پزشکی

کولیت: انواع، علائم، تشخیص، درمان و عوامل خطر

درمان کولیت

کولیت یک بیماری است که با التهاب روده بزرگ ناشی از عفونت، کاهش جریان خون (ایسکمی)، داروها یا سموم مشخص می شود.

کولیت می تواند حاد یا مزمن باشد و علائم آن از خفیف تا شدید متغیر است. اسهال حاد معمولاً بیش از 7 تا 10 روز طول نمی کشد در حالی که اسهال مزمن همچنان ادامه دارد یا پس از 2 تا 4 هفته تکرار می شود.
علائم
علائم کولیت شامل موارد زیر است:
درد شکم
اسهال
خونریزی از رکتوم
حالت تهوع
استفراغ
تب
لرز
خستگی
انواع کولیت و علل آن

1. کولیت عفونی

کولیت عفونی از طریق غذای آلوده یا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. عفونت ناشی از مسمومیت غذایی باکتریایی، انگل یا ویروس است:
کولیت باکتریایی به ترتیب از رایج ترین تا حداقل Campylobacter jejuni ، Salmonella ، Escherichia coli ، Yersinia enterocolitica ، Clostridium difficile و Mycobacterium tuberculosis ایجاد می شود. این عوامل بیماری زا تقریباً نیمی از موارد اسهال حاد را تشکیل می دهند.
Entamoeba histolytica شایع ترین عفونت انگلی روده بزرگ است.
علت شایع کولیت ویروسی سیتومگالوویروس (CMV) است. این ویروس از طریق قرار گرفتن در معرض مایعات بدن آلوده مانند بزاق، ادرار، خون، اشک، مایع منی و شیر مادر منتقل می شود. در برخی موارد، کولیت در فردی رخ می دهد که قبلاً در معرض آن بوده است و ویروس پس از باقی ماندن در بدن پس از مواجهه اولیه دوباره فعال می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده شامل بیماری کرون و کولیت اولسروز است. این شرایط بیماریهای خود ایمنی دستگاه گوارش هستند که منجر به التهاب مزمن می شوند.
بیماری کرون با کولیت اولسروز متفاوت است زیرا التهاب هر چهار لایه روده را درگیر می کند و می تواند هر قسمت از دستگاه گوارش را از دهان تا مقعد تحت تأثیر قرار دهد. التهاب به طور معمول محدود به قسمت خاصی از دستگاه گوارش با مناطق طبیعی است. مصرف ویتامین D خطر ابتلا به بیماری کرون را کاهش می دهد.
کولیت اولسراتیو، همانطور که از نامش مشخص است فقط روده بزرگ را درگیر می کند. التهاب محدود به لایه مخاطی (لایه سطحی) روده بزرگ است و از راست روده مجاور است. طول های مختلف روده بزرگ می تواند در روند التهابی دخیل باشد.
در مراحل اولیه، علائم کولیت ناشی از بیماری التهابی روده با علائم کولیت عفونی قابل تشخیص نیست. اگر علائم مکرر باشند یا بیش از 4 هفته ادامه پیدا کنند باید روند دیگری را در نظر گرفت.
برخی از علائم رایج عبارتند از:
درد شکم
اسهال یا خونریزی مقعدی
کاهش وزن
حالت تهوع
عوارض بیماری التهابی روده شامل آرتریت، آرتروپاتی، بثورات پوستی، بیماری چشم، بیماری کبد، اختلالات هماتولوژیک و بیماری ریوی است.
خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در بیماران مبتلا به کولیت اولسروز و کولیت کرون در 7 تا 10 سال بیماری بیشتر است. در این مرحله، بیماران باید هر 1-2 سال یکبار تحت غربالگری کولونوسکوپی قرار گیرند. این عارضه بیماری التهابی روده در اقلیتی از بیماران رخ می دهد.

3. کولیت ایسکمیک

کولیت ایسکمیک به التهاب روده بزرگ ناشی از کاهش گذرا در جریان خون اشاره دارد.
معمولاً در نواحی "watershed" روده بزرگ رخ می دهد که در آن جریان خون جانبی محدودی مانند خم طحال و محل اتصال رکتوسیگموئید وجود دارد. در بسیاری از موارد، علت را نمی توان تشخیص داد. این نوع کولیت معمولاً در افراد میانسال و مسن رخ می دهد.

4. کولیت میکروسکوپی

کولیت میکروسکوپی یک بیماری التهابی مزمن روده بزرگ است که با اسهال آبکی و غیرخونی مشخص می شود و می تواند متناوب باشد. این نوع کولیت معمولاً در زنان میانسال رخ می دهد. میانگین سن بروز در آمریکای شمالی 65 سال است.
کولیت میکروسکوپی دارای دو زیرگونه است: کولیت لنفوسیتی و کولیت کلاژن. با هر دو یکسان رفتار می شود.

