پزشکی

درمان های خانگی برای ناخن پای فرورفته در گوشت

ناخن فرورفته در گوشت

ناخن پا در داخل بدن وقتی اتفاق می افتد که گوشه یا لبه ناخن شما خم شود و به پوست اطراف آن رشد کند. این ممکن است باعث درد، قرمزی و تورم شود. این بیماری در زنان و مردان بسیار شایع است. انگشت شست شما به احتمال زیاد تحت تأثیر قرار می گیرد.

دلایل عمده ناخن های پا رشد کرده در گوشت:
ضربه ناخن پا ، مانند لمس انگشت پا
پوشیدن کفش های خیلی تنگ
کوتاه کردن ناخن های پا
ناخن های پا را در یک زاویه برش دهید
برای جلوگیری از عفونت، مهم است که ناخن های پا که رشد کرده اند به محض بروز آنها درمان شوند. موارد خفیف ممکن است نیاز به درمان جزئی با داروهای خانگی داشته باشد. موارد جدی ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.
ناخن انگشت پا که از نظر پزشکی به نام اونیكوكریپتوز شناخته می شود یك شكایت شایع است كه افراد در هر سنی و از هر جنس را درگیر می كند اما بیشتر در بین افراد مسن و بزرگسالان شیوع دارد.
همانطور که از نامش پیداست این شرایط با رشد رو به پایین ناخن پا به طرف چین ناخن مشخص می شود. مارپیچ ناخن در نهایت به پوست مجاور سوراخ می شود تا درد و تورم زیادی ایجاد کند.
رشد ناخن انگشت پا در گوشت معمولاً با مراقبت ساده از پا در خانه برطرف می شود در صورت عدم مراقبت صحیح، محل ممکن است آلوده شود و این امر نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

اقدامات خودمراقبتی برای ناخن فرورفته در گوشت: بایدها و نبایدها

احتیاط: موارد زیر برخی اقدامات خودمراقبتی برای مدیریت ناخن پا در داخل بدن است. توجه به این نکته مهم است که این موارد برای افراد مبتلا به ناهنجاری در پا و شرایط پزشکی که با جریان خون ضعیف در پا و نوروپاتی مانند دیابت مشخص می شود توصیه نمی شود. اگر از هرکدام از اینها رنج می برید برای درمان مناسب به یک متخصص مراجعه کنید.
این اقدامات خود مراقبتی را برای مدیریت ناخن پا در داخل خانه امتحان کنید:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. پاها را در حمام نمکی اپسوم خیس کنید

نمک اپسوم یک ماده ضد التهابی است که می تواند به تسکین درد و تورم وارد شده مرتبط با ناخن پا کمک کند.
بهترین راه استفاده از آن تهیه ته خیس کننده پا است. یک سطل یا وان را با آب گرم پر کنید 1 قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در آن مخلوط کنید و هر روز 10-12 دقیقه پاها را در محلول غوطه ور کنید. قبل از گذاشتن پاها مطمئن شوید که آب خیلی گرم نیست.
نمک Epsom التهاب را تسکین می دهد در حالی که گرمای آب باعث نرم شدن بافت ناخن و پوست اطراف آن می شود استفاده از داروهای موضعی در داخل لبه های منحنی را آسان تر می کند.

2. محل را تمیز کنید

هنگامی که پاهای خود را خیس و خشک کردید نوبت به عقیم سازی محل زخم می رسد.
یک تکه پنبه کوچک را در یک ماده ضدعفونی کننده مانند بتادین مایع آغشته کنید و آن را در زیر گوشه خمیده ناخن وارد شده قرار دهید. این پانسمان برای جلوگیری از عفونت و جدا شدن ناخن از چین خوردگی جانبی، محل را سالم می کند.
مهم است که حداقل یک بار در روز این پانسمان را عوض کنید. اگر پنبه ندارید می توانید به جای آن از یک رشته نخ دندان استفاده کنید.
احتیاط: قرار دادن پنبه یا نخ دندان می تواند آسیب زیادی بزند اما درد در عرض یک یا دو دقیقه به سرعت فروکش می کند.

3. آنتی بیوتیک های موضعی استفاده کنید

از چندین آنتی بیوتیک موضعی می توان برای جلوگیری از آلوده شدن ناخن پا استفاده کرد. در ابتدا می توانید پس از خیساندن و خشک کردن ناخن پا در داخل بدن خود، یک پماد آنتی بیوتیکی بدون نسخه مانند Neosporin استفاده کنید.
همچنین می توانید روغن درخت چای را که در یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون رقیق شده است به محل آسیب دیده بمالید.
گزینه دیگر این است که چند قطره آب را در پودر زردچوبه مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و سپس آن را در سراسر ناخن پا وارد شده آغشته کنید. برای استفاده آسان از گوش پاک کن استفاده کنید زیرا انگشت شما نمی تواند به زیر اسپیکول ناخن برسد.

