پزشکی

تب سنج دیجیتال: چگونه می توان دما را اندازه گرفت

تب سنج دیجیتال

خواندن دقیق دما ابزاری حیاتی در مدیریت بیماری است. در اینجا انواع مختلف دماسنج ها و نحوه استفاده از آنها به همراه اطلاعاتی در مورد زمان تماس با ارائه دهنده خدمات سلامت ارائه شده است.

چرا باید دمایم را بگیرم؟

بررسی دمای بدن با استفاده از دماسنج راهی آسان برای تشخیص وجود تب است. تب، که افزایش دمای بدن است معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود. گرچه تب ممکن است ناخوشایند باشد اما این نشانه ای است که بدن در حال مبارزه با عفونت است.
دماسنج ها انواع مختلفی دارند که می توانید برای اندازه گیری دما استفاده کنید. هنگام استفاده از هر نوع دماسنج، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های همراه با دماسنج را خوانده و دنبال کرده اید. اگر دماسنج شما از باتری استفاده می کند آنها را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که باتری های ضعیف خوانش های متناقضی را نشان می دهند.

دمای طبیعی بدن چقدر است؟

دمای طبیعی بدن در حدود 98.6 درجه فارنهایت (° F) یا 37 درجه سانتیگراد (° C) است. دمای طبیعی معمولاً از 1 درجه تا 2 درجه فارنهایت (½ تا 1 درجه سانتی گراد) متغیر است. دمای طبیعی معمولاً صبح کمتر و در طول روز افزایش می یابد. در اواخر بعد از ظهر یا عصر به بالاترین حد خود می رسد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه دمایی تب محسوب می شود؟

در بزرگسالان، تب درجه حرارت 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر در نظر گرفته می شود. می توانید این کار را در خانه با داروهای کاهش دهنده تب و مایعات انجام دهید تا خیالتان راحت تر شود و یا اجازه دهید روند خود را ادامه دهد. اما اگر به 102 درجه فارنهایت (38.8 درجه سانتیگراد) یا بالاتر رسید و درمان خانگی آن را کاهش نمی دهد با ارائه دهنده خدمات سلامت خود تماس بگیرید.

برای گرفتن دما از چه نوع دماسنج استفاده کنم؟

دماسنج دیجیتال

دماسنج دیجیتال دقیق ترین و سریع ترین روش برای اندازه گیری دما است. دماسنج دیجیتال در بیشتر داروخانه ها و داروخانه های سوپرمارکت موجود است. بسته به مکانی که خرید می کنید یک دماسنج دیجیتال از 6 تا 20 دلار هزینه دارد. هنگام استفاده از هر دماسنج حتماً دستورالعمل های بسته را دنبال کنید.

چگونه از دماسنج دیجیتال استفاده کنیم؟

از دماسنج دیجیتال می توان به سه روش مختلف استفاده کرد. این شامل:
دهانی: برای این روش دماسنج زیر زبان قرار می گیرد. این روش برای بزرگسالان و کودکان 4 سال به بالا که قادر به نگه داشتن دماسنج در دهان هستند استفاده می شود.
رکتال: برای این روش، دماسنج به آرامی داخل رکتوم قرار می گیرد. این کار بیشتر در نوزادان انجام می شود اما در کودکان تا 3 سال قابل استفاده است. شما می توانید دمای رکتوم را در کودکان بالاتر از 3 سال انجام دهید اما ممکن است حفظ آنها در همان اندازه که باید بمانند دشوار باشد.
زیر بغل: برای این روش، دماسنج در زیر بغل برای کودکان خردسال یا بزرگسالانی قرار می گیرد که درجه حرارت آنها با خیال راحت از طریق دهان انجام نمی شود. این روش به اندازه دهان یا مقعد دقیق نیست اما می تواند به عنوان یک بررسی سریع مورد استفاده قرار گیرد. می توانید این کار را با خواندن دهانی یا مقعدی دنبال کنید.

