پزشکی

تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان رحم

تست پاپ اسمیر

انجام تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. این آزمایش وجود سلولهای پیش سرطانی یا سرطانی بر روی دهانه رحم شما را مشخص می کند.

آزمایش غربالگری دهانه رحم یک روش دقیق برای محافظت از زنان در برابر سرطان دهانه رحم است. این تست در دسامبر 2017 در استرالیا معرفی شد و انتظار می رود تقریباً یک سوم زنان اغلب از آزمایش پاپ آزمایشگاهی از سرطان دهانه رحم محافظت کند.
از آزمایش پاپ برای یافتن تغییر در سلولهای دهانه رحم، ورودی رحم (زهدان) از واژن استفاده می شود. اکنون آزمایش غربالگری دهانه رحم به دنبال شواهدی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که می تواند منجر به تغییر سلول در دهانه رحم شود.
آزمایش غربالگری دهانه رحم همانند تست پاپ است. اما اگر نتایج شما طبیعی باشد هر 5 سال یک بار به جای هر 2 سال انجام می شود.
اگر شما یک زن 25 تا 74 ساله هستید باید 2 سال پس از آخرین آزمایش پاپ، اولین آزمایش غربالگری دهانه رحم را انجام دهید.
اگر می خواهید آزمایش کنید با پزشک خود صحبت کنید یا برای اطلاعات بیشتر با برنامه ملی غربالگری دهانه رحم تماس بگیرید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غربالگری دهانه رحم و اینکه چرا آزمایش HPV جدید جایگزین آزمایش پاپ اسمیر شده است با پزشک خود مشورت نمایید.

HPV چیست؟

HPV یک ویروس بسیار رایج است که از طریق تماس پوست به پوست (که اغلب در هنگام رابطه جنسی رخ می دهد) منتشر می شود. تقریباً هر مورد از سرطان دهانه رحم ناشی از HPV دستگاه تناسلی است.
حتی در صورت استفاده از کاندوم، می توانید در اولین بار رابطه جنسی با HPV مواجه شوید. در حقیقت، بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و از هر 5 نفر 4 نفر حداقل در یک دوره از زندگی خود دارای یک نوع ویروس HPV هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد.
HPV به طور معمول هیچ علائمی ایجاد نمی کند و اغلب به خودی خود از بین می رود. اما برخی از انواع ویروس HPV می توانند در بدن باقی بمانند و در نهایت باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی شوند. این می تواند منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن، فرج، آلت تناسلی مرد یا گلو شود.
HPV همچنین می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود که به راحتی قابل درمان است. ابتلا به زگیل های تناسلی به معنای ابتلا به سرطان نیست - علت آن نوع دیگری از ویروس HPV است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

واکسن HPV

علاوه بر معرفی آزمایش غربالگری دهانه رحم، اکنون دولت استرالیا همه کودکان مدرسه ای 12 تا 13 ساله را علیه HPV واکسینه می کند. به عنوان بخشی از برنامه ملی ایمن سازی (NIP) رایگان است.
کودکان بزرگتر تا 19 سال می توانند واکسیناسیون رایگان را از پزشک عمومی یا کلینیک مراقبت های بهداشتی اولیه خود دریافت کنند و افراد مسن همچنان می توانند با هزینه ای به واکسن HPV دسترسی پیدا کنند.

چه کسی به آزمایش غربالگری دهانه رحم نیاز دارد؟

زنان تا 25 سالگی نیازی به انجام آزمایش غربالگری دهانه رحم ندارند. اگر کمتر از 25 سال دارید بعید به نظر می رسد که سرطان دهانه رحم داشته باشید و احتمالاً به عنوان بخشی از NIP علیه HPV واکسینه شده اید.
شما باید تست انجام دهید اگر:
شما 25 تا 74 ساله هستید
شما دهانه رحم دارید
شما از نظر جنسی فعال بوده اید
شما باید آزمایشات غربالگری دهانه رحم را به طور منظم انجام دهید حتی اگر واکسینه شده اید و بر علیه HPV واکسینه کرده اید یا خود را به عنوان همجنس گرا یا تراجنسیتی معرفی می کنید.

