پزشکی

آیا درد استخوان پهن شانه می تواند با سرطان پستان ارتباط داشته باشد

درد شانه در اثر سرطان سینه

پارگی روتاتور کاف باعث درد شانه شده و حرکت مفصل شانه را محدود می کند. تغییر یا گرفتگی مزمن دلیل پارگی روتاتور کاف است. تشخیص بر اساس سابقه پزشکی و معاینات فیزیکی و رادیولوژی انجام می شود.

از دیگر دلایل درد شانه می توان به التهاب مفصل ران، آرتروپاتی دژنراتیو، دررفتگی مفصل، شکستگی و نئوپلاسم اولیه یا متاستاتیک اشاره کرد. با این وجود، تشخیص سرطان متاستاتیک در مفصل شانه دشوار است. ما موردی را تجربه کردیم که در آن یک بیمار زن 46 ساله از درد شانه چپ و تحرک محدود مفصل شکایت داشت و این علائم به دلیل سرطان پستان متاستاتیک در شانه بود.
درد شانه از هر 1000 نفر در 6/6 تا 25 نفر اتفاق می افتد و پس از کمردرد و زانو درد سومین بیماری شایع عضلانی اسکلتی است مفصل شانه با بیشترین دامنه حرکتی در بدن است و علت درد شانه فقط به مفصل شانه محدود نمی شود بلکه می تواند ناشی از ضایعات در ناحیه اطراف آن باشد. از دلایل عمده درد شانه می توان به آسیب شناسی روتاتور کاف، کپسولیت چسبنده، التهاب قلبی، بیماری تحلیل برنده مفصل، دررفتگی، شکستگی، ضربه حاد و تومورها اشاره کرد.(1)
درد در ناحیه کتف و اطراف آن - استخوان مثلثی شکل در دو طرف قسمت فوقانی کمر - معمولاً یک مسئله ارتوپدی است. با این حال، مواردی وجود دارد که می تواند به سرطان پستان مرتبط باشد.
درد در تیغه شانه شما می تواند نتیجه درمان سرطان پستان یا در موارد نادر، نشانه گسترش سرطان از پستان به سایر مناطق بدن شما باشد.
تحقیقات نشان می دهد که نزدیک به 35 درصد منبع معتمد افرادی که تحت سرطان پستان درمان شده اند درد شانه متوسطی دارند. درد پس از درمان می تواند توانایی شما در بلند کردن بازوها را کاهش دهد باعث از دست دادن قدرت عضلانی شما شود و انجام فعالیت های مربوط به شغل یا اوقات فراغت را دشوار کند.
اگر در یک یا هر دو تیغه شانه خود درد دارید مهم است که زودتر از آن با پزشک یا متخصص سلامت در این باره صحبت کنید.

درد تیغه شانه وقتی به سرطان پستان مربوط می شود چه حسی دارد؟

نوع دردی که احساس می کنید معمولاً به علت آن بستگی دارد. برخی از افراد به دلیل آسیب عصبی ناشی از پرتودرمانی یا جراحی لامپکتومی، ماستکتومی یا برداشتن غدد لنفاوی، درد شانه دارند.
اگر درد نوروپاتیک دارید ممکن است احساس تیرکشیدن یا سوزش کنید. برخی از افراد ناراحتی را احساس سوزن سوزن شدن یا خارش شدید می دانند.
هنگامی که می خواهید بازوهای خود را بالا یا پایین ببرید ممکن است درد شدیدی هم داشته باشید. این درد می تواند همراه با تورم، سفتی یا بی حسی باشد.
اگر درد شما ناشی از سرطانی است که گسترش یافته است (متاستاز شده است) ممکن است مانند یک درد عمیق و مات در مفاصل یا استخوان های شما احساس شود. درد در نزدیکی تیغه شانه راست می تواند به معنای درگیر شدن کبد شما باشد.
همچنین ممکن است احساس افسردگی یا اضطراب کنید و در نتیجه درد خواب شما مختل شود. کم خوابیدن ممکن است احساس درد شما را حتی بدتر کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا افراد مبتلا به سرطان پستان درد تیغه شانه دارند؟

