پزشکی

ماسک های پارچه ای صورت برای اثر بخشی بر COVID-19، بهترین انتخاب، تعداد لایه ها، مواد

ماسک های پارچه ای صورت

قطرات ترشح شده در هنگام عطسه و سرفه بزرگتر از قطره های آزاد شده هنگام گفتار و تنفس است و هر یک از این قطرات ممکن است حامل ذرات ویروس زیادی باشد.

قطرات بزرگتر به دلیل جاذبه تمایل دارند در همان نزدیکی سقوط کنند اما قطرات کوچکتر می توانند بسیار دور شوند و اکثر آنها در فاصله شش فوت فرد آلوده باقی می مانند. متأسفانه، از آنجا که ناقلین علامت دار، دارای پیش علامت و بدون علامت می توانند ویروس کرونا را حمل کنند بنابراین ما نمی توانیم بدون آزمایش تشخیص دهیم که کدام یک از افراد منبع عفونت هستند. از این رو، یک مانع فیزیکی، مانند ماسک، می تواند از گسترش جلوگیری کند ماسک های صورت بدون شک به یکی از محبوب ترین پوشش ها در سال 2020 تبدیل شده اند. اما این چیزی فراتر از یک مد است. ماسک های صورت به جلوگیری از شیوع COVID-19 (و همچنین سایر عوامل بیماری زا) کمک می کنند و در درجه اول یک مانع محافظتی است. انتخاب ماسک صورت مناسب، گاهی اوقات دلهره آور به نظر می رسد. تحقیقات ممکن است گاهی اوقات از نظر ارزش متناقض به نظر برسند و اخبار جعلی ادعا می کنند که بی اثر بودن یا حتی خطرات ماسک صورت بسیار زیاد است. با این حال، شواهد علمی تاکنون اثبات ماسک صورت در جلوگیری از گسترش COVID-19 بسیار زیاد است.
نوع قطره چگونه بر انتخاب پارچه و تعداد لایه هایی که برای ساخت ماسک استفاده می شود تأثیر می گذارد؟
قطرات ترشح شده هنگام سرفه و عطسه در اندازه ها و سرعت های مختلف وجود دارد. پارچه مربوط به هر ماسک باید تنفس و در برابر قطرات با سرعت بالا و پایین نفوذ ناپذیر باشد. مهم است که درک کنیم پارچه ای که نفوذ ناپذیر است احتمالاً تنفس کمتری دارد. تنفس کم باعث جریان هوا از دو طرف می شود و هدف ماسک را شکست می دهد. در این صورت، ماسک به راحتی احساس ایمنی کاذب می دهد. انتخاب پارچه و تعداد لایه ها مسئله تنفس و مقاومت در برابر قطرات است. ما باید هر دو را به حداکثر برسانیم.

کدام ماسک صورت بهترین است؟

اکنون بیشتر ما نسبت به ماسک های صورت نسبت به قبل از سال 2020 آگاهی بیشتری داریم و احتمالاً بسیار بیشتر از آن چیزی است که ممکن است در حرفه های خود داشته باشیم. به طور گسترده ای 4 نوع ماسک صورت وجود دارد:
ماسک های N95
ماسک های جراحی، همچنین به عنوان ماسک های پزشکی شناخته می شوند
ماسک های پارچه ای
ماسک سوپاپ دار
ماسک های N95 بیشترین میزان محافظت را دارند. ماسک سوپاپ دار، نه نوع N95، اجازه می دهد هوای فیلتر نشده به محیط بیرون رانده شود و از اطرافیان محافظت نمی کند. باید از این ماسک ها خودداری شود. مدت هاست که متخصصان پزشکی اهمیت ماسک های N95 را درک کرده اند.
به ویژه هنگامی که صحبت از بیماری همه گیر می شود. سایر کارگران خط مقدم نیز ممکن است کاندیدای این نوع ماسک ها باشند.
با این حال، ماسک های N95 می توانند گران قیمت و تعداد کم وجود دارند. این ماسک ها نیز بدون تجهیزات تخصصی به راحتی تمیز نمی شوند و اغلب باید تعویض شوند. بنابراین باید برای متخصصان پزشکی و سایر کارگران پر خطر اختصاص یابد. ممکن است بسیاری از افرادی که به ماسک N95 عادت ندارند استفاده از این ماسک ها را برای مدت طولانی دشوار کنند. برای بیشتر افرادی که در مشاغل پر خطر نیستند ماسک جراحی یا پارچه ای معمولاً کافی است.
اگر کارگر خط مقدم نیستید و این ماسکهای یکبار مصرف ممکن است در طولانی مدت هزینه زیادی داشته باشند ممکن است ماسک های جراحی لازم نباشد. حتی گترها، که به عنوان ماسک های صورت یا ماسک های پوستی نیز شناخته می شوند تا حدی محافظت می کنند وقتی ماسک ندارید. به نظر می رسد مطالعه ای که اخیراً در مورد ناکارآمدی گترها انجام شده است در برداشت غلط بزرگی صورت گرفته است. نتیجه نهایی این است که برخی از پوشش های صورت بهتر از پوشاندن صورت نیست و این فقط محافظت از خود نیست. ماسک ها از آلوده کردن دیگران در اطراف جلوگیری می کنند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ماسک صورت پارچه ای

ماسک صورت پارچه ای ارزان، به راحتی در دسترس و با دوام است. حتی اگر ماسک فروشگاهی نباشد می توان این ماسک های پارچه ای را با پارچه های مختلف در خانه تهیه کرد. ماسک های پارچه ای قابل استفاده مجدد هستند اما باید بعد از هر بار استفاده کاملاً شسته شوند. بنابراین هر شخص باید 2 یا 3 ماسک در دسترس داشته باشد. ماسک ها نباید به اشتراک گذاشته شوند. باید حداقل 5 دقیقه در آب گرم (حداقل 70 درجه سانتیگراد یا 140 درجه فارنهایت) با صابون یا سفید کننده شسته شود. ماسک باید قبل از استفاده مجدد کاملاً خشک شود.