چه کسی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارد؟

دستورالعملهای فعلی منبع معتبر توصیه می کند که زنان از سن 21 سالگی هر سه سال یکبار مرتباً تست پاپ اسمیر انجام دهند. اگر:
شما HIV مثبت هستید
شما دارای سیستم ایمنی ضعیف ناشی از شیمی درمانی یا پیوند اعضا هستید
اگر شما بیش از 30 سال دارید و آزمایش پاپ غیرعادی نداشته اید اگر این آزمایش با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه باشد از پزشک خود در مورد انجام هر پنج سال یک بار سوال کنید.
HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می شود و احتمال سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. انواع ویروس پاپیلومای انسانی 16 و 18 از دلایل اصلی سرطان دهانه رحم است. اگر HPV داشته باشید ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید.
زنان بالای 65 سال با سابقه نتایج طبیعی تست پاپ اسمیر ممکن است در آینده بتوانند آزمایش را متوقف کنند.
بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی، هنوز هم باید پاپ اسمیر منظم را براساس سن خود انجام دهید. این به این دلیل است که ویروس HPV می تواند سالها خوابیده و ناگهان فعال شود.

انتظار شما از آزمایش غربالگری دهانه رحم چیست

انجام آزمایش غربالگری دهانه رحم مانند آزمایش پاپ تست است. در حالی که به پشت خوابیده اید و زانوها را خم کرده اید پزشک یا پرستار ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کنند تا بتوانند دهانه رحم را ببینند. سپس آنها با استفاده از قلم مو نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم می گیرند.
نمونه درون لوله ای قرار می گیرد که حاوی مایع است و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. پزشک در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد که می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:
شما عفونت HPV ندارید. برای 5 سال دیگر نیازی به آزمایش غربالگری دهانه رحم ندارید. از برنامه ملی غربالگری دهانه رحم برای شما یادآوری ارسال می شود.
شما به عفونت HPV مبتلا هستید. بدن شما احتمالاً خود به خود از شر HPV خلاص خواهد شد. اما طی 12 ماه دیگر به آزمایش غربالگری دهانه رحم نیاز دارید. 10 تا 15 سال طول می کشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود. اگر آزمون دوم واضح باشد به مدت 5 سال دیگر به آزمون دیگری احتیاج ندارید. اگر بعد از 12 ماه هنوز به عفونت HPV مبتلا هستید ممکن است لازم باشد به یک متخصص مراجعه کنید.
شما نوع خاصی از HPV دارید یا سلولهای غیرطبیعی پیدا شده است. پزشک شما را برای انجام آزمایش های بیشتر به یک متخصص ارجاع می دهد. این لزوماً به معنای سرطان دهانه رحم نیست.
شما نتیجه آزمایش نامطلوبی دارید. آزمایشگاه نمی تواند نمونه شما را بخواند. شما باید آزمایش را طی 6 تا 12 هفته تکرار کنید. این به معنای اشتباه بودن چیزی نیست.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه معناست؟

دو نتیجه ممکن است از آزمایش پاپ اسمیر وجود داشته باشد: طبیعی یا غیرطبیعی.

تست پاپ اسمیر طبیعی

اگر نتایج شما طبیعی است به این معنی است که هیچ سلول غیرطبیعی شناسایی نشده است. از نتایج طبیعی نیز بعضاً منفی نیز یاد می شود. اگر نتایج شما طبیعی است احتمالاً تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت.

