پزشکی

آلرژی: علت و درمان

درمان آلرژی

بیش از 50 میلیون نفر در ایالات متحده هر ساله واکنش آلرژیک را تجربه می کنند. این واکنش می تواند منجر به علائمی مانند تورم شود. اگر تورم بر مجاری تنفسی تأثیر بگذارد می تواند زندگی را تهدید کند.

واکنش آلرژیک زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن فرد نسبت به برخی مواد مانند مواد غذایی، گرده گل، داروها یا سم زنبور عسل بیش از حد حساس شود. ماده ای که باعث واکنش آلرژیک می شود آلرژن نامیده می شود. بسیاری از مواد حساسیت زا موادی روزمره هستند که برای اکثر افراد بی ضرر هستند. با این حال، اگر سیستم ایمنی بدن نوع خاصی از عکس العمل نامطلوب را داشته باشد هر چیزی می تواند آلرژن باشد.
یکی از نقش های سیستم ایمنی بدن از بین بردن مواد مضر در بدن است. اگر شخصی به ماده ای حساسیت داشته باشد سیستم ایمنی بدن او واکنش نشان می دهد گویا آن ماده مضر است و سعی در از بین بردن آن دارد.
آلرژی یک واکنش یا پاسخ بدن، پس از قرار گرفتن در معرض هر عاملی است که بدن شما آن را به عنوان چیزی متعلق به سیستم بدن تشخیص نمی دهد و بنابراین، با خواندن آن به عنوان یک تهدید بالقوه، مواد شیمیایی را برای مقابله با آن آزاد می کند.
عوامل خارجی آلرژن نامیده می شوند که معمولاً پروتئین ها یا گلیکوپروتئین ها (پروتئین هایی با قند متصل به آنها) هستند در حالی که مواد شیمیایی که با آنها می جنگند آنتی بادی نامیده می شوند.
زمان واکنش بدن شما می تواند از چند ثانیه مانند حساسیت به گرده گل تا 24 ساعت مانند واکنش آلرژیک به گوشت قرمز در سندرم آلفا گال متغیر باشد.
اگرچه انتظار می رود پاسخ های آلرژیک یا حساسیت ماهیت محافظتی داشته باشند اما اغلب می توانند منجر به برخی علائم ناخوشایند شوند. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض گربه باعث عطسه، خارش چشم و خس خس می شود که به هیچ وجه راحت نیستند و مطمئناً گربه به بدن شما آسیب نمی رساند.
در این مقاله با عوامل خطر، علائم و روش های درمانی مرتبط با آلرژی آشنا شوید.

انواع مختلف آلرژی

حساسیت به چهار نوع وجود دارد:
نوع I: فوری
نوع II: سمیت سلولی
نوع III: کمپلکس ایمنی
نوع IV: با تأخیر

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل عمده آلرژی

آلرژی نوعی واکنش حساسیت از نوع I (فوری) است. پاسخ آلرژی یک واکنش ایمنی شناختی در غیر این صورت طبیعی به یک ماده حساسیت زای محیطی است.
پاسخ محافظ طبیعی است که می تواند اثر مضر داشته باشد. پاسخ واسطه ایمنی به مواد حساسیت زا باعث اتصال متقابل سلولهای بنیادی پوشش دهنده ایمونوگلوبولین E (IgE) می شود و در نتیجه باعث دگرانولاسیون ماست سل ها می شود و باعث آزاد شدن هیستامین و واسطه های التهابی می شود.
این تظاهرات ممکن است از یک واکنش خفیف تا متوسط، مانند بثورات پوستی، کهیر، اریتم، خارش و " wheal-and-flare " که با قرمزی و برجستگی های پوست مشخص می شود گرفته تا واکنش های آنافیلاکتیک شدیدتر، بسته به عوامل تحریک کننده، متفاوت باشد.

علائم و نشانه های آلرژی که معمولاً گزارش می شود

واکنش آلرژیک معمولاً به صورت علائم زیر بروز می کند:
چشمان اشک آلود
خارش
کهیر
راش
گرفتگی بینی
رینیت آلرژیک
تنگی قفسه سینه
تنگی نفس
تورم صورت، چشم ها، لب ها و زبان
درد شکم، استفراغ و اسهال

آلرژن های رایج

موارد زیر برخی از رایج ترین مواد حساسیت زا هستند که می توانند باعث ایجاد واکنش آلرژیک در بدن شما شوند.

1. محیطی

آلرژی می تواند به آلرژن های خاص داخلی، عناصر محیطی در فضای باز یا ذرات مشابه باشد که ممکن است باعث واکنش متقابل شود. آلرژن ها می توانند گرد و غبار، شوره حیوانات، گرده، سوسک، کپک و آلاینده های هوا باشند.
این مواد حساسیت زا بیشتر می توانند باعث آسم، رینیت آلرژیک و ملتحمه آلرژیک شوند.

