پزشکی

کووید - 19 و ارتباط آن با دیابت و خطرات مربوط به آن

ارتباط کووید - 19 با دیابت

از زمان شیوع COVID-19 اولیه در چین، توجه زیادی به افراد مبتلا به دیابت به دلیل پیش آگهی ضعیف در مبتلایان به این عفونت صورت گرفته است.

گزارش های اولیه عمدتاً مربوط به مبتلایان به دیابت نوع 2 بود اگرچه بررسی های اخیر نشان داده اند که افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نیز در معرض خطر شدید COVID-19 هستند. دلیل پیش آگهی بدتر در مبتلایان به دیابت احتمالاً چند عاملی است بنابراین منعکس کننده ماهیت سندروم دیابت است. سن، جنس، قومیت، علائم بیماری مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی، چاقی و یک حالت التهابی و پیشگیری از انعقاد خون همه احتمالاً در خطر پیامدهای بدتر نقش دارند. عوامل کاهش دهنده قند و درمان های ضد ویروسی می توانند خطر را تعدیل کنند اما محدودیت های استفاده از آنها و تعامل بالقوه با درمان های COVID-19 باید با دقت ارزیابی شود. سرانجام، سندرم حاد تنفسی عفونت كروناویروس خود می تواند عاملی بدتر برای مبتلایان به دیابت باشد زیرا می تواند عوارض متابولیك حاد را از طریق اثرات منفی مستقیم بر عملکرد سلولهای بتا رسوب دهد. این تأثیرات بر عملکرد سلولهای β نیز ممکن است باعث ایجاد کتواسیدوز دیابتی در افراد مبتلا به دیابت، قند خون در هنگام بستری در بیمارستان در افراد با سابقه دیابت ناشناخته و دیابت با پتانسیل تازه شروع شود.
با گسترش همه گیر جهانی کووید - 19، جامعه پزشکی تقریباً روزانه جنبه های جدیدی در مورد این بیماری می آموزد. یکی از این موارد ارتباط کووید - 19 و دیابت است. اکنون مشخص شده است که دیابتی ها، به ویژه افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، بیشتر در معرض خطر عفونت شدید کووید - 19 هستند که ممکن است به مرگ منجر شود. این بدان معنا نیست که افراد غیر دیابتی در معرض خطر شدید کووید - 19 یا مرگ ناشی از COVID - 19 نیستند.

دیابت یک عامل خطر کووید - 19 است

عوامل خطر برای بیماری ها معمولاً نشان می دهد که افراد شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند. چنین فاکتورهای خطر برای کووید - 19 وجود دارد. به عنوان مثال، هر شخصی که در نزدیکی با دیگران باشد (و نمی تواند فاصله اجتماعی را داشته باشد) ماسکی نپوشد و مرتباً دست خود را نشوید در معرض خطر بیشتری است.
اینها عوامل خطر قابل اصلاح هستند به این معنی که می توان با ماندن در خانه، نگه داشتن فاصله 183 سانتی متر از دیگران در صورت امکان، پوشیدن ماسکی که دهان و بینی را پوشانده، شستشوی مکرر دستها با صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده دست را تغییر داد. کارمندان مراقبت های بهداشتی، سایر پاسخ دهندگان اول و کارگران سوپر مارکت ها اغلب افراد با ریسک بالاتری هستند.
خطر دیگری وجود دارد که باید با کووید - 19 در نظر گرفته شود. نه اینکه هرکسی که با ویروس تماس داشته باشد دچار بیماری شدید خواهد شد. برخی از آنها بیماری خفیف تا متوسط را تجربه می کنند و بسیاری از آنها علامتی ندارند. با این وجود، برخی از عوامل خطر احتمال افزایش COVID -19 شدید را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کووید - 19 و ارتباط آن با دیابت و خطرات مربوط به دیابت

با گسترش همه گیر جهانی کووید - 19 ، جامعه پزشکی تقریباً روزانه جنبه های جدیدی در مورد این بیماری می آموزد. یکی از این موارد ارتباط کووید - 19 و دیابت است. اکنون مشخص شده است که دیابتی ها، به ویژه افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، بیشتر در معرض خطر عفونت شدید کووید - 19 هستند که ممکن است به مرگ منجر شود. این بدان معنا نیست که افراد غیر دیابتی در معرض خطر شدید COVID -19 یا مرگ ناشی از کووید - 19 نیستند.