شانه شما یک گروه پیچیده و بهم پیوسته از استخوان ها، عضلات، رباط ها، تاندون ها، اعصاب و رگ های خونی است. این ساختارها با هم کار می کنند تا وضعیت شما را هماهنگ کرده و به شما در حرکت دادن بازوها کمک کنند.
کتف شما چندین عملکرد مهم را انجام می دهد:
انتهای گلوله ای استخوان بازو را در بالای بازو قرار می دهد.
به عنوان یک صفحه اتصال برای چندین عضله و رباط عمل می کند.
همانطور که از بازوهای خود استفاده می کنید در چندین جهت حرکت می کند و ثبات و انعطاف پذیری را ایجاد می کند.
درمان های سرطانی می توانند کتف شما و بسیاری از ساختارهای دیگر در قسمت فوقانی کمر و بازو را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از روش های درمانی سرطان اندازه رباط ها منبع معتبر و ماهیچه ها منبع معتبر را تغییر می دهند که می تواند حرکت دادن شانه شما را دردناک کند. این تغییرات همچنین می تواند آسیب دیدگی شانه را محتمل کند.
سایر روش های درمانی به عصب های اطراف تیغه شانه آسیب می رساند و باعث درد طولانی مدت در شانه ها، بازوها، دست ها و پاها می شود.
گاهی اوقات، درد تیغه شانه ناشی از خود سرطان است. وقتی سرطان از پستان به استخوان ها، کبد یا سایر اعضای بدن سرایت می کند یکی از علائم آن متاستاز درد شانه است. این درد می تواند نزدیک تیغه شانه یا مفصل شانه یا قسمت فوقانی کمر باشد.

آیا درد تیغه شانه می تواند یکی از علائم سرطان پستان باشد؟

درد علامت شایع سرطان پستان نیست. با این حال، سرطان پستان که متاستاز پیدا کرده است (به سایر اعضای بدن گسترش یافته است) گاهی اوقات می تواند باعث درد تیغه شانه شود.
یکی از مکانهای متداول در متاستاز سرطان پستان در استخوانها است. درد می تواند مربوط به خود سرطان یا شکستگی هایی باشد که هنگام ضعیف شدن استخوان ها اتفاق می افتد.
سرطان مثانه، پروستات، تیروئید، رحم، ریه و کلیه نیز می توانند به استخوان های شما سرایت کنند. سرطان ریه و کلیه نیز شناخته شده است منبع معتبر برای گسترش به مفصل شانه و تیغه شانه است.
همچنین ممکن است درد در ناحیه شانه راست نشانگر گسترش سرطان پستان به کبد باشد زیرا برخی از شبکه های عصبی اطراف کبد از همان اعصاب نشأت می گیرند که نزدیک تیغه راست شانه شما متصل می شوند.
اگر در گذشته به سرطان پستان مبتلا بوده اید و اکنون درد شانه را تجربه می کنید بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. اگر عود سرطان باشد درمان ممکن است به کاهش رشد سرطان، تسکین علائم و محافظت از استخوان ها کمک کند.

چه زمانی برای علائم سرطان پستان به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اگر قبلاً سرطان پستان داشته اید در صورت مشاهده هر یک از این علائم، که می تواند نشان دهنده گسترش سرطان پستان به استخوان ها یا کبد شما باشد با پزشک خود تماس بگیرید:
درد استخوان
پوست یا چشم زرد (زردی)
درد در شکم شما
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها
احساس خارش
اگر سرطان به سایر نقاط بدن شما سرایت کرده باشد درمان زودهنگام ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و عمر طولانی تری داشته باشید.

