پزشکی

علت ایجاد خط های پوستی یا علائم کششی و درمان آن

درمان خطوط کششی روی پوست

علائم کشش یا striae distensae نوعی اسکار بر روی پوست است که با کشش سریع پوست اتفاق می افتد. آنها همچنین می توانند در صورت کوچک شدن پوست پس از کشیده شدن ایجاد شوند. این در بارداری یا افزایش و کاهش شدید وزن در افراد غیر باردار شایع است.

اگرچه علائم کشش می تواند مردان و زنان را تحت تأثیر قرار دهد اما این علائم بیشتر در خانم ها دیده می شود. این زخم ها ممکن است به صورت علائم قرمز یا بنفش دیده شوند که در مناطق خاصی از پوست کشیده شده اند. این زخم با پوست طبیعی شما متفاوت است. با گذشت زمان، علائم کشش می توانند محو شده و ظاهری براق و کم رنگ به خود بگیرند. در حالی که ممکن است در هر قسمت از بدن ایجاد شود علائم کششی اغلب در ران ها، باسن، شکم، سینه ها، کمر و بالای بازوها دیده می شود.
علائم کششی رگه هایی باریک و بدون رنگ است که در صورت انبساط یا انقباض سریع پوست روی آن ظاهر می شود.
گرچه معمولاً با بارداری همراه است اما این رشته های باند مانند نیز می توانند به دلیل رشد منظم بدن یا هر نوع تغییر ناگهانی در بدن ایجاد شوند.
علائم کششی به طور معمول یکی از نگرانی های زنان محسوب می شود زیرا تا حد زیادی با بارداری در ارتباط است اما مردان می توانند به همین راحتی علائم کشیدگی ایجاد کنند.
این امر به ویژه در مورد بدنسازان در مناطقی که عضله تشکیل می دهند ایجاد می شود.

مناطق مستعد علائم کشش

علائم کشش می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود اما این علائم بیشتر در مناطقی با چربی زیرپوستی بالا وجود دارد که در هنگام افزایش وزن مستعد کشش هستند.
این موارد شامل دیواره شکم، سینه ها، ران ها، بازوها، باسن و کمر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم کشش

ظاهر علائم کشش متفاوت است و به محل، علت، نوع پوست و مدت زمان آن بستگی دارد. شما می توانید علائم مختلفی را تجربه کنید اما شایع ترین آنها عبارتند از:
خطوط در پوست
رنگ قرمز، بنفش، خاکستری روشن یا براق
تورفتگی یا برجستگی جزئی در پوست
با گذشت زمان رنگ تغییر می کند یا محو می شود
رگه هایی در سینه ها، ران ها، باسن، بالای بازو، کمر و شکم دیده می شود
پوست ممکن است احساس خارش یا تحریک کند

ظاهر و بافت علائم کشش

پوست کشیده شده اغلب حتی قبل از ظهور خطوط کششی به طور غیرمعمول صورتی، کاغذی و خارش پیدا می کند.
بافت: پس از تشکیل، علائم کششی به صورت رگه های ریز و ریز شده ای ظاهر می شوند که در بالای پوست اطراف ایجاد می شوند اما با گذشت زمان صاف می شوند تا با بقیه پوست سازگار شوند.
رنگ: پارگی داخلی بافت پوست که رگهای خونی را در معرض قرار می دهد باعث می شود که علائم کشیدگی هنگام رشد، صورتی، مایل به قرمز یا قهوه ای به نظر برسند. با این حال، این رنگ عمیق در نهایت به رنگ روشن مایل به نقره ای محو می شود.
در حالی که جای زخم معمولاً در نهایت کمتر به چشم می آید اما علائم کشش ممکن است هرگز کاملاً از بین نرود.

شکل گیری علائم کشش

سه لایه اصلی پوست وجود دارد. وقتی بدن با سرعت بیشتری نسبت به پوست رشد می کند کلاژن و الاستین قادر به ادامه حرکت نیستند.
هنگامی که پوست شما بیش از حد کشیده می شود الیاف همبند در لایه های میانی (درم) تمایل دارند بیش از ظرفیت کشسان خود باشند و تحت فشار می شوند.
همانطور که پوست سعی می کند خود را ترمیم کرده و به شکل اولیه خود برگردد در لایه های میانی پوست علائم کششی ایجاد می شود. آنها به صورت تکه هایی از نوارهای موازی روی سطح قابل مشاهده هستند.

علل ایجاد علائم کشش

عوامل بسیاری می توانند باعث ایجاد علائم کششی شوند.

