پزشکی

دمای بدن - سطح طبیعی و غیر طبیعی (بالا یا پایین)

تب، علل و تشخیص

تب افزایش دمای بدن بالاتر از حد طبیعی است. با این وجود، درجه حرارت بدن بین افراد، با میزان فعالیت متفاوت و در زمانهای مختلف روز متفاوت است.

تب را می توان به طور کلی به عنوان دمای اوایل صبح بالاتر از 99 درجه فارنهایت یا دمای بالاتر از 100 درجه فارنهایت در هر ساعت از روز تعریف کرد.
بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس به عنوان ترموستات بدن عمل می کند. هنگامی که همه چیز در بدن خوب است هیپوتالاموس در دمای طبیعی بدن تنظیم می شود. هنگامی که هیپوتالاموس روی دمای بالاتر از حد طبیعی تنظیم شود تب ایجاد می شود. این تنظیم مجدد هیپوتالاموس معمولاً توسط مولکولهای کوچکی به نام پیروژن ها در خون ایجاد می شود. پیروژن ها می توانند از خارج از بدن (خارجی) به وجود آمده یا در داخل بدن (داخلی) تولید شوند. پیروژن های خارجی شامل سموم است که توسط ویروس های عفونی یا باکتری ها تولید می شوند. پیروژنهای داخلی شامل مواد شیمیایی غیر طبیعی است که توسط تومورها و پروتئین هایی تولید می شوند که در هنگام پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن آزاد می شوند.
بدن انسان برای عملکرد بهینه نیاز به دمای داخلی 37 درجه سانتیگراد (98 درجه فارنهایت) دارد. این دما بدون به خطر انداختن سلامتی می تواند کمی متفاوت باشد. با این حال، هنگامی که دمای داخلی بدن بیش از حد بالا می رود یا خیلی کم می شود در این صورت فرآیندهای مختلفی در بدن تحت تأثیر قرار می گیرد. حتی می تواند در موارد شدید و طولانی منجر به مرگ شود. تغییر در دمای بدن علائم بیماریهای مختلفی است که ممکن است به تشخیص نهایی کمک کند.

علل تب عبارتند از:

صدها نوع ویروس، باکتری و انگل که باعث بسیاری از بیماری ها از جمله عفونت های تنفسی فوقانی، ذات الریه، اسهال و عفونت ادراری می شوند.
شرایط مزمن (طولانی مدت) همراه با التهاب، مانند آرتریت روماتوئید
ترومای شدید از جمله جراحی
واکنش به داروها یا واکسنها
انواع خاصی از سرطان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دمای داخلی بدن چیست؟

دمای داخلی بدن میزان گرمای تولید شده و حفظ شده در بدن را منعکس می کند. باید ثابت باشد و معمولاً فراتر از 37 درجه سانتیگراد (98 درجه فارنهایت) نیست. این ممکن است برابر با درجه حرارت سطح (درجه حرارت پوست) باشد که بسته به تعداد زیادی از عوامل مانند شرایط محیطی، می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال، پوست نقش مهمی در حفظ دمای داخلی در دمای 37 درجه سانتیگراد (98 درجه فارنهایت) دارد.
بدن انسان بطور مداوم از طریق فعالیت های متابولیکی خود مانند شکستن گلوکز در سلول ها برای آزاد کردن انرژی، گرما ایجاد می کند. دمای داخلی بدن (دمای هسته) باید تنظیم شود تا اطمینان حاصل شود که خیلی پایین نمی افتد یا بیش از حد بالا نمی رود. این امر از طریق چندین روش شناخته می شود که به عنوان مکانیسم دما (کنترل دما) تنظیم می شود. به طور کلی ساز و کار باید دمای مرکزی را از 36.5 تا 37.5 درجه سانتیگراد (97.7 تا 99.5 درجه فارنهایت) در هر زمان حفظ کند.

