پزشکی

علت مرگ در خواب چیست

علت مرگ در خواب

مرگ اجتناب ناپذیر است. در حقیقت، می تواند مانند دزد شب بیاید. مردن در حالی که خواب هستید به نظر می رسد یک راه صلح آمیز و بدون درد برای مردن است. اما آیا واقعاً اینگونه است؟ معنای مرگ در خواب چیست؟ و چرا مردم در درجه اول در خواب می میرند؟ در اساطیر یونان باستان، خواب، برادر دوقلوی مرگ بود به نظر می رسد همیشه بین خواب و مرگ ارتباط وجود داشته است.

وقتی افراد در خواب خود می میرند به نظر می رسد که یک روش صلح آمیز و تقریباً ایده آل برای گذر است. چرا مردم در خواب می میرند؟ برخی از شایع ترین دلایل و چگونگی اختلالات خواب مانند آپنه خواب، خروپف و بی خوابی شما را در معرض خطر بیشتر بیدار شدن از خواب قرار می دهد. اگرچه مرگ می تواند برای بعضی از افراد موضوع ناراحت کننده ای باشد در این مقاله دلایل متداولی را برای اینکه مردم هرگز از خواب بیدار نمی شوند بررسی می کنیم.

وقتی مرگ در شب می آید

ما یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانیم بنابراین نباید جای تعجب داشت که بسیاری از افراد در خواب خود می میرند. بین مرگ یک شبه (خصوصاً هنگام سالم بودن) و مرگ هنگام بیهوش بودن در مراحل دوم یک بیماری کشنده تفاوت مهمی وجود دارد. افراد مسن و افرادی که مریض هستند کمتر از جوانها مورد بررسی قرار می گیرند.
بسته به نوع مرگ که یک پزشک ممکن است در مورد مرگ اظهار نظر کند. به ندرت ممکن است کالبد شکافی انجام شود (یا نشان داده شود) مگر اینکه شرایط غیرمعمول وجود داشته باشد. این ارزیابی ممکن است در بزرگسالان جوان یا کودکانی که به طور ناگهانی در جامعه می میرند بدون بیماری شناخته شده، محتمل باشد.
حتی ممکن است کالبد شکافی کشف شود. ممکن است علت مرگ مشخص نباشد. در گواهی فوت ممکن است دلایل غیر اختصاصی "نارسایی قلبی تنفسی"، " علل طبیعی" یا حتی "پیری" ذکر شده باشد.
ممکن است خانواده و دوستان در تعجب در مورد آنچه اتفاق افتاده است باقی بمانند و درک برخی از دلایل مرگ ناشی از خواب می تواند مفید باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تروما، محیط و مواد

در بعضی موارد، مرگ به دلیل نوعی عامل خارجی، یا مستقیماً از محیط و یا عامل بیرونی دیگر رخ دهد. به عنوان مثال، زمین لرزه ای که یک ساختمان را متلاشی می کند ممکن است منجر به مرگ آسیب زا در خواب شود. مسمومیت با مونوکسید کربن از تهویه معیوب و منبع گرمایش ضعیف ممکن است کمک کند. قتل نیز ممکن است در هنگام خواب اتفاق بیفتد و قتل ها ممکن است بیشتر در شب اتفاق بیفتد.
داروهایی که برای درمان اختلالات پزشکی از جمله درد و بی خوابی مصرف می شود ممکن است خطر مرگ را افزایش دهد. اگر این داروها بیش از حد مصرف شوند مانند مصرف بیش از حد الکل، احتمالاً این احتمال وجود دارد. آرامبخشها و مواد مخدر ممکن است تنفس را تغییر داده یا سرکوب کنند. به عنوان مثال، شرایط دردناک مانند سرطان ممکن است به سطح مورفین نیاز داشته باشد که با کند شدن تنفس، روند مرگ را تسریع می کند.
بگذارید فرض کنیم که دلایل درونی علت مرگ است و روی محتملترین مقصر متمرکز شویم

