پزشکی

زردی چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

زردی چیست؟

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، زردی بیماری است که باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم می شود.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که ماده ای زرد رنگ به نام بیلی روبین در خون جمع شود. بیلیروبین هنگام شکسته شدن هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون که اکسیژن را منتقل می کند) ازاد می شود آن با صفرا در کبد پیوند داده شده و به دستگاه گوارش منتقل می شود و بیشتر آن در مدفوع از بین می رود. (مقدار کمی در ادرار از بین می رود.) با این حال، اگر بیلی روبین نتواند به سرعت از طریق کبد و مجاری صفراوی حرکت کند در خون جمع می شود و در پوست، چشم و سایر بافت ها رسوب می کند که منجر به زردی می شود.
زردی در نوزادان شایع است. وقتی نوزادان دچار زردی می شوند معمولاً خود به خود از بین می رود اما در بعضی موارد ممکن است شدید شود و مسائل بزرگتری ایجاد کند. همچنین می تواند در بزرگسالان مبتلا به بیماری خاص رخ دهد.

علائم و نشانه های زردی

نوزادان
به طور معمول، رنگ زرد یا نارنجی آشکار ابتدا در صورت کودک ظاهر می شود سپس به سمت پایین بدن به سمت قفسه سینه، شکم، بازوها و پاها مهاجرت می کند سفیدی چشم نیز می تواند بگیرد یک رنگ زرد علائمی که در نوزادان وجود دارد بازدید یک روزه از پزشک را الزامی می کنند شامل موارد زیر است:
رنگ پوست بسیار زرد یا نارنجی
نق نق زدن زیاد
مشکل در بیدار شدن از خواب
نخوابیدن
تغذیه ضعیف
پوشک کثیف یا رطوبت محدود
اگر کودک شما علائم زیر را از خود نشان داد به دنبال کمک فوری پزشکی باشید:
گریه تسلی ناپذیر یا با شدت بالا
مانند کمان بدن خود را قوس می دهد
بدن سفت، لنگ یا سست
حرکات غیرمعمول چشم
بزرگسالان
طبق کلینیک کلیولند، برخی از بزرگسالان نیز مستعد ابتلا به زردی هستند. در حالی که برخی از آنها هیچ علائمی نشان نمی دهند اما برای برخی، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تغییر در رنگ پوست
علائم آنفولانزا مانند تب و لرز
ادرار تیره
مدفوع خاکستری رنگ
خارش پوست
کاهش وزن
طبق راهنمای Merck، سایر علائم زردی در بزرگسالان عبارتند از:
خون در استفراغ یا مدفوع
مدفوع سیاه و قیری
درد و حساسیت شدید شکمی
خواب آلودگی، تحریک یا گیجی ناگهانی
کبودی یا خونریزی آسان، گاهی اوقات باعث ایجاد بثورات نقاط ریز بنفش مایل به قرمز یا لکه های بزرگتر می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل و عوامل خطر زردی

