پزشکی

سوختگی جزئی: پیشگیری، علل و درمان

درمان سوختگی خفیف

سوختگی جزئی به آسیب سطحی پوستی اشاره دارد که عموماً در اثر آفتاب سوختگی خفیف یا حوادث جزئی مانند ریختن مایعات شیمیایی یا داغ روی پوست ایجاد می شود.

سوختگی آسیب بافت ناشی از تماس با:
شعله های آتش
آب بسیار گرم (پوسته پوسته شدن)
مواد شیمیایی خورنده
برق
تابش (از جمله آفتاب سوختگی)
اولین قدم در درمان آسیب سوختگی تعیین میزان سوختگی جزئی یا عمده است. این تعیین کننده عمل و درمان است.
علائم شایع سوختگی جزئی شامل درد، التهاب، قرمزی و تشکیل تاول است.
بسیار ضروری است که بلافاصله اقدامات لازم را برای اولین بار انجام دهید زیرا پوست آسیب دیده در معرض خطر عفونت است.
در بعضی موارد، سوختگی ممکن است منجر به ایجاد جای زخم شود که عموماً با گذشت زمان محو می شوند.
انجام اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از خود می تواند به جلوگیری از بروز حوادث سوختگی در آینده کمک کند.
پوست تمام بدن را می پوشاند و به عنوان سدی برای محافظت از اندام های داخلی در برابر عفونت و آسیب عمل می کند. بنابراین، هر عامل خارجی یا صدماتی که به خارجی ترین لایه پوست آسیب برساند می تواند مضر باشد.
سوختگی های جزئی نمونه ای از چنین آسیب هایی است. اینها به تماس تصادفی با اشیاء با دمای بالا وارد می شوند. از دلایل عمده سوختگی جزئی می توان به ریختن مایعات داغ، تماس با اشیاء داغ مانند ابزارهای آرایش مو یا مالش پوست بر روی سطح مانند سوختگی اصطکاک هنگام استفاده از تردمیل اشاره کرد.
سوختگی های خفیفی که در بزرگسالان کمتر از 10٪ سطح پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و در کودکان کمتر از 5٪ است به عنوان سوختگی جزئی طبقه بندی می شوند. اینها شامل سوختگی درجه یک است که می تواند منجر به تشکیل تاول و آفتاب سوختگی شود.
سوختگی های خفیف برخلاف سوختگی درجه دو و سوم، سطحی و کاملاً متداول هستند. سوختگی های جزئی اغلب باعث تورم و قرمزی می شوند که بین 3 روز تا چند هفته بهبودی پیدا می کنند. در حالی که این سوختگی ها در خانه قابل درمان هستند دانستن روش های صحیح برای جلوگیری از زخم مهم است.
در صورت عمق سوختگی زخم ها ایجاد می شوند. در حالی که سوختگی جزئی بدون تاول جای زخم باقی نمی گذارد سوختگی هایی که باعث تشکیل تاول می شوند ممکن است منجر به زخم شدن یا ایجاد سایه پوستی متفاوت در ناحیه بهبودی شود.
با این وجود، می توانید اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن یا جلوگیری از جای زخم انجام دهید که شامل پوشاندن محل سوختگی تا زمان بهبودی و جلوگیری از ساییدگی تاول است.

سوختگی عمده چیست؟

سوختگی های عمده را می توان با چهار ویژگی اصلی تشخیص داد:
عمیق
منجر به پوست خشک و چرمی می شود
قطر بزرگتر از 3 اینچ دارد یا صورت، دست، پا، باسن، کشاله ران یا مفصل اصلی را بپوشاند
ظاهر سیاه و یا تکه های سیاه، قهوه ای یا سفید دارد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل معمول سوختگی جزئی