انواع دیگر دماسنج (کودکان و بزرگسالان):

Tympanic (گوش): این نوع دماسنج با خواندن گرمای مادون قرمز در آنجا، دمای داخل گوش را اندازه گیری می کند. برای بهترین نتیجه ، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های مربوط به دستگاه را در مورد صحیح قرار دادن نوک دنبال کنید. برای نوزادان و کودکان مسن تر، دماسنج های گوش می توانند سریعتر و استفاده از آنها راحت تر باشد. اگرچه کودک شما سه ماهه یا کمتر توصیه نمی شود. اگر کودک شما بیش از حد جرم گوش دارد یا گوش درد دارد نباید از آنها استفاده شود.

دماسنج گوش (تمپان)

سرخرگ گیجگاهی (پیشانی): از دماسنج های پیشانی نیز برای اندازه گیری دما استفاده می شود اما ممکن است به اندازه دماسنج های دیجیتال قابل اعتماد نباشد و معمولاً گران ترند. آنها روی شریان گیجگاهی پیشانی قرار می گیرند و گرمای مادون قرمز را که از سر خارج می شود اندازه گیری می کنند.
دماسنج پیشانی (شریان تمپورال)

چه نوع دماسنجی توصیه نمی شود؟

برخی از دماسنج ها به دلیل عدم صحت توصیه نمی شوند.
دماسنجهای پلاستیکی فقط دمای پوست را اندازه گیری می کنند.
دماسنج پستانک دقیق نیست و استفاده صحیح از آن دشوار است زیرا باید مدت زیادی در دهان کودک بماند تا دما را ثبت کند.
دماسنج برنامه تلفن هوشمند.

آیا دماسنج شیشه ای جیوه ای قدیمی من استفاده ای ندارد؟

نه، شما نباید از دماسنج شیشه ای قدیمی خود که حاوی جیوه است استفاده کنید. این نوع دماسنجها قبل از در دسترس بودن دماسنجهای دیجیتال تقریباً در هر خانه و بیمارستان در یک زمان یافت می شد. خواندن دماسنجهای جیوه ای دشوار بود و بنابراین همیشه اطلاعات دقیق را ارائه نمی داد.
دلیل اصلی که دیگر توصیه نمی شوند این است که جیوه می تواند شما را مسموم کند. این می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که شیشه شکسته شود و جیوه آزاد شود. اگر هنوز یکی از این دماسنج ها را دارید باید با بخش زباله محلی خود تماس بگیرید و نحوه دفع صحیح زباله های خطرناک را بیابید.
دماسنجهای شیشه ای در دسترس هستند که از جیوه استفاده نمی کنند اما بیشتر مردم دماسنج های دیجیتالی را که خرد نمی شوند ترجیح می دهند.