5. کولیت ائوزینوفیلیک

کولیت ائوزینوفیلیک نوعی نادر از کولیت است که با نفوذ التهابی ائوزینوفیلی در مخاط روده بزرگ مشخص می شود. بیماران دچار درد شکمی، اسهال خونین و کاهش وزن می شوند.
این نوع کولیت ممکن است مربوط به آلرژی غذایی باشد زیرا بیماران مبتلا به کولیت ائوزینوفیلیک می توانند بیماریهای آلرژیک دیگری مانند اگزما، رینیت آلرژیک یا آسم داشته باشند. این بیماری از سنین نوزادی تا بزرگسالی بر هر سنی تأثیر می گذارد.
نفوذ ائوزینوفیلیک روده بزرگ می تواند ثانویه در شرایط دیگر مانند عفونت های انگلی، واکنش های دارویی (کلوزاپین، کاربامازپین، ریفامپیسین، طلا، ناپروکسن) و واسکولیت رخ دهد. بنابراین، کولیت ائوزینوفیلی اولیه تشخیص محرومیت است.

درمان

درمان کولیت شامل گزینه های درمانی زیر است:
کولیت عفونی
کولیت عفونی معمولاً خود محدود کننده است (خود به خود برطرف می شود) به جز مواردی که توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس و Entamoeba histolytica ایجاد می شوند که نیاز به درمان دارند. درمان کولیت سیتومگالوویروس ممکن است در برخی موارد ضروری باشد. در این موارد می توان داروهای ضد ویروسی تجویز کرد.

بیماری التهابی روده

درمان بیماری های التهابی روده شامل موارد زیر است:
ضد التهاب
تنظیم کننده های ایمنی
استروئیدها
داروهای فاکتور نکروز ضد تومور
داروهای ضد اینتگرین
داروهای آنزیم آنتی ژانوس کیناز
آنتی متابولیت ها و آنتی اینترلوکین های آنتاگونیست 12 و 23
همه درمانها بجز داروهای ضدالتهابی سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن هستند و قسمتهای مختلف آبشار التهابی روده را مورد هدف قرار می دهند. اگر بیمار از داروی ایمونومدولاتور یا عامل نکروز ضد تومور استفاده می کند باید با معاینات پوستی سالانه از نظر سرطان پوست تحت نظر باشد.
بیماری التهابی روده می تواند بهبود یابد اما سناریوی شایع تر درمان مادام العمر با یک یا چند مورد از این داروها است.
اهمیت مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه باید در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده تأکید شود:
واکسیناسیون سالیانه آنفولانزا و پنومونی پنوموکوک باید همراه با غربالگری سالیانه سل، با توجه به وضعیت نقص ایمنی مزمن انجام شود.
واکسیناسیون هرپس زوستر باید به بیماران 50 ساله یا بالاتر تزریق شود.
همه بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده نیز باید واکسن COVID-19 را دریافت کنند.

کولیت ایسکمیک

درمان دارویی بستگی به علت ایسکمی دارد. در صورت وجود نکروز (مرگ بافت) دیواره روده، بیماران نیاز به جراحی برای برداشتن قسمت آسیب دیده روده دارند.

کولیت میکروسکوپی

بیماران مبتلا به کولیت میکروسکوپی ممکن است داروهای بودزونید (کورتیکواستروئید فعال محلی) یا مسالامین (ضدالتهاب) دریافت کنند. همچنین موارد خفیف را می توان تنها با داروهای ضد اسهال مدیریت کرد. در صورت درمان، 70 % از بیماران بهبود و 30 % عود می کند. تا کنون، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش نیافته است.

کولیت ائوزینوفیلیک

رژیم های غذایی حذف کننده ممکن است در شناسایی عوامل محرک غذا مفید باشد. نشان داده شده است که کورتیکواستروئیدها و آزاتیوپرین (تنظیم کننده سیستم ایمنی) از مزایایی برخوردار هستند. داروهای دیگری که مفید شناخته شده اند شامل آنتاگونیست های گیرنده لکوترین (مونتلوکاست)، آنتی هیستامین ها و تثبیت کننده های ماست سل می شوند.

