پزشکی

رفتار پرخاشگرانه در کودکان دارای معلولیت ذهنی

درمان پرخاشگری در کودکان دارای معلولیت ذهنی

ناتوانی ذهنی (ID) که زمانی عقب ماندگی ذهنی خوانده می شد با هوش یا توانایی ذهنی کمتر از متوسط و کمبود مهارت های لازم برای زندگی روزمره مشخص می شود.

افراد دارای معلولیت ذهنی می توانند مهارت های جدیدی را بیاموزند اما آنها را آهسته تر می آموزند. درجات مختلفی از ناتوانی ذهنی از خفیف تا عمیق وجود دارد.

ناتوانی ذهنی چیست؟

فردی با معلولیت ذهنی در دو زمینه محدودیت دارد. این مناطق عبارتند از:
عملکرد فکری که به عنوان ضریب هوشی نیز شناخته می شود این به توانایی فرد در یادگیری، تعقل، تصمیم گیری و حل مشکلات اشاره دارد.
رفتارهای انطباقی. اینها مهارتهایی هستند که برای زندگی روزمره لازم هستند مانند توانایی برقراری ارتباط موثر، تعامل با دیگران و مراقبت از خود.
ضریب هوشی با استفاده از آزمون ضریب هوشی اندازه گیری می شود. ضریب هوشی متوسط 100 است و امتیاز اکثریت افراد بین 85 تا 115 است. فردی در صورت داشتن ضریب هوشی کمتر از 70 تا 75 معلول ذهنی محسوب می شود.
کودکان با معلولیت ذهنی به سختی با جهان سازگار می شوند و این ناتوانی در کنار آمدن اغلب باعث می شود که آنها به شیوه ای تهاجمی رفتار کنند.
رشد ذهنی کوتاه مدت آنها را از نظر تحصیلی عقب می اندازد و از تعامل با همسالانشان جلوگیری می کند. این امر منجر به احساس ناامیدی، انزوا و فرومایگی می شود که همه اینها بعضی اوقات با رفتارهای غیر طبیعی بی ثبات ظاهر می شوند.
در چنین شرایطی، والدین و مراقبان وظیفه دارند با کودک خود ارتباط برقرار کرده و محیطی امن برای وی ایجاد کنند.
کودکان با نیازهای ویژه نیاز به مراقبت ویژه دارند که در راهنمای منظم والدین نمی توانید پیدا کنید. قوانین عادی در اینجا اعمال نمی شود و سختگیری باعث آشفتگی فرزند شما نمی شود بلکه آن را تشدید می کند.
والدین ابتدا باید در مورد معلولیت از طریق منابع مناسب و یک درمانگر رفتاری بیاموزند اینکه چرا این اتفاق می افتد چه عواملی در پی دارد و چگونه می توان آن را مدیریت کرد تا به کودک کمک کرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل عمده ناتوانی ذهنی در کودکان

ناتوانی ذهنی (ID)، که قبلاً به عنوان عقب ماندگی ذهنی شناخته می شد دلایل زیادی دارد:
علل قبل از تولد شامل ناهنجاری های ژنتیکی، بلع سموم مانند الکل و داروها و عفونت مانند تبخال است.
دلایل پری ناتال شامل هیپوکسی و عوارض نارس است.
علل پس از زایمان شامل آسیب مغزی، بلع سموم مانند سرب و سوء تغذیه شدید است.
سرب شایعترین علت محیطی است سیتومگالوویروس (CMV) شایعترین علت ویروسی، الکل شایعترین علت تراتوژنیک است و تریزومی 21 و سندرم داون شایعترین علل کروموزومی ID هستند.

علائم این که کودک دارای ناتوانی ذهنی است

در کودکان زیر 2 سال، رشد از دست رفته می تواند اولین نشانه های شناسایی ID باشد اما این کودکان معمولاً بیشتر مبتلا می شوند.
کودکان دارای ناتوانی ذهنی خفیف ممکن است تا سن مدرسه شناسایی نشوند که قادر به نگهداری از نظر تحصیلی نیستند. در حالی که نقاط عطف حرکتی معمولاً به موقع برآورده می شوند تأخیرهای زبان تقریباً همیشه وجود دارد.
تشخیص ID وقتی انجام می شود که در کودک هم تأخیر انطباقی و هم شناختی وجود داشته باشد. بسته به شدت ID، تأخیرهای زودرس زبان از اولین علائم ID است.

آیا کودکان دارای ناتوانی ذهنی بیشتر از کودکان عادی پرخاشگر هستند؟

فقط درصد كمی از کودکان دارای ID دارای اختلال روان پریشی اضافی هستند و بیشتر رفتارهای پرخاشگرانه را نمی توان به تشخیص های اضافی خاص نسبت داد.
پرخاشگری در کودکان دارای ID معمولاً ناشی از ناامیدی و عصبانیت ناشی از عدم توانایی در برقراری ارتباط نیازها و خواسته های آنها است. همچنین گاهی اوقات از ناتوانی در تأمین انتظارات اجتماعی و تحصیلی ناشی می شود.
رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان شدید تا عمیقاً متأثر هستند.

