدامات ساده مراقبت از خود با هدف مرطوب نگه داشتن کافی پوست و بدن، ممکن است یک بینی خشک را تسکین دهد.
آب و هوای خشک، هوای سرد و ارتفاعات زیاد منجر به افت رطوبت می شود که غالباً باعث خشکی بینی می شود.
خشکی بینی می تواند ناراحتی زیادی ایجاد کند. با این وجود، داشتن بینی خشک یک وضعیت سلامتی و نگرانی خیلی جدی نیست اما می تواند باعث تحریک زیادی شود. در بعضی موارد، مشکل خشکی بینی می تواند مشکلات سلامتی دیگری برای شما ایجاد کند. این ممکن است شامل مشکلات تنفسی و گاهی اوقات مشکلات مربوط به سینوس و سردرد باشد. به همین دلیل مهم است که قبل از وخیم تر شدن درمان انجام شود.

بینی خشک چیست؟

با شروع هوای خشک و سرد، ممکن است قسمت داخلی بینی شما خشک و تحریک شود. کمبود رطوبت در محیط می تواند باعث خشکی در معابر بینی شود که می تواند منجر به احتقان و تشکیل پوسته شود. خشکی بینی همچنین می تواند ناشی از استفاده از داروهای خاص یا ایجاد برخی از شرایط پزشکی باشد. خشکی بینی اگر درمان نشود ممکن است باعث درد و مشکلات تنفسی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه چیزی باعث خشکی بینی می شود؟

خشکی بینی معمولاً به دلیل کاهش سطح رطوبت در محیط اطراف رخ می دهد. عوامل زیر می توانند در افزایش خشکی نقش داشته باشند:
آب و هوای کویری
استفاده بیش از حد از تهویه هوا یا گرمایش در محیط داخلی
گرفتن سونا بدون بخار
همچنین خشکی بینی به دلیل:
داروهایی مانند آنتی هیستامین، آنتی کولینرژیک و ضد احتقان ها
استفاده بیش از حد از اسپری های ضد احتقان بینی
استفاده از تنباکو، داروهای تفریحی، سیگار یا افشانه
سندرم Sjogren، یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلولهای ترشحی مخاطی بینی، چشم ها و دهان حمله می کند و منجر به کاهش ترشح مخاط و در نتیجه خشکی می شود.
رینیت آتروفیک، یک بیماری مزمن با علت ناشناخته که با تشکیل پوسته های ضخیم و خشک در حفره بینی مشخص می شود.

علائم یک بینی خشک

خشکی بینی ممکن است همراه باشد با:
حس بویایی تغییر یافته
احتقان بینی (معمولاً صبح)
تورم و قرمزی بینی
خارش
درد و احساس سوزش
عطسه مکرر
ترشحات بیش از حد
خونریزی از حفره بینی
تشکیل پوسته
شکاف