سطح دمای بدن

دمای بدن می تواند تا 1 درجه سانتی گراد تغییر کند و این ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد. علاوه بر این، دمای طبیعی بدن انسان نیز می تواند با توجه به سن متفاوت باشد. با این حال، این تنوع در بین انسان ها در سنین مختلف بسیار ناچیز است.
نوزادان و کودکان: دمای طبیعی بدن از 36.6 درجه سانتیگراد (97.9 درجه فارنهایت) تا 37.2 درجه سانتیگراد (99 درجه فارنهایت) است.
بزرگسالان: دمای طبیعی بدن از 36.1 درجه سانتیگراد (97 درجه فارنهایت) تا 37.2 درجه سانتیگراد (99 درجه فارنهایت) است.
بزرگسالان مسن (بالای 65 سال): درجه حرارت معمولی بدن اغلب پایین تر از 36.2 درجه سانتیگراد (98.6 درجه فارنهایت) است.
توجه به این نکته ضروری است که میزان خواندن دمای بدن بسته به ناحیه ای که دما در آن گرفته می شود نیز ممکن است متفاوت باشد. قرائت های رکتال و دهان (اورال) معمولاً دقیق تر از پوست، زیر بغل یا گوش هستند. دستگاه مورد استفاده برای گرفتن درجه حرارت بدن نیز می تواند عاملی باشد.

سطح دمای پایین بدن

دمای غیر طبیعی بدن به عنوان هیپوترمی شناخته می شود. این ممکن است در ابتدا مشاهده شود زیرا دمای بدن پایین تر از 36.1 درجه سانتیگراد (97 درجه فارنهایت) قرار می گیرد اگرچه بیشتر بزرگسالان فاقد هرگونه علائم هیپوترمی بلافاصله زیر این دما هستند. هیپوترمی توسط دمای بدن زیر 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) در بزرگسالان تعریف می شود. برای نوزادان، دمای بدن زیر 36.1 درجه سانتیگراد (97 درجه فارنهایت) به عنوان هیپوترمی در نظر گرفته می شود.

سطح بالای دمای بدن

دمای غیر طبیعی بدن به عنوان هیپرترمی شناخته می شود و معمولاً به آن تب گفته می شود. این حالت معمولاً به عنوان دمای بدن 8/37 درجه سانتیگراد (100 درجه فارنهایت) یا بالاتر در بین نوزادان، کودکان و بزرگسالان در هنگام گرفتن دما به صورت اورال (از طریق دهان) پذیرفته می شود. هنگامی که به صورت رکتال انجام شود دمای 38 درجه سانتیگراد (100.4 درجه فارنهایت) یا بالاتر تب محسوب می شود.

چه عواملی باعث ایجاد دمای غیر طبیعی می شود؟

مهم است که ابتدا بدانیم که چگونه دمای بدن کنترل می شود. بیشتر گرمازدگی در پوست رخ می دهد. اگر دمای بدن افزایش یابد رگهای خونی ریز در پوست گسترش می یابند (گشاد شدن عروق). باعث قرمزی پوست (گرگرفتگی) می شود. این اجازه می دهد تا گرما به محیط منتقل شود. بیشتر توسط تعریق تسهیل می شود. با تبخیر عرق از پوست، به از بین رفتن این گرما کمک می کند.
در حالت افراطی دیگر، بدن مکانیسم هایی را برای حفظ گرما دارد که دمای بدن بسیار پایین بیاید. این کار را با کاهش تعریق انجام می دهد. رگ های خونی در پوست برای جلوگیری از هدر رفتن گرما تنگ (انقباض عروق) می شود. این رگهای خونی باریک باعث ضعف در موارد متوسط تا شدید می شود. فعالیت متابولیک افزایش می یابد تا گرمای بیشتری در داخل ایجاد شود. لرزیدن یکی از این مکانیسم هاست زیرا افزایش فعالیت عضلات باعث افزایش تولید گرما می شود.

فاکتورهای محیطی

عوامل محیطی یکی از شایع ترین دلایل دمای غیر طبیعی بدن است. آب و هوای سرد سرانجام باعث می شود که مکانیسم های حرارتی (کنترل دما) نتوانند جبران کنند. به طور مشابه، دمای بدن هنگام افزایش تابستان و امواج گرمایی می تواند افزایش یابد. با این حال، حتی تغییرات محیطی مصنوعی نیز می تواند دمای بدن مانند قرار گرفتن طولانی مدت در اتاق های سرد یا بسیار گرم در فضای محدود را تحت تأثیر قرار دهد.

فعالیت بدنی

با افزایش فعالیت بدنی دمای بدن افزایش می یابد. این امر به دلیل افزایش تولید انرژی با تولید گرما در این فرایند است. با این حال، اگر شخصی لباس مناسب و هیدراته بپوشد بدون اینکه در ایجاد ترمورگلولاسیون یا شرایط محیطی غیر طبیعی ایجاد شود دما معمولاً از حد طبیعی بالا نمی رود. بنابراین نباید در هنگام امواج گرما ورزش شدید انجام شود.

