پزشکی

استاتین ها: نحوه عملکرد آنها و افرادی که باید آنها را مصرف کنند

داروهای کاهش چربی خون

استاتین ها گروهی از داروها هستند که برای درمان کلسترول بالا استفاده می شوند. آنها با کاهش سطح کلسترول در خون شما، به ویژه لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول "بد" کار می کنند.

افرادی که کلسترول LDL بالایی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند. با این شرایط کلسترول در عروق شما جمع شده و می تواند منجر به آنژین، حمله قلبی یا سکته شود. بنابراین، استاتین ها می توانند در کاهش این خطرات، مهم باشند.
اگر اخیراً کشف کرده اید که کلسترول بالایی دارید ممکن است از گروهی از داروها که به عنوان استاتین یا مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز شناخته می شوند آگاه شده باشید. این دارو با کاهش تولید کلسترول بد یا لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) در داخل کبد برای حفظ سطح کلسترول خون سالم کار می کند.
هنگامی که بیمار متوجه افزایش سطح کلسترول می شود استاتین ها اغلب اولین دارویی هستند که پزشک برای راه حل تجویز می کند. گرچه ممکن است به دلایلی غیر از سطح کلسترول بالا، استاتین تجویز شود این متداول ترین کاربرد برای این نوع دارو است.
انجمن قلب آمریکا استاتین ها را برای افراد خاص توصیه می کند. پزشک شما باید استاتین ها را برای شما در نظر بگیرید اگر:
سطح کلسترول LDL 190 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر داشته باشید
در حال حاضر بیماری قلبی عروقی دارید
40-75 سال سن دارید و در 10 سال آینده خطر بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد.
دیابت دارید 40-75 سال سن دارید و سطح LDL شما بین 70 تا 189 میلی گرم در روز است.
دارویی به نامهای مختلف
کلمه "استاتین" برای توصیف این دسته از داروها استفاده می شود اما گزینه های مختلفی برای اینکه داروی خاصی تجویز شود وجود دارد. ممکن است نام هایی مانند آتورواستاتین، فلوواستاتین یا سیمواستاتین را دیده باشید داروهایی که به ترتیب با مارک های لیپیتور، لسکول و زوکور استفاده می شوند.
در صورت تجویز استاتین، پزشک براساس تشخیص و لیست طولانی از سایر عوامل، داروی مناسب را انتخاب می کند.

فواید مصرف استاتین

مصرف استاتین چندین مزیت واقعی دارد و برای بسیاری از افراد این مزایا بیشتر از خطرات دارو است.
آزمایشات بالینی نشان می دهد (2) که استاتین ها می توانند سطح کلسترول LDL را تا 50 درصد کاهش دهند.(1) استاتین ها همچنین ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهند. علاوه بر این یک مطالعه 2010 معتبر نشان می دهد که استاتین ها نقش کمی در کاهش سطح تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDL (خوب) دارند.
استاتین ها دارای خواص ضد التهابی هستند که بر رگ های خونی، قلب و مغز تأثیر می گذارند. این اثر همچنین می تواند خطر لخته شدن خون، حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.
براساس مقاله ای در مجله پزشکی تجربی، این داروها همچنین ممکن است به کاهش احتمال پس زدن پس از پیوند اعضا کمک کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع استاتین ها

استاتین ها با انواع مختلف عمومی و نام تجاری در دسترس هستند از جمله:
آتورواستاتین (لیپیتور، تورواست)
فلوواستاتین (لسکول)
لوواستاتین (Mevacor ، Altocor ، Altoprev)
پیتاواستاتین (لیوالو، پیتاوا)
پراواستاتین (Pravachol, Selektine)
روزوواستاتین (کرستور)
سیمواستاتین (Lipex ، Zocor)
برخی از داروهای ترکیبی حاوی استاتین نیز هستند. از جمله:
آملودیپین / آتورواستاتین (Caduet)
ezetimibe / simvastatin (Vytorin)

یک هدف ساده

تولید هر نوع داروی جدید یک روند فوق العاده پیچیده است اما هدف استاتین ها واقعاً کاملاً ساده است. هدف این داروها کاهش سطح کلسترول شما از طریق چند روش ممکن است.
از یک چیز، استاتین ها می توانند بدن شما را از تولید کلسترول با جلوگیری از آنزیمی که مسئول تولید کلسترول جدید است منصرف کنند. به طور طبیعی، اگر بدن شما از ایجاد کلسترول جدید جلوگیری کند سطح کلی کلسترول شما باید پایین بیاید.
روش دیگر استاتین ها کمک به بدن برای جذب مجدد کلسترول است. این کلسترول می تواند به عنوان پلاک در شریان های شما یافت شود که به خصوص خطرناک است زیرا می تواند منجر به حمله قلبی شود.
بدون دسترسی به کلسترول تازه تولید شده، بدن بدنبال کلسترول مورد نیاز در این ذخایر می گردد. این روند می تواند به بهبود سلامت کلی قلب شما به موقع کمک کند.