نوزادان
چند دلیل مختلف برای زردی نوزادان وجود دارد. آنها عبارتند از:
زردی فیزیولوژیکی در دوران بارداری، کبد مادر وظیفه دارد بیلی روبین کودک را از بین ببرد. به محض تولد کودک، کبد آن را بر عهده می گیرد. اما وقتی کبد کودک به اندازه کافی رشد نکرده باشد تا بتواند بیلی روبین را کنترل کند تجمع و زردی ناشی از آن ایجاد می شود. این شایع ترین توضیح در مورد زردی در نوزادان است و معمولاً جای نگرانی نیست.
زردی شیردهی ممکن است در هفته اول کودک رخ دهد در صورتی که ممکن است مقدار مناسبی شیر مادر دریافت نکنند. به همین دلیل، میزان جذب مجدد بیلی روبین در روده ها افزایش یافته و منجر به افزایش سطح بیلی روبین در خون می شود. در عین حال، عدم مصرف کافی شیر مادر می تواند باعث از بین رفتن مکونیوم غنی از بیلی روبین یا اولین مدفوع کودک شود. حرکت مدفوع اولیه یک روش مهم برای بیرون راندن بیلی روبین از بدن است.
زردی شیر مادر این نوع زردی به طور کلی در هفته دوم یا آخر زندگی کودک رخ می دهد. اگرچه دلیل دقیق زردی شیر مادر مشخص نیست اما تصور می شود که مواد موجود در شیر مادر ممکن است مانع از پردازش صحیح بیلی روبین در کبد کودک شود.
گروه خونی اگر مادر و نوزاد دارای گروه های خونی متفاوت (ناسازگار) باشند بدن مادر با ایجاد آنتی بادی هایی به گلبول های قرمز نوزاد حمله می کند و کودک را مبتلا به زردی می کند.
این حالت زمانی اتفاق می افتد که گروه خونی مادر O باشد و گروه خونی کودک A یا B باشد یا فاکتور Rh مادر (پروتئینی که در گلبول های قرمز وجود دارد) منفی و نوزاد Rh مثبت باشد.
کمبود گلوکز-6- فسفات دهیدروژناز آنزیمی به نام G6PD (گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز) به عملکرد سلولهای قرمز خون کمک می کند. KidsHealth می گوید: با کمبود G6PD، گلبول های قرمز کودک یا به اندازه کافی G6PD تولید نمی کنند یا آنچه ساخته شده است به سادگی کار نمی کند که باعث می شود گلبول های قرمز خون از هم جدا شوند و باعث ایجاد زردی شوند.
کمبود G6PD در مردان آفریقایی شایع است.
دکتر دیوید ال هیل استادیار متخصص اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، توضیح می دهد: "نوزادان از نژاد مدیترانه ای همچنین ممکن است در معرض خطر کمبود G6PD قرار بگیرند." "اما تا زمانی که پزشکان از دستورالعمل های استاندارد نظارت بر بیلی روبین پیروی می کنند این مسائل نباید بیش از حد والدین را نگران کنند."
برخی از شرایطی که ممکن است باعث زردی شوند عبارتند از:
خونریزی داخلی
عفونت خون (سپسیس)
عفونت های ویروسی یا باکتریایی
مجاری صفراوی مسدود یا زخم شده
ناهنجاری گلبول های قرمز
بیماری مانند سیستیک فیبروزیس که بر کبد تأثیر می گذارد.
عوامل خطر
در حالی که زردی بسیار رایج است فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می تواند احتمال ابتلای کودک را افزایش دهد از جمله:
قبل از 37 هفته متولد شدن احتمال اینکه کبد نوزاد نارس، به طور کامل رشد نکند بیشتر است به این معنی که ممکن است نتواند بیلی روبین را به اندازه کافی پردازش و دفع کند.
اگر یک کودک دارید که از کودکی دچار زردی شده است احتمال ابتلا به زردی در سایر کودکان نیز بیشتر است.
بزرگسالان
زردی در بزرگسالان معمولاً با واکنش به داروها یا اختلالات اساسی ایجاد می شود که به کبد آسیب می رساند در جریان صفرا دخالت می کند یا باعث تخریب گلبول های قرمز خون می شود.
از نظر کلینیک کلیولند، دلایل زردی در بزرگسالان شامل موارد زیر است:
جذب مجدد هماتوم بزرگ (مجموعه ای از خون لخته شده در زیر پوست)
کم خونی همولیتیک، که در آن سلولهای خونی زودرس از بین رفته و از جریان خون خارج می شوند.
داروها، از جمله استامینوفن، پنی سیلین، داروهای ضد بارداری خوراکی، کلروپرومازین (تورازین) و استروئیدهای استروژنی یا آنابولیک
ویروس ها، از جمله هپاتیت A، هپاتیت مزمن B و C و Epstein-Barr
اختلالات خود ایمنی
مصرف بیش از حد الکل منجر به هپاتیت می شود
نقص متابولیک ژنتیکی نادر
سنگ صفرا
التهاب کیسه صفرا
سرطان کیسه صفرا
سرطان پانکراس
بیماری کبد چرب غیرالکلی ناشی از عوامل خطر از جمله دیابت و چاقی
اختلالات ارثی که در روند پردازش بیلی روبین در بدن اختلال ایجاد می کنند مانند سندرم گیلبرت و سندرم دوبین-جانسون، نیز می توانند باعث زردی شوند اما طبق راهنمای Merck، این مورد کمتر مشاهده می شود.

