پزشکی

آسم در دوران کودکی: علل، علائم و درمان

درمان آسم کودکان

آسم یک بیماری تنفسی مزمن است که باعث باریک شدن مجاری تنفسی و در نتیجه تنفس می شود. وقتی کودکان در معرض عوامل محرک خاصی مانند گرده، سرماخوردگی یا عفونت تنفسی قرار بگیرند ممکن است آسم بوجود آید.

حمله آسم در کودکان به عنوان آسم در کودکان نیز شناخته می شود. ریه کودکانی که علائم آسم دارند در معرض هرگونه تحریک کننده ای می توانند به سرعت ملتهب شوند. آسم کودکان تفاوت قابل توجهی با آسم بزرگسالان ندارد اما کودکان می توانند از شرایط دشوارتری رنج ببرند. آسم کودکان به طور کامل قابل درمان نیست اما می توان علائم را کنترل کرد تا از آسیب ریه جلوگیری کند. گاهی اوقات، حملات آسم در کودکان می تواند منجر به ویزیت یا بستری شدن در بیمارستان شود.
آسم در دوران کودکی به عنوان انقباض و التهاب اپیزودیک و برگشت پذیر مجاری تنفسی در پاسخ به عوامل مختلفی تعریف می شود که شامل انواع تحریک کننده های جسمی، شیمیایی یا عاطفی، مواد حساسیت زای خانگی یا محیطی و عفونت ها یا بیماری های ویروسی و باکتریایی است.
آسم در دوران کودکی یک بیماری کاملاً ناهمگن است که در بیماران مختلف آسم دارای تظاهرات مختلف است. هر یک از آنها عوامل مختلفی دارند.
کودک مبتلا به آسم می تواند طیف وسیعی از علائم را از سرفه خفیف یک بار در شب تا بسته شدن شدید راه هوایی همراه با برونکوسپاسم نشان دهد که نیاز به پذیرش در بخش مراقبت های ویژه دارد.

آسم دوران کودکی در برابر آسم بزرگسالان

علل زمینه ای آسم در کودکان و بزرگسالان از نظر ماهیت مشابه هستند به این دلیل که هر دو انقباض و التهاب راه هوایی برگشت پذیر هستند.
با این حال، یک تصور غلط رایج وجود دارد که کودک تمایل دارد از آسم خارج شود. در بیشتر موارد، التهاب و روند انقباض راه هوایی برگشت پذیر به طور کلی بهتر می شود اما، با رشد کودک، راه هوایی او نیز متناسب رشد می کند.
با همان میزان التهاب و انقباض مجاری تنفسی، نتیجه نهایی در مجاری تنفسی بزرگتر بسیار کمتر است. این امر منجر به کاهش علائم تنفسی ناشی از تشدید می شود.
مقاومت با قطر راه هوایی نسبت عکس دارد (با قدرت 4 برابر)، بنابراین هرچه راه هوایی بزرگتر باشد مقاومت نیز کمتر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دلایل آسم در کودکان

آسم یک بیماری کاملاً ناهمگن است و علل مختلفی از بی نظمی سیستم ایمنی بدن تا پاسخهای التهابی غیر اختصاصی دارد.
تمام بی نظمی ها منجر به التهاب مزمن می شود که در نهایت منجر به بازسازی یا تخریب ساختار سلول ریه می شود. این می تواند منجر به آسیب دائمی تر در سیستم تنفسی کودک شود.

علائم و نشانه های رایج آسم در کودکان

علائم آسم در کودکان عبارتند از:
سرفه (تمایل به شب دارد)
خس خس سینه مداوم (صدای شدید ریه)
تنگی نفس یا تنفس سخت (dyspnea) - به دلیل تنفس سخت، کودک ممکن است با جملات کوتاه صحبت کند یا قادر به تولید هیچ صدایی نباشد.
سرعت تنفس سریع - این به سن وابسته است: زیر 3 ماه، 60 bpm (نفس در دقیقه). زیر 1 سال، 40 bpm 1-3 سال، 30 bpm 3-4 سال، 25 bpm و 4 سال به بالا، 20 bpm.
استفاده از عضلات جانبی در هنگام تنفس - در بسیاری از کودکان، قفسه دنده در هنگام تنفس در حالت استراحت و کشیدن گردن دیده می شود.

درمان پزشکی برای آسم در کودکان

متأسفانه هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد. در حالت شدید که کودک آسم بسیار شدید دارد گاهی اوقات ممکن است متخصص ریه به روش ترموپلاستی برونش (سوزش و گشاد شدن دائمی راه هوایی) یا مدولاسیون ایمنی به عنوان روش دائمی تر برای کنترل علائم متوسل شود.
در بیشتر موارد، پزشک درمان را با کورتیکواستروئیدهای استنشاقی تجویز می کند. اثر كورتیكواستروئیدها برای كنترل مزمن آسم هم از نظر بالینی و هم با آزمایش های متعدد مانند مطالعه START نشان داده شده است.