برای جلوگیری از بروز هرگونه حوادث سوختگی در آینده، شناختن عواملی که می توانند باعث بروز سوختگی شوند بسیار مهم است که شامل موارد زیر است:
اشیاء با درجه حرارت بالا، مانند غذاهای گرم و نوشیدنی ها، آب گرم حمام، بخار و غذای گرم. تماس با چنین اشیاء می تواند درجه حرارت پوست و بافت های زیرین را افزایش داده و در نتیجه پوسته پوسته شود.
جریان الکتریکی که با گرفتن سیم یا قرار دادن انگشتان یا اشیاء در پریز برق، تجربه شده است.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی منجر به آفتاب سوختگی می شود زیرا اشعه ماوراء بنفش برای پوست های محافظت نشده مضر است.
پرتوهای مانند پرتوهای ایکس.
مواد شیمیایی مانند سفید کننده. سوختگی جزئی نیز ممکن است ناشی از بلع تصادفی اسیدهای قوی موجود در اشیاء، از جمله باتری های دکمه ای یا پاک کننده های زهکشی باشد.

علائم سوختگی جزئی

سوختگی های جزئی به لایه های بیرونی پوست آسیب می رساند و علائمی مانند:
قرمزی
درد
التهاب
تاول

تشخیص سوختگی

اگر به سوختگی عمیق شک دارید برای ارزیابی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی پوست آسیب دیده، شدت سوختگی را مشخص می کند.
اگر سوختگی بیش از 10٪ سطح بدن شما را پوشانده باشد یک سوختگی عمیق است یا روی صورت، پاها یا کشاله ران شما قرار دارد شما ممکن است به مرکز سوختگی منتقل شوید.
علاوه بر این، پزشک ممکن است شما را برای سایر آسیب ها معاینه کند و آزمایش های آزمایشگاهی اضافی و اقدامات تشخیصی را نیز بر این اساس سفارش دهد.

کمک های اولیه در خانه برای سوختگی های جزئی

درمان سریع سوختگی ها بسیار مهم است زیرا آسیب های پوستی می تواند زمینه عفونت ها را فراهم کند. در حالی که سوختگی های عمیق به مراقبت های پزشکی حرفه ای نیاز دارد ممکن است سوختگی جزئی در خانه با نکات کمک های اولیه درمان شود:
در مرحله اول، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، لازم است فرد مبتلا از منبع گرما خارج شود.
حدود 20 دقیقه آب سرد یا ولرم را روی سوختگی بریزید. از استفاده یخ، آب سرد یا کرم های سوختگی خودداری کنید.
هر نوع لباس یا جواهرات را از روی یا در نزدیکی پوست آسیب دیده بردارید. با این حال، هیچ تکه ای از لباس که در اثر سوختگی گیر کرده را حذف نکنید.
بعد از خنک شدن قسمت آسیب دیده، لوسیون حاوی آلوئه ورا یا مرطوب کننده را روی سوختگی بمالید. انجام این کار به جلوگیری از خشک شدن و تسکین کمک می کند.
برای جلوگیری از عفونت، پوشاندن ناحیه سوخته بسیار حیاتی است. با این حال، از پر کردن بیش از حد محکم خودداری کنید تا از فشار ناخواسته روی پوست آسیب دیده جلوگیری کنید. برای پوشاندن ناحیه از یک بانداژ گاز یا پارچه تمیز استفاده کنید. از استفاده از لباس های کرکی مانند پتو و حوله خودداری کنید.
پس از بهبودی سوختگی، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید تا از زخم جلوگیری شود. قرمزی ممکن است برای هفته های بسیاری وجود داشته باشد به خصوص اگر رنگ تیره ای از پوست دارید. به این عمل هیپرپیگمتنتاسیون بعد از التهاب گفته می شود. برای این منظور، هر زمان ممکن است به پناهگاه بروید لباس محافظ بپوشید یا از ضد آفتاب SPF 30 یا با ضد آفتاب طیف گسترده، ضد آب یا بالاتر استفاده کنید.
همچنین ممکن است از یک داروی بدون نسخه ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید و دستورالعمل های موجود در برچسب را دنبال کنید. اما اگر درد فروکش نکرد با پزشک تماس بگیرید.

