پزشکی

آرتریت روماتوئید نوجوانان: انواع، علائم و درمان

علائم و درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان

آرتریت روماتوئید نوجوانان (JRA)، یا آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان (JIA)، یک بیماری مزمن دوران کودکی است که باعث التهاب و درد در مفصل (های) کودک می شود.

طبق گزارش انجمن بین المللی روماتولوژی (ILAR)، این بیماری مزمن به هفت زیرگونه مختلف تقسیم می شود. این بیماری بر اساس تعداد درگیری های مفصلی، ناهنجاری آزمایشگاهی مرتبط و ویژگی های سیستمیک اضافی مرتبط با بیماری طبقه بندی می شود.
برای تشخیص JRA، کودک باید سه معیار زیر را داشته باشد:
شانزده سال یا کمتر در زمان تشخیص
سینوویت مداوم (التهاب فضا یا مایع مفصلی) به مدت حداقل 6 هفته
همه تشخیص های دیگر باید حذف شوند.
شیوع آرتریت روماتوئید نوجوانان
JIA حدود 300000 کودک را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد. این موارد در ایالات متحده سالانه 1 تا 4 در حدود 10000 مورد است و شیوع آن در بین اطفال ایالات متحده حدود 1 در 1000 است.

انواع آرتریت روماتوئید نوجوانان

طبق طبقه بندی ILAR، در حال حاضر هفت زیرگونه JRA وجود دارد:
شروع سیستماتیک JRA- بیش از 2 هفته آرتریت و تب، به علاوه علائم سیستمیک اضافی مانند بثورات قرمز، بزرگ شدن غدد لنفاوی، بزرگ شدن کبد یا طحال یا علائم التهاب مایع مفصلی. این معادل بیماری استیل بزرگسال است.
RF پلی آرتیکولار منفی - آرتریت در بیش از 5 مفاصل در 6 ماه اول بیماری با فاکتور روماتوئید منفی در خون.
آرتروز چند مفصلی مثبت - آرتریت در بیش از 5 مفاصل در 6 ماه اول بیماری با فاکتور روماتوئید مثبت در خون که 3 ماه از هم فاصله دارند. این معادل آرتریت روماتوئید بزرگسالان (RF+) است.
اولیگوآرتریت - آرتریت کمتر از 4 مفصل با 2 زیرگونه را درگیر می کند. اول، زیرگونه مداوم بیش از 4 مفصل را تحت تأثیر قرار می دهد. ثانیاً، زیرگونه توسعه یافته بیش از 4 مفصل را پس از 6 ماه بیماری تحت تأثیر قرار می دهد.
JRA مربوط به انتزیت یا اسپوندیلیت - علائم و نشانه های التهاب مفاصل، رباط ها و تاندون ها. اغلب با ناهنجاری های سیستمیک و آزمایشگاهی همراه است. بیماران معمولاً از درد لگن و کمر همراه با التهاب چشم شکایت می کنند و HLA-B27 در آزمایشگاه مثبت است. این آرتریت معمولاً دارای سابقه خانوادگی قوی از سایر بیماری های التهابی سیستمیک مانند بیماری التهابی روده است.
آرتریت پسوریاتیک جوان - آرتریت همراه با یافته های پوستی پسوریازیس. همچنین اغلب با سابقه خانوادگی قوی و یافته های غیر طبیعی ناخن همراه است.
آرتریت تمایز نیافته - آرتریت مزمن که به طور کامل معیارهای یک دسته بالا را برآورده نمی کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

محرک ها و علل آرتریت روماتوئید نوجوانان

عوامل ایجاد JRA نامشخص است. در حالی که چندین فرضیه رقیب و مکانیسم های پیشنهادی بیماری وجود دارد همه متخصصان می توانند موافق باشند که این بیماری ناشی از اختلال در سیستم ایمنی است. محرک هایی که تاکنون پیشنهاد شده اند به طور کلی به راحتی قابل اجتناب نیستند مانند ویروسی، محیطی و بیشتر باعث اختلال در تنظیم ایمنی می شوند.

