پزشکی

گاستروانتریت: علل، علائم و درمان

درمان گاستروآنتریت

گاستروآنتریت بیماری است که شامل التهاب غشای روده - به ویژه معده و روده است. به طور کلی بدون دارو برطرف می شود اما، در بعضی موارد، می تواند منجر به عوارض شود.

مسمومیت غذایی دلیل اصلی ورم معده و روده است در نتیجه مجموعه ای از علائم ناخوشایند شناخته شده است. گاستروانتریت معمولاً توسط ویروس ها، باکتری ها یا انگلی ایجاد می شود. وقتی منبع چنین عفونی غذای آلوده باشد مسمومیت غذایی نامیده می شود. گاستروانتریت همچنین ممکن است به عنوان "آنفلوانزای معده" یا "آنفولانزای گاستریک" شناخته شود.
گاستروآنتریت با التهاب یا تحریک دستگاه گوارش (GI) مشخص می شود که به طور کلی توسط عوامل بیماری زای عفونی (باکتری ها، ویروس ها، انگل ها، قارچ ها) یا عوامل غیر عفونی (فلزات سنگین، مواد شیمیایی، داروها) ایجاد می شود.
گاستروآنتریت ویروسی شایعترین علت عفونی ورم معده است و علت مکرر مراجعه به بیمارستان ها و کلینیک ها است.

علل ورم معده و روده

گاستروآنتریت معمولاً توسط عوامل بیماری زای عفونی مانند باکتری ها، ویروس ها، انگلی ها و قارچ ها ایجاد می شود. سایر علل غیر عفونی شامل مواد شیمیایی و فلزات سنگین مانند سرب و داروهای خاص (کلشی سین، دیگوکسین، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد کرم، ضد اسیدها، ملین ها، پرتودرمانی و شیمی درمانی) است.
مصرف برخی گیاهان (خرزهره، گل گاو زبان، گیاه شاه ماهی) و قارچ نیز ممکن است منجر به ورم معده و روده همراه با سایر تظاهرات مضر شود.
پاتوژن های عفونی قابل توجه عبارتند از:
باکتریها:
کمپیلوباکتر
سالمونلا
شیگلا
یرسینیا
ویبریوکلرا
استافیلوکوکوس اورئوس
اشریشیا کلی
کلستریدیوم دیفیسیل
Clostridium perfringens
ویروس ها:
نورو ویروس
ویروس کالیسیو
روتا ویروس
آدنوویروس
آستروویروس
انگلی:
انتامبا هیستولیتیکا
لامبلیا ژیاردیا
کریپتوسپوریدیوم

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم ورم معده و روده

علائم GI ورم معده و روده بسته به علت عفونی و فرد مبتلا می تواند از خفیف تا متوسط تا شدید باشد. افراد مبتلا به سیستم ایمنی به خطر افتاده یا تحت درمان سرکوب کننده سیستم ایمنی ممکن است در معرض عفونت و تظاهرات شدیدتر دستگاه گوارش باشند.
علائم خفیف یا متوسط شامل موارد زیر است:
گرفتگی شکم
درد شکم
اسهال
استفراغ
از دست دادن اشتها
نفخ شکم
در موارد شدید، علائم عبارتند از:
تب
بدن درد
لرز
تاکی کاردی
افت فشار خون
اسهال آبکی زیاد یا اسهال خونی

درمان برای ورم معده و روده

درمان گاستروانتریت معمولاً شامل اطمینان از آبرسانی مناسب با نوشیدن مقدار زیادی آب، نوشیدنی های الکترولیتی و یا نوشیدنی های آبرسانی خوراکی است. در موارد شدید، می توان افراد را در بیمارستان بستری کرد و مایعات، ویتامین و مواد مغذی را به صورت داخل وریدی داد.
اگر پاتوژن باکتریایی تأیید شود بیمار می تواند آنتی بیوتیک دریافت کند. متناوباً، یک پاتوژن انگلی با درمان پزشکی قابل درمان است.

تشخیص ورم معده و روده

در صورتی كه پزشك ابتدا شرح حال كامل بیماری، علائم و یا هر درمانی را كه انجام می دهد تشخیص گاستروانتریت بدست آورد.
معاینه آزمایشگاهی معمولاً مورد نیاز نیست. با این حال، در برخی موارد جدی که خون در مدفوع یا تب شدید وجود دارد می توان کشت مدفوع را کاهش داد تا به یک تشخیص خاص محدود شود.
آزمایش تخمک و انگل در مدفوع نیز می تواند مفید باشد. سونوگرافی، اشعه ایکس یا سی تی اسکن معمولاً برای دستیابی به تشخیص مفید نیستند.
غذاهایی که باید از آنها در هنگام ورم روده پرهیز کرد
افرادی که از گاستروانتریت رنج می برند نباید چند ساعت هیچ غذایی مصرف کنند. در عوض، توصیه می شود در این مدت مایعات زیادی بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.
هنگام ورود دوباره مواد غذایی به رژیم غذایی، ترجیح داده می شود ابتدا از غذاهای نرم و قابل هضم استفاده شود مانند Jell-O، جوش شیرین، موز، پوره سیب زمینی، نان تست، آجیل و برنج.