2. غذا

برخی از غذاها همچنین می توانند به عنوان محرک عمل کنند باعث ایجاد پاسخ ایمنی و ایجاد واکنش های پوستی، گوارشی و یا تنفسی می شوند. بیشترین غذاهای محرک شامل:
شیر
تخم مرغ
بادام زمینی
صدف
گندم
آجیل و خشکبار
سویا

بیشتر بدانید: 8 تا از شایع ترین حساسیت های غذایی

3. دارو

داروها می توانند هر چهار نوع واکنش حساسیت را ایجاد کنند. عوامل معمول عبارتند از:
پنی سیلین
NSAID ها
سولفونامید
واکسن زدن
ضدتشنج
شل کننده های عضله

4. سایر موارد

آلرژی به نیکل می تواند منجر به واکنش های حساسیت نوع IV (تأخیری) شود که در نتیجه تماس مکرر با مواد تحریک کننده است. اینها با واکنشهای حساسیت حساس به نوع I (فوری) که قبلاً بحث شد متفاوت است.
محصولات نیکل را می توان در ساعت ها، ظروف آشپزخانه، جواهرات، گوشواره ها، دستبندها، گردنبندها و دستگاه های درمانی یافت. این آلرژی می تواند به صورت قرمزی، سفتی، وزیکول و پلاک های پوسته پوسته شدن ظاهر شود که ممکن است به خشکی، پوسته پوسته شدن و رنگ آمیزی زیاد تبدیل شود.
همچنین بخوانید: 11 عامل آلرژی متداول و چگونگی اجتناب از آنها

واکنش بدن شما به یک آلرژن

واکنش آلرژیک هنگامی رخ می دهد که فرد در معرض یک منبع محیطی قرار گیرد و از طریق بینی، پوست و دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش پاسخی در بدن ایجاد می کند و باعث علائم خفیف مانند آبریزش چشم، گرفتگی بینی، خارش، کهیر، بثورات، درد شکم و استفراغ می شود.
واکنش های شدید آلرژیک شامل حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی قفسه سینه، صداهای غیرطبیعی تنفس، مشکل در بلع، تپش قلب، سرگیجه، سبکی سر، برافروختگی صورت، بیهوشی و تورم صورت، چشم و زبان است.
متداول ترین مواد حساسیت زای مسئول این واکنش ها شامل غذاهایی مانند آجیل، ماهی و صدف، در کنار سایر عوامل محیطی مانند نیش زنبور، گزش حشرات، داروها و گرده گل است.
تماس اولیه با یک ماده حساسیت زا اغلب پاسخ خفیفی را به دنبال دارد. با این حال، در معرض قرار گرفتن مجدد می تواند به واکنش های شدید منجر شود که اغلب طی چند ثانیه تا چند دقیقه رخ می دهد در حالی که در دیگران در عرض چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض رخ می دهد.

راه های مدیریت واکنش آلرژیک

یک روش ساده برای کنترل آلرژی جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آلرژن های شناخته شده ای است که ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند.
به عنوان مثال، به افراد حساس به گرده غالباً توصیه می شود که در یک روز با باد خشک در خانه بمانند. تعداد گرده در صبح بیشترین است بنابراین آنها باید از بیرون رفتن در این ساعات روز خودداری کنند. پیشنهاد می شود بعد از یک روز بارانی که اکثر گرده ها در هوا نیستند به بیرون از منزل بروید.
علاوه بر این، توصیه می شود لباس های فضای باز را بیرون آورده و پس از ورود به خانه بلافاصله دوش بگیرید تا از واکنش های آلرژیک ناشی از گرده جلوگیری کنید. همچنین، گرده تمایل به چسبیدن به ملحفه ها را دارد بنابراین نباید آنها را برای خشک شدن در فضای باز آویزان کرد.
افراد حساس به چمن باید از انجام کارهای مربوط به چمن مانند چمن زنی و باغبانی خودداری کنند.
در صورت شروع علائم واکنش آلرژیک، می توانید بسته به ماده حساسیت زا درگیر، ماهیت علائم و شدت واکنش، یکی از اقدامات زیر را برای کنترل آن انتخاب کنید.

1. بینی را با محلول نمکی آبیاری کنید

در شرایطی که ممکن است آلرژی بینی رخ دهد آبیاری بینی کارآمدترین روش مدیریت است. با این کار، سموم، مخاط و مواد آلرژی زا به طور موثری از مجاری بینی خارج می شوند و منجر به تسکین فوری می شوند.