کاندیدهای تجویز استاتین

همانطور که تصور می کنید لازم است مستقیماً با متخصص سلامت خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا استاتین برای شما مناسب است یا خیر.
برخی از دسته های عمومی افراد وجود دارد که ممکن است کاندیداهای خوبی برای این نوع مواد دارو باشند:
برای مبتدیان، کسانی که سطح کلسترول LDL بالایی دارند اغلب توصیه می شود داروی استاتین بخورند. LDL همان چیزی است که ممکن است از آن به عنوان نوع "بد" کلسترول یاد شده باشد. افزایش کلسترول LDL از نظر افزایش خطر سکته مغزی یا حمله قلبی می تواند خطرناک باشد.
گروه دیگری که ممکن است از استفاده استاتین بهره مند شود هر کسی است که به بیماری قلبی عروقی مرتبط با تصلب شرایین مبتلا باشد.
اگر قبلاً دچار حمله قلبی شده اید یا برای باز کردن شریان کرونر جراحی کرده اید ممکن است کاندیدای استاتین باشید.
همچنین، اگر در حال حاضر بیماری قلبی ندارید اگر در سالهای آینده یک یا چند عامل خطر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی داشته باشید ممکن است شما را به مصرف استاتین ترغیب کنند.
سرانجام، افراد دیابتی نیز کاندیداهای بالقوه ای برای استفاده از استاتین هستند. بزرگسالان دیابتی با سطح کلسترول LDL در یک محدوده خاص می توانند از استاتین بهره مند شوند. این امر به ویژه در مورد کسانی که عامل خطر دیگری نیز دارند مانند عادت سیگار کشیدن، صادق است.

تلاش برای جلوگیری از نتایج منفی

پایین آوردن سطح کلسترول بد خون شروع خوبی در هنگام استفاده از استاتین است اما این نتیجه به تنهایی معنای زیادی ندارد. آنچه می خواهید به انجام برسانید کاهش خطر ابتلا به پیامدهای سلامتی منفی است.
بنابراین، نتایج منفی که با استفاده از استاتین سعی در جلوگیری از آنها دارید چیست؟
حمله قلبی حمله ای است که به دلایل واضح توجه زیادی را به خود جلب می کند. حمله قلبی می تواند یک واقعه مهلک باشد و حتی اگر اینگونه نباشد می تواند تا پایان عمر بر سلامتی شما تأثیر بسزایی بگذارد.
سکته مغزی نتیجه بالقوه دیگری است که هدف استاتین ها کمک به بیماران برای جلوگیری از آن است زیرا ممکن است کشنده نیز باشد. با این میزان خطرناک، به راحتی می توان فهمید که چرا استاتین ها یک داروی محبوب برای کمک به بیماران در مقابله با سطح کلسترول بالا هستند.

پتانسیل عوارض جانبی

همانطور که در مورد بسیاری از داروهای تجویزی وجود دارد عوارض جانبی احتمالی مرتبط با استفاده از استاتین ها نیز وجود دارد.
مجموعه دقیق عوارض جانبی که هر یک از تجربیات بیمار به تعداد متغیرهای بی شماری بستگی دارد برخی از آنها عبارتند از:
سابقه و شرایط سلامتی بیمار
سایر داروهایی که استفاده می شوند
استاتین خاص تجویز شده است
همیشه قبل از شروع هر داروی جدیدی از جمله استاتین با پزشک خود در مورد عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید.
خبر خوب این است که بیشتر عوارض جانبی مرتبط با استفاده از استاتین ها نسبتاً جزئی است. علائمی مانند سردرد و حالت تهوع به عنوان عوارض جانبی احتمالی، همراه با سایر موارد مانند اسهال، یبوست یا استفراغ گزارش می شود.(3)
عوارض جانبی باید همیشه هنگام استفاده از داروی جدید به دقت کنترل شود و در صورت وجود نگرانی در مورد شدت آنها باید آنها را به پزشک متخصص گزارش دهید.

یک راه حل بسیار رایج

میلیون ها نفر در سراسر ایالات متحده از دارو برای کاهش سطح کلسترول خود استفاده می کنند.
افزایش سطح LDL در ایالات متحده بسیار رایج است و تجویز استاتین یک گزینه معمول است که برای بهبود این تعداد و کاهش خطر بیماران برای پیامدهای منفی سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد.
حرف آخر
در مورد استاتین ها، توصیه ها دقیقاً همان توصیه های مربوط به سایر موارد پزشکی است - مستقیماً با پزشک خود صحبت کنید. بله، استاتین ها یک نوع داروی بسیار رایج هستند و هر ساله برای تعداد زیادی از افراد تجویز می شوند اما این به این معنی نیست که در نهایت برای شما مناسب خواهد بود.

در ادامه بخوانید: 10 نکته برای کاهش کلسترول با رژیم غذایی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search