درمان مراقبت از خود برای خشکی بینی

خشکی بینی به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی با استفاده از این روش ها قابل درمان است:
آب بیشتری مصرف کنید: برای جلوگیری از خشک شدن بافت ها بخصوص در ماه های سرد زمستان، هیدراته بمانید حتی اگر به طور معمول احساس تشنگی نمی کنید.
برای جلوگیری از کم آبی بیشتر از نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی هایی که دارای قند زیادی هستند خودداری کنید.
رطوبت را بالا ببرید: هوای خشک فصل زمستان می تواند باعث خشکی بینی شود. برای افزایش سطح رطوبت در داخل خانه می توان از مرطوب کننده اتاق خواب استفاده کرد.
مرطوب کننده ها باید دو بار در هفته تمیز شوند تا از رشد قارچ و باکتری ها جلوگیری شود. مرطوب کننده های خود استریل کننده، که به شما امکان می دهد بدون هیچ زحمتی تمیز شوید نیز در دسترس هستید.
حمام گرم بگیرید: حمام بخار یا سونا باعث افزایش رطوبت موجود در هوا شده و پوست شما را آبرسانی می کنند. افزایش رطوبت در هنگام حمام بخار می تواند به تسکین بینی خشک کمک کند.
با این وجود از قرار گرفتن در معرض بخار برای مدت زمان طولانی خودداری شود زیرا این امر می تواند باعث خشکی پوست شود.
مرتباً مرطوب کنید: از مرطوب کننده بر پایه آب استفاده کنید تا همیشه پوست شما را مرطوب نگه دارد. حتماً بعد از شستن پوست، مرطوب کننده را مجدداً استفاده کنید یا اینکه اگر احساس کنید اثر آن در حال از بین رفتن است از مرطوب کننده استفاده نمایید.
شما حتی می توانید از ژله پترولئوم استفاده کنید تا سوراخ های بینی خشک شده خود را مرطوب کنید اما فقط به مقدار کم. اگر مقادیر زیادی از این نرم کننده ضخیم در حفره بینی خود استفاده کنید ممکن است آن را به عمق دستگاه تنفسی خود تنفس کنید.
ژله اضافی می تواند در ریه های شما پیچیده شود و عوارض جدی مانند آبسه ایجاد کند. برای جلوگیری از این امر، با استفاده از یک سواب پنبه یا انگشت خود مقدار کمی از ژله های پترولئوم را بمالید و به آرامی داخل آن بزنید.
از اسپری های شور استفاده کنید: فرمولاسیون های نمکی قطره های بینی، ژل ها یا اسپری ها در تمیز کردن معابر بینی کمک می کند و رطوبت بیشتری را فراهم می کند.
یک مطالعه نشان داد که استفاده از اسپری بینی باعث تسکین در خشکی بینی می شود. با این حال، استفاده بیش از حد از اسپری های تقویت کننده بینی باعث عوارض جانبی ناخواسته می شود.
روغنهای طبیعی مصرف کنید: از روغنهای خوراکی می توان برای تسکین بینی خشک استفاده کرد زیرا در صورت استفاده داخلی از آنها بی خطر است. این روغن ها شامل کره پاک شده، روغن نارگیل یا روغن بادام هستند.
این روغنها را می توان با استفاده از سواب پنبه ای در معابر بینی استفاده کرد. اگر به هر روغنی حساس هستید از مصرف آن خودداری کنید.
از داروهایی که باعث خشکی بینی می شوند خودداری کنید: لیست طولانی داروهایی که معمولاً با خشکی بینی همراه هستند از جمله داروهای ادرارآور و داروهایی با عوارض جانبی ضد کولینرژیک قابل توجه وجود دارد.
بنابراین اگر مستعد ابتلا به بینی خشک هستید در مورد داروهای خود با پزشک خود صحبت کنید تا از تحریک و یا وخیم تر شدن بیماری خودداری کنید.
از دستمال مرطوب یا دستمال صورت استفاده کنید: یک دستمال را با اسپری سالین بینی مرطوب کنید و سپس به آرامی پوست خشک بینی خود را با آن پاک کنید. از دستمال بچه نیز می توان برای همین منظور استفاده کرد.
غذاهای پرادویه و گرم بخورید: غذاهای پرادویه و گرم باعث ترشح مخاط می شوند و ممکن است بینی خشک تسکین یابد.
از سیگار کشیدن و سیگار الکتریکی جلوگیری کنید: سیگار کشیدن و سیگار الکتریکی باعث خشکی در بینی و دهان شما می شود. افراد غیر سیگاری نیز باید از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم خودداری کنند.
استفاده از بخاری های اتاق را محدود کنید: استفاده طولانی مدت از بخاری های اتاق باعث رطوبت هوا می شود و باعث می شود محیط زندگی شما به طور فزاینده خشک شود.
کاهش مصرف الکل: الکل بدن را دهیدره می کند. اگر این روش ها بینی خشک شما را تسکین نمی دهد به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر خشکی بینی شما همراه با خشکی چشم و یا خشکی دهان همراه است توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.
روغن ویتامین E. روغن ویتامین E می تواند بینی شما را تمیز کرده و همچنین بینی شما را تغذیه و هیدراته کند. دو کپسول ویتامین E مصرف کنید و آن را با سوزن فشار دهید. پس از این 2-3 قطره را روی هر کنار در بینی قرار دهید.

آیا ارتفاع زیاد می تواند باعث خشکی بینی شود؟

با افزایش ارتفاع، هوا نازک تر و خشک تر می شود. به دلیل کمبود رطوبت در جو، ممکن است حفره بینی خشک شود و منجر به تحریک و خونریزی شود.