زردی چگونه تشخیص داده می شود؟

نوزادان
CDC ادعا می کند که نوزادان باید از نظر زردی حداقل در هر 8 تا 12 ساعت در 48 ساعت اول زندگی و سپس دوباره قبل از 5 روزگی بررسی شوند.
گزینه های تست عبارتند از:
نور سنج در اینجا، یک نور سنج روی سر کودک قرار می گیرد تا سطح بیلی روبین از راه پوست (TcB) را بررسی کند.
آزمایش خون سطح بیلی روبین سرمی کودک (TSB) پس از گرفتن نمونه خون کوچکی از پاشنه کودک آزمایش می شود. طبق CDC، این بهترین روش برای اندازه گیری دقیق سطح بیلی روبین در نوزاد است.
بزرگسالان
برای بزرگسالان، زردی به راحتی قابل تشخیص است اما تشخیص علت اصلی آن نیاز به معاینه فیزیکی دارد. طبق راهنمای Merck، آزمایش بیشتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آزمایش خون ممکن است از آزمایشات مختلف خون استفاده شود از جمله شمارش کامل خون، کشت خون، آزمایش آنزیم کبد و آزمایش هپاتیت.
آزمایشات تصویربرداری از سونوگرافی شکم اغلب برای تشخیص انسداد مجاری صفراوی استفاده می شود. همچنین ممکن است از اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا آزمایشات دیگر برای ارزیابی جریان صفرا از طریق کبد استفاده شود.
بیوپسی کبد در صورت مشکوک بودن به هپاتیت ویروسی، مصرف دارو یا قرار گرفتن در معرض سم (یا اگر تشخیص آن نامشخص باشد) ممکن است نیاز به نمونه برداری باشد.
به گزارش MedlinePlus، ERCP روشی است که مجاری صفراوی را از طریق آندوسکوپ بررسی می کند.
لاپاراسکوپی (به ندرت) در اینجا، پزشک شما یک برش کوچک در زیر ناف ایجاد می کند و یک لوله مجهز به دوربین (لاپاراسکوپ) را برای بررسی کبد و کیسه صفرا در ان فرو می کند. (در صورت نیاز به برش بزرگتر، این روش را لاپاراتومی می نامند).
پیش آگهی زردی
زردی نوزاد در اکثر موارد مضر نیست و معمولاً بدون درمان بهبود می یابد زردی به طور معمول در بزرگسالان نیازی به درمان ندارد. با این حال، از نظر کلینیک کلیولند، علل و عوارض آن در مرکز درمان و مدیریت است.

مدت زمان زردی

تقریباً معمول است که زردی در نوزادان شیرده حدود یک ماه طول می کشد. به گفته HealthyChildren.org، برای زردی های شیر خشک، زردی معمولاً دو هفته فروکش می کند.
در بزرگسالان، مدت زردی به علت اصلی بستگی دارد و از کوتاه مدت تا غیر قابل حل متفاوت است. به عنوان مثال: اگر زردی شما به دلیل عفونت تحریک شده باشد با از بین رفتن عفونت، علائم شما بهتر می شود. پزشك خانواده آمریكا خاطرنشان می كند. اگر دارویی مصرف می كنید كه باعث زردی شما شده است احتمالاً با برطرف شدن، زردی شما برطرف می شود. شما مصرف دارو را متوقف می کنید اگر سنگ کیسه صفرا دارید باید زردی شما بعد از برداشتن کیسه صفرا از بین برود. اگر به بیماری طولانی مدت کبد مانند هپاتیت مزمن یا سرطان های کبد صفراوی غیر قابل درمان مبتلا هستید ممکن است زردی شما بهبود نیابد.