دیابت یک عامل خطر کووید - 19 است

عوامل خطر برای بیماری ها معمولاً نشان می دهد که افراد شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند. چنین فاکتورهای خطر برای کووید - 19 وجود دارد. به عنوان مثال، هر شخصی که در نزدیکی با دیگران باشد (و نمی تواند از نظر اجتماعی فاصله داشته باشد)، ماسک نپوشد و مرتباً دست خود را نشویید در معرض خطر بیشتری است.
اینها عوامل خطر قابل اصلاح هستند به این معنی که می توان با ماندن در خانه، نگه داشتن 183 سانتی متر فاصله از دیگران در صورت امکان، پوشیدن ماسکی که دهان و بینی را پوشانده، شستشوی مکرر دستها با صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده برای دست عوامل خطر را تغییر داد. کارمندان مراقبت های بهداشتی، سایر پاسخ دهندگان اول و کارگران سوپر مارکت ها اغلب افراد با ریسک بالاتری هستند.
خطر دیگری وجود دارد که باید با کووید - 19 در نظر گرفته شود. هرکسی که با ویروس در تماس است حتما دچار بیماری شدید نخواهد شد. برخی از آنها بیماری خفیف تا متوسط را تجربه می کنند و بسیاری از آنها علامتی ندارند. با این حال، عوامل خطر خاصی شناخته شده است که احتمال کووید - 19 شدید را افزایش می دهد.
دیابت یکی از این عوامل خطرزا است و در حقیقت یکی از مهمترین عوامل خطر محسوب می شود. این بدان معناست که دیابتی های مبتلا به دیابت کنترل نشده، احتمال ابتلا به کووید - 19 شدید دارند و به همین دلیل احتمالاً از کووید - 19 می میرند. این بدان معنا نیست که افراد دیابتی در مقایسه با افراد غیر دیابتی در معرض خطر تماس عفونت قرار دارند. با این حال، سایر بیماری ها نیز ممکن است نقشی داشته باشند زیرا دیابت ممکن است با سایر شرایط مانند بیماری های قلبی ایجاد شود یا همراه باشد.

چگونه دیابت خطر کووید - 19 شدید را افزایش می دهد؟

دیابت کنترل نشده در عملکرد سیستم ایمنی تأثیر دارد. این تا حدی می تواند توضیح دهد که چرا دیابتی ها در معرض خطر بیشتری از ابتلا به عفونت شدید کووید - 19 قرار دارند. با این حال، روش دقیقی که در آن دیابت خطر ابتلا به کووید - 19 شدید را افزایش می دهد کاملاً درک نشده است. بعضی از مکانیسم های ممکن، که پیشنهاد شده است شامل موارد زیر است:
ورود آسان تر ویروس به سلول ها.
کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن.
حساسیت به پاسخ التهابی بیش از حد (طوفان سایتوکین).
کاهش ترخیص ویروس از سیستم.
وجود شرایط دیگر مانند بیماری های قلبی عروقی، که در طولانی مدت در دیابت کنترل نشده شایع است نیز ممکن است همچنین نقش داشته باشد. با این حال، بستری شدن در برابر کووید - 19 در بین بیماران دیابتی، به ویژه افرادی که چاق هستند حتی اگر هیچ بیماری اساسی و قلبی و عروقی وجود نداشته باشد بالاتر است. بنابراین افراد دیابتی به دلیل خطر بیشتر عفونت شدید کووید - 19 باید در طول همه گیری بیماری محتاط باشند.