1. افزایش ناگهانی وزن

افراد چاق و دارای اضافه وزن معمولاً در قسمت های مختلف بدن خود دارای علائم کشیدگی هستند زیرا پوست آنها قادر به انبساط سریع و متناسب با اندازه، در حال رشد نیست.
کلاژن و الاستین پروتئین های ساختاری هستند که باعث می شوند پوست شما رشد کند بدن نیز رشد می کند اما با سرعت خود رشد می کند.
اگر بدن خیلی سریع منبسط شود پوست از هم جدا شده و رشته های همبند درم پاره می شوند و منجر به ایجاد علائم کشش می شود.
به همین دلیل است که افرادی که به سرعت چاق می شوند در مقابل کسانی که به تدریج وزن می گیرند مستعد ابتلا به علائم کشیدگی هستند.

2. کاهش وزن

کاهش وزن ناگهانی همچنین می تواند باعث ایجاد علائم کشیدگی شود زیرا پوست با همان سرعت بدن کوچک نمی شود و پوست اضافی برای شما ایجاد می کند.
از آنجا که سطح کافی برای جا دادن پوست اضافی وجود ندارد می تواند سایر مناطق پوست را جمع و فشرده کند در نتیجه باعث کشش و پارگی می شود.

بیشتر بدانید: شل شدن پوست پس از لاغری

3. بدن سازی

تمرینات بدن سازی برای افزایش توده عضلانی طراحی شده اند. با رشد عضله، پوست روی آن اغلب بیش از حد کشیده می شود و پارگی ایجاد می کند و باعث ایجاد علائم کششی می شود.

4. استفاده بیش از حد از کرم های کورتیزون پوست

مصرف بیش از حد یا طولانی مدت کورتیکواستروئیدهای موضعی می تواند منجر به آتروفی یا نازک شدن پوست شود در نتیجه در برابر پارگی و زخم شدن آسیب پذیرتر می شود.
تنها راه برای جبران این آسیب، قطع استفاده از کرم به محض بروز علائم کشش است در غیر این صورت ممکن است دائمی شود.
مصرف مقادیر زیاد کورتیکواستروئیدهای خوراکی به مدت چندین ماه یا بیشتر نیز می تواند باعث نازک شدن پوست و ایجاد علائم کششی شود.

5. بارداری

علائم کشش یک اتفاق معمول در دوران بارداری است که بدن زنان در عرض چند ماه تغییر شکل می دهد.
بچه آوری سبب گسترش بدن و پوست در جهات مختلف کشیده می شود در نتیجه پارگی بافت ایجاد می شود که علائم کششی ایجاد می کند. نوسانات هورمونی خاصی نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد.
تا 90٪ از کل خانم های باردار معمولاً در سه ماهه سوم، روی شکم، ران ها (داخلی و فوقانی) و پشت زانوها دچار کشیدگی می شوند.
برخی از خانمها بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به علائم کشش در دوران بارداری هستند مانند:
کسانی که چندین جنین دارند.
کسانی که قبل از بارداری اضافه وزن داشتند.
کسانی که در سنین جوانی باردار شدند.

6. تغییرات هورمونی

در دوران بلوغ و بارداری، تولید هورمون کورتیزون در بدن افزایش می یابد. کورتیزون بالا باعث می شود که پوست آب بیشتری را حفظ کرده و از خاصیت ارتجاعی کمتری برخوردار شود. علاوه بر این، پیوندهای فیبرهای کلاژن ضعیف می شوند.
بنابراین، هنگامی که پوست به دلیل بدن در حال رشد، بیش از حد کشیده می شود. فیبرهای کلاژن به راحتی شکسته می شوند و پس از آن علائم کششی ظاهر می شوند.

7. وراثت

افرادی که سابقه خانوادگی علائم کشیدگی دارند احتمالاً به خصوص در دوران بارداری نیز مبتلا می شوند.
ژن ها ممکن است بیان ژن های کلاژن و فیبرونکتین را سرکوب کنند. در نتیجه، پوست از قابلیت ارتجاعی کمتری برخوردار بوده و مستعد پارگی است و در نتیجه باعث ایجاد علائم کششی می شود.
مکانیسم دقیق ژنتیکی که فرد را مستعد این بیماری می کند نیاز به تحقیقات بیشتری دارد تا به روشنی درک شود.