گزینه های درمان و دارو برای زردی

نوزادان
گزینه های درمان و دارو برای زردی در نوزادان و بزرگسالان متفاوت است. طبق کلینیک مایو، اگر نوزادی زردی متوسط یا شدید داشته باشد گزینه های درمانی زیر ممکن است عمل کنند:
تغذیه اضافی. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که بیشتر به شما غذا یا مکمل بدهند.
فتوتراپی. در اینجا، کودک لباس پوشیده و زیر چراغ های سبز و آبی مخصوص قرار می گیرد که به تجزیه بیلی روبین در پوست کمک می کند تا دفع شود.
انتقال پروتئین خون هنگامی که زردی نوزاد به ناسازگاری گروه خونی با مادر مرتبط است ممکن است به تزریق IV ایمونوگلوبولین (IVIg) نیاز باشد. ایمونوگلوبولین یک پروتئین خون است که می تواند سطح آنتی بادی های موثر در تجزیه سلول های قرمز خون نوزاد را کاهش دهد.
انتقال خون در موارد نادر که زردی شدید به درمان های قبلی پاسخ نمی دهد ممکن است کودک به آنچه انتقال خون گفته می شود نیاز داشته باشد. در اینجا، مقدار کمی خون به طور مکرر خارج شده و سپس با خون دهنده جایگزین می شود. این روند به رقیق سازی بیلی روبین و آنتی بادی ها از مادر کمک می کند.
بزرگسالان
در بزرگسالان، علت اصلی زردی درمان می شود نه خود زردی، به عنوان مثال، اگر زردی به علت هپاتیت حاد ویروسی ایجاد شده باشد با بهبود کبد، ممکن است به تدریج برطرف شود. اگر علت آن انسداد مجرای صفراوی باشد ممکن است روشی برای بازکردن مجرای صفراوی انجام شود.
گزینه های دارویی
تمرکز درمان همیشه بر روی علل اصلی است. مصرف کلستیرامین از طریق دهان می تواند خارش پوست ناشی از زردی را تسکین دهد با این حال بسیاری از بیماران خارش پوست ندارند.

درمان های جایگزین و مکمل

قرار گرفتن کودک در معرض نور خورشید از طریق پنجره ممکن است به پایین آمدن سطح بیلی روبین کمک کند. البته فقط در صورتی که کودک لباس نپوشیده باشد عمل می کند. (نوزادان تازه متولد شده را هرگز نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب در خارج از منزل قرار دهیم.)
برخی مطالعات در مورد داروهای گیاهی وجود دارد که با و بدون فتوتراپی برای زردی نوزاد استفاده می شود اما نتایج به طور گسترده ای قطعی نیستند و مطالعات بیشتری در ایالات متحده مورد نیاز است. قبل از شروع هر گونه درمان مکمل و جایگزین (CAM) با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

در ادامه بخوانید: چگونه زردی را درمان کنیم؟

پیشگیری از زردی

نوزادان
برای اولین روزهای زندگی، نوزادان شیرخوار باید 8 تا 12 بار تغذیه در روز داشته باشند. نوزادان تغذیه شده با شیر خشک به طور معمول برای هفته اول زندگی باید هر دو تا سه ساعت یک تا 2 اونس شیرخشک داشته باشند.
دکتر هیل می گوید: "تغذیه منظم می تواند به کاهش بیلی روبین کمک کند بنابراین مطمئن شوید که نوزاد شما بیش از چهار ساعت بدون تغذیه نباشد."
بزرگسالان
از آنجا که دلایل زیادی برای زردی در جمعیت بزرگسال وجود دارد هیچ رهنمود پیشگیری سریع وجود ندارد. با توجه به آن، در اینجا چند راهنمای مفید برای پیشگیری وجود دارد
از عفونت هپاتیت خودداری کنید
اگر الکل می نوشید به میزان متوسط بنوشید یا اگر سابقه هپاتیت یا آسیب کبدی دارید آن را متوقف کنید
از اضافه وزن و چاقی خودداری کنید
سطح کلسترول خود را سالم نگه دارید