چگونه افراد دیابتی باید از خود محافظت کنند؟

افراد دیابتی تنها افرادی نیستند که در طول همه گیری COVID-19 در معرض خطر هستند. در حالی که بیشتر افراد بیماری خفیف تا متوسط را تجربه می کنند و به طور کامل بهبود می یابند افراد در معرض خطر بالاتر باید اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند. این شامل افراد مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، بیماری مزمن ریه، هرگونه نقص ایمنی و همچنین سایر عوامل خطر است.
از آنجا که همه گیری هنوز در حال گسترش است و هنوز این بیماری کاملاً درک نشده است پیشگیری در بین بیماران دیابتی بسیار مهم است. افرادی که در همان خانواده به عنوان دیابتی زندگی می کنند نیز باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند. در حالی که ساکنین جوان و سالم فقط ممکن است بیماری خفیف تا متوسط را تجربه کنند آنها به راحتی می توانند ویروس را به اعضای خانواده و دوستان در همان خانواده منتقل کنند.
چندین اقدامات توصیه آمیز وجود دارد که توسط مقامات بهداشتی در سراسر جهان توصیه شده است از جمله CDC آمریکایی. این شامل:
تا جایی که ممکن است در خانه بمانید و از مردم دور شوید. در خارج از خانه به جز وسایل مورد نیاز خود سرگرم نشوید و در خارج از منزل فاصله 183 سانتی متر از افراد دیگر و خارج نکردن ماسک حتی برای مدت زمانی کوتاه، را انجام دهید.
همیشه در فضای بیرون و در صورت تعامل با دیگران در خانه، ماسک بپوشید. حتی اگر سرنشینان همان خانه ممکن است علائمی از خود نشان ندهند در صورت بیرون رفتن در ملاء عام و در تعامل با دیگران، می توانند آلوده شوند.
ماسک باید در هر زمان تماس با دیگران یا در محیطی که دیگران به تازگی به آن دسترسی پیدا کرده اند دهان و بینی را بپوشاند. قطرات موجود در هوا با ذرات ویروسی برای مدت طولانی در اتاقهای بسته می توانند در هوا معلق بمانند.
مرتباً دستها را حتی در یک محیط امن و شناخته شده مانند خانه بشویید. ضد عفونی کننده های دست که حداقل 70٪ الکل دارند در صورت عدم دسترسی به صابون و آب مفید هستند. با این وجود، با شستن دستها حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون و آب مؤثرتر است.
ضد عفونی سطوح در خانه. قطرات هوا می تواند از راه های مختلف وارد خانه شود. مواد تمیز کننده مبتنی بر الکل ارجحیت دارند. با این حال، بسیاری از ضد عفونی کننده های معتبر ممکن است مؤثر باشند. قبل از اینکه ویروس گسترش یابد سطوح باید کاملاً با مواد تمیز کننده اسپری شوند.
اقدامات تسکین دهنده استاندارد کمک کننده است و باید در طول همه گیری افراد توسط همه انجام شود. با این حال، افراد دیابتی نیز باید با استفاده از انسولین و داروهای دیابتی طبق تجویز، رژیم خود را بهبود بخشند و رژیم غذایی مناسبی را برای بیماران دیابتی تجویز کرده و به طور منظم ورزش کنند که به کاهش قند خون کمک می کند. همیشه قبل از انجام هرگونه تغییر در دارو با پزشک مشورت کنید.

آیا همه دیابتی ها در معرض خطر شدید COVID-19 هستند؟

دیابتی ها در معرض خطر بیشتری قرار دارند اما این بدان معنی نیست که تمام دیابتی هایی که با ویروس تماس داشته اند به بیماری شدید مبتلا می شوند. کسانی که دیابت کنترل نشده دارند شرایط دیگری مانند بیماری قلبی عروقی دارند و به شدت چاق هستند و افراد مسن در معرض خطر بیشتری قرار دارند. با این حال، تمام دیابتی ها باید محتاط باشند. خطر بالاتر بدان معنی نیست که هر فرد مبتلا به دیابت در معرض خطر عفونت شدید COVID -19 قرار دارد.
مشخص نیست که چرا افرادی که کم خطر محسوب می شوند ممکن است دچار عفونت شدید COVID-19 شوند در حالی که برخی از افراد با ریسک بالا ممکن است به یک بیماری خفیف تا متوسط مبتلا شوند. همین مورد در مورد دیابتی ها نیز صدق می کند. برخی از بیماران دیابتی با سطح گلوکز به خوبی کنترل شده می توانند به عفونت شدید COVID-19 مبتلا شوند. این ناهماهنگی پیش بینی اینکه افراد به طور حتم در معرض خطر هستند مشکل می سازد. با این حال، افراد با عوامل خطر شناخته شده باید در هر زمان احتیاط کنند.

همچنین بخوانید: تفاوت ویروس کرونا با سرماخوردگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search