آیا خشکی دهان و خشکی گلو با خشکی بینی همراه است؟

افرادی که از بینی خشک رنج می برند ممکن است خشکی را در دهان و گلو نیز تجربه کنند به خصوص هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوند.
یک بینی خشک می تواند تنفس را به طور فزاینده ای دشوار کرده و از این طریق میزان اکسیژن به بقیه بدن را کاهش دهد. برای جلوگیری از این، شما سهواً شروع به تنفس از طریق دهان می کنید.
هوای خشک که از دهان و گلو شما عبور می کند باعث می شود که این مناطق نیز خشک یا متلاشی شود.

چرا خشکی بینی در زمستان مکرر است؟

به دلیل کمبود رطوبت محیط در زمستان در فصل زمستان، غشاهای مخاطی خشک می شوند. استفاده از بخاریهای اتاق رطوبت هوا را از بین می برد.
این عوامل می تواند منجر به خشکی بینی شود همچنین می تواند شما را به طور فزاینده ای در معرض عفونت های ویروسی قرار دهد.

آیا شیمی درمانی می تواند باعث خشکی بینی شود؟

شیمی درمانی عامل ریزش مو از سر شناخته شده است. همچنین باعث ریزش موهای بینی (مژه ها) می شود.
به دلیل کمبود مو در حفره بینی، نمی توان لایه مخاط را تنظیم کرد. در نتیجه بینی دچار ضعف و خشکی می شود. شیوع خونریزی بینی نیز افزایش می یابد.

عوارض احتمالی خشکی بینی

خشکی مداوم در بینی ممکن است نشانه ای از یک موضوع جدی برای سلامتی باشد. در چنین حالتی، لازم است تحت درمان مناسب قرار گیرید.
تاخیر در درمان ممکن است خطر عوارضی داشته باشد مانند:
لارنژیت: بینی خشک می تواند باعث ایجاد التهاب در حنجره (جعبه صوتی) شود.
فارنژیت: تولید ناکافی مخاط باعث ایجاد درد در گلو می شود و منجر به سوزش و التهاب حلق می شود.
خواب آشفته: بینی خشک می تواند باعث ناراحتی و سوزش تنفسی شود و این می تواند خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد.
خونریزی بینی: خشکی مداوم بینی ممکن است منجر به خونریزی بینی شود.
سینوزیت: به دلیل عدم ترشح مخاط، ممکن است ناراحتی، درد صورت و گرفتگی را تجربه کنید.
عفونت ها: عفونت های ویروسی یا باکتریایی در بینی و سایر قسمت های دستگاه تنفسی شایع می شود زیرا یک بینی خشک نمی تواند میکروب ها را به دام انداخته و از ورود آنها به بدن جلوگیری کند.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

توصیه می شود اگر خشکی بینی شما با سایر عوارض سلامتی مانند خونریزی بینی یا درد شدید و ناراحتی همراه است از پزشک معالج خود کمک بگیرید. یک خشکی مداوم می تواند علامت بیماری های شدید پزشکی مانند سندرم شوگرن و رینیت آتروفیک باشد.
آنچه ممکن است از پزشک خود بپرسید:
دلیل خشکی بینی من چیست؟
آیا این یک عارضه جدی است؟
آیا این به دلیل حساسیت است؟
چه گزینه های درمانی را می توان در نظر گرفت؟
آنچه پزشک ممکن است از شما بپرسد:
چه مدت بینی خشک دارید؟
آیا شما مشکلات سلامتی دیگری دارید؟
آیا سعی کرده اید آن را درمان کنید؟
آیا سیگار می کشید؟
آیا در گذشته شیمی درمانی یا جراحی بینی انجام داده اید؟
کلمه پایانی
بینی خشک معمولاً در اثر کم شدن لایه مخاط ایجاد می شود. این می تواند باعث ایجاد گرفتگی یا انسداد بینی شود و همچنین می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. این امر باعث تحریک و تشکیل پوسته نیز می شود.
خشکی بینی معمولاً با معالجه خود مراقبتی قابل کنترل است. با این حال، هنگامی که عوارض رخ می دهد باید کمک های پزشکی حرفه ای صورت گیرد.

بیشتر بدانید: خارش بینی - علل خارش در داخل یا خارج بینی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search