4. چین ناخن را ماساژ دهید

ماساژ آرام و ناخن دردناک ناخن می تواند به آزاد شدن التهاب کمک کرده و راحتی را ایجاد کند اما مطمئن شوید که ابتدا پاهایتان را در آب گرم و راحت آغشته کنید. همچنین قبل از ماساژ صبر کنید تا انگشت کاملا خشک شود.

5- کفش های خود را هوشمندانه انتخاب کنید

کفش راحتی ترجیحاً با جلوی باز بپوشید و فضای انگشتان پا و تهویه مناسب داشته باشد.
صندل ها بسیار راحت تر از کفش های باریک هستند که انگشتان شما را فشار می دهند و اجازه جریان هوا نمی دهند و پاهای شما عرق می کنند.
اصطکاک و عرق می تواند با آسیب بیشتر به ناخن خمیده پا و افزایش خطر عفونت و وضعیت را بسیار بدتر کند.

6. ابزارهای مخصوص طراحی شده را برای محافظت از انگشتان پا خود امتحان کنید

انگشت پنجه آسیب دیده را با یک باند یا Cutiplast Steril بپوشانید تا یک بالشتک محافظتی ایجاد کند تا از آسیب دیدگی بیشتر و عوامل تحریک کننده خارجی در امان بماند.
دستگاه های دیگری نیز برای این منظور مانند محافظ انگشتان پا و بریس ها وجود دارد. محافظ انگشتان پا روی انگشت آسیب دیده پوشیده می شود تا بالشتکی بین لبه ناخن دردناک و انگشتان پا یا کفش مجاور ایجاد شود. این باعث می شود کفش یا انگشتان پا به عصب ناخن رشد ندهند.
یک مهاربند ناخن پا که داخل آن قرار گرفته است به آرامی هر طرف ناخن انگشت آسیب دیده را بلند کرده و صاف می کند تا فشاری را که رشد روی پوست ایجاد می کند کاهش دهد.
این دستگاه ها را می توانید به راحتی از داروخانه های محلی یا فروشگاه های آنلاین تهیه کنید.

7. داروهای ضد درد مصرف کنید

اگر رشد مجدد باعث درد غیر قابل تحمل یا مداوم شود می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید تا شرایط شما راحت شود.

8- از انجام فعالیتهای سنگین و تحمل وزن پرهیز کنید

با محدود کردن حرکت روزمره تا بهبودی رشد، به پاهای خود استراحت دهید. حتی هنگام ایستادن یا راه رفتن سعی کنید فشار انگشت آسیب دیده را حفظ کنید اما تمام وزن خود را روی پای دیگر قرار دهید.
از انجام فعالیت هایی مانند دویدن، آهسته دویدن و ایستادن به مدت طولانی که باعث فشار آمدن به پاهای شما می شود خودداری کنید.

9. پس از جراحی از انگشت خود مراقبت کنید

اگر ناخن انگشت پا را از طریق جراحی برداشته اید مطابق تجویز پزشک مراقبت های بعد از عمل را رعایت کنید. بهبود انگشت شست شده ممکن است ماه ها طول بکشد و تا آن زمان باید زخم را تمیز و خشک نگه دارید تا از عفونت جلوگیری کنید.

10. درمان سریع عفونت

ناخن انگشت پا را از نظر وجود علائم عفونت مانند قرمزی، تورم و تخلیه چرک یا ترشحات آبکی کنترل کنید. در صورت مشاهده چنین علائمی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
این مواردی است که هنگام مراقبت از ناخن پا در داخل بدن نباید انجام دهید:
سعی نکنید انحنای ناخن را با برش یا حفر با ابزارهای تیز تهاجمی اصلاح کنید. این باعث نمی شود که ناخن به سمت داخل رشد کند اما قطعاً می تواند باعث آسیب بیشتر به بافت اطراف شود. علاوه بر این، استفاده از ابزارهای ضد عفونی کننده می تواند محل را آلوده کرده و راه را برای عفونت ها هموار کند.
لبه های ناخن خود را به طور مکرر کوتاه نکنید به این امید که این روش رشد ناخن شما را تغییر دهد. در صورت وجود این، احتمال آسیب دیدگی را افزایش داده و وضعیت شما را بدتر می کند.
وقتی در خانه هستید جوراب و کفش خیس نپوشید. در عوض کفش های باز مانند صندل و دمپایی بپوشید تا پا تهویه شود. قرار گرفتن در معرض هوای تازه باعث خشک شدن عرق و رطوبت پای شما می شود از عفونت جلوگیری کرده و باعث بهبود سریع می شود.
اجازه ندهید که پاهای شما برای مدت طولانی مرطوب بماند زیرا رطوبت باعث رشد میکروب ها می شود. این قانون هم در مورد آب و هم در عرق اعمال می شود. همیشه بعد از دوش گرفتن آنها را از جمله فضاهای بین انگشتان پا خشک کنید. اگر پاهایی عرق کرده دارید از پزشک خود یک پودر مناسب برای عرق بخواهید.