2. بخار را استنشاق کنید

بخار درمانی یکی دیگر از روش های مفید برای تسکین آلرژی است. استنشاق بخار مجاری بینی را مرطوب و آرام می کند.
مرطوب شدن مخاط داخل بینی، سموم و مواد حساسیت زای موجود را به طور همزمان از بین می برد. استنشاق بخار تنفس را راحت تر می کند و باعث تسکین موقتی می شود.
جهت ها:
مقداری آب را گرم کنید و آب داغ را با احتیاط داخل ظرف بریزید.
در حالی که به ظرف آب متمایل شده اید حوله ای را بالای سر خود قرار دهید و فاصله کافی 8-12 اینچ را حفظ کنید. رعایت این فاصله مهم است تا از آسیب دیدگی ناشی از سوختگی جلوگیری شود. همچنین نباید هیچگونه تماس مستقیمی با آب صورت گیرد.
2-5 دقیقه با حوله بالای سر خود استنشاق کنید. بخار درمانی نباید بیش از 10-15 دقیقه باشد.
در صورت لزوم 2-3 بار در روز تکرار کنید.
یک روش جایگزین خرید دستگاه بخور است.

3. از کوئرستین استفاده کنید

کوئرستین حاوی مواد مغذی گیاهی است که به عنوان فلاونوئیدها در میوه ها و سبزیجات نیز شناخته می شوند. این خاصیت برای افراد مستعد آلرژی مفید است: شناخته شده است که باعث تثبیت ماست سلها می شود و بنابراین علائم آبریزش بینی، آبریزش چشم و تورم صورت را کاهش می دهد.

4- طب سوزنی را امتحان کنید

طب سوزنی یک داروی سنتی چینی است که به موجب آن سوزن در مناطق خاصی از بدن معروف به نصف النهار وارد می شود که اعتقاد بر این است که اتصالات متعددی را در سراسر بدن هدایت می کند تا مقدار زیادی از نگرانی های مربوط به پزشکی مانند آلرژی را کاهش دهد.
از طب سوزنی به عنوان کمکی برای درمان آلرژی موجود مانند آنتی هیستامین ها، اسپری های بینی و ضد احتقان استفاده می شود. درمان شامل یک یا دو بار در هفته به مدت چند هفته تا ماه بسته به شدت آلرژی و به دنبال آن یک درمان نگهدارنده سالانه یا در صورت لزوم لازم است.
مهم است که گزینه های مدیریت را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

5. در یک وان آرد جو دوسر کنید

مطالعات نشان داده است که بلغور جو دوسر کلوئیدی باعث کاهش آزاد شدن هیستامین از سلولهای ماست سل می شود. USFDA حمام های جو دوسر را به دلیل خواص مفید آنها در مدیریت آلرژی ایمن و مفید، تأیید کرده است.
یک حمام گرم جو دوسر 15 دقیقه ای علائم تسکین بدنبال واکنشهای آلرژیک مربوط به پوست را نشان می دهد.

6. کمپرس سرد بزنید

کمپرس سرد برای کاهش تورم و التهاب شناخته شده است و بنابراین برای آلرژی چشم ایده آل است زیرا می تواند قرمزی و پف چشم را کاهش دهد.
کمپرس سرد گردش خون را کاهش می دهد بنابراین تورم را به حداقل می رساند و درد را بی حس می کند. توجه به این نکته مهم است که این درمان برای تسکین کوتاه مدت است زیرا حساسیت های چشمی به درمان خط اول مانند آنتی هیستامین ها نیاز دارند.
تشخیص آلرژی
روش های معمول تشخیص آلرژی عبارتند از:
IgE سرم
تست خراش پوست
تست پچ
آزمایش داخل پوستی
تست جاذب رادیواکتیو (RAST)؛ اگرچه این آزمایش دیگر استفاده نمی شود

غذاهایی برای مدیریت آلرژی

در اینجا برخی از مواد غذایی وجود دارد که به دلیل خواص ضد آلرژی آنها مورد مطالعه قرار گرفته است که می تواند به کاهش یا جلوگیری از علائم نامطلوب کمک کند.

1. غذاهای غنی از ویتامین C بخورید

مطالعات نشان داده است که مصرف غذاهای غنی از ویتامین C سلامت افراد مبتلا به آلرژی را بسیار بهبود بخشیده است. به طور خاص، آنها بروز رینیت آلرژیک و واکنش های آلرژیک ناشی از گرده را در افراد مستعد کاهش داده اند.

2. غذاهای غنی از پروبیوتیک را در رژیم غذایی بگنجانید

یک رژیم غذایی غنی از غذاهای پروبیوتیک علائم رینیت آلرژیک را تا حد زیادی بهبود می بخشد. مطالعات نشان داده است که مصرف لاکتوباسیل ها و بیفیدوباکتری ها به طور کلی آلرژی های بینی را کاهش می دهد احتمالاً به دلیل افزایش پروبیوتیک ها در تعداد سلول های T نظارتی و به طور بالقوه کاهش علائم تب یونجه است.