تشخیص

هنگامی که به کولیت مشکوک می شوید پزشک از نظر فیزیکی ناحیه شکم بیمار را از نظر وجود توده یا حساسیت بررسی می کند.
شروع حاد درد شکم به دنبال اسهال خونی در یک فرد میانسال به طور کلی نشان دهنده کولیت ایسکمیک است که در اکثر موارد به طور کامل بدون ایجاد زخم در روده بزرگ برطرف می شود.
اما پزشک شما ممکن است آزمایشات زیر را برای تشخیص دقیق انواع مختلف کولیت تجویز کند:
آزمایش خون: آزمایش خون به دنبال نشانگرهای زیستی مانند پروتئین واکنشی سی (CRP) است که نشان دهنده التهاب سیستمیک است. سطوح CRP با فعالیت بیماری کرون ارتباط دارد.
بیوپسی: بیماری التهابی روده برای تشخیص و درمان نیاز به توجه متخصص دارد. اول، همیشه باید عفونت را رد کرد. تشخیص معمولاً زمانی انجام می شود که بیوپسی بافتی ناحیه آسیب دیده به صورت آندوسکوپی (کولونوسکوپی در مورد کولیت) انجام شود. در صورت رد عفونت، کولونوسکوپی همراه با بیوپسی برای تشخیص در کولیت میکروسکوپی نشان داده می شود.
آزمایش های مدفوع: آزمایش های کالپروتکتین و لاکتوفرین نمونه مدفوع بیمار را از نظر وجود برخی مواد آزاد شده توسط گلبول های سفید خون که به عنوان نشانه التهاب گرفته می شوند بررسی می کند. این آزمایشات در تعیین التهابی یا غیر التهابی بودن بیماری مفید است.
مطالعات تصویربرداری و آزمایش سرولوژی: در موارد بیماری کرون، که در روده کوچک جدا شده و دسترسی به آن دشوار است بدست آوردن بافت ممکن است دشوار باشد. بنابراین، از مطالعات تصویربرداری و آزمایش سرولوژی استفاده می شود. اسکن توموگرافی کامپیوتری و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی به طور کلی برای گرفتن تصویر داخلی شکم، لگن و روده بدون قرار گرفتن بدن در معرض اشعه استفاده می شود.
بیوپسی آندوسکوپی: تشخیص کولیت ائوزینوفیلیک با بیوپسی آندوسکوپی انجام می شود. بیوپسی آندوسکوپی ممکن است در تمایز کولیت ایسکمیک از کولیت زخمی یا عفونی موثر باشد.

عوامل خطر

هر نوع کولیت با مجموعه ای از عوامل خطر متفاوت مرتبط است.
عوامل خطر مرتبط با بیماری التهابی روده
این میزان در افراد مبتلا به اعضای خانواده مبتلا و در بیماران یهودی تبار بیشتر است.
زنان کمی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کرون هستند در حالی که مردان کمی بیشتر در معرض ابتلا به کولیت اولسروز هستند.
سیگار کشیدن یک عامل خطر برای بیماری کرون است اما ممکن است برای کولیت اولسروز مفید باشد.
فعالیت بدنی خطر بیماری کرون را کاهش می دهد اما کولیت اولسروز را کاهش نمی دهد.
رژیم غذایی با فیبر بالا خطر بیماری کرون را کاهش می دهد اما کولیت اولسروز را کاهش نمی دهد.
رژیم غذایی پرچرب (اشباع و غیر اشباع) خطر هر دو را افزایش می دهد.
مدت زمان خواب ممکن است خطر ابتلا به کولیت اولسروز را تحت تأثیر قرار دهد و 7-8 ساعت بهینه باشد.
عفونت یک عامل خطر احتمالی برای بیماری التهابی روده است همانطور که از آنتی بیوتیک استفاده می شود. هنوز مشخص نیست که آیا عفونت است که آنتی بیوتیک ها برای آن تجویز می شود یا آنتی بیوتیک است که خطر را افزایش می دهد یا خیر.
داروهایی از جمله NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، داروهای ضد بارداری خوراکی و هورمون ها و ایزوترتینوئین نیز ممکن است خطر را افزایش دهند.
بیماران بین 15 تا 30 سال (شایع ترین) یا 60 تا 80 ساله، اگرچه بیماری التهابی روده در کودکان رخ می دهد.

عوامل خطر مرتبط با کولیت ایسکمیک

شرایط پزشکی با کاهش جریان خون در روده بزرگ مانند نارسایی قلبی مشخص می شود
تشکیل لخته های خون در گردش روده بزرگ یا مهاجرت به کولون از مناطق دیگر
بیماری قلبی
حالتهای فوق انعقادی (افزایش تشکیل لخته)
بیماری عروقی (بیماری عروق خونی)
انسداد روده و عفونت E. coli O157: H7

عوامل خطر مرتبط با کولیت میکروسکوپی

بیماری خودایمنی
برخی از داروها از جمله مهار کننده های پمپ پروتون (به ویژه لانسوپرازول)، استاتین ها، مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین، pembrolizumab، آسپرین، NSAID ها و داروهای ضد پارکینسون
سیگار کشیدن
حرف آخر
انواع مختلف کولیت ناشی از علل زمینه ای مختلف است و بر این اساس درمان می شود. اکثر موارد به خودی خود فروکش می کنند اما مراقبت از خود و داروهای مناسب می تواند به کاهش شدت و دفعات وقوع بیماری کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن شرایط با وجود درمان توصیه شده، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search