اقدامات پیشگیرانه

در اینجا برخی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از رشد ناخن های پا در بدن آورده شده است:
1. ناخن های خود را نکنید و آنها را از گوشه پاره نکنید.
2. کفش های مناسب و راحت بپوشید. اندازه کفش شما فقط به اندازه طول کفش نیست بلکه عرض آن است. یک قانون کلی این است که اطمینان حاصل کنید که وسیع ترین قسمت پای شما کاملاً در وسیع ترین قسمت کفش قرار می گیرد. از کفش های پاشنه بلند و نوک تیز که فشار زیادی روی انگشتان پا وارد می کنند خودداری کنید.
3. اگر شغل، شما را در معرض خطر ناخن های فرو رفته در پا قرار می دهد از کفش های محافظ استفاده کنید.
4. از جوراب های قابل کشش و جوراب هایی استفاده کنید که باعث حرکت آسان انگشتان پا می شود. همچنین به دنبال جوراب های ساخته شده از پارچه رطوبت گیر، مانند پشم مرینو استفاده کنید تا پاهای شما بدون عرق باشد.
5. بهداشت مناسب ناخن مستلزم این است که شما ناخن های خود را به طور منظم برش دهید اما انجام این کار به روش اشتباه فقط مشکلاتی از جمله رشد ناخن را به همراه خواهد داشت. اشتباه گرفتن یا انحنای حاشیه ناخن را مرتکب نشوید - باید آن را مستقیماً برش دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که ناخن های خود را آنقدر کوتاه نکنید که بستر ناخن را در معرض دید قرار دهد. چنین بریدگی های عمیق می تواند منجر به آسیب بافتی، رشد ناخن و عفونت شود.
6. اگر ناخن های پا با ابعاد کوچک دارید از برش دادن آنها با قیچی هایی که می توانند پوست اطراف را بزند یا برش دهد خودداری کنید. در عوض، از یک ناخن گیر استفاده کنید تا گوشه های ناخن پا را با کمی شیب صاف کنید.
اگر انگشت شصت پا را از ته بگیرید یا از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی دیگری شدید، باید در محل علائم تورم ناخن پا را زیر نظر داشته باشید. تشخیص و درمان به موقع مشکل، منجر به بهبودی سریع و حداقل خطر ابتلا به عوارض می شود.
7. پاهای شما روزانه مقدار زیادی عرق، کثیفی و سلولهای مرده پوست را جمع می کند اما از آنجایی که در پایین بدن قرار دارند غالباً مورد غفلت قرار می گیرند. بنابراین مهم است که هر از گاهی پاهای خود را با تمیز کردن با سنگ پا تمیز نگه دارید.

آیا خیساندن ناخن پا در داخل سرکه سیب یا محلول پراکسید هیدروژن به جلوگیری از عفونت کمک می کند؟

سرکه سیب (ACV) و پراکسید هیدروژن هر دو بسیار خورنده هستند و می توانند پوست حساس اطراف ناخن انگشت پا را تحریک یا آسیب بزنند. بنابراین، استفاده از این عوامل موضعی برای عقیم سازی ناخن پا توصیه بدی نیست.
علاوه بر این، هیچ تحقیقی برای حمایت از توانایی ضد میکروبی سرکه سیب وجود ندارد که به هر حال استفاده از آن را رد می کند.
با این وجود، پراکسید هیدروژن یک ضد باکتری قوی است اما برای استفاده در ناخن پا وارد شده ایمن نیست. مقدار زیادی آنتی بیوتیک موضعی بسیار ملایم تری نیز وجود دارد که می توان در عوض برای این منظور استفاده کرد بعضی از آنها در ابتدا در مقاله ذکر شد.
حرف آخر
ناخن انگشت پا یک بیماری نسبتاً شایع اما دردناک است که می تواند حرکت شما را محدود کرده و فعالیت های روزمره شما را مختل کند.
حتی اگر درمان زودرس می تواند ناخن انگشت پا را به سرعت بهبود بخشد ممکن است پس از مدتی عود کند. در چنین شرایطی معمولاً جراحی تنها درمان دائمی است.
برای اکثر افراد، مراقبت مناسب از پا در خانه می تواند کمک زیادی به تسکین درد و ناراحتی مرتبط با این بیماری کند. اما هنوز هم توصیه می شود که ناخن انگشت پای خود را توسط پزشک متخصص بیماریهای پا چک کنید تا خطرات یا عوارض را رد کند.
افرادی که از ناهنجاری های پا یا بیماری های پزشکی مانند دیابت رنج می برند نباید در خانه این بیماری را درمان کنند. مدیریت ضعیف یا تأخیر در درمان می تواند عوارض جدی مانند زخم پا و عفونت ناخن پا را ایجاد کند که ممکن است به استخوان زیرین منتقل شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search