عوارض زردی

با توجه به CDC، زردی شدید می تواند منجر به عوارض جدی در نوزادان شود. اینها عبارتند از:
کرنیکتروس. این بیماری، نوعی آسیب مغزی است که در نوزادان زمانی اتفاق می افتد که زردی شدید در مدت طولانی بدون درمان باشد. این می تواند باعث فلج مغزی و کاهش شنوایی و همچنین مشکلات مربوط به بینایی و دندان ها و گاهی اوقات اختلالات ذهنی شود.
انسفالوپاتی بیلی روبین حاد این وضعیت می تواند زمانی اتفاق بیفتد که کودک دچار زردی شدیدی شود و بیلی روبین وارد مغز شود (بیلی روبین برای مغز سمی است). طبق کلینیک مایو، برخی از علائم این بیماری عبارتند از:
بی حالی
مشکل بیدار شدن از خواب
گریه با شدت بالا
شیرخوردن یا مکیدن ضعیف
قوس دادن بدن مانند کمان
تب

چه تعداد نوزاد و بزرگسال مبتلا به زردی می شوند؟

زردی نوزاد تازه متولد شده بسیار شایع است. تقریباً از هر 5 نوزاد 3 (60 درصد) مبتلا به زردی هستند
زردی دلیل شماره یک بستری شدن مجدد نوزادان در بیمارستان است. با این حال، پزشکان خانواده آمریکایی یادداشت می کنند موارد شدید زردی در کمتر از 2 درصد از نوزادان تمام مدت رخ می دهد.
زردی در بزرگسالان شایع نیست اما در صورت وجود، می تواند نشانه یک مسئله جدی باشد.

نوزادان آسیایی و زردی

بر اساس CDC، نوزادان از نژاد آسیای شرقی خطر بیشتری برای ابتلا به زردی دارند. به طور مشخص، یک مطالعه 2018 که در ژورنال Hospital Pediatrics منتشر شد نشان داد که نوزادان شرق آسیای دور (چینی، کره ای، تایوانی، ژاپنی، مغولی) و نژاد جنوب شرقی آسیا (لائوتی، کامبوج، اندونزی، ویتنامی، فیلیپینی) در معرض خطر بیشتری برای زردی هستند.

نوزادان سیاه و زردی

نوزادان سیاه بیش از یک چهارم کل موارد کرنیکتروس در ایالات متحده را تشکیل می دهند حتی اگر آنها فقط حدود 14 درصد از کل زایمان ها را تشکیل می دهند در گزارش سال 2020 در JAMA Pediatrics. این به این واقعیت مربوط می شود که شیوع زیادی از کمبود گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز (G6PD) در زردی در جمعیت سیاه وجود دارد.
علاوه بر این، "تشخیص زردی در نوزادان پوست تیره مشکل تر است" متخصص اطفال، ویتنی کاسارس، نویسنده کتاب "طرح جدید نوزاد: مراقبت از شما و کوچولوی شما" می گوید. به این دلیل که ملانین، ماده ای که به پوست ما رنگ می بخشد می تواند رنگ زرد را از بیلی روبین، ماده شیمیایی ایجاد کننده زردی، پنهان کند. این بدان معنا نیست که تشخیص زردی در نوزادان پوست تیره غیرممکن است. این بدان معنی است که صرف تلاش بیشتر می شود. دکتر کاسارس توضیح می دهد: "بررسی لثه ها یا لب های داخلی برای یافتن رنگ زرد می تواند کمک کند همچنین فشار دادن آرام انگشت روی پوست." و زردی اغلب می تواند قبل از هرجای دیگر از جمله لثه در سفیدی چشم ظاهر شود. در صورت تردید باید آزمایش بیلی روبین تجویز شود.

شرایط مرتبط و علل زردی

به گزارش MedlinePlus، برخی شرایط باعث ایجاد زردی می شوند از جمله: عفونتهای کبدی ناشی از ویروس (هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت D و هپاتیت E) یا انگلی
نقص مادرزادی یا اختلالی که تجزیه بیلی روبین را برای بدن دشوار می کند (مانند سندرم گیلبرت، سندرم دوبین - جانسون، سندرم روتور یا سندرم کریگلر- نجار)
بیماری مزمن کبدی
اختلالات
کیسه صفرا
اختلالات خونی
سرطان پانکراس
تجمع صفرا در کیسه صفرا به دلیل فشار در ناحیه شکم در دوران بارداری
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search