پزشکی

آیا کمردرد شما سیاتیک است؟

درمان دیسک کمر

سیاتیک دردی را تشریح می کند که از پشت ران و به پایین ساق پا تابش می کند. ممکن است در اثر تحریک یک یا چند عصب تحتانی نخاع ایجاد شود. این درد می تواند خفیف یا شدید باشد و اغلب در اثر فرسودگی در قسمت پایین ستون فقرات ایجاد می شود.

خبر خوب این است که سیاتیک اغلب با روش های محافظه کارانه طی چند هفته و بدون نیاز به جراحی تسکین می یابد. تلاش برای بهبود قدرت پشت و مرکز خود ضمن افزایش انعطاف پذیری در سراسر باسن و پایین بدن، به طور قابل توجهی احتمال بروز کمردرد و سایر علائم سیاتیک را کاهش می دهد.
سیاتیک دردی است که از کمر به پایین اندام تحتانی تابش می کند. علت آن تحریک عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک احساس را از اندام تحتانی و ناحیه کمر منتقل می کند. بهبودی افراد دردهای سیاتیک بدون عمل جراحی معمول است.

علائم سیاتیک

کمردرد که به مفصل ران، باسن و پایین اندام تحتانی تابش می کند شایع ترین علامت سیاتیک است. گاهی اوقات درد سیاتیک با خم شدن کمر، سرفه، نشستن یا عطسه بدتر می شود. سیاتیک می تواند باعث گزگز، بی حسی یا ضعف پا شود. علائم سیاتیک می تواند به سرعت رخ دهد و هفته ها ادامه یابد. به طور معمول، افراد مبتلا به سیاتیک علائم را فقط در یک طرف بدن تجربه می کنند. اگرچه ممکن است درد شدید باشد سیاتیک می تواند اغلب از طریق فیزیوتراپی، درمان های کایروپراکتیک و ماساژ، بهبود قدرت و انعطاف پذیری و استفاده از بسته های حرارتی و یخی تسکین یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عوامل خطر

فاکتورهای زیادی وجود دارد که شما را مستعد ابتلا به سیاتیک می کند که هم ورزشکاران را تحت تأثیر قرار می دهد و هم افرادی که فعالیت کمتری دارند. افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند بیشتر از افراد فعال دچار سیاتیک می شوند. با این حال، ورزشکاران استقامتی همچنین مستعد ابتلا به درد سیاتیک از عضلات بیش از حد فعال و سفت هستند.
سن نیز عامل مهمی است زیرا افراد در سنین 30 تا 60 سالگی اغلب دچار فتق ستون فقرات می شوند از جمله دیسک فتق، خار استخوان و اختلال عملکرد مفصل در لگن. طبق کلینیک مایو، چاقی و دیابت از دیگر عوامل شایع هستند.

سیاتیک یا سایر کمردردها؟

کمر درد بسیار شایع است. دلایل زیادی کمردرد وجود دارد که سیاتیک نیستند. غالباً، کمردرد در اثر کشیدگی عضلات و رباط ها ایجاد می شود. ویژگی مشخص سیاتیک دردی است که از کمر به پایین ساطع می شود و اغلب به پا می رسد.

چه کسی احتمال ابتلا به سیاتیک را دارد؟

سیاتیک به دلیل رسیدن به میانسالی معمول است. بارداری در نتیجه فشار مستقیم بر روی عصب سیاتیک توسط بزرگ شدن رحم می تواند منجر به سیاتیک شود. از دیگر دلایل سیاتیک می توان به آرتروز نخاعی تحلیل برنده و فتق دیسک کمر اشاره کرد.