تمایلات پرخاشگرانه توسط کودکان دارای ناتوانی ذهنی

پرخاشگری می تواند به سمت خود، دیگران (معمولاً خانواده نزدیک) باشد. رفتارهای خودزنی شامل ضربه زدن به سر با مشت یا به دیوار یا گاز گرفتن انگشتان یا بازوها است.
همچنین ممکن است سطح تحریک زیادی بدون هیچ گونه حمله جسمی نسبت به افراد یا اشیا وجود داشته باشد.

درمان رفتار پرخاشگرانه در کودکان دارای ناتوانی ذهنی

از داروهای ضد روان پریشی معمولاً برای درمان رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان دارای ID استفاده می شود. هنگامی که می توان منبع پرخاشگری را در افزایش اضطراب جستجو کرد از داروی ضد اضطراب نیز می توان استفاده کرد.
سابقه پزشکی دقیق لازم است تا کودک اشتباه تشخیص داده نشود. مدیریت رفتاری شامل یک برنامه درمانی طولانی مدت برای کودک و والدین خواهد بود.
تکنیک های مفید برای آرام کردن کودک در طول پرخاشگری
برای مدیریت رفتارهای پرخاشگرانه بهتر است با یک درمانگر رفتاری کار کنید. هر کودکی از نظر آرامش و خوشبختی منحصر به فرد است.
یک خانه غنی و ایمن و محیط آکادمیک ایجاد کنید. درک عوامل محرک کودک و داشتن جلساتی با معلمان برای بحث در مورد کودک شما، هم خانه و هم مدرسه را به مکانی برای فرزندتان تبدیل می کند.
دادن روش های جایگزین برای از بین بردن محرومیت آنها قبل از اینکه به پرخاشگری تبدیل شود روش خوبی برای نشان دادن به کودک است که گاهی عصبانی شدن اشکالی ندارد و فقط لازم است در مورد آن واکنش خاصی نشان دهند.
داشتن یک شیوه ثابت والدین، به ویژه هنگامی که والدین از هم جدا می شوند یا خانواده های بزرگ مانند پدربزرگ و مادربزرگ درگیر می شوند در نشان دادن ثبات در قوانین به کودک مهم است.
هنگام انتظار تحریک، مانند پرواز، حساسیت زدایی کند و برنامه ریزی سفر با پزشک مهم است.

مراقبت ویژه از کودکان دارای ناتوانی ذهنی

صلاحیت را در نظر بگیرید. ID یک تشخیص پیچیده است و نمی توان آن را به تفکیک های ساده مانند خفیف یا متوسط خلاصه کرد. کودک بیش از آنچه بیشتر آنها تصور می کنند چیزهای بیشتری می فهمد و توانایی دارد.
برای برقراری ارتباط با کودک در سطح رشد و مراقبت ویژه باید به او توجه شود.
همچنین، ایمنی یک عامل مهم است و بسته به وضعیت رشد کودک، اقدامات ایمنی مختلفی باید انجام شود تا مدرسه و خانه مکان های امن برای آنها باشد.

فعالیت هایی برای درگیر کردن کودکان معلول ذهنی

گذراندن وقت باکیفیت با فرزندان خود، چه آنها دارای ID باشند و چه نباشند راهی عالی برای ایجاد یک رابطه طولانی مدت با آنها است.
کودکان دارای ID در تمام روز توسط درمانگران و مربیان محاصره می شوند که گذراندن وقت با خانواده فقط برای سرگرمی در پایان روز به اولویت کمی تبدیل می شود.
فرزند خود را در جایی که رشد دارد ملاقات کنید و از آن لذت ببرید. این که آیا این یک بازی رومیزی است اواخر شب قدم زدن در پارک، یک بازی ویدیویی یا خواندن با هم موثر است انجام کاری که از آنها لذت می برند مهمترین عامل کمک به ایجاد یک رابطه قابل اعتماد و طولانی مدت است.
بینش متخصص در مورد مدیریت تمایلات پرخاشگرانه در کودکان دارای معلولیت ذهنی
در ایجاد خدمات حمایتی برای والدین تمرکز زیادی وجود دارد تا به آنها کمک کند تا خود را با داشتن فرزندان با نیازهای ویژه سازگار کنند اما آموزش یا پشتیبانی کمی نسبت به کادر آموزشی وجود دارد.
اگر بخواهیم جهانی منسجم برای آنها ایجاد کنیم آموزش و پشتیبانی مناسب از سیستم های مدرسه که از کودکان با نیازهای ویژه مراقبت می کنند یک الزام است.
کودک بیشتر روز خود را در مدرسه می گذراند و اگر اضطراب و ناامیدی در روز ایجاد شود باعث بدتر شدن رفتارهای او در خانه می شود.
حرف آخر
به عنوان پدر و مادر با خود صبور باشید. رفتارهای پرخاشگرانه می تواند صبر شما را خدشه دار کند از نظر جسمی صدمه ای به شما وارد کند و از همه بدتر روابط شما با کودک را مختل کند.
یافتن یک درمانگر رفتاری خوب و یک پزشک که به طور مناسب داروی کودک را مدیریت کند ضروری است.
والدین مجاز به گذراندن روزهای بد هستند. اجازه دارند خسته شوند. حتماً برای خود وقت بگذارید و کمک بخواهید.
داشتن یک سیستم پشتیبانی در اجرای این ماراتن بسیار مهم است و داشتن والدین دیگری که چنین چیزی را پشت سر می گذارند یا آن را پشت سر گذاشته اند و اکنون می توانند از طریق آن شما را راهنمایی کنند نیز مهم است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search