چگونه می توانم با یک دماسنج دما را اندازه بگیرم؟

استفاده از دماسنج  دهانی دیجیتال
دستان خود را با آب و صابون بشویید.
از دماسنج تمیز استفاده کنید دماسنجی که در آب سرد شسته شده، با الکل مالش دهنده تمیز شده و سپس شسته شده تا الکل خارج شود.
حداقل پنج دقیقه چیزی نخورید و ننوشید زیرا دمای غذا یا نوشیدنی می تواند قرائت را نادرست کند. در این مدت باید دهان خود را بسته نگه دارید.
نوک دماسنج را زیر زبان قرار دهید.
دماسنج را حدود 40 ثانیه در همان نقطه نگه دارید.
قرائت ادامه خواهد یافت و نماد F (یا C) در هنگام اندازه گیری چشمک می زند.
معمولاً با انجام آخرین خواندن، دماسنج صدای بوق ایجاد می کند (معمولاً حدود 30 ثانیه). اگر پیگیری می کنید دما و زمان را ثبت کنید.
دماسنج را در آب سرد بشویید آن را با الکل تمیز کنید و دوباره بشویید.
استفاده از دماسنج رکتال دیجیتال (برای نوزادان و کودکان تا 3 سال)
دماسنج مقعدی را با صابون و آب گرم بشویید. از دماسنج خوراکی استفاده نکنید.
مقدار کمی روان کننده (ژل نفتی یا وازلین ®) را روی حسگر (نوک) دماسنج قرار دهید.
کودک خود را در حالی که یک کف دست در پشت او قرار دارد روی دامان یا میز خود قرار دهید. یا آنها را رو به بالا قرار دهید در حالی که پاها به سمت سینه آنها خم شده و پشت ران ها را با یک دست نگه دارید. زیر کودک خود پوشک یا پارچه بگذارید زیرا کودک ممکن است بلافاصله پس از برداشتن دماسنج مدفوع کند.
با استفاده از دست دیگر خود، دماسنج را به آرامی داخل مقعد قرار دهید تا نوک آن کاملا داخل راست روده قرار گیرد. اگر احساس مقاومت کردید آن را مجبور نکنید.
دماسنج را با دست ثابت نگه دارید تا زمانی که صدای بوق را بشنوید (حدود 30 ثانیه).
به آرامی بردارید. ثبت دما و زمان
دماسنج را با آب و صابون کاملا تمیز کنید. ممکن است بخواهید دوباره آن را با الکل تمیز کرده و دوباره شستشو دهید.
استفاده از دماسنج زیر بغل دیجیتال (همان دهان)
پیراهن کودک را برداشته و نوک دماسنج را در زیر بغل کودک قرار دهید. مطمئن شوید که زیر بغل کودک شما خشک است تا دقیق ترین قرائت را بدست آورید.
با جمع کردن بازوی کودک خود روی سینه، دماسنج زیر بغل را نگه دارید.
هنگام انجام خواندن، دماسنج بوق می زند (این روش ممکن است بیش از 30 ثانیه طول بکشد).
دما و زمان را بردارید و ثبت کنید.
دماسنج را با آب و صابون یا الکل تمیز کنید و همیشه به عنوان آخرین مرحله شستشو دهید.

آیا باید یک درجه به قرائت دهان (زیر زبان) و زیر بغل (زیر بازو) اضافه کنم؟

بله، برای بیشترین دقت دمای رکتال دقیق ترین نشانه دمای بدن در نظر گرفته می شود. قرائت دمای دهان و زیر بغل در حدود ½ تا 1 درجه فارنهایت (3/0 تا 6/0 درجه سانتیگراد) زیر رکتال است. برای دقیق ترین قرائت، این اعداد را به قرائت دمای دهان و زیر بغل اضافه کنید.
استفاده از دماسنج تمپانیک (برای بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال)
به آرامی بالای گوش را بکشید تا مجرای گوش باز شود.
پوشش محافظ را روی نوک دماسنج قرار دهید.
دماسنج را به آرامی وارد کنید تا جایی که مجرای گوش کاملاً بسته شود.
دکمه را به مدت 1-2 ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا صدای بوق را بشنوید (دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید).
دماسنج را برداشته، درپوش را دور بیندازید و دما و زمان را ضبط کنید.
استفاده از دماسنج شریانی گیجگاهی
دماسنج را روشن کنید.
درپوش محافظ را روی دماسنج قرار دهید.
دماسنج را به آرامی روی پیشانی جارو کنید تا اسکنر مادون قرمز بتواند درجه حرارت شریان گیجگاهی را اندازه گیری کند.
دما و زمان را ثبت کنید.
پوشش محافظ را برداشته و دور بریزید.
توجه: برخی از دماسنجهای پیشانی جدید به پوششی احتیاج ندارند زیرا دماسنج نیازی به لمس پیشانی ندارد. این محصولات نزدیک پیشانی قرار می گیرند و قادر به خواندن هستند.

