پزشکی

واکسن ها: انواع، مزایا، عوارض جانبی و توصیه ها

واکسن مزایا و عوارض

واکسن ها فرآورده های آزمایشگاهی هستند که حاوی اشکال بی خطر ویروس یا باکتری هستند. این اجازه می دهد تا ایمنی طولانی مدت در افراد در برابر یک بیماری خطرناک و یا کشنده وجود داشته باشد.

داروهایی که برای بیماری های خاص داده می شوند به درمان و مدیریت بیماری کمک می کنند. از ابتدا واکسن از ابتلا به این بیماری در افراد جلوگیری می کند. ایمن سازی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن یک فرد واکسینه شده به اندازه کافی تقویت شده باشد تا از بیماری خاصی محافظت کند.(1)

واکسن چگونه کار می کند؟

یک پاتوژن عفونی که به بدن انسان حمله می کند سیستم ایمنی بدن را وادار می کند مواد ویروسی را که به آنتی ژن ها نیز معروف است به عنوان خارجی علامت گذاری کند و پاسخ ایمنی قوی آغاز می شود.
وقتی واکسنی به شکل میکروب ضعیف یا کشته شده، توکسوئید غیرفعال یا اشکال کونژوگه یا زیر واحد به فرد داده می شود آنتی ژن ویروسی به طور موثر به سیستم ایمنی وارد می شود. سپس، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی های محافظ و لنفوسیت های T حافظه را در برابر آنتی ژن ایجاد می کند که اگر فرد واکسینه شده بعداً با ویروس برخورد کند می تواند در برابر بیماری خاص محافظت کند.(3)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع مختلف واکسن

زنده، ضعیف شده - ویروس مورد استفاده در واکسن به منظور ایجاد بیماری ضعیف یا تغییر یافته است.
کشته، غیرفعال - ویروس مورد استفاده در واکسن قبل از واکسیناسیون از بین می رود.
توکسوئید، سم غیر فعال - سموم استفاده شده در واکسن برای بیماری های باکتریایی است که به جای باکتری، توسط یک سم باعث بیماری می شود.
زیر واحد یا کنژوگه - واکسن شامل بخشهایی از پاتوژن عفونی است.(4)

فواید واکسن ها

از مزایای واکسن ها نه تنها محافظت در برابر ویروس خاص با تقویت پاسخ ایمنی به عوامل بیماری زای عفونی بلکه جلوگیری از شیوع بیماری به افراد دیگر در جامعه است.
واکسن ها علیه بیماری های عفونی پیش از این اپیدمی مانند سرخک، سیاه سرفه و اوریون، به طور موثر شیوع و مرگ و میر ناشی از این بیماری ها را کنترل کرده و منجر به ریشه کنی دقیق فلج اطفال و آبله شده است.(5)

واکسن ها در برابر بیماری های مختلف محافظت می کنند.

واکسن ها در برابر بیماری های مختلف محافظت می کنند و استفاده از آن در همه کودکان و بزرگسالان توصیه می شود.
به افرادی که به دلیل بیماری شدید دچار نقص ایمنی هستند یا از نظر ایمنی از وضعیت ناشناخته ای برخوردار نیستند به دلیل خطر ابتلا به بیماری از طریق واکسن، نباید واکسن ضعیف شده و زنده تزریق شود. قبل از تزریق واکسن، فرد دارای نقص ایمنی باید با پزشک مشورت کند تا فواید آن را بیشتر از خطرات تشخیص دهد.
برنامه های واکسیناسیون کودکان برای کودکان 0 تا 6 سال واکسن های زیر را تأیید کرده است:
واکسن های زنده و ضعیف شده برای سرخک، اوریون و سرخچه (واکسن ترکیبی MMR)، واریسلا (آبله مرغان)، آنفلوانزا (اسپری بینی) و روتا ویروس
واکسن های کشته شده و غیرفعال شده برای فلج اطفال (واکسن فلج اطفال غیرفعال، IPV) و هپاتیت A
واکسن توکسوئید برای دیفتری و کزاز (بخشی از ایمن سازی ترکیبی DTaP)
واکسن زیر واحد یا کنژوگه برای هپاتیت B، آنفلوانزا (تزریق)، هموفیلوس آنفلوانزا نوع b (Hib، سیاه سرفه (بخشی از ایمن سازی ترکیبی DTaP)، عفونت های پنوموکوکی و عفونت های مننژوکوکی
واکسن های دیگری که در دسترس عموم قرار دارد واکسن های زنده، ضعیف شده برای بیماری زوستر (زونا) و تب زرد، واکسن های غیرفعال شده یا از بین رفته برای هاری و واکسن های زیر واحد یا کنژوگه برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.(6)

ایمنی واکسیناسیون

واکسن ها ایمن و بسیار موثر هستند. قبل از تأیید برای تزریق واکسن به عموم مردم، آنها در آزمایشات بالینی آزمایش های گسترده ای را انجام می دهند که در آنها برای بهبود علائم و یا عوارض جانبی در داوطلبان تجویز و کنترل می شود.
در ایالات متحده، سازمان غذا و داروی ایالات متحده ایمنی، اثربخشی و در دسترس بودن واکسن ها را پس از اینکه نتایج مثبتی در آزمایشات بالینی نشان داد کنترل می کند. علاوه بر این، هنگامی که واکسن برای استفاده تأیید می شود FDA به طور مداوم از نظر ایمنی و اثربخشی واکسن را کنترل می کند.(7)