آیا می توانم پس از درمان سرطان پستان درد تیغه شانه داشته باشم؟

بلی. اگر شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی انجام داده اید ممکن است به دلیل آن روش های درمانی در اطراف تیغه شانه خود درد داشته باشید.
درد بعد از عمل
جراحی سرطان پستان اغلب شامل یک یا چند مورد از این روش های جراحی است:
لامپکتومی
ماستکتومی
برداشتن گره های لنفاوی
بازسازی پستان
قرار دادن یا برداشتن زهکشی ها
اگر هر یک از این جراحی ها را انجام داده باشید به احتمال زیاد در طول دوره نقاهت درد خواهید داشت.
منبع معتبر نشان داده است شاید جای تعجب نداشته باشد که هرچه جراحی های شما گسترده تر باشد احتمالاً درد بازو و شانه شما بدتر خواهد بود. به عنوان مثال، افرادی که پستان خود را تحت عمل جراحی قرار داده اند معمولاً درد شانه و بازو کمتری نسبت به افرادی که جراحی پستان همراه با تشریح غدد لنفاوی زیر بغل (ALND) داشته اند دارند.
حدود 20 تا 30 درصد از زنان مبتلا به ALND دچار بیماری شناخته شده به عنوان سندرم درد پس از ماستکتومی (PMPS) می شوند. علت دقیق PMPS مشخص نیست اما علائم شامل درد در قفسه سینه، زیر بغل، بازو یا شانه شما است. همچنین ممکن است در آن مناطق احساس خارش داشته باشید.
درد پس از جراحی سرطان پستان می تواند مدتی طول بکشد. اگرچه ممکن است با بهبودی کاهش یابد اما بسیاری از افرادی که از سرطان پستان جان سالم به در برده اند سالها بعد، درد در ناحیه شانه خود را گزارش می کنند.

سندرم وب زیر بغل

چندین هفته پس از جراحی سرطان پستان، بین 6 تا 86 درصد منبع معتبر افراد نوارهای تنگ و باریکی از بافت فیبری را در زیر پوست خود ایجاد می کند. این نوارها اغلب به دیواره قفسه سینه کشیده می شوند و یا به سمت پایین بازو امتداد می یابند.
اگرچه درد همیشه در خود تیغه شانه موضعی نیست اما وقتی می خواهید بازوی خود را بلند یا بالا کنید این نوارهای کشیده باعث درد در ناحیه شانه می شوند.
سندرم زیر بغل می تواند به خودی خود کاهش یابد یا ممکن است در طی چند ماه یا سال رخ دهد. فیزیوتراپی اغلب می تواند به "شکستن" نوارها برای تسکین درد و بهبود دامنه حرکتی شما کمک کند.

فیبروز ناشی از تابش

پرتودرمانی DNA سلولهای سرطانی را هدف قرار داده و توانایی تقسیم و رشد آنها را از بین می برد.
متأسفانه، تابش روی سایر بافتهای اطراف سالم نیز تأثیر می گذارد. در حالی که این بافتها اغلب می توانند از نو ساخته شوند بافتهای جدید می توانند ضخیم تر و دارای فیبر بیشتری نسبت به قبل از درمان باشند.
منابع معتبر نشان می دهد که تابش باعث تغییر در کشش، یا کشش عضلات در میدان تابش می شود. سفتی عضله ممکن است در درد شما نقش داشته باشد.
در بعضی موارد، پرتودرمانی می تواند منجر به بیماری به نام سندرم پرتودرمانی شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فیبریل های کلاژن به رشد خود ادامه داده و با گذشت زمان به طور فزاینده ای سفت می شوند.
سندرم فیبروز تشعشعی می تواند اعضای بدن شما را از عملکرد باز دارد و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. حتی ممکن است تهدید کننده زندگی شود. اگر زود تشخیص داده شود و درمان شود نتایج به طور کلی بسیار بهتر است.

نوروپاتی محیطی

گاهی اوقات درد شانه مربوط به آسیب عصبی است که در طول درمان سرطان اتفاق افتاده است.
جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی می توانند به عصب های منطقه تحت درمان آسیب دائمی برسانند. نتیجه می تواند درد، گزگز، سوزش یا خارش در شانه ها، بازوها، دست ها و پاها باشد. همچنین می تواند باعث بی حسی یا از دست دادن احساس در دست و پا شود.
برخی از داروهای شیمی درمانی می توانند باعث ایجاد بیماری عصبی به نام نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی درمانی (CIPN) شوند. CIPN می تواند انجام کارهای ساده مانند نوشتن و راه رفتن را دشوار کند. همچنین می تواند به موارد جدی تری در زمینه سلامتی منجر شود بنابراین مهم است که اگر علائم آسیب عصبی دارید با تیم مراقبت از سرطان خود صحبت کنید.

