پزشکی

پنج عامل سبک زندگی سالم مؤثر در كاهش ریسك آلزایمر

اثر سبک زندگی در کاهش ریسک الزایمر

اگرچه پیر شدن بزرگترین عامل خطر زوال عقل است شواهد نشان می دهد مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا انجام دهید. این موارد شامل فعال بودن، غذا خوردن سالم و ورزش کردن ذهن است.

یک مطالعه مشاهده ای اخیر نشان داد که افراد سالخورده که 4 یا هر 5 رفتار سالم را تجربه می کردند 60٪ کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در مقایسه با افرادی با هیچ یا فقط 1 رفتار سالم را داشتند.
این یافته ها از یک مطالعه بزرگ در مورد دو گروه طولی در شیکاگو حاصل می شود. از پروژه بهداشت و درمان سالمندی شیکاگو، 1845 شرکت کننده (میانگین سنی 73.2 سال) ثبت نام کردند و تا 17 سال پیگیری شدند. در این کوهورت، 46.8٪ سفیدپوست غیر اسپانیایی و 2/53٪ سیاه پوست بودند. از پروژه حافظه و سن Rush ، 920 شرکت کننده (میانگین سنی، 81.1) ثبت نام کردند و تا 14 سال پیگیری شدند. در این کوهورت، اکثریت قریب به اتفاق (5/94٪) سفید بومی آمریکای لاتین بودند.
نمره زندگی سالم برای هر شرکت کننده بدست آمد و براساس 5 عامل انجام شد که هر یک به عنوان 1 امتیاز در نظر گرفته می شود و با یک امتیاز کلی از 0 تا 5 خلاصه می شود.

1. سیگار نکشید

هرگز یا سیگاری های سابق 1 امتیاز دریافت نکرده اند در حالی که سیگاری های فعلی هیچ امتیازی را دریافت نکردند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. فعالیتهای ورزشی متوسط و شدید

فعالیت بدنی با زمان سپری شده در هر یک از 5 فعالیت متوسط یا شدید ارزیابی می شود: پیاده روی برای ورزش، باغبانی یا کار در حیاط، کاورزش سوئدی یا ورزش عمومی، دوچرخه سواری یا شنا. شرکت کنندگانی که بیش از 150 دقیقه در هفته را برای انجام ورزش متوسط و شدید انجام دادند 1 امتیاز دریافت کردند و افرادی هیچ امتیازی دریافت نکردند.

3. مصرف الکل کم 

نوشیدن زیاد الکل خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد نوشیدنی های بدون الکل را امتحان کنید.
زنانی که روزانه یک نوشیدنی مشروبات الکلی مصرف می کردند و مردانی که روزانه حداکثر دو نوشیدنی مشروبات الکلی مصرف می کردند 1 امتیاز دریافت کردند و آنهایی که بیشتر یا هیچ کدام از آنها را مصرف نکردند هیچ امتیازی دریافت نکردند.

4. رژیم غذایی مغز با کیفیت بالا و سالم

كیفیت رژیم غذایی براساس پایبندی به رژیم های مدیترانه ای، DASH و MIND محاسبه شد. به طور خاص، فردی که رژیم غذایی با کیفیت دارد از ده گروه رژیم غذایی سالم مغز (سبزیجات دارای برگ سبز، سایر سبزیجات، آجیل، انواع توت ها، لوبیا، غلات سبوس دار، غذاهای دریایی، مرغ، روغن زیتون) مقادیر زیادی مصرف می کند و از پنج گروه های غذایی ناسالم (گوشت قرمز، کره و مارگارین چوب، پنیر، شیرینی و غذای سرخ شده و سرخ شده) خودداری می کند. شرکت کنندگانی که در کیفیت رژیم 40 درصد برتر بودند 1 امتیاز دریافت کردند و آنهایی که در زیر آن نمره می گیرند هیچ امتیازی دریافت نکردند.

5. درگیر شدن در فعالیتهای شناختی در اواخر عمر

فعالیت های تحریک آمیز شناختی با توجه به مدت زمان گذشته در یک سال گذشته در هفت فعالیت ارزیابی شد: خواندن، نوشتن نامه، بازدید از کتابخانه و بازی کردن بازی هایی مانند شطرنج. شرکت کنندگانی که در 40 درصد برتر امتیاز کسب کرده اند 1 امتیاز کسب کردند در حالی که آنهایی که در زیر امتیاز کسب می کنند هیچ امتیازی کسب نکردند.
شرکت کنندگان با 2 یا 3 رفتار سالم اکثریت را در هر دو گروه تشکیل دادند. در هر دو گروه، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که دارای 2 یا 3 رفتار سالم و 60٪ در کسانی که 4 یا 5 رفتار سالم داشتند در مقایسه با شرکت کنندگان با هیچ یا یک رفتار سالم کمتر از 37٪ بود. ارتباط بین سبک زندگی سالم و خطر ابتلا به آلزایمر پایین، در مردان و زنان و همچنین در بین افراد سفید پوست و اسپانیایی، همسان و از نظر میزان مشابه بود.
از آنجا که این مطالعه یک مطالعه مشاهده ای بوده و از نوع کارآزمایی بالینی کنترل نشده است به منظور اثبات این که 5 رفتار سالم مسئول کاهش زیاد خطر آلزایمر نیستند طراحی نشده است. افرادی که این پنج عادت سالم را تمرین می کنند ممکن است در بسیاری از عادت های سالم دیگر که از مغز آنها محافظت می کنند استفاده کنند. اگرچه برای اثبات علت و معلولی طراحی نشده است اما لازم به تأکید است که ارتباط مثبت بین رفتار سالم و کاهش خطر آلزایمر دیده می شود حتی پس از کنترل عوامل مرتبط با خطر آلزایمر مانند سن، جنس، تحصیلات، عامل خطر ژنتیکی (حتی به عنوان مثال، (APOE) و بیماریهای قلبی عروقی.
نتایج این مطالعه بسیار دلگرم کننده است زیرا اقدامات مشخصی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. فقط اضافه کردن 1 از 5 رفتار سالم ممکن است تفاوت معناداری ایجاد کند. این یافته ها همچنین مطابق با هفت مرحله برای سلامت مغز ما است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search