عوارض واکسن

ایمنی و اثربخشی واکسن در چندین مرحله از آزمایشات بالینی به دقت آزمایش می شود تا از ایمنی افراد تجویز شده اطمینان حاصل شود.
عوارض جانبی شامل قرمزی و حساسیت محل تزریق، درد بازو و تب است. تب بالا در کودکان می تواند منجر به تشنج تب شود. عوارض جانبی شدید مانند واکنشهای آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) نیز ممکن است رخ دهد. با این حال، مزایای واکسیناسیون به طور قابل توجهی از خطرات آن بیشتر است.(8)

واکسن هایی که باید توسط یک فرد گرفته شود

کلیه واکسن های مورد تأیید FDA و مجاز FDA، همانطور که در دستورالعمل CDC توصیه شده است مطمئناً باید برای گروه های صحیح (کودک، والدین، بزرگسالان، زنان باردار، سالخوردگان، کارکنان مراقبت های بهداشتی، افراد مبتلا به بیماری مزمن و افراد با نقص ایمنی) استفاده شود و هیچ کس موارد منع مصرف واکسن ها نداشته باشد.(9)
واکسن های توصیه شده عبارتند از:
واکسیناسیون آنفلوانزا
واکسیناسیون سرخک، اوریون و سرخچه
واکسیناسیون مننگوکوک
واکسیناسیون پنوموکوک
واکسیناسیون کزاز، دیفتری و سیاه سرفه
واکسیناسیون واریسلا
واکسیناسیون زوستر
واکسیناسیون ویروس پاپیلومای انسانی
واکسیناسیون هپاتیت B
واکسیناسیون هپاتیت A
واکسیناسیون هموفیلوس آنفلوانزا نوع b

سوالات شایع در مورد واکسن ها

چه تعداد واکسن می تواند در یک زمان تزریق کند؟

چندین واکسیناسیون یا ترکیب واکسیناسیون می تواند با خیال راحت انجام شود اگر به طور مرتب طبق این دستورالعمل ها تجویز شود و اگر گیرنده هیچ منع مصرفی برای واکسن نداشته باشد.
اطلاعات مربوط به واکسن های ترکیبی و ایمنی واکسن های فردی قبل از صدور مجوز دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. یک واکسن ترکیبی تعداد دفعات تزریق در هنگام مراجعه به پزشک را محدود می کند و از دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفته است.

کدام واکسن ها هنگام تولد به کودک داده می شود؟

در زمان تولد، اولین دوز هپاتیت B (HepB) داده می شود. در 2 ماهگی زندگی، اولین دوزهای واکسن روتاویروس، دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (DTaP: <7 سال)، Haemophilus influenzae type b (Hib)، کنژوگه پنوموکوک و ویروس فلج اطفال غیرفعال (IPV: <18 سال) داده شده.
در 12 ماهگی زندگی، اولین دوزهای سرخک، اوریون، سرخچه (MMR) و واریسلا تجویز می شود.
طبق دستورالعمل های اخیر واکسیناسیون، واکسن های کودکان در 24 ماه اول زندگی در برابر 14 بیماری مسری محافظت می کنند. این بیماری ها عبارتند از:(10)
سرخک
اوریون
سرخچه (سرخک آلمانی)
واریسلا (آبله مرغان)
هپاتیت A
هپاتیت B
دیفتری
کزاز
پرتوزیس (سیاه سرفه)
هموفیلوس آنفلوانزا نوع b (Hib)
فلج اطفال
آنفلوانزا (flu)
روتا ویروس
بیماری پنوموکوک

آیا همه واکسن ها مورد نیاز همه هستند؟

واکسیناسیون برای ایجاد ایمنی در برابر عفونتهای کشنده، که می تواند باعث عوارض شدید و مرگ و میر شود و جلوگیری از شیوع بیشتر این میکروارگانیسم ها به همه توصیه می شود. واکسیناسیون از افراد و اطرافیان محافظت می کند.(12)

واکسن ها چقدر موثر هستند؟

کارایی واکسن در چندین مرحله از آزمایشات بالینی برای ایجاد ایمنی، ایجاد محافظت و جلوگیری از عفونت کاملاً آزمایش شده است.

آیا واکسینه شدن در دوران بارداری بی خطر است؟

فقط واکسن های خاص به طور معمول قبل، حین و بعد از بارداری تجویز می شوند. واکسن ها با تحریک پاسخ ایمنی در بدن مادر، باعث ایجاد آنتی بادی هایی می شوند که سپس می توانند از جفت عبور کنند و به بدن جنین در حال رشد ایمنی می دهند.
حرف آخر
واکسیناسیون یک روش قابل اعتماد و عملی برای تحریک پاسخ ایمنی بدن برای ایجاد ایمنی در برابر عفونت های یک بار کشنده قبل از تماس با میکروارگانیسم های مضر خاص است. این امر از ابتلا به بیماریهای خاص (ذکر شده در بالا) و رنج بردن از عوارض و احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری بیشتر جلوگیری می کند.
علاوه بر این، واکسیناسیون از شیوع عفونت ها و بیماری ها به دیگران که ممکن است به طور کامل یا جزئی ایمن سازی یا نقص ایمنی نداشته باشند و یا ممکن است دچار سیر بیماری یا مرگ و میر عمیق تری شوند جلوگیری می کند. فواید واکسیناسیون معمول بیشتر از خطرات آن است و به همه توصیه می شود. واکسن ها از شما و اطرافیان محافظت می کنند.

همچنین بخوانید: واکسیناسیون برای همه (نوزادان) | آنچه باید در مورد تزریق واکسن آنفولانزا بدانید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search