نکات و راه حل های اضافی برای سوختگی جزئی

شما می توانید بعد از خنک شدن آن، آلوئه ورا یا یک پماد آنتی بیوتیک را روی ناحیه سوخته اعمال کنید تا بهبودی انجام شود.(1
از عسل نیز ممکن است بعد از تمیز کردن ناحیه آسیب دیده استفاده شود. این ماده دارای خاصیت ترمیم زخم، دبرید زخم، ضدآنتی اکسیدان، تغذیه ای و ضد میکروبی است که می تواند به درمان کمک کند.(2 و 3) با این وجود، تحقیقات بیشتری لازم است تا نقش عسل را در بهبودی سوختگی ها مشخص کند.
روزی دو تا سه بار ژله پترولئوم را در منطقه آسیب دیده بمالید.
از استفاده از چربی، کره یا پودر روی سوختگی خودداری کنید زیرا می توانند صدمات را تشدید کنند.
اگر مواد شیمیایی (اسیدها یا قلیاها) باعث سوختگی هستند به مدت 20 دقیقه آب را بر روی ناحیه آسیب دیده ریخته و با احتیاط بیشتری به آن نریزید. از طرف دیگر، یک حمام خنک بگیرید.
ممکن است برای مناطق مشترک از پانسمان های غیر چسبنده مخصوصاً در کودکان استفاده کنید. اینها باید سه بار در هفته تغییر کنند.
ممکن است از روغنهای اساسی برای معالجه استفاده کنید زیرا چند مطالعه اخیر نشان دهنده استفاده آنها در داروهای خانگی برای چندین مشکل از جمله سوختگی جزئی است. با این حال، از آنجا که ضعف شواهد علمی قطعی وجود دارد هنوز اثربخشی، ایمنی و استفاده از روغنهای اساسی برای سوختگی مشخص نیست. اگر سوختگی عمیق است یا قرمزی و تورم در چند ساعت فروکش نمی کند با پزشک مشورت کنید.

درمان پزشکی سوختگی جزئی 

از آنجا که سوختگی جزئی شدید نیست و سوختگی درجه یک را تشکیل می دهد می توان آنها را در بخش های سرپایی درمان کرد.
تمرکز اصلی درمان پزشکی در مورد سوختگی های جزئی تأمین تسکین درد با استفاده از مسکن های خوراکی یا داروهای موضعی مانند گاز پترولئوم، 3٪ بیسموت ایریبروموفنات و سیلوادن است. (4)
ابتدا ناحیه آسیب دیده تمیز می شود و لایه نواری سطحی برداشته می شود. در صورت بروز عفونت، تغییر پانسمان و بررسی روزانه زخم ضروری است. درمان عمومی شامل یک دوره 7 روزه یک آنتی بیوتیک است.
با این وجود، سوختگی های متوسط و شدید در مراکز مناسب سوختگی بیمارستان لازم است.

بیشتر بدانید: مدیریت و درمان زخم سوختگی

نکاتی در مورد پیشگیری درباره مراقبت از خود

بیشترین سوختگی های جزئی ناشی از تصادفات هستند. برای کاهش احتمال سوختگی، از این اقدامات مراقبت از خود پیروی کنید:
کودکان را در زمینه ایمنی و جلوگیری از آتش سوزی آموزش دهید.
وسایل قابل اشتعال و انفجاری مانند بنزین، ترقه و کبریت را دور از دسترس کودکان قفل کنید.
مراقب کودکان در آشپزخانه، در نزدیکی شومینه، وان یا شیر آب باشید.
از نگه داشتن کودکان هنگام کار در اطراف آتش خودداری کنید.
دمای آب حمام فرزندتان را بررسی کنید.
دتکتورهای دود را نصب کنید و اقدامات لازم را برای نگهداری آنها انجام دهید مانند چک کردن باتری در هر ماه و تعویض هر 2 سال یکبار.
دسته های قابلمه را هنگام پخت و پز به پشتی اجاق گاز بچرخانید.
از ترک غذاهای بدون مراقبت خودداری کنید.
یک کپسول آتش نشانی را در آشپزخانه نگهداری کنید.
از کشیدن سیگار در داخل خانه خودداری کنید.
احتیاط از آفتاب و همچنین مراقبت های اولیه و سریع مهم است.
از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید. از فرزندان خود بخواهید که در خارج از خانه، مخصوصاً بعد از ظهر، زیر سایه بازی کنند.
از قرار گرفتن کودک زیر 6 ماه در معرض تابش نور خورشید خودداری کنید.
لباسهای محافظتی مانند پیراهن نخی آستین بلند بپوشید. این اندازه گیری مخصوصاً برای کودکان بسیار مهم است.
از سوختگی در برابر عفونت یا اصطکاک محافظت کنید.
از برنزه شدن یا آسیب دیدن منطقه آسیب دیده خودداری کنید.
در مورد پوسته پوسته شدن دهان به دلیل مایع داغ، از مصرف غذاهای گرم و تند، الکل یا سیگار کشیدن تا زمانی که سوختگی بهبود یابد خودداری کنید.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی مناسب برای بهبودی سریع تر زخم