تمرکز روی نارسایی قلب و ریه ها

ممکن است فکر کردن در مورد دلایل مرگ بر اساس "کد آبی" که ممکن است در بیمارستان باشد فراخوانده شود.
هنگامی که کسی در حال مرگ است یا در معرض خطر مرگ قرار دارد سیستم های وابسته به همبستگی وجود دارد که معمولاً از بین می روند. بیشتر اوقات، نارسایی عملکرد قلب و ریه ها مقصر است.
بروز نارسایی تنفسی ممکن است به تدریج بر عملکرد قلب و سایر سیستم ها تأثیر بگذارد. کاهش حاد عملکرد قلبی، مانند حمله قلبی گسترده، به سرعت جریان خون به مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است به نوبه خود منجر به نارسایی سریع تنفسی شود. همچنین ممکن است ریه ها به عنوان بخشی از ورم ریوی در نارسایی قلبی با مایعات پر شوند.
هنگام ارزیابی دلایل مرگ در خواب شخص، می توان علل تأثیر این دو سیستم وابسته به هم را کشف کرد.

سکته قلبی

شواهد قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است عملکرد قلب در طول خواب دچار استرس شود. به ویژه حرکت سریع چشم در خواب (REM) ممکن است سبب افزایش خطر سیستم در صبح شود. به نظر می رسد که یک الگوی شبانه روزی از اختلال عملکرد قلبی نیز وجود دارد که معمولاً مشکلاتی در اواخر شب و در نزدیکی زمان بیدار شدن رخ می دهد.
درباره ریتم های شبانه روزی بیشتر بدانید
حملات قلبی هنگامی اتفاق می افتد که یک رگ خونی (یا شریان کرونر) که بافت عضله را تأمین می کند انسداد می یابد و بافت آسیب دیده یا می میرد. این انفارکتوسهای میوکارد ممکن است از حوادث جزئی که عملکرد کمی کاهش می یابد تا انسدادهای فاجعه آمیز که منجر به نارسایی کامل قلب به عنوان پمپ می شود می باشد. اگر خون نتواند گردش کند دیگر سیستم های بدن به سرعت از بین می روند و مرگ بر اثر آن رخ می دهد.
قلب همچنین می تواند بی نظمی هایی را تحت تأثیر قرار دهد که بر سیستم الکتریکی آن تأثیر می گذارد. اتهامی که برای خاموش کردن عضله به صورت هماهنگ لازم است ممکن است مختل شود. انقباضات ممکن است نامنظم، خیلی سریع یا خیلی کند باشد و اثر پمپاژ قلب ممکن است به خطر بیفتد.
آریتمی ممکن است یک علت مکرر مرگ در هنگام خواب باشد. Asystole یک ریتم ایست قلبی است که نمی توان فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص داد. فیبریلاسیون دهلیزی یا فلوتر ممکن است عملکرد قلب را تضعیف کند. ریتم های بطنی مشابه، از جمله تاکی کاردی بطنی، ممکن است کشنده باشد. بلوک های قلبی مؤثر بر الگوی الکتریکی نیز ممکن است منجر به اختلال در عملکرد قلب و مرگ شود.
نارسایی مزمن و احتقانی قلب (CHF) همچنین ممکن است به تدریج منجر به نارسایی قلب شود. نارسایی قلبی سمت چپ به سرعت در سمت راست قلب تأثیر می گذارد و منجر به تجمع مایعات در ریه ها (با تنگی نفس، به خصوص هنگام خوابیدن) و تورم در پا (ادم محیطی) می شود. اگر قلب حجم بیش از حد را تجربه کند ممکن است توانایی گردش خون آن متوقف شود.
نکته مهم این است که قلب ممکن است سیستمهای دیگری را که به توانایی آن در گردش خون متکی هستند تحت تأثیر قرار دهد. از همه مهمتر، یک ریتم نامنظم قلب ممکن است منجر به لخته ای شود که به مغز می رود و باعث سکته مغزی می شود. فشار خون بالا ممکن است خطر را افزایش دهد. اگر سكته مغزی روی ساقه مغز تأثیر بگذارد تنفس، باز كردن چشم، كنترل عضلات و هوشیاری ممکن است به خطر بیفتد. این سکته ها ممکن است کشنده باشد و ممکن است در خواب رخ دهد.