تست پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد این بدان معنا نیست که شما سرطان دارید. این بدان معنی است که سلولهای غیرطبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. چندین سطح سلول غیر طبیعی وجود دارد:
آتیپیک
خفیف
در حد متوسط
دیسپلازی شدید
سرطان درجا
سلولهای غیر طبیعی ملایم بیشتر از ناهنجاری های شدید شایع هستند.
بسته به آنچه نتایج آزمایش نشان می دهد پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
افزایش دفعات آزمایش پاپ اسمیر
با روشی به نام کولپوسکوپی از نزدیک به دهانه رحم شما نگاه کند
در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک شما از نور و بزرگنمایی استفاده می کند تا بافت واژن و دهانه رحم را با وضوح بیشتری مشاهده کند. در برخی موارد، آنها ممکن است نمونه ای از بافت گردن رحم شما را در روشی به نام بیوپسی بگیرند.

نتایج چقدر دقیق است؟

تست پاپ بسیار دقیق است. غربالگری منظم پاپ، میزان سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را حداقل 80 درصد کاهش می دهد ممکن است ناراحت کننده باشد اما ناراحتی مختصر می تواند به محافظت از سلامتی شما کمک کند.
آیا آزمایش پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟
هدف اصلی آزمایش پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می تواند توسط HPV ایجاد شود.
با شناسایی زود هنگام سلول های سرطانی دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر، درمان می تواند قبل از گسترش آن و ایجاد نگرانی بزرگتر آغاز شود. همچنین آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.
شما می توانید از طریق رابطه جنسی با زن و مرد HPV را دریافت کنید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا روش مانع دیگر انجام دهید. تمام زنان فعال جنسی در معرض ابتلا به HPV قرار دارند و حداقل هر سه سال یک بار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.
این آزمایش سایر عفونتهای مقاربتی (STI) را تشخیص نمی دهد. این می تواند گاهی اوقات رشد سلول را نشان دهد که سایر سرطان ها را نشان می دهد اما برای این منظور نباید به آن اعتماد کرد.

افسانه ها و سوالات متداول

"اکنون هیچ آزمایش پاپ وجود ندارد و من دیگر به آزمایش های تهاجمی احتیاج ندارم." آزمایش غربالگری دهانه رحم به همان روش آزمایش پاپ انجام می شود. تنها تفاوت این است که شما فقط هر 5 سال و نه هر 2 سال به آن نیاز دارید.
"آزمایش غربالگری دهانه رحم سرطان دهانه رحم را که ناشی از HPV نیست انتخاب نمی کند." بیش از 99٪ سرطان های دهانه رحم ناشی از HPV است. فقط انواع بسیار نادر سرطان دهانه رحم (کمتر از 1٪) با HPV ارتباط ندارند.
"سرطان دهانه رحم ممکن است در زنان جوان فراموش شود زیرا تحت آزمایش قرار نگرفته اند." سرطان دهانه رحم در زنان زیر 25 سال بسیار نادر است - کمتر از 2 زن در هر 100000 نفر به آن مبتلا هستند.
"من به آزمایش نیاز ندارم زیرا هیچ علائمی ندارم." HPV معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. آزمایش غربالگری دهانه رحم با هدف جلوگیری از سرطان دهانه رحم انجام می شود بنابراین حتی اگر سالم باشید به آن نیاز دارید.
"آزمون دردناک است." این آزمایش نباید دردناک باشد. سعی کنید تا حد امکان آرام باشید تا از هرگونه ناراحتی جلوگیری کنید.
"من فقط اگر از نظر جنسی فعال باشم نیاز به آزمایش دارم." توسعه سرطان دهانه رحم ممکن است 10 تا 15 سال طول بکشد. اگر تا به حال از نظر جنسی فعال بوده اید - حتی فقط یک بار با مردان و زنان - هنوز باید آزمایش غربالگری دهانه رحم را انجام دهید.
"من واکسیناسیون HPV را انجام داده ام بنابراین نیازی به آزمایش ندارم." واکسیناسیون HPV از هر نوع HPV محافظت نمی کند. شما نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارید حتی اگر واکسینه شده باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search