پزشکی

رمدسیویر Remdesivir چیست؟

رمدسیویر چیست

رمدسیویر (RDV) Remdesivir) یک مولکول مصنوعی در کلاس ضد ویروسی داروهایی است که سنتز RNA را هدف قرار می دهد. این مولکول بسیار شبیه یک نوکلئوزید DNA است.

ویروس SARS-CoV-2 که باعث COVID-19 می شود ویروس RNA است. (RNA عبارت است از ارگانیسم های ابزار رونویسی مولکولی که برای ساخت پروتئین با استفاده از دستورالعمل های DNA استفاده می شود). ویروس های RNA برای رشد زنجیره RNA به یک آنزیم RNA پلیمراز وابسته هستند.
Remdesivir از طریق برخی فرآیندهای متابولیکی، عناصر اساسی مورد نیاز پلیمراز را جایگزین می کند به این معنی که RNA نمی تواند توسعه یابد.
از پلیمراز همانند یک دستگاه ساخت ماکارونی بیاندیشید. شما باید خمیر را بگیرید و آنرا داخل دستگاه پاستا بچسبانید تا رشته فرنگی درست شود. RDV یک خمیر جعلی است - شما آن را می چسبانید تولید کردن پاستا بهم می خورد و ساخت رشته فرنگی را متوقف می کند
اما اگر این دارو طبق فرضیه کار کند شواهدی برای اثربخشی آن در برابر COVID-19 قوی نیست. یک مطالعه اخیر COVID-19 نشان داده است که ممکن است اقامت در بیمارستان را برای بیماران شدید کرونا ویروس کوتاه کند.
رمدسیویر Remdesivir یک داروی ضد ویروسی داخل وریدی است که در حال حاضر برای اثربخشی در درمان ویروس SARS-CoV-2 که باعث COVID-19 می شود مورد آزمایش قرار می گیرد. بر خلاف داروهای استانداردی که پزشک معالج شما تجویز می کند این یک درمانی نیست که بطور رسمی توسط غذا و داروی و اداره (FDA) براساس ایمنی و اثربخشی آن تأیید شود. در عوض، رمدسیویر یک محصول تحقیق است. برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است به COVID-19 کمک کند. با این حال، هنوز اثربخشی و ایمنی آن مشخص نیست

موارد استفاده

رمدسیویر برای هر شرایط پزشکی تأیید شده توسط FDA نیست. تاکنون، این خدمات بصورت گسترده ای در اختیار ارائه دهندگان پزشکی قرار نگرفته است. طی چندین سال مورد بررسی دقیق علمی قرار نگرفته است که معمولاً در دسترس بودن یک دارو است. در عوض، توسط FDA تحت عنوان "مجوز استفاده اضطراری" منتشر شده است

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مجوز استفاده اضطراری چیست؟

تحت مجوز استفاده اضطراری EUA) ،FDA) بعضی مواقع در موارد اضطراری برخی از معالجات را بطور گسترده ای در اختیار ارائه دهندگان پزشکی قرار می دهد حتی اگر این موارد نتوانسته اند مجموعه کامل مطالعات مورد نیاز برای تأیید منظم را انجام دهند. در صورت عدم وجود گزینه های تأیید شده برای FDA برای درمان یک وضعیت پزشکی جدی یا تهدید آمیز، یک روش درمانی که ممکن است EUA انجام شود. مقدار مشخصی از شواهد باید نشان دهند كه این محصول نسبتاً بی خطر است و می تواند به طور مؤثر مسئله پزشکی را درمان كند.
رمدسیویر در ابتدا توسط تولیدكنندگان برای هپاتیت C ساخته شد و بعداً روی ویروس هایی كه باعث ابتلا به ابولا می شوند آزمایش شده است (هرچند كه هرگز به طور رسمی برای این استفاده تصویب نشده است). این دارو با توانایی ویروس در کپی کردن RNA خود تداخل دارد گامی که برای تهیه انواع ویروس ها با موفقیت در نسخه های مختلف و ویروس در بدن لازم است.
در آزمایشگاه ها، این دارو به مسدود کردن تکثیر ویروس از چندین ویروس از نوع RNA کمک می کند. از جمله این موارد Coronaviridae (خانواده coronavirus) است. ویروس های موجود در این خانواده مسئول سندرم حاد تنفسی حاد (SARS)، سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و کروناویروس جدید است که باعث COVID-19.3 می شود.