علائم شایع آرتریت روماتوئید نوجوانان

علائم و نشانه های رایج JRA به شرح زیر است:
سفتی صبحگاهی که با حرکت دیر هنگام صبح بهبود می یابد
تغییر در راه رفتن، دویدن، بالا رفتن و تمایل به بازی
از دست دادن توانایی لباس پوشیدن، تغذیه، استحمام یا توالت
شب ادراری در کودکی که قبلاً آموزش توالت رفتن را دیده است
رگرسیون رشد
اختلاف طول پا
تب، بزرگ شدن کبد یا طحال، بثورات، علائم گوارشی و علائم چشم برای زیرگروه های مختلف

برنامه درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان

متأسفانه، هیچ درمان واحدی برای JRA وجود ندارد. این یک بیماری بسیار ناهمگن است؛ بنابراین، برنامه درمانی آن اغلب به نوع و شدت آن بستگی دارد.
ایبوپروفن می تواند برای کنترل علائم در برخی از اشکال بسیار خفیف مانند الیگوآرتریت استفاده شود. شکل شدیدتر یا پایدارتر JRA برای کنترل بهتر بیماری مزمن به داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) نیاز دارد.
برخی از آن DMARD های قدیمی می توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند زیرا برخی از این عوامل به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده شده اند. به عنوان مثال، سیکلوسپورین اغلب در سندرم فعال شدن ماست سل در بیماران مبتلا به JRA سیستمیک و متوترکسات به عنوان یک عامل شیمی درمانی برای القاء بهبودی استفاده می شود.
DMARD های جدیدتر به عنوان گروهی از آنتی بادی های مونوکلونال شناخته می شوند و نام عمومی آنها معمولاً با -mab خاتمه می یابد. آنها عوارض جانبی سمی کمتری نسبت به نسل قدیمی دارند.
بسیاری از آنتی بادی های مونوکلونال جدید، درمان ترجیحی برای روماتولوژیست اطفال و دستورالعمل های درمانی هستند اما تنها تعداد انگشت شماری از آنها دارای تأییدیه کامل FDA برای استفاده در بیماران اطفال هستند.
هدف از درمان برای همه DMARD ها یکسان است این است که از بروز مجدد بیماری جلوگیری کرده و نیاز به استفاده از استروئیدهای سیستمیک در بیماران را کاهش دهد.

تشخیص آرتریت روماتوئید نوجوانان

برای تشخیص JRA، پزشک به طور کلی مراحل زیر را دنبال می کند:
تاریخچه کامل و مفصل دوره بالینی اخیر بیمار را بدست آورید.
سابقه خانوادگی کودک را با تأکید شدید بر بیماری روماتولوژی بررسی کنید.
معاینه فیزیکی سر تا پا را با توجه بیشتر به ضایعات پوستی و سایر علائم و نشانه های بیماری های سیستمیک انجام دهید.
مطالعات آزمایشگاهی را با شمارش کامل خون، نشانگرهای التهابی و نشانگرهای روماتولوژیک سفارش دهید تا تشخیص بیشتر شود.

تغییرات سبک زندگی و درمان های خانگی برای آرتریت روماتوئید نوجوانان

درمان های جایگزین برای JRA در حال حاضر تا حد زیادی اثبات نشده است. هیچ مقاله معتبری وجود ندارد که نشان دهد روند بیماری با هرگونه درمان جایگزین یا درمان خانگی بهبود می یابد.
با این حال، درمان مکمل، که شامل تغذیه بهتر و زندگی سالم تر است ممکن است سیستم ایمنی بیمار را بهبود بخشد. علاوه بر این، عادات ورزشی روزانه و ذهن آگاه می تواند به کاهش اضطراب کمک کند و احتمالاً به کودک کمک می کند تا درد را با داروهای کمتری کنترل کند.
اصلاح شیوه زندگی نیز به عنوان درمان های مکمل و جایگزین پزشکی (CAM) شناخته می شود. در یک مطالعه کوچک گذشته نگر، مشخص شد که استفاده از روشهای درمانی خاص CAM باعث رضایت بیشتر بیماران و والدین آنها از برنامه درمانی کلی می شود اما هیچ تأثیر واقعی بر روند کلی بیماری ندارد.