3. از سیر در پخت و پز استفاده کنید

شناخته شده است که سیر در ایجاد ایمنی، از احتمال سرماخوردگی و آلرژی جلوگیری می کند. از ترکیب سیر تازه در رژیم غذایی یا به صورت کپسول می توان برای کنترل آلرژی استفاده کرد.

برخی اقدامات پیشگیرانه در برابر آلرژی

در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید از واکنش آلرژیک احتمالی یا عوارض مرتبط با قرار گرفتن در معرض اجتناب ناپذیر یک ماده حساسیت زا جلوگیری کنید:
از گردنبند یا دستبند هشدار پزشکی استفاده کنید.
افرادی که در معرض واکنشهای حساسیت شدیدتر مانند آنافیلاکسی قرار دارند باید یک دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین (EpiPen) داشته باشند.
افرادی که آلرژی شناخته شده دارند باید به طور مرتب آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها و اسپری های بینی را با نسخه خود تهیه کنند.
طبق دستورات پزشک، همیشه باید یک کیف نیش زنبور عسل داشته باشید.
برای مشاهده واکنشهای آلرژیک، کودکانی که مستعد آلرژی غذایی هستند باید به آرامی با غذاهای جدید آشنا شوند.
بزرگسالان باید قبل از مصرف برچسب های مواد غذایی را بررسی کنند.

آنافیلاکسی چیست؟

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی است که اغلب در طی چند ثانیه تا چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن هایی مانند بادام زمینی، آجیل درختی، ماهی، صدف، شیر، نیش زنبورهای عسل، کت های زرد، زنبور سرخ، مورچه های آتشین، لاتکس و داروهای خاص مانند آنتی بیوتیک و آسپرین.
فشار خون به سرعت پایین می آید مجاری تنفسی منقبض می شود و زبان و گلو متورم می شود و تنفس کافی را دشوار می کند. علائم و نشانه های اضافی اغلب شامل نبض ضعف سریع، سرگیجه، غش کردن، بثورات پوستی، حالت تهوع و استفراغ است.
سابقه آنافیلاکسی، آلرژی های قبلی و آسم احتمال واکنش های آنافیلاکتیک در آینده را تقویت می کند.

سوالات درباره آلرژی

چه کسانی به احتمال زیاد دچار واکنشهای آلرژیک می شوند؟

هر کسی در هر سنی می تواند از واکنش های آلرژیک رنج ببرد. افراد مستعد ژنتیکی که سابقه خانوادگی آلرژی دارند بیشتر از افراد فاقد این بیماری رنج می برند.

آیا آلرژی به طور دائمی قابل درمان است؟

جلوگیری از عوامل محرک و آلرژی زا (که در بالا ذکر شد) تمرکز اصلی بر مدیریت آلرژی است.
اگرچه هیچ درمانی دائمی برای آلرژی وجود ندارد اما علائم را می توان از طریق درمان حمایتی که اغلب می تواند به طور موثر علائم خفیف تا متوسط را تسکین دهد کنترل کرد. واکنش های شدیدتر، مانند آنافیلاکسی، فوریت مراقبت های پزشکی را به همراه دارد.
حرف آخر
آلرژی شایع است و آنچه باعث ایجاد واکنش آلرژیک در بدن شما می شود می تواند در هرجا طیف وسیعی از مواد حساسیت زا باشد. این می تواند چیزی به اندازه دانه گرده، به اندازه یک زنبور پوست زرد، یا به اندازه گوشت و داروهایی مانند آسپرین عجیب باشد.
هر دلیلی که باشد چنین پاسخهای حساسیت زا چندان زیبا نیستند. علائم می تواند شما را به شدت ناراحت کند.
اگرچه روش های مختلفی وجود دارد که می توانید چنین علائم ناراحت کننده ای را کنترل کنید اما باید برای یک برنامه مدیریت موثرتر ماهیت آلرژی خود را درک کنید. این شامل یادگیری در مورد ماهیت آلرژن های مختلف، از آنجایی که آنها می آیند و مسیرهای احتمالی قرار گرفتن در معرض آنها است.
آموزش خود در مورد این واقعیت های اساسی، اجتناب از مواد حساسیت زا را برای شما آسان می کند و خطر واکنش های آلرژیک را کاهش می دهد. در ادامه می توانید این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید و از وی در مورد راه هایی که می توانید از واکنش های آلرژیک دور بمانید ابتدا سوال کنید.

بیشتر بدانید: نگاهی به غذاهای حساسیت زا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search