هر چند وقت یکبار باید دمای خود را بگیرم؟

اگر احساس بیماری دارید یا به نظر می رسد کودک شما بیمار است احتمالاً شما به سراغ دماسنج خود خواهید رفت. غالباً یکی از اولین سوالاتی که یک ارائه دهنده خدمات سلامتی می پرسد این است که آیا درجه حرارت فردی را که بیمار است سنجیده اید؟ ممکن است تصمیم بگیرید برای کاهش تب دارو استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید معمولاً یک دوره زمانی در دستورالعمل وجود دارد که چه زمانی مصرف مجدد دارو بی خطر است. (این معمولاً یک دوره حدوداً چهار تا شش ساعته است.) قبل از مصرف دوز دیگر، درجه حرارت خود یا فرزندتان را بررسی کنید تا ببینید آیا واقعاً به دارو نیاز دارید یا خیر.
با این حال، اگر درجه حرارت اول بسیار زیاد باشد ممکن است تصمیم بگیرید که دما را با یک برنامه منظم تر، شاید یک یا دو بار در ساعت، بررسی کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که وقتی دارو به نظر نمی رسد مانند زمانی که بیماری بهتر نمی شود و هنوز علائمی دارید درجه حرارت را دوباره بررسی کنید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است زمان هایی را برای دمای هوا مانند صبح ها و عصرها توصیه کند. شما باید سابقه این دما را ثبت کنید تا بتوانید گزارش دهید.

چگونه باید دماسنج خود را تمیز و نگهداری کنم؟

بهتر است دستورالعمل های همراه با دماسنج خود را حفظ کنید تا بتوانید برای س questionsالاتی از این قبیل به آنها مراجعه کنید. هر دماسنج را قبل و بعد از استفاده تمیز کنید. برای تمیز کردن نکات دماسنج دیجیتال می توانید از آب و صابون یا الکل استفاده کنید. بعد از آن باید با آب ولرم بشویید.
اگر از یک دماسنج به عنوان دماسنج مقعدی استفاده می کنید حتماً آن را کاملاً تمیز کرده و برچسب بزنید. آن را به گونه ای ذخیره کنید که بلافاصله بفهمید این دماسنج مقعدی است و نه دماسنج دهانی یا زیر بغل است.
دستورالعمل ها را بررسی کنید اما نوک گوش و پیشانی ممکن است با الکل کشیده شود. قسمت پایین، دسته ها ممکن است با ضد عفونی کننده های سخت تر تمیز شود. با این حال، مطمئن شوید که از آب برای پاک کردن مواد ضد عفونی کننده استفاده می کنید تا به دستگیره و دست شما آسیب نرساند.
اگر دماسنج شما به همراه یک محافظ برای محافظت از آن ارائه شده است دماسنج خود را در کیف قرار دهید.
دماسنج خود را در مکانی خشک نگهداری کنید که یافتن آن آسان باشد و در معرض تغییرات شدید دما نباشد.

چه زمانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرم؟

اگر در مورد چگونگی افزایش دما سوالی دارید با ارائه دهنده خود تماس بگیرید. آنها می توانند نکاتی در مورد بهترین نوع دماسنج برای خانواده و بهترین روش برای اندازه گیری دمای بدن یا فرزندتان به شما ارائه دهند. زمان مناسبی است برای پرسیدن مواردی مانند اینکه چند بار باید درجه حرارت را دوباره بررسی کنید یا اگر برای کاهش تب باید کاری انجام دهید.
اگر کسی در خانواده شما تب و هر یک از موارد زیر را دارد فوراً با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود تماس بگیرید:
سردرد شدید.
گرفتگی گردن.
تورم گلو
گیجی.
هر تغییری که شما را نگران کند.
به یاد داشته باشید شما و ارائه دهنده مراقبت های سلامتی خود برای حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده خود با یکدیگر همکاری می کنید آنها خوشحال خواهند شد که به سوالاتی در مورد بهترین دماسنج ها، نحوه استفاده از آنها و پیگیری پاسخ دهند. گرچه تب ممکن است ترسناک باشد اما همچنین سعی دارد چیزی به شما بگوید. ارائه دهنده شما در دانستن اینکه چه چیزی گفته می شود و نحوه پاسخگویی شریک شما است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search