پزشکی

درمان های COVID-19

درمان کووید 19

گزینه های درمانی برای COVID-19 را بشناسید چه چیزی کمک می کند چه چیزی کمک نمی کند و چه چیزی در دست تهیه است

اکثر افرادی که به بیماری کووید -19 مبتلا می شوند می توانند در خانه بهبود یابند. برخی از کارهایی که برای بهبود در صورت ابتلا به آنفولانزا انجام می دهید- استراحت کافی، هیدراته ماندن خوب و مصرف داروها برای تسکین تب و دردها - همچنین به درمان COVID-19 کمک می کند.
فراتر از آن، FDA همچنین مجاز به استفاده از درمان هایی کرده است که ممکن است برای افرادی که با COVID-19 در بیمارستان بستری شده اند و سایر داروها برای جلوگیری از پیشرفت COVID-19 در افرادی که در بیمارستان بستری نیستند اما در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید هستند استفاده شود. دانشمندان به سختی تلاش می کنند تا سایر درمانهای موثر را توسعه دهند.
شایع ترین علائم COVID-19 تب، سرفه و مشکلات تنفسی است. مگر اینکه علائم شدیدی داشته باشید به احتمال زیاد می توانید آنها را در خانه مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا درمان کنید. بسیاری از افراد بدون نیاز به مراقبت در بیمارستان از COVID-19 بهبود می یابند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اینکه آیا باید در خانه بمانید یا شخصاً تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید سوال کنید.
دانشمندان در تلاش هستند داروهای جدیدی تولید کنند و برخی داروهای موجود را آزمایش کنند تا ببینند آیا می توانند COVID-19 را درمان کنند یا خیر. در عین حال، تعدادی از موارد وجود دارد که می توانند علائم را، هم در خانه و هم در بیمارستان، تسکین دهند.

درمان کرونا در خانه

اگر علائم شما آنقدر خفیف هستند که بتوانید در خانه بهبود یابید باید:
در منزل استراحت کنید. این می تواند به شما احساس بهتری بدهد و ممکن است بهبودی شما را تسریع کند.
در خانه بمانید. به محل کار، مدرسه و اماکن عمومی نروید.
مایعات بنوشید. هنگام بیماری آب بیشتری از دست می دهید. کم آبی بدن می تواند علائم را بدتر کرده و مشکلات سلامتی دیگری را ایجاد کند.
مانیتور. اگر علائم شما بدتر شد فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. بدون تماس اولیه به دفتر آنها نروید. آنها ممکن است به شما بگویند در خانه بمانید یا ممکن است احتیاج به اقدامات بیشتری برای محافظت از کارکنان و سایر بیماران داشته باشند.
از پزشک خود در مورد داروهای بدون نسخه که ممکن است به شما کمک کند مانند استامینوفن برای کاهش تب، بپرسید.
مهمترین کاری که باید انجام شود این است که از آلوده شدن افراد دیگر به ویژه افرادی که بالای 65 سال سن دارند یا مشکلات سلامتی دیگری دارند اجتناب شود.
یعنی:
سعی کنید در یک مکان در خانه خود بمانید. در صورت امکان از اتاق خواب و حمام جداگانه استفاده کنید.
به دیگران بگویید بیمار هستید تا فاصله خود را حفظ کنند.
سرفه و عطسه خود را با دستمال یا آرنج خود بپوشانید.
در صورت امکان از ماسک روی بینی و دهان خود استفاده کنید.
مرتباً مخصوصاً دستان خود را بشویید.
ظرف ها، فنجان ها، ظروف غذاخوری، حوله ها یا ملافه ها را با دیگران به اشتراک نگذارید.
سطوح معمولی مانند دستگیره در، پیشخوان و رومیزی را تمیز و ضدعفونی کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه انتظاری باید داشت

علائم بیماری 2 تا 14 روز پس از تماس با ویروس شروع می شود. بسیاری از افرادی که عفونت خفیف دارند ظرف 2 هفته بهبود می یابند. موارد شدیدتر 3 تا 6 هفته طول می کشد.
در صورت وجود علائم، با پزشک خود صحبت کنید. دستورالعمل های CDC می گویند زمانی که همه موارد زیر صحت داشته باشد می توانید انزوا را ترک کنید:
3 روز است که تب ندارید.
علائم تنفسی شما مانند سرفه یا تنگی نفس بهتر شده است.
حداقل 10 روز از شروع علائم شما می گذرد یا دو آزمایش منفی COVID-19 در فاصله 24 ساعت دارید.
چگونه می توانید بفهمید علائم شما در حال بدتر شدن است؟
در صورت داشتن موارد زیر، فوراً مراقبت های پزشکی را دریافت کنید:
مشکل در تنفس
درد یا فشار در قفسه سینه
گیجی یا خواب آلودگی شدید
رنگ آبی روی لب ها یا صورت شما