چه ماده ای برای ماسک پارچه ای بهتر است؟

پلی پروپیلن درجه پزشکی ایده آل است اما مواد دیگر برای ماسک های پارچه ای خانگی و تجاری کاربرد بیشتری دارند. پنبه یکی از پارچه های توصیه شده برای ماسک های پارچه ای است. این باید نخی کاملاً بافته شده، حدود 600 نخ در هر اینچ باشد. مطالعات اخیر نشان داده است که ترکیبی از لایه های پنبه و نوعی پارچه ابریشمی یا لایه های ابریشم پنبه ای و طبیعی ممکن است از ماسک پنبه ای چند لایه موثرتر باشد.

چند لایه برای ماسک پارچه ای موثر است؟

مرکز کنترل بیماری های آمریکا (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) بخشنامه هایی را در مورد حداقل تعداد لایه های پارچه ای که ماسک دارد صادر کرده اند. در حالی که توافق شده است که لایه های بیشتر موثرتر هستند اما بررسی این که آیا شخص می تواند از طریق این لایه ها نفس بکشد مهم است. بنابراین یک ماسک سه لایه ایده آل است اما حتی یک ماسک دو لایه نیز ممکن است کافی باشد.

ماسک چگونه باید متناسب باشد؟

ماسک های پارچه ای صورت باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا بتوانند دهان و بینی را با چفت و بست های مناسب بپوشانند تا تناسب محکمی داشته باشد. این چفت و بست ها ممکن است در اطراف گوش باشد و یا در پشت سر گره خورده باشد و نباید باعث تحریک و زخم شود. پوشیدن ماسک باید برای مدت طولانی بدون نیاز به تنظیم یا برداشته شدن مرتب، راحت باشد زیرا این امر می تواند محافظت ارائه شده توسط ماسک را به خطر بیندازد.

نکاتی برای حداکثر اثربخشی ماسک

ماسک های پارچه ای می توانند در مهار گسترش عوامل عفونی موثر باشند اما فقط در صورت استفاده مناسب. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید هنگام استفاده از هر ماسک صورت در نظر بگیرید.
همیشه در صورت قرار گرفتن در معرض دیگران، ماسک صورت را بزنید حتی اگر تهویه و فاصله اجتماعی کافی باشد. ماسک فقط باید برداشته شود وقتی که در یک محیط محافظت شده مانند داخل اتومبیل خود با پنجره های بسته یا در خانه خود باشید. اگرچه استفاده در خانه از ماسک پارچه ای در صورت وجود افراد پرخطر در داخل خانه توصیه می شود.
ماسک باید به اندازه کافی بینی و دهان را بپوشاند. انداختن ماسک به زیر بینی یا زیر چانه باعث کاهش اثر آن یا حتی بی فایده بودن آن می شود. بسته به مقررات موجود در کشورهای مختلف، تنها زمانی این امتیازات مجاز است که فردی بیماری پزشکی داشته باشد.
ماسک پارچه ای را بعد از هر بار استفاده بشویید. قطرات عفونی می توانند به مدت طولانی به ماسک بچسبند و باعث ایجاد عفونت چند ساعت یا حتی چند روز پس از آلودگی شوند. همانطور که توصیه شد این ماسک ها باید حداقل 5 دقیقه در آب گرم با صابون یا سفید کننده شسته و به اندازه کافی خشک شوند.
هرگز ماسک را به اشتراک نگذارید. قطرات عفونی روی ماسک می تواند فرد دیگری را که از ماسک استفاده می کند آلوده کند. حداقل هر شخص باید حداقل 2 یا 3 ماسک مخصوص به خود داشته باشد. از اشتراک گذاری حتی اگر ماسک شسته و خشک شده باشد اجتناب کنید مانند مسواک که مشترک نیست.
ماسک پارچه ای را که نشانگر ساییدگی و پارگی دارد جایگزین کنید به خصوص اگر ماسک صورت خود را از مواد قبلی مانند لباس درست کرده اید. ماسک فرسوده باعث می شود تا اثر ماسک برای محافظت از شما و اطرافیانتان کاهش یابد. تعمیر ماسک پارچه ای ممکن است موثر نباشد.
مراقب تزئینات روی ماسک ها باشید. در صورت به خطر افتادن مواد، گاهی اوقات این امر می تواند اثربخشی ماسک را کاهش دهد. اگر از تزئینات استفاده می شود اطمینان حاصل کنید که لایه های داخلی به هیچ وجه سوراخ نشده، لکه دار نشده یا آسیب ندیده اند تا اثر ماسک کاهش یابد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search