استخوان کتف

پس از جراحی سرطان پستان، موقعیت کتف گاهی اوقات می تواند تغییر کند. لبه نزدیک ترین تیغه شانه به ستون فقرات می تواند کمی به سمت بیرون متوقف شود.
این وضعیت به عنوان کتف آلاتا یا "بالینگ" شناخته می شود. یک مطالعه تخمین زده شده می تواند در حدود 10 درصد منبع مورد اعتماد اتفاق بیفتد.
وقتی موقعیت کتف شما تغییر می کند بر نحوه حرکت شانه تأثیر می گذارد. همچنین می تواند باعث:
دامنه حرکت محدود
درد، گرما یا سوزش هنگام بالا بردن یا چرخاندن بازو
ورم

درد شانه را پس از درمان سرطان پستان چگونه درمان می کنید؟

کاهش درد شانه بعد از درمان سرطان پستان می تواند به زمان، صبر و پشتیبانی نیاز داشته باشد. از تیم مراقبت از سرطان، به ویژه متخصصان مراقبت های بهداشتی متخصص در توانبخشی، به دنبال راهنمایی باشید.
در اینجا چند روش درمانی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کنند.

درمان دستی

درمان دستی نوعی فیزیوتراپی است که در آن یک فیزیوتراپیست درمان عملی را انجام می دهد. این به ویژه در کمک به تخلیه مایعاتی که می تواند در بازو جمع شود (ورم لنفاوی) و در تحرک مفاصل و بافت ها بسیار موثر است.
SourceTrusted Source نشان می دهد که درمان دستی به کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی شما کمک می کند.

ورزش درمانی

SourceTrusted Source دریافته است که تمرینات درمانی فعال می توانند به بهبودی کمک کنند. هنگامی که خطر آسیب دیدن نقاط زهکشی از بین می رود تقریباً 28 تا 42 روز پس از جراحی، افراد فیزیوتراپی را شروع می کنند و بهترین نتایج را می بینند.
بهتر است این نوع درمان را به آرامی و به آرامی شروع کنید. یک فیزیوتراپیست خوب می تواند شما را در انجام تمرینات مناسب راهنمایی کند و می تواند اطمینان حاصل کند که تیغه شانه خود را با حالت صحیح به درستی حرکت می دهید.
ورزش درمانی آسان نیست اما ارزش آن را دارد که رعایت کنید: مطالعات نشان می دهد که دستیابی به نتایج ممکن است حدود یک سال طول بکشد.

ماساژ

پس از بهبودی زخم ها، ماساژ می تواند به تسکین درد و افزایش انعطاف پذیری شما کمک کند.
یک مطالعه 2018 منبع معتبر 21 زن را بررسی کرد که چند ماه پس از جراحی سرطان پستان هنوز درد داشتند. محققان دریافتند که 30 دقیقه ماساژ هدفمند (قفسه سینه و شانه) دو بار در هفته و به مدت 8 هفته از شدت درد می کاهد و دامنه حرکت آنها را افزایش می دهد.

دارو

اگر داروهای بدون نسخه برای کنترل درد شما کافی نیستند ممکن است پزشک برای کمک به شما داروهای ضد درد مخدر یا کورتون تجویز کند.
اگر به دلیل سرطانی که به استخوان های شما منتقل شده درد دارید متخصص سرطان می تواند داروهایی را برای کند کردن پیشرفت و جلوگیری از شکستگی استخوان تجویز کند.

غذای آماده

بعد از درمان سرطان پستان، درد در تیغه شانه و اطراف آن معمول است.
درد ممکن است مربوط به جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشد. این روش های درمانی ممکن است باعث تغییر عضلات، رباط ها و فیبرهای کلاژن در ناحیه تحت درمان شده و حرکت آزادانه بازو را دشوارتر کند.
به ندرت، اگر سرطان از پستان به جاهای دیگر بدن، به ویژه کبد و استخوان ها گسترش یابد ممکن است افراد دچار درد تیغه شانه شوند.
اگر بعد از درمان سرطان پستان به بازیابی تحرک در شانه خود احتیاج دارید یا اگر بعد از عمل نیز هنوز درد دارید به پزشک مراجعه کنید.
دارو، ماساژ، ورزش درمانی و فیزیوتراپی دستی همه می توانند به شما در احساس بهتر و حرکت بهتر کمک کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search