عوارض مرتبط با آرتریت روماتوئید نوجوانان

در انواع خاصی از JRA الیگوارتریکولار یا چند مفصلی، بیماران در معرض افزایش خطر یووئیت (درگیری چشم) قرار دارند. آنها باید سالانه با چشم پزشک مشورت کنند.
بیمار مبتلا به زیر تیپ انتزیت در معرض افزایش بیماری های التهابی دیگر مانند بیماری التهابی روده است. پیگیری با متخصص گوارش برای بهبود سلامت کلی بیمار ضروری است.
به غیر از عوارض بلندمدت ناشی از بیماری مزمن، JRA سیستمیک یکی از ترسناک ترین عوارض را دارد که به سندرم فعال سازی ماست سل معروف است (MAS)، که در برخی موارد شدید یک فوریت پزشکی است.
MAS یک فعال سازی سیستمیک ماست سل ها در بدن بیمار است که می تواند علائم مشابه آنافیلاکتیک مانند تنگی راه تنفسی که باعث مشکل در تنفس می شود اتساع عروق خونی باعث افت فشار خون و بثورات خارش دار عمومی می شود.
بیمارانی که دچار حمله MAS می شوند باید سریعاً توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرند. درمان انتخابی متفاوت است اما بسیاری از روماتولوژیست ها از آنتی بیوتیک های سیکلوسپورین یا گاهی مونوکلونال برای آرام کردن سیستم ایمنی بیمار استفاده می کنند تا از ایجاد پاسخ التهابی بیشتر به بدن جلوگیری کند.

بیشترین پرسش ها در مورد آرتریت روماتوئید نوجوانان

روماتیسم مفصلی معمولاً از چه سنی شروع می شود؟

سن شروع برای JRA بستگی به زیرگروه آن دارد اما بیشتر بین 3 تا 5 سالگی دیده می شود. سن شروع معمول با هر زیرگونه به شرح زیر است:
JRA سیستمیک - سن 5-10 سال
Oligoarticular JRA - سن 5
پلی آرتیکولار JRA - یک تا سه سال
زیر گونه پسوریاتیک - در تمام سنین
زیرگونه مربوط به انتزیت - در کودکان بزرگتر شایع تر است

آیا آرتریت روماتوئید نوجوانان در بزرگسالی باز می گردد؟

بله، و همه چیز به زیرگروه JRA بستگی دارد. در حالی که برخی از زیرگونه ها بیشتر در بزرگسالی ادامه می یابند برخی دیگر تمایل دارند خود به خود حل شوند.

آیا آرتریت روماتوئید نوجوانان همان آرتریت روماتوئید است؟

بله و خیر. آرتریت روماتوئید نوجوانان یک بیماری ناهمگن بسیار گسترده است. برای برخی از بیماران، علائم مزمن می تواند در بزرگسالی خود را نشان دهد. گاهی اوقات، JRA می تواند به آرتریت روماتوئید تبدیل شود هنگامی که کودک به بزرگسالی می رسد.
حرف آخر
برنامه درمانی خاص برای آرتریت روماتوئید نوجوانان بستگی به نوع و شدت آن دارد اما هدف نهایی همیشه یکسان است یعنی استفاده از کمترین میزان دارو برای جلوگیری از وقوع یک دوره شعله ور شدن حاد در کودک است.
نسل های جدیدتر DMARD در بین روماتولوژیست ها مطلوب تر شده و به دلیل اثربخشی و عوارض جانبی آنها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد اما رایج ترین DMARD که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است هنوز متوترکسات است. گاهی اوقات ضروری است که بیمار با یک استروئید سیستمیک مانند پردنیزولون شروع شود تا "حرکات حاد" آرام شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search