پزشکی

کیست پستان: آنچه باید بدانید؟

کیست پستان

کیست پستان کیسه های پر از مایعات درون پستان است که معمولاً سرطانی نیستند (خوش خیم). شما می توانید یک یا بسیاری از کیست های سینه داشته باشید و ممکن است در یک یا هر دو سینه اتفاق بیفتد.

آنها اغلب به عنوان توده های گرد یا بیضی با لبه های مشخص توصیف می شوند. کیست پستان معمولاً مانند انگور یا بالون پر از آب احساس می شود اما گاهی اوقات کیست پستان احساس سفتی می کند
کیست پستان نیازی به درمان ندارد مگر اینکه کیست بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده باشد. در این حالت، تخلیه مایعات از کیست پستان می تواند علائم را کاهش دهد.
کیست پستان در زنان قبل از یائسگی، بین 35 تا 50 سال دیده می شود. اما در زنان در هر سنی نیز وجود دارد. آنها همچنین می توانند در زنان یائسه ای که تحت هورمون درمانی قرار می گیرند رخ دهند.
کیست پستان چیست؟
علت کیست پستان چیست؟
علائم کیست پستان چیست؟
آیا کیست سینه به تنهایی از بین می رود؟
آیا کیست در پستان می تواند به سرطان تبدیل شود؟
کیست پستان چه مدت دوام خواهد داشت؟
چگونه از کیست پستان جلوگیری کنیم؟
درمان کیست پستان چیست؟
آیا کیست پستان حتی بعد از درمان ممکن است تکرار شود؟
آیا رژیم می تواند بر کیست پستان تأثیر بگذارد؟
راهنمایی و راهکارهای خود مراقبتی در مورد زنان مبتلا به کیست پستان

کیست پستان چیست؟

پستان غده پیچیده ای است که از مجاری، لوبول ها، بافت همبند و چربی تشکیل شده است. به طور متوسط، یک سینه معمولی حاوی 12-15 لوبول اصلی و همان تعداد مجاری اصلی است که عملکرد آن حمل شیر از طریق نوک پستان در طول شیردهی است.
این مجاری و لوب ها به نوبه خود از صدها سلول مجرای میکروسکوپی و سلول های لوبولار ساخته شده اند
به طور کلی، هنگامی که یک مجرای خروج وجود دارد کیست تشکیل می شود. کیست می تواند در مجرا ادامه داشته باشد یا می تواند "از بین برود" و یک وجود جداگانه تشکیل دهد.
کیست پستان کیسه ای پر از مایع است که در پستان قرار دارد و معمولاً حاوی مایع مایل به سبز، کاهی یا مایل به قهوه ای است. آنها به طور کلی گرد با لبه های صاف حاوی مایع هستند.(۱)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علت کیست پستان چیست؟

علت کیست پستان ناشناخته است اما شکل گیری آنها احتمالاً مربوط به تغییرات هورمونی در بدن است
در زنان قبل از یائسگی (زنان در سن باروری) بیشتر از زنان سایر گروههای سنی دیده می شود. کیست ها در اطراف قاعدگی و حاملگی حساس تر و بزرگتر می شوند.

علائم کیست پستان چیست؟

کیست پستان توده های صاف و قابل لمس با مرزهای مشخص است. بعضی اوقات آنها کاملاً بدون علامت هستند و تنها وقتی کشف می شود که برای تصویربرداری روزمره خود اقدام کند (ماموگرافی، سونوگرافی).
کیست های دیگر به عنوان یک توده بدون علامت مطابق با توضیحات فوق ظاهر می شوند. هنوز برخی دیگر می توانند به خصوص در حدود دوره قاعدگی یا بارداری بزرگتر و دردناک باشند.
هنگامی که آنها بزرگ و یا دردناک می شوند تخلیه کردن آنها یا از بین بردن آنها ممکن است در نظر گرفته شود.

آیا کیست سینه به تنهایی از بین می رود؟

کیست پستان می تواند به تنهایی از بین برود اگرچه اگر کیست بزرگ (> 2 سانتی متر) باشد بعید نیست که کیست به طور خود به خود پس رفت کند.
اگر بیمار ناراحتی را تجربه کرد و کیست به راحتی قابل لمس است می توان با استفاده از یک سرنگ معمولی و نیدل با سوراخ متوسط تا بزرگ تخلیه کرد.
اگر کیست عمیق تر، غیر قابل لمس یا دردناک باشد می توان با استفاده از همان تکنیک، آسپیراسیون سینه را توسط تصویربرداری پستان انجام داد اما با استفاده از سونوگرافی به عنوان راهنما برای یافتن کیست.

آیا کیست در پستان می تواند به سرطان تبدیل شود؟

کیست پستان از لحاظ فنی می تواند به سرطان پستان تبدیل شود یا در هنگام ارائه، نمایانگر سرطان باشد اما این اتفاق بسیار نادر است. مشکل بزرگتر وقتی رخ می دهد که بیمار کیست داشته باشد و یک توده در معاینه ظاهر می شود و تشخیص بدخیمی همزمان را مشکل می کند (بدخیمی همزمان با کیست اتفاق می دهد).
هر دو در معاینه بدنی و حتی تصویربرداری، کیست پستان می تواند یک توده سرطانی زمینه ای را مبهم کند.
همانطور که در زیر خواهید خواند اگر کیستها آسپیراسیون شده و حاوی مایعات خونین باشند و یا مایعات پس از دو آسپیراسیون مجدداً تجمع پیدا کنند باید این مایع برای آنالیز سیتولوژیک ارسال شود تا کارسینوم رد شود.