درمان های جایگزین برای آسم

به طور کلی، روش اصلی کنترل آسم پایبندی به درمان های تجویز شده توسط پزشک است اگرچه برخی روش های جایگزین ممکن است به تخفیف علائم کمک کنند.
به عنوان مثال، عسل به کاهش بروز سرفه کمک می کند. با این حال، به دلیل خطر بوتولیسم، مصرف عسل برای کودکان زیر 1 سال ایمن نیست.
در یک مطالعه کوچک، شربت آگاو اثر مشابه عسل را نشان داده است. بنابراین، برای بیماران جوان تر، شربت گون می تواند جایگزین بهتری برای عسل برای تسکین سرفه باشد.

تشخیص آسم در کودکان

آزمایش استاندارد طلایی برای آسم یک آزمایش عملکرد ریوی (PFT) است. از آنجا که آسم یک بیماری برگشت پذیر است PFT طبیعی تشخیص آسم را رد نمی کند.
علاوه بر این، بیمار باید بتواند دستورالعمل ها را دنبال کند تا یک PFT مناسب انجام دهد. یک کودک معمولاً باید 5 سال یا بیشتر باشد تا آزمایش به درستی انجام شود. همچنین تکنیک های پیشرفته دیگری نیز وجود دارد مانند اندازه گیری FeNO. این روش می تواند پیشرفت بیماری را ردیابی کند اما در مطب های عمومی کودکان به طور گسترده ای استفاده نمی شود.
در غیر این صورت، برای بیماران جوان یا بیمار با PFT طبیعی با عدم توانایی در ایجاد علائم در کلینیک، پزشک از نظر بالینی آسم را تشخیص می دهد. پزشک سابقه پزشکی کودک را در نظر می گیرد و علائم بالینی کلی آنها را ارزیابی می کند.
بسته به علائم بالینی، سابقه و نتایج معاینه بالینی، پزشک می تواند شدت آسم را تشخیص دهد و بر این اساس داروهای مناسب را برای کنترل آن تجویز کند.

نکاتی برای مدیریت آسم در کودکان

در اینجا چند راهنمای مفید برای کنترل آسم فرزند شما آورده شده است:
به درمان های تجویز شده توسط پزشک و در بیشتر قسمت ها استنشاق کننده استروئید یا استروئید به علاوه آگونیست بتا پایبند باشید.
قبل از استفاده از هر داروی استنشاقی از روشهای مناسب و فاصله دهنده استفاده کنید.
به داروهای کنترل کننده ماشه مانند داروهای استروئیدی بینی و آلرژی پایبند باشید.
یک برنامه عمل آسم جامع داشته باشید. آن را با پزشک خود فرموله کنید و آنها را از نزدیک دنبال کنید.
تزریق سالیانه آنفلوانزا را انجام دهید و بهداشت دست را برای کاهش انتقال بیماری تنفسی انجام دهید.
برای پیشگیری از شروع کننده های عمل کنید (عوامل آسم را در زیر ببینید).

شروع کننده های آسم

عوامل آسم از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. در حالی که برخی از عوامل محرک به راحتی قابل اجتناب هستند برخی دیگر می توانند در همه جا باشند. کاری که می توانید به عنوان والدین انجام دهید کاهش سطح مواجهه است. برای هر کودک مبتلا به آسم و آلرژی همراه، توصیه این است که از والدین بخواهید تا به کودک کمک کنند تا از عوامل محرک جلوگیری کند.
برای عوامل محرک قابل پیشگیری مانند ورزش یا تحریکات عاطفی، می توانید کودک را با عوامل استنشاق آگونیست بتا کوتاه مدت تحت درمان قرار دهید تا از حمله جلوگیری کند. اجتناب از مواردی مانند گرد و غبار، دندریت های حیوانات و دانه گرده سخت است اما همیشه مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش مواجهه انجام دهید.
من در کلینیک خود به طور کلی به والدین توصیه می کنم:
خانه را اغلب جارو برقی و تمیز کنید.
ملافه، لباس و عروسک های کودک را حداقل هر 2 هفته در 140 درجه فارنهایت بشویید.
تا می توانید پنجره را ببندید تا از ورود گرده در فضای باز جلوگیری شود.
فیلتر تهویه مطبوع مرکزی خود را با فیلتر درجه HEPA جایگزین کنید.
اگر کودک تحمل آن را دارد همه ملافه ها، روبالشت ها و پتوها را با مواد ضد حساسیت جایگزین کنید.
اگر تصمیم دارید در خانه خود حیوانات خانگی داشته باشید حرکت همه حیوانات خانگی فقط به مناطق غیر موکت محدود شود. ورود حیوانات خانگی به اتاق کودک ممنوع است.
تغییر شیوه زندگی که برای کودکان مبتلا به آسم توصیه می شود

اقدامات زیر می تواند به جلوگیری از شدت و دفعات شعله ور شدن آسم در کودکان کمک کند:

1. مصرف ویتامین D

ویتامین D به عنوان خاصیت ضد التهابی شناخته شده است. یکی از دلایل اساسی آسم در کودکان ورم و التهاب مجاری هوایی است بنابراین طبیعی است که تصور کنیم افزایش مصرف ویتامین D می تواند آسم کودک را بهبود بخشد. مطالعات زیادی در مورد اثر بخشی ویتامین D در بزرگسالان و کودکان انجام شده است و آنها نتایج مشابهی را به همراه داشتند.
یک مقاله مروری 2016 کاکرین نشان داد که اثر ویتامین D در مدیریت آسم هنوز مشخص نیست و قبل از دستیابی به نتیجه گیری دقیق تر، مطالعات بیشتری لازم است. در حالی که این بررسی Cochrane بی نتیجه است یک مطالعه اخیر بررسی سیستماتیک دیگر نشان داده است که با افزایش مصرف ویتامین D، آسم بهبود یافته است.
در عمل، از آنجا که ویتامین D یک مکمل نسبتاً خوش خیم است (تا زمانی که آن را از منابع معتبر دریافت می کنید) و یک زندگی کم تحرک با کاهش نور خورشید باعث می شود بسیاری از کودکان کمبود ویتامین D داشته باشند مکمل منظم ویتامین D با دوز توصیه شده 400 IU برای کودکان کوچکتر و 600 IU برای کودکان بزرگتر از طریق مولتی ویتامین بخشی از تغذیه کاملاً مناسب محسوب می شود.
اگر کودک مبتلا به آسم با کنترل کمتر همراه با کمبود ویتامین D است بهتر است همزمان به درمان کمبود و آسم بپردازیم.

2. ورزش منظم، رژیم متعادل و روشهای آرام سازی

ورزش منظم ظرفیت ریه را افزایش می دهد و چاقی را کاهش می دهد هر دو به کودکان آسم کمک می کند تا سیستم تنفسی بزرگتر و سالم تری داشته باشند. علاوه بر این، داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای کمک به کودک در ایجاد ریه سالم ضروری است و مواد مغذی مانند ویتامین D ممکن است در تنظیم التهاب نقش داشته باشند.
بنابراین، یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به کودک کمک می کند تا رشد ریه قوی تری داشته باشد و در عوض احتمال پیشرفت بیماری را کاهش می دهد. تکنیک های آرامش می توانند با محرک های ناشی از احساسات یا اضطراب برای آسم بسیار مفید باشند.

3. کیفیت هوا

بسیار مهم است که کیفیت هوا برای کودکان مبتلا به آلرژی ناشی از محیط زیست بررسی شود. بسیاری از این بیماران عکس العمل های معمول آلرژی برای کنترل علائم آلرژی دارند.
به عنوان والدین این کودکان، بسیار مهم است که شما شاخص کیفیت هوا و شاخص گرده را در AirNow (airnow.gov) و سایر عوامل محلی کنترل کنید تا بفهمید میزان آلرژن ها بالا است یا خیر. اگر مواد آلرژی زا بیش از حد باشد بهتر است کودک برای جلوگیری از حمله دیگری در خانه بماند.

مراقبت های اضطراری برای کودکان

هر کودکی که مبتلا به آسم تشخیص داده می شود باید همیشه یک برنامه اقدام به آسم داشته باشد و تمام داروهای کنترل شده کودک باید همه آنها را به عنوان داروی اضطراری در برنامه اقدام بیان کند.
این برنامه اقدام همچنین والدین و سایر سرپرستان را در مورد مقدار آگونیست بتا کوتاه مدت که باید در حین حمله در خارج از محیط بیمارستان ارائه شود راهنمایی می کند. اگر کودک با استفاده از استنشاق آگونیست بتا به نجات اولیه پاسخ نمی دهد وقت آن است که کودک را برای ارزیابی بیشتر به اورژانس ببرید.
ادامه مراقبت از کودک برای مراقبت از کودک در راه رسیدن به اتاق اورژانس از اهمیت بالاتری برخوردار است. گاهی اوقات، استنشاق کننده های نجات می توانند در طی یک حمله شدید نجات دهنده باشند. محروم کردن کودک از درمان های استنشاقی لازم می تواند برای زندگی او مضر باشد.

مهمترین عوامل خطر مرتبط با آسم در کودکان

این عوامل می تواند کودک شما را بیشتر مستعد آسم کند:
سابقه خانوادگی آسم
سابقه شخصی بیماری آتوپیک (به عنوان مثال، اگزما، رینیت آلرژیک)
سیگار کشیدن دست دوم
سن پایین حاملگی در هنگام تولد
زندگی در محیطی با کیفیت پایین هوا
بزرگ شدن در لایه های اقتصادی-اجتماعی پایین
حرف آخر
اجتناب از عوامل محرک بهترین راه برای جلوگیری از حملات آسم است. بنابراین، اولین قدم شناسایی تمام عوامل تحریک کننده آسم فرزند شما است و سپس تمام تلاش خود را برای دور نگه داشتن کودک از آنها انجام دهید.
مواردی مانند خلاص شدن از شر حیوانات خانگی، برنامه ریزی فعالیت در فضای باز بسته به کیفیت هوا و موارد دیگر ممکن است هم برای کودک و هم برای بقیه اعضای خانواده بسیار دست و پا گیر باشد اما این فداکاری ها به بهبود کیفیت زندگی کودک و جلوگیری از حملات مکرر یا شدید آسم کمک می کند. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search