عوارض ناشی از سوختگی جزئی

هیچ عارضه شدید با سوختگی جزئی همراه نیست. با این حال، اگر به درستی درمان نشود ممکن است منجر به موارد زیر شود:
عفونت: پوست شکسته می تواند به عنوان درگاه ورود باکتریها برای ایجاد عفونت عمل کند. در صورتی که سوختگی شما باعث ایجاد تاول شود کمکهای پزشکی بسیار ضروری است زیرا می تواند به راحتی در پشت سر هم آلوده شود. اگر عفونت کنترل نشود می تواند به سپسیس منجر شود و شما را در معرض نارسایی و شوک اندام قرار دهد.
جای زخم: جای زخم به لکه ای از بافت گفته می شود که بعد از بهبودی زخم به عنوان علامت قابل مشاهده است. سوختگی های جزئی عموماً باعث ایجاد زخم نمی شوند اما شما ممکن است روزی دو تا سه بار بعد از ترمیم زخم، نرم کننده استفاده کنید تا از زخم جلوگیری شود.
این نرم کننده ها شامل پمادهای امولسیون کننده و کرم آبی هستند. با این حال، سوختگی جزئی عمیق باعث افزایش رشد بافت اسکار می شود و بنابراین باید از نظر پزشکی ارزیابی شود.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

سوختگی های جزئی به طور کلی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند اما اگر فکر می کنید سوختگی شما عمیق یا شدیدتر از سوختگی درجه یک است از پزشک کمک بگیرید.
این مهم است که بدانید چه زمانی می توانید سوختگی خود را در خانه درمان کنید و چه زمانی باید به یک مرکز پزشکی مراجعه کنید.
توصیه می شود اگر:
فرد مبتلا کودک یا سالخورده است.
سوختگی در ناحیه به قطر بزرگتر از 3 اینچ در دیامتر باشد
صورت، کشاله ران، دست یا باسن سوخته باشد.
منطقه سوخته دردناک است و بوی خاصی می دهد.
پوست سیاه یا نسبتاً سفید و بی حسی است که این علائم سوختگی درجه سوم است.
علائم عفونت وجود دارد از جمله قرمزی، تورم، چرک یا لکه های قرمز اطراف زخم.
آخرین تزریق ویال کزاز بیش از 5 سال پیش باشد.
در حالی که نادر است سوختگی های شدید در دوران بارداری تهدیدی جدی محسوب می شود. در چنین مواردی، بازدید از یک واحد سوختگی و جستجوی نظارت بر جنین بسیار مهم است.
کلمه پایانی
سوختگی های جزئی بسیار شایع است و ممکن است فرد در زندگی خود چندین بار آنها را تجربه کند. از آنجا که آنها فقط بر لایه های بیرونی پوست تأثیر می گذارند سوختگی جزئی نیاز به توجه خاصی ندارد و با داروهای استاندارد قابل درمان است.
علاوه بر این، چندین داروی خانگی ممکن است برای تسهیل بهبودی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، اگر سوختگی شدید باشد جستجوی کمک پزشکی سریع، ضروری است.

در ادامه بخوانید: چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search