کیست پستان چه مدت دوام خواهد داشت؟

کیست پستان می تواند از زمان ظهور در طول سالهای تولید مثل ادامه داشته باشد یا حتی در تمام طول عمر بیمار بماند اما به طور کلی خطرناک نیستند.

چگونه از کیست پستان جلوگیری کنیم؟

نحوه جلوگیری از کیست پستان هنوز مشخص نیست. آنها به خودی خود خطرناک نیستند بنابراین پیشگیری مسئله اصلی در اینجا نیست.
مسئله مهم این است که آیا عدم آسپیراسیون یا عدم برداشتن آن یا عدم مشاهده آن سبب اطمینان از عدم تغییر چشمگیر در طول زمان یا مبهم شدن تومور مجاور است.
پوشیدن سینه بند حمایتی خوب: این به تسکین ناراحتی کیست دردناک کمک می کند.
استفاده از کمپرسورهای گرم و سرد: به کاهش درد پستان کمک می کند.
جلوگیری از کافئین: هیچ مدرکی وجود ندارد که کافئین را به عنوان یک عامل خطر برای کیست پستان نشان دهد. با این حال، برخی از زنان مبتلا به کیست پستان اظهار داشتند که اجتناب از کافئین، می تواند علائم کیست پستان را بهبود ببخشد.
کاهش مصرف نمک: طبق برخی مطالعات، دریافت کمتر سدیم می تواند احتباس اضافی مایعات در بدن را کاهش دهد از این طریق از تشکیل کیست پستان جلوگیری می کند.
مصرف داروهای بدون نسخه (استامینوفن و داروهای ضد التهاب ضد استروئیدی)، برای کیست پستان می تواند درد را کاهش دهد.
ورزش منظم، جلوگیری از استرس و حفظ رژیم غذایی مناسب می تواند از بروز کیست پستان جلوگیری کند.

چگونه تفاوت کیست و تومور را بیابیم؟

کیست در معاینه فیزیکی به عنوان یک توده صاف و دارای مرزهای مشخص می شود در حالی که بدخیمی عموماً مانند یک توده محکم و غیر متحرک با مرزهای نامشخص یا "خشن" احساس می شود.
بر خلاف کیست خوش خیم سینه، یک توده سرطانی ممکن است پوستی چروکیده، وارونگی نوک پستان، پوست ورم کرده (پوست پرتقالی)، چال پوست، عدم تقارن، قرمزی یا تغییرات التهابی و یا بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل را نشان دهد. (غدد لنفاوی زیر بغل).
در یک ماموگرافی، کیست مانند یک توده کاملاً صاف و بادکنک به نظر می رسد در حالی که بدخیمی می تواند به عنوان کلسیفیکاسیون یا آنچه که "توده spiculated" یا با حدود نامنظم نامیده می شود جایی که به نظر می رسد تقریباً در حال مکیدن بافت اطراف آن است.
در سونوگرافی، کیست کیسه ای پر از مایع است در حالی که بدخیمی ها ظاهر معمولی خود را دارند (بلندتر از مرزهای تعریف نشده و گسترده). الگوی سایه افکنده در سونوگرافی نیز مشخصه بدخیمی است.(۲)

درمان کیست پستان چیست؟

اکثر کیست های پستان فقط با گذشت زمان می توانند به تنهایی و با خیال راحت مشاهده شوند. با این حال، آنها می توانند بزرگ شوند (> 2 سانتی متر یا بیشتر)، در این مرحله ممکن است دردناک باشند و ضایعات را تضمین کنند.
اگر مایع کیست بیش از دو بار دوباره تجمع کند یا خونریزی کند مایعات باید تحت آزمایش سیتولوژی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که این بیماری نادر از سرطان نیست. بدیهی است اگر آسپیره مربوط به بدخیمی یا پیش بدخیمی باشد باید جرم با حاشیه های مناسب خارج شود.(۳)

آیا کیست پستان حتی بعد از درمان ممکن است تکرار شود؟

کیست ها می توانند مایعات را پس از تخلیه مجدداً جمع کنند اگر کیست ها از نظر جراحی برداشته شوند به طور کلی عود نمی کنند اما افراد مستعد ابتلا به کیست پستان می توانند موارد جدیدی را تجربه کنند.
اگرچه کیست پستان ممکن است ناراحت کننده و ناجور باشد اما به ندرت در صورت خطرناک بودن عامل خطر سرطان پستان را نشان نمی دهند.

آیا رژیم می تواند بر کیست پستان تأثیر بگذارد؟

این بحث برانگیز است اما شاید مواد غذایی حاوی مقدار استروژن مانند همه محصولات سویا (فیتواستروژن ها) در بیمار بزرگسال باید به حداقل برسد یا از مصرف آن جلوگیری شود.
آیا می توانید برخی از داروهای خانگی و نکات مربوط به مراقبت از خود را برای زنان مبتلا به کیست پستان پیشنهاد کنید؟

راهنمایی و راهکارهای خود مراقبتی در مورد زنان مبتلا به کیست پستان

هیچ مدرکی مبنی بر اثربخشی داروی خانگی وجود ندارد اگرچه روغن گل پامچال ممکن است در کاهش درد ناشی از کیست پستان و یا سینه کیستیک مؤثر باشد.
روغن گل پامچال شب یک مکمل است که از یک گل زرد گرفته شده و حاوی اسید لینولئیک و اسید گاما لینولئیک است که تصور می شود هر دو خاصیت ضد التهابی خفیف دارند.
اثر ضد درد این روغن در درجه اول به اسیدهای چرب موجود در آن نسبت داده می شود. این اسیدها ممکن است با اعمال مستقیم بر سلولهای ایمنی بدن و از طریق تأثیر غیرمستقیم بر سنتز ایکوزانوئیدها، در تسکین دردهای کیست کمک کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search