خبر خوب

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید می توان درد سیاتیک را از طریق روش های محافظه کارانه مانند تنظیمات عمل کایروپراکتیک، کشش استاتیک و سرماخوردگی کاهش داد. اکثر افراد در طی چند هفته به خوبی به تکنیک های ساده پاسخ می دهند و بدون درد هستند. تنظیمات کایروپراکتیک و ماساژ درمانی ممکن است به بهبود هم راستایی ستون فقرات شما کمک کرده و سایر شرایط زمینه ای را مرتفع کند و در عین حال گردش خون و شل شدن عضلات را بهبود بخشد. درد جزئی را می توان با استفاده از گرما و سرما نیز درمان کرد.
اگرچه برخی از پزشکان ممکن است بعد از عدم موفقیت اقدامات غیرتهاجمی، جراحی را به عنوان درمانی برای سیاتیک توصیه کنند اما متخصصان می گویند این همیشه انتخاب مناسب برای همه نیست. در حقیقت، طبق کلینیک کلیولند، تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به سیاتیک، علائم آنها طی 1.5 ماه پس از تشخیص بهبود می یابند. درمان های غیر جراحی ممکن است دوره بهبودی طولانی تری داشته باشند. با این حال، جراحی خطرات خاص خود را شامل می شود که شامل عفونت و لخته شدن خون است. مهم است که با پزشک خود در مورد سیاتیک خود صحبت کنید تا مشخص شود که کدام روش درمانی برای شما بهتر است.

علت: فتق دیسک

فتق دیسک یکی از دلایل عمده سیاتیک است. بالشتک های دیسک بین مهره های ستون فقرات ضعیف شده و با افزایش سن در معرض آسیب قرار می گیرند. دیسک ضعیف شده می تواند از مرکز ژل مانند خود فتق پیدا کرده و باعث فشار مستقیم بر اعصاب کانال نخاعی شود که عصب سیاتیک را تشکیل می دهند.

علت: تنگی ستون فقرات

تخریب مهره های ستون فقرات می تواند منجر به باریک شدن کانال نخاع شود. به این حالت تنگی نخاع گفته می شود. این می تواند منجر به فشار بر ریشه عصب نخاعی شود که عصب سیاتیک را تشکیل می دهد. سیاتیک می تواند علامت تنگی نخاع باشد.

علت: تومورهای ستون فقرات

تومورها وقتی فشار مستقیمی بر عصب سیاتیک یا ریشه های عصبی آن وارد می کنند از دلایل نادر سیاتیک هستند.

علت: سندرم Piriformis

عضله piriformis در باسن گاهی اوقات با فشار بر روی عصب می تواند منجر به تحریک عصب سیاتیک شود. از این به عنوان سندرم پیریفورمیس یاد می شود.
کیف پول می تواند Piriformis را راه اندازی کند
کیف پول یا جسمی که در حین نشستن طولانی در جیب عقب باشد می تواند منجر به سندرم پیریفورمیس و تحریک عصب سیاتیک شود و باعث ایجاد سیاتیک شود. قرار دادن کیف پول در جیب جلو می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

علت: عفونت یا آسیب

به ندرت، سیاتیک می تواند در اثر آسیب، شکستگی، عفونت یا التهاب ایجاد شود. هر شرایطی که منجر به فشار مستقیم یا تحریک عصب سیاتیک شود می تواند باعث ایجاد سیاتیک شود. گاهی اوقات، هیچ دلیل خاصی برای سیاتیک قابل تشخیص نیست.

تشخیص سیاتیک:

برای تشخیص علت سیاتیک، پزشک در مورد تمام علائمی که بیمار تجربه می کند و همچنین محل قرارگیری آنها و ویژگی های تشدید کننده یا تسکین دهنده آنها سوال می کند. در طول معاینه، ممکن است از بیمار خواسته شود که مانورهای مختلفی را با اندام تحتانی انجام دهد.

تشخیص سیاتیک: تصویربرداری

آزمایش های مختلفی مانند اسکن MRI، سی تی اسکن و سایر موارد ممکن است برای کمک به تشخیص علت سیاتیک استفاده شود. با یک تشخیص دقیق می توان برنامه درمانی را بهینه کرد.