8. سایر شرایط

سندرم کوشینگ با افزایش فعالیت قشر آدرنال مشخص می شود که منجر به تولید بیش از حد هورمون کورتیزول در بدن می شود. افزایش مقادیر کورتیزول می تواند فیبرهای کلاژن را ضعیف کند در نتیجه خطر پاره شدن پوست افزایش می یابد.
سندرم Ehlers-Danlos نوعی اختلال است که می تواند پوست را بیش از حد کشیده و مستعد کبودی کند.
بیماران مبتلا به سندرم مارفان به دلیل کاهش تشکیل کلاژن و ضعیف شدن بافت های پوست، معمولاً دچار کشیدگی در شانه ها، پهلو و باسن خود می شوند.
برخی از داروها که سنتز کلاژن را سرکوب می کنند می توانند پوست را از خاصیت ارتجاعی کمتری برخوردار کرده و مستعد پارگی شوند.

درمان پزشکی برای علائم کشش

در بیشتر موارد، علائم کشش با گذشت زمان و بدون هیچ گونه مداخله پزشکی کمتر دیده می شود.
با این حال، اگر جای زخم گسترده باشد و در نواحی معمولاً در معرض پوست ظاهر شود ممکن است روش های درمانی زیر را در نظر بگیرید تا از بروز علائم کشش کاسته شود. با این حال، هیچ یک از آنها حذف کامل اسکار را تضمین نمی کنند.
متخصص پوست شما بعد از در نظر گرفتن سن، سلامت کلی و مدت زمان بروز مشکل، بهترین روش درمانی را برای شما تعیین می کند.
توجه: اگر باردار هستید هنگام تصمیم گیری در مورد درمان پیشگیرانه در دوران بارداری، به ویژه مراقب باشید. قبل از استفاده از هرگونه کرم یا پماد با ob-gyn خود مشورت کنید تا از بروز علائم کشش جلوگیری شود.

همچنین بخوانید: راههای طبیعی برای سفت کردن شلی پوست پس از کاهش وزن

آ. درمان های موضعی

متخصصان توصیه می کنند درمان سریع موضعی علائم کشیدگی به محض اینکه علائم کششی را به حداقل می رسانند اما شواهد علمی برای اثبات عملکرد واقعی این استراتژی وجود ندارد.
در حقیقت، چندین محصول موضعی معمولاً برای جلوگیری از ایجاد علائم کششی مرتبط با بارداری بی اثر بودند.
با این وجود، برخی مطالعات پتانسیل امیدوار کننده مداخلات خاص، مانند کرم با پونیکا گراناتوم و عصاره رزین Croton lechleri را برجسته کرده اند.(1) علاوه بر این، درمان های پیشگیرانه ای برای علائم کشش وجود دارد که هنوز ارزیابی نمی شوند. 
برخی از درمان های موضعی استاندارد که می توانند به کاهش درجه زخم آتروفیک مرتبط با علائم کشیدگی کمک کنند شامل داروهای ضد عفونی کننده OTC، نرم کننده ها و ژل های سیلیکونی و همچنین یک مشتق نسبتاً قوی ویتامین A به نام ترتینوئین است که معمولاً با نسخه پزشک استفاده می شود.
کرم ها و لوسیون های حاوی اسید هیالورونیک بسیار مرطوب کننده هستند و با تحریک تولید کلاژن به ترمیم یا تقویت پوست کمک می کنند. این ماده موضعی ممکن است به بهبود علائم کشیدگی موجود کمک کرده و از ایجاد علائم جدید در صورت استفاده به روش تجویز شده جلوگیری کند.
در اینجا چند نکته برای به دست آوردن بهترین نتیجه از درمان موضعی آورده شده است:
به محض مشاهده تشکیل اسکار، استفاده از محصول را شروع کنید.
آن را به آرامی با حرکات دایره ای سبک در پوست ماساژ دهید تا جریان خون در منطقه تحریک شود و باعث جذب بهتر محصول شود.
در صورتی که بخواهید درمان موضعی به ثمر بنشیند بنابراین باید این محصول را هر روز و به مدت چند هفته به صورت کشیده استفاده کنید.

ب روش های پوستی

اقدامات زیبایی زیر را می توان توسط متخصص پوست انجام داد تا علائم کشیدگی کمتر دیده شود اما بعید است که جای زخم را به طور کامل از بین ببرد.

1. لایه برداری شیمیایی

یک محلول شیمیایی برای تحریک گردش سلول در منطقه روی پوست آسیب دیده استفاده می شود که به تسریع ریزش پوست زخم شده کمک می کند.
همانطور که پوست آسیب دیده از بین می رود و با لایه های تازه جایگزین می شود ظاهر اسکار کاهش می یابد.

2. لیزر درمانی

یک پرتوی لیزر بر روی علائم کشش متمرکز شده تا بافت پوست مرده و آسیب دیده را در طی چندین جلسه از بین ببرد.
این روش بالینی نسبتاً گران توسط متخصص پوست یا جراح زیبایی انجام می شود.

3. میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش بالینی است که با هدف ارتقا growth رشد پوست جدید اما بدون استفاده از عوامل شیمیایی یا ابزارهای تهاجمی انجام می شود.
از اسپری غلیظ بلورها برای لایه برداری لایه سطحی پوست زخم شده استفاده می شود. عمل سایشی سبک کریستال ها به از بین بردن سلول های مرده پوست و بهبود ظاهر کلی پوست کمک می کند.

4. فرکانس رادیویی

از دستگاه های فرکانس رادیویی ممکن است برای سفت شدن پوست شل و افزایش تولید کلاژن استفاده شود که هر دو به کاهش علائم کشش کمک می کنند.(2)

5. سونوگرافی میکرو فوکوس شده

این روش به عنوان یک گزینه درمانی مطمئن و موثر برای بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، به ویژه در صورت و گردن در نظر گرفته می شود و حتی ممکن است به کاهش اسکار نیز کمک کند.(3)

6. میکرونیدلینگ

از سوزن های ریز برای از بین بردن لایه های مرده اپیدرم و تحریک سنتز کلاژن برای بازسازی سریع پوست استفاده می شود. این لایه برداری حرفه ای پوست به کاهش دید اسکارها از جمله علائم کشش کمک می کند.

7. درمان ترکیبی

در بسیاری از موارد، متخصصان پوست به جای فقط یک روش درمانی، ترکیبی از روش های درمانی را توصیه می کنند. این به بهترین وجهی از هر تکنیکی ارائه می دهد که معمولاً منجر به بهبود سریع پوست می شود.
قبل از شروع به درمان های پوستی ذکر شده در بالا، باید خود را در مورد خطرات احتمالی و عوارض جانبی آموزش دهید.
توجه داشته باشید:
ممکن است پس از انجام بیشتر این روش های پوستی، تحریک پوستی جزئی داشته باشید. با این حال، این فقط برای مدت کوتاهی ادامه خواهد داشت و خود به خود برطرف خواهد شد.
پوست شما لطیف است و باید به آرامی و با احتیاط درمان شود.
تشخیص علت علائم کشش
با شناسایی علت ایجاد اسکار، پزشک شما درمان مناسب را برای علائم کشش توصیه می کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت بروز علائم کشش با پزشک خود مشورت کنید:
قسمت وسیعی از بدن را بپوشاند.
به سرعت یا بدون هیچ دلیل قابل تشخیص، رشد کند.
باعث خارش شود.
آنچه ممکن است از متخصص پوست خود بپرسید
آنچه ممکن است متخصص پوست از شما بخواهد

(پرسش و پاسخ)

آیا کشیدگی ها می توانند خود به خود از بین بروند؟
بلی. گاهی اوقات که علت ایجاد علائم کشیدگی دیگر وجود ندارد علائم کششی می توانند خود به خود از بین بروند. با این حال، در بیشتر موارد، فقط کمتر دیده می شوند و با گذشت زمان کمرنگ می شوند.

چه روغن هایی برای درمان علائم کشیدگی مفید هستند؟

روغن بادام تلخ به عنوان یک پایه مخلوط با روغن نارنجی تلخ، روغن پاچولی، روغن نرولی، روغن انار یا روغن لیمو ممکن است به کاهش علائم کشش کمک کند.
حرف آخر
علائم کششی خطری برای سلامتی شما ایجاد نمی کنند اما داشتن آنها می تواند شما را به خود آگاهی برساند. برای برخی از افراد، آنها می توانند منبع اضطراب و کاهش اعتماد به نفس باشند.
اگر این مورد شما باشد چندین اقدامات مراقبت از خود و روش های درمانی وجود دارد که ممکن است باعث شود این زخم ها در وهله اول شکل نگیرند یا از شکل ظاهری آنها بکاهند.
هرچه زودتر به مشکلات بپردازید نتایج بهتری خواهید داشت. با این حال، هیچ مداخله ای وجود ندارد که نویدبخشی کامل اسکار را بدهد.
با پزشک خود طولانی صحبت کنید تا بدانید که از هر گزینه درمانی چه انتظاراتی دارید و سپس بر اساس آن تصمیم بگیرید. ممکن است مجبور شوید چندین روش درمانی جایگزین را قبل از یافتن درمانی که بهترین نتیجه را برای شما دارد امتحان کنید.

همچنین بخوانید: لیفت گردن: جراحی بالا کشیدن پوست گردن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search