رمدسیویر و COVID-19

قبل از همه گیری COVID-19، تحقیقات قبلاً نشان می داد که رمدسیویر ممکن است در مبارزه با کورونا ویروس ها مؤثر باشد. مطالعات انجام شده بر روی حیوانات پتانسیل نشان داده است و برخی از مطالعات انسانی (از جمله در برخی از مطالعات ابولا)، ایمنی نسبی را نشان داده اند.
در اوایل این بیماری، پزشکان با تولیدکننده داروی رمدسیویر، علوم Gilead، تماس گرفتند تا ببینند آیا می توانند به این دارو دسترسی پیدا کنند تا برخی از بیماران مبتلا به COVID-19 شدید را درمان کنند. این کار طبق دستورالعملهای FDA برای دسترسی گسترده مجاز است و در صورت عدم دسترسی به درمانهای تأیید شده توسط FDA، می توانید از محصولات تحقیقاتی برای موقعیتهای پزشکی تهدید کننده زندگی استفاده کنید.
یک مطالعه بین المللی از 53 نفر مبتلا به COVID-19 شدید نشان داد که این دارو ممکن است به افراد در بهبودی بیماری کمک کند. با این حال، 13٪ از افراد مبتلا به COVID-19 شدید در این مطالعه درگذشتند. این یک کارآزمایی کنترل نشده بود به این معنی که نتایج با افراد مبتلا به COVID-19 که تجدید نظر نکردند مقایسه نشد.
یک کارآزمایی بالینی دقیق تر "کنترل شده" که توسط انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی حمایت مالی می شود وضعیت EUA را از FDA به دست آورد. این آزمایش، که از 21 فوریه آغاز شد و در 27 آوریل مورد بررسی قرار گرفت درگیر بیش از 1000 نفر مبتلا به COVID-19 پیشرفته، و اولین مطالعه این دارو در ایالات متحده بود.
در اول ماه مه سال 2020، سازمان غذا و دارو مجوز استفاده اضطراری (EUA) برای درمان شدید COVID-19 را در كودكان و بزرگسالان صادر كرد و آن را در دسترس پزشكان قرار داد
اطلاعات اولیه نشان داد که افرادی که رمدسیویر مصرف کردند سریعتر از افرادی که این عمل را انجام ندادند بهبود یافتند و افرادی که رمدسیویر مصرف کردند بیشتر از همه زنده مانده بودند. با این حال، یک مطالعه کوچکتر از بیش از 200 بیمار در چین پیشرفت مشابهی را در زمان بهبود و بقا پیدا نکرد.
رمدسیویر در حال حاضر حداقل در 5 کارآزمایی بالینی مختلف در سراسر جهان مورد مطالعه قرار می گیرد. این مطالعات به تعیین ایمنی و مؤثر بودن دارو کمک می کند. برخی از این مطالعات، رمدسیویر را با سایر درمانهای بالقوه تحت بررسی مقایسه می کنند.
درمان COVID-19: داروها، تبادل پلاسما و واکسن ها
این مطالعات همچنین به جنبه های دیگری در مورد درمان رمدسیویر مانند:
دوز بهینه، طول مدت درمان در چه مرحله ای از عفونت برای تجویز از آن استفاده کنید.
اثربخشی در افرادی که علائم کمتری دارند
اگر مشخص شود که رمدسیویر بی اثر و یا به طور قابل توجهی ناامن است FDA EUA خود را باطل می کند.
دکتر شما چه می گوید
در صورت ابتلا به COVID-19، پزشك ممكن است در صورت ابتلا رمدسیویر را در نظر بگيرد خصوصاً اگر علائم شما شديد باشد.
اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده پزشکی قبل از شروع مصرف مجدد رمدسیویر از سابقه پزشکی شما آگاهی دارد. این مهم است که آنها بدانند که آیا شما بیماری کلیه یا کبد یا جدی پزشکی دیگری دارید.
همچنین باید به پزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید یا ممکن است باردار باشید. ارائه دهنده پزشکی شما همچنین باید از داروهایی که شما مصرف می کنید از جمله بدون نسخه اطلاع پیدا کنید.
بسته به شرایط، ممکن است یک یا چند روش درمانی برای درمان COVID-19 در دسترس باشد. در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید. نیازی نیست که با رمدسیویر یا هر روش تحقیق دیگری انجام شود. درعوض، می توانید در حالی که بدن شما با عفونت مبارزه می کند از معالجه استاندارد پزشکی حمایتی خودداری کنید.