بیشتر بدانید: اسهال ویروسی در کودکان کوچک - علائم آنفولانزای معده، درمان

بهترین نکات پیشگیرانه برای ورم روده بزرگ

بهترین پیشگیری از ورم معده و روده، شستن مکرر دست در شرایط زیر است:
قبل و بعد از دست زدن به غذا
درمان زخم ها برای یک فرد بیمار
دست زدن به لنزهای تماسی
بعد از استفاده از توالت فرنگی یا تعویض پوشک
بعد از نوازش حیوانات
پس از دست زدن به زباله ها
سرفه یا عطسه کردن
استفاده از آب و صابون بهترین روش برای شستشوی دقیق و موثر دست هاست. اگر قادر به شستن دست ها نیستید ضد عفونی کننده دست گزینه خوبی است.

عوامل خطر برای ورم روده بزرگ

چندین عامل خطر برای ورم معده روده وجود دارد از جمله:
نشستن مکرر دست
قرار گرفتن در معرض فردی با گاستروانتریت باکتریایی در مکانهایی مانند مهد کودک
گوشت و مرغ نپخته
لبنیات غیر پاستوریزه
صدف خام
شیوع جامعه
قرار گرفتن در معرض حیوانات در حیوانات خانگی، مزارع و غیره
قرار گرفتن در معرض آب شیرین
سفر بین المللی

بیشترین سوالات در مورد ورم روده

ورم معده روده چه مدت طول می کشد؟

گاستروآنتریت به طور معمول یک بیماری خود محدود کننده است که ممکن است در افراد سالم در غیر این صورت نیازی به مدیریت حمایتی نداشته باشد.
بسته به علت و نوع گاستروانتریت عفونی، تظاهرات GI می تواند از ساعاتی تا چند روز پس از قرار گرفتن در معرض پاتوژن ظاهر شود و ممکن است به مدت یک یا دو روز ادامه یابد. علائم ممکن است برای مدت زمان طولانی تری بسته به فرد تا 10 روز نیز ادامه داشته باشد.

تفاوت بین ورم روده و آنفولانزای معده چیست؟

"آنفلوانزای معده" اصطلاح دیگری است که برای التهاب معده روده استفاده می شود و توسط عوامل عفونی یا عوامل بیماری زا ایجاد می شود. آنفلوانزای معده توسط ویروس آنفلوانزا، ویروس تنفسی که باعث "آنفولانزا" می شود ایجاد نمی شود.

آیا ورم معده روده مسری است؟

گاستروآنتریت مسری است و بسته به پاتوژن ویروسی متفاوت است. نورو ویروس یک ویروس رایج است که باعث گاستروانتریت می شود که می تواند از زمان شروع علائم تا چند روز پس از بهبودی مسری باشد.
علاوه بر این، این ویروس می تواند تا 2 هفته در مدفوع باقی بماند. روتاویروس عامل بیماری زای ویروسی دیگری است که باعث التهاب معده و روده می شود که تا 2 هفته بعد از بهبودی نیز مسری است.
حرف آخر
انجام اقدامات پیشگیرانه مانند رعایت بهداشت مناسب، انجام شستشوی منظم دست با صابون و حفظ فاصله از افرادی که ممکن است به گاستروآنتریت یا «آنفولانزای معده» یا بروز علائم GI (گرفتگی یا درد شکم، حالت تهوع، استفراغ، اسهال) اهمیت دارند.
اگر علائمی مطابق با ورم معده و روده را تجربه می کنید برای جلوگیری از گسترش در جامعه از اهمیت حیاتی برخوردار است تا از دیگران فاصله بگیرید. ضروری است که با نوشیدنی های ورزشی حاوی الکترولیت به خوبی هیدراته شوید و از مصرف نوشیدنی های پر قند پرهیز کنید زیرا اکثر موارد ورم معده و روده خود محدود شونده هستند.
در موارد شدید گاستروانتریت که باعث اسهال شدید یا خونی، کاهش حجم، تاکی کاردی، افت فشار خون، تغییر وضعیت روحی، خشکی دهان و کاهش خروج ادرار می شود مراجعه به بخش اورژانس یا بیمارستان ضروری است.

بیشتر بدانید: بهترین درمان ها برای آنفلوانزای معده

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search