ایست تنفسی

ریه ها عملکرد قلب را تکمیل می کنند و مانند یک تیم عمل می کنند.
بیماری ریوی غالباً مزمن است و ممکن است اثرات آن کندتر بروز کند. هرچند که در یک آستانه بحرانی ممکن است مرگ رخ دهد.
در ابتدایی ترین سطح، ریه ها مسئول تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن با محیط هستند. هنگامی که آنها به درستی عمل نکنند سطح اکسیژن کاهش می یابد سطح دی اکسید کربن بالا می رود و ممکن است تغییراتی خطرناک در تعادل اسید - پایه بدن ایجاد شود.
انسداد حاد، مانند خفگی با استفراغ، ممکن است منجر به آسفکسی شود. اگرچه بعید به نظر می رسد ممکن است یک رویداد انسداد خواب نیز مهلک باشد.
نارسایی تنفسی ممکن است به دلیل بیماری مزمن، دژنراتیو رخ دهد. این می تواند خود نارسایی ریه ها باشد مانند:
بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
آمفیزم
فیبروز کیستیک
سرطان ریه
فیبروز ریوی
ذات الریه
وضعیت آسم
آمبولی ریوی (لخته شدن در ریه ها)
همچنین ممکن است ریه‌ها به دلیل تغییر در عضلات یا سیستم عصبی مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (بیماری ALS یا Lou Gehrig’s) یا میاستنی گراویس از کار بیفتند.
حتی اختلالات مادرزادی وجود دارد که بر توانایی نفس کشیدن مانند سندرم مادرزادی هیپوونتیلاسیون مرکزی مادرزادی تأثیر دارد. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) نشانگر عدم تنفس طبیعی در هنگام خواب است
هنگامی که به آرامی مرگ نزدیک می شود یک الگوی مشخصه تنفس - به نام تنفسCheyne-Stokes رخ می دهد. غالباً در نارسایی قلبی، استفاده از داروهای مخدر و آسیب دیدگی به ساقه مغز ذکر شده است ممکن است نشان دهنده قطع تنفس غریب الوقوع و مرگ باشد. ممکن است هوشیاری فرد کاهش یابد.

توجه به سایر علل و نقش اختلالات خواب

به علت چند اختلال دیگر از جمله برخی شرایط خواب، ممکن است مرگ در خواب اتفاق بیفتد. به ویژه، ممکن است تشنج کشنده باشد. شرایطی وجود دارد که به عنوان مرگ ناگهانی در صرع (SUDEP) شناخته می شود که کاملاً درک نشده است.
آپنه انسدادی خواب ممکن است سایر شرایط پزشکی را که در نهایت ممکن است کشنده باشد تشدید کند. این موارد شامل سكته مغزی، سكته قلبی، نارسایی قلبی و آریتمی است كه همگی می توانند منجر به مرگ ناگهانی شوند.
رفتارهای خواب به نام پاراسومنیا می تواند سبب مرگ شود. راه رفتن در خواب می تواند کسی را به سمت موقعیت های خطرناک سوق دهد از جمله سقوط از پنجره طبقه فوقانی، سرگردانی در خیابان، داخل ترافیک. "خودکشی کاذب" مرگ و میر را در میان افراد دارای صدمات ناشی از خواب که بدون افسردگی شناخته شده یا ایده خودکشی می میرند توصیف می کند.
اختلال رفتار خواب REM ممکن است منجر به سقوط از رختخواب و ترومای سر در خواب شود. این می تواند باعث خونریزی داخلی شود. هماتوم اپیدورال می تواند به سرعت کشنده باشد.
حتی اگر اختلال خواب فوراً کشنده نباشد شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بی خوابی خطر خودکشی را افزایش می دهد. کمبود خواب مزمن ممکن است مرگ و میر را بعد از سالها خواب ضعیف افزایش دهد.

کلمه ای پایانی

برای جلوگیری از مردن در شب در اثر اختلال خواب، از سایر علائم (از جمله بی خوابی و بیداری های صبح زود هنگام) یا علائم آپنه خواب (مکث در تنفس، خروپف، شب ادراری، دندان قرچه، خواب بیش از حد در روز، خلق و خو و مشکلات شناختی و غیره) آگاه باشید. خوشبختانه اختلالات خواب قابل درمان است. سلامت کلی خود را بهینه کرده و نقش مهم خواب سالم را فراموش نکنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search