عوارض مربوط به سیاتیک

هنگامی که سیاتیک با از دست دادن کنترل نشده روده یا کنترل مثانه پیچیده شود این یک وضعیت اضطراری محسوب می شود. این علائم به سرعت مورد بررسی قرار می گیرند تا بررسی شود آیا عمل جراحی فوری لازم است یا خیر.

تسکین سیاتیک: از یخ و گرما استفاده کنید

درمان های خانگی برای سیاتیک جدید شامل موارد استفاده از پد گرما یا بسته یخ است. هر کدام می تواند تقریباً به مدت 20 دقیقه و هر دو ساعت استفاده شود. برخی از بیماران از برنامه های متناوب گرما و یخ بهره مند می شوند.

تسکین سیاتیک: دارو

داروهایی که بدون نسخه هستند و برای سیاتیک استفاده می شوند شامل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) و استامینوفن (Tylenol) هستند. تزریق کورتیزون به کانال نخاع می تواند برای بیماران منتخب مفید باشد.

تسکین سیاتیک: کشش

استراحت شدید در تختخواب کمتر از گذشته توصیه می شود. متخصصان طب فیزیکی در طراحی برنامه های ورزشی بهینه برای سیاتیک متخصص هستند. پیاده روی کوتاه می تواند برای افراد خاص مبتلا به سیاتیک مفید باشد.

تسکین سیاتیک: تزریقات

تزریق نخاعی داروی کورتیزون (استروئیدها) می تواند برای سیاتیک شدید مفید باشد. این دارو به سرعت التهاب اطراف اعصاب را کاهش می دهد.

تسکین سیاتیک: جراحی

برای سیاتیک مداوم که به مدیریت پزشکی پاسخ نمی دهد گاهی اوقات می توان عمل جراحی را انجام داد. عمل های مختلف بسته به شرایط دقیق ایجاد سیاتیک متفاوت است. گاهی اوقات مواد دیسک و استخوان در واقع برداشته می شود تا اعصاب تحریک شده مجاور آزاد شود.

بازتوانی سیاتیک

پس از جراحی ستون فقرات، اغلب محدودیت های فعالیتی وجود دارد زیرا بافت ها باید بهبود یابند. فیزیوتراپی غالباً برای تقویت کمر و بهبودی با جلوگیری از آسیب دیدگی تجویز می شود. هدف بازگشت نهایی به فعالیتهای معمول فرد است.

درمانهای مکمل

درمان های کمکی، مانند ماساژ، یوگا، مراقبت از استئوپاتی و کایروپراکتیک و طب سوزنی، گاهی اوقات می توانند برای کمر درد مفید باشند. به پزشک خود اطلاع دهید که از این روشهای درمانی استفاده می کنید.

درمان های مزمن سیاتیک

درمان سیاتیک مزمن معمولاً ترکیبی از اقدامات مراقبت از خود و درمان پزشکی را شامل می شود:

فیزیوتراپی

شناخت درمانی رفتاری (CBT) - با آموزش دادن افراد به عکس العمل متفاوت نسبت به درد، به مدیریت درد مزمن کمک می کنید

مسکن

اگر علائم به درمان های دیگر پاسخ نداده و همچنان تشدید شود ممکن است جراحی لازم باشد. گزینه های جراحی عبارتند از:
لامینکتومی کمری - گشاد کردن نخاع در کمر برای کاهش فشار بر اعصاب.
دیسککتومی - برداشتن جزئی یا فتق کامل دیسک.
بسته به علت سیاتیک، یک جراح خطرات و مزایای جراحی را پشت سر می گذارد و می تواند گزینه جراحی مناسبی را پیشنهاد کند.

جلوگیری از درد سیاتیک

سیاتیک می تواند عود کند. برای به حداقل رساندن احتمال عود، افراد باید به طور منظم ورزش کنند وضعیت بدنی مناسب را حفظ کنند و با خم شدن در زانو، از کمر محافظت کنند تا اجسام سنگین تر را بلند کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search