خواب

در دوره هایی از خواب دمای بدن کمی کاهش می یابد. این همگام با کاهش فعالیت بدنی و کاهش فعالیت متابولیک است. شرایط محیطی همچنین می تواند بر دمای بدن در هنگام خواب تأثیر بگذارد و لباس و کنترل آب و هوای مصنوعی نیز موثر است. لازم به ذکر است که این کاهش جزئی در دمای بدن هنوز در محدوده دمای معمولی است.

مواد

مواد مختلفی از جمله دارو و داروهای غیرمجاز می توانند دمای بدن را تغییر دهند. این امر به دلیل اختلال در مکانیسم های گرمازدایی (کنترل دما) و بعضی اوقات به دلیل تغییر فعالیت متابولیک رخ می دهد. الکل یک ماده معمول است که می تواند باعث کاهش درجه حرارت بدن شود زیرا باعث افزایش گرمای بدن می شود. داروهای مختلف نیز ممکن است اثر مشابهی داشته باشند یا حتی دمای بدن را نیز افزایش می دهند همانطور که در برخی از محرک ها مشاهده می شود به ویژه هنگامی که در مقادیر زیادی استفاده می شود.

بیماریها

تعدادی بیماری وجود دارد که ممکن است دمای غیر طبیعی بدن رخ دهد. افزایش درجه حرارت بدن (تب) معمولاً با عفونت همراه است. با این حال، تب با تمام عفونت ها بروز نمی کند. درجه حرارت بالا در بدن نیز ممکن است همراه با برخی بیماریهای غیر عفونی باشد که برخی از اختلالات خود ایمنی و اختلالات هورمونی هستند. بعضی اوقات ممکن است به دلایل نامعلوم تب ایجاد شود.
اختلالات غده تیروئید همچنین می تواند باعث تغییر در دمای بدن شود. درجه حرارت بالاتر بدن ممکن است با یک اختلال غده تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) رخ دهد در حالی که ممکن است دمای پایین بدن با غده تیروئید کم تحرک (کم کاری تیروئید) رخ دهد. با این حال، اختلالات غده تیروئید معمولاً تغییری اساسی در دمای بدن ایجاد نمی کند.

تشخیص علت تب

در مشخص کردن علت تب، ممکن است پزشک از شما سؤال کند:
علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا
درد شکم، تهوع، استفراغ یا اسهال
سوزش یا درد با ادرار
درد یا ناراحتی در هر قسمت از بدن شما
تماس با افراد بیمار در خانه، محل کار یا مدرسه
انواع غذایی که اخیراً خورده اید
هرگونه مواجهه اخیر شما با حیوانات، از جمله حیوانات خانگی
هر وسیله پروتز یا مکانیکی کاشته شده مانند مفصل مصنوعی یا دریچه مکانیکی قلب داشته باشید
هر نوع جراحی اخیر، بریدگی ها یا مناطق زیادی از پوست شکسته
شرایط التهابی مزمن مانند آرتریت روماتوئید
انواع داروهایی که مصرف می کنید
واکسیناسیون اخیر
سفرهای اخیر به ویژه به یک کشور خارجی
پزشک شما تب شما را به صورت اورال، در مجرای گوش یا به صورت رکتال می گیرد. بسته به محل مشکوک عفونت، معاینه پزشک شما روی قسمتهای خاصی از بدن شما تمرکز خواهد کرد:
پوست - برای علائم بثورات یا عفونت
غدد لنفاوی - برای تورم (نشانه ای عفونت)
چشم - برای قرمزی یا زردی (زرد شدن سفیدی چشم)
دهان و حلق - برای علائم بیماری فارنژیت (عفونت گلو) یا آبسه دندان
سیستم قلبی عروقی - برای نارسایی قلبی یا عفونت های مربوط به قلب
قفسه سینه - برای عفونت ریه
شکم - برای عفونت کیسه صفرا، روده یا آپاندیس
مفاصل - برای آرتروز
دستگاه تناسلی - برای بیماریهای مقاربتی
سیستم عصبی - برای آنسفالیت (عفونت مغزی) یا مننژیت (التهاب یا عفونت غشای پوشاننده مغز)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search