مقدار و نحوه مصرف

رمدسیویر در طی 30 دقیقه تا دو ساعت از طریق داخل وریدی تزریق می شود. ممکن است یک بار در روز تا ده روز داده شود اما این ممکن است به شرایط شما بستگی داشته باشد. افرادی که شدید بیمار نیستند ممکن است فقط پنج روز دارو را دریافت کنند.
دستورالعملهای فعلی دوز 200 میلی گرم در روز اول و به دنبال آن دوز روزانه 100 میلی گرم برای افرادی که 40 کیلوگرم وزن دارند و بیشتر از آن توصیه می شود. مقدار مصرف دارو ممکن است برای کودکان و افراد کم وزن متفاوت باشد.
اثرات جانبی
برخی از رایج ترین عوارض جانبی شناخته شده از رمدسیویر عبارتند از:
اسهال
عملکرد غیر طبیعی کبد (همانطور که با آزمایش خون ارزیابی می شود)
راش
مشکلات کلیوی
فشار خون پایین
تهوع و استفراغ
از آنجا که رمدسیویر از طریق تزریق داخل وریدی تزریق می شود برخی از عوارض جانبی دیگر نیز ممکن است مانند کبودی پوست، درد و تورم در محل ورود سوزن وجود داشته باشد. اندک اقلیت افراد ممکن است اندکی پس از مصرف دارو چیزی به نام "واکنش تزریق" را تجربه کنند. این نوعی واکنش آلرژیک است که ممکن است مشکلاتی مانند فشار خون بسیار پایین ایجاد کند و ممکن است لازم باشد که مصرف رمدسیویر را متوقف کنید.
در یک مطالعه، 23٪ افرادی که تحت درمان با رمسدوویر قرار گرفتند عوارض جانبی جدی از جمله اختلال در عملکرد اندام ها و شوک سپتیک داشتند. با این حال، از آنجا که این داده ها از یک مطالعه کوچک منفرد است مشخص نیست که آیا میزان عوارض جانبی جدی به طور معمول زیاد است .
در حالی که رمدسیویر مصرف می کنید ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما را به دقت درمورد عوارض جانبی احتمالی کنترل می کند. به عنوان مثال، به آزمایش منظم خون نیاز خواهید داشت تا ببینید که کلیه ها و کبد شما چه قبل از شروع درمان و چه در هنگام دریافت دارو به خوبی کار می کنند.

چه داروهایی با (Remdesivir (RD ارتباط برقرار می کنند؟

ما فکر نمی کنیم RDV خود بر سایر داروها تأثیر بگذارد. نگرانی این است که سایر داروها ممکن است RDV را تحت تأثیر قرار دهند.
برخی داروها در خارج وجود دارد که باعث افزایش سطح RDV در جریان خون شما می شود و بعضی از آنها باعث کاهش آن می شوند. برخی از آنتی بیوتیک ها، ضد تشنج ها و حتی محصولات گیاهی ممکن است این کار را انجام دهند:
کلاریترومایسین
ریفامپین
فنی توئین
فنوباربیتال
مخمر سنت جان
نکته پایانی:
تأکید بر این نکته مهم است که رمدسیویر فقط در افراد محدود به روش محدود مورد بررسی قرار گرفته است. این دارو ممکن است عوارض جانبی مهم دیگری را در برخی از افراد ایجاد کند که ما هنوز از آنها آگاهی نداریم. آزمایشات بالینی که به درمان رمدسیویر در COVID-19 می پردازند ممکن است اثربخش و قابل تحمل باشد اما می تواند نگرانی های ایمنی دیگری را نیز نشان دهد.

در ادامه بخوانید: تفاوت ویروس کرونا با سرماخوردگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search