درمان کرونا در بیمارستان

در صورت داشتن علائم اولیه COVID-19، مانند تب خفیف یا سرفه، نیازی به مراجعه به بیمارستان یا اورژانس نیست. اگر چنین کنید بسیاری از بیمارستان ها شما را به خانه می فرستند.
اگر مورد شما شدید است اعضای کادر پزشکی علائم را بررسی می کنند که آیا بیماری باعث مشکلات جدی تری شده است. انها ممکنه:
سطح اکسیژن خون را با یک مانیتور انگشتی کلیپسی بررسی کنند
به ریه های شما گوش دهند
آزمایش کووید -19 درخواست کنند. که این شامل قرار دادن سواب پنبه ای 6 اینچی در هر دو طرف بینی به مدت 15 ثانیه است. ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن درخواست شود ممکن است اکسیژن اضافی را از طریق دو لوله کوچک که درست داخل سوراخ بینی شما هستند دریافت کنید. در موارد بسیار جدی، پزشکان شما را به دستگاهی به نام ونتیلاتور متصل می کنند که می تواند برای شما تنفس کند.
همچنین ممکن است مایعات را از طریق لوله یا IV در بازوی خود دریافت کنید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید. پزشکان همچنین بر تنفس شما نظارت دقیق خواهند داشت. هدف این است که عفونت شما روند خود را طی کند و ریه های شما آنقدر خوب شوند که بتوانند دوباره به تنهایی تنفس کنید.
پزشکان ممکن است داروی ضد ویروسی به نام رمدسیویر (وکلوری) به شما بدهند. Remdesivir اولین دارویی است که توسط FDA برای درمان بیماران مبتلا به COVID در بیمارستان بالای 12 سال تأیید شده است. تحقیقات نشان می دهد که برخی از بیماران پس از مصرف سریعتر بهبود می یابند. Remdesivir برای مبارزه با ابولا ساخته شده است اما FDA حکم استفاده اضطراری را صادر کرده است تا پزشکان بتوانند از آن در برابر COVID-19 استفاده کنند.
همچنین ممکن است پزشک به شما دارویی برای رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته شدن تجویز کند.
اگر از داروهایی مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs) یا استاتین ها برای سایر مشکلات سلامتی استفاده می کنید پزشک به شما می گوید که آنها را طبق معمول ادامه دهید.
FDA مجوز استفاده اضطراری (EUA) را برای داروهایی به نام آنتی بادی های مونوکلونال برای درمان COVID-19 صادر کرده است. Sotrovimab یا ترکیبی از casirivimab و imdevimab (REGEN-COV) را می توان به بیماران با خطر بالا که اخیراً با بیماری خفیف تا متوسط تشخیص داده شده اند تا سطح ویروس در بدن و خطر بستری شدن را کاهش داد. REGEN-COV همچنین برای درمان پیشگیرانه در افرادی که در معرض COVID-19 قرار گرفته اند EUA اعطا شده است.
بسیاری از آزمایشات بالینی در حال بررسی است تا درمانهایی که برای سایر بیماریهایی که می توانند با COVID-19 مبارزه کنند مورد استفاده قرار گیرد و موارد جدیدی ایجاد شود. FDA همچنین EAU پلاسمای خون را برای افرادی که از COVID-19 بهبود یافته اند به منظور کمک به بیماران مبتلا به موارد شدید یا تهدید کننده زندگی، اعطا کرده است. شما این را با نام پلاسمای دوره نقاهت می شنوید.
آزمایشات بالینی در مورد داروهای دیگر، از جمله توسیلیزوماب، که برای درمان بیماریهای خود ایمنی و بیماری التهابی به نام سندرم انتشار سیتوکین استفاده می شود در حال انجام است.
FDA مجوز اضطراری خود را برای استفاده از هیدروکسی کلروکین و کلروکین برای درمان افرادی که با COVID-19 بستری هستند در میان نگرانی های جدی در مورد ایمنی آنها و نحوه عملکرد آنها در برابر ویروس لغو کرد. این داروها برای درمان مالاریا و بیماریهای خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس تأیید شده اند.

دگزامتازون

بسیاری از پزشکان، از جمله پزشکان ایالات متحده، از زمان شروع همه گیری، بیماران بسیار مریض COVID-19 را با کورتیکواستروئیدها درمان می کردند. این امر از نظر بیولوژیکی برای آن دسته از بیمارانی که در برابر عفونت ویروسی واکنش بیش از حد ایمنی (طوفان سایتوکاین) ایجاد کرده اند منطقی است. در این موارد، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است که به ریه ها و سایر اندام ها آسیب می رساند و اغلب منجر به مرگ می شود.
دگزامتازون و سایر کورتیکواستروئیدها (پردنیزون، متیل پردنیزولون) داروهای ضدالتهابی قوی هستند. آنها به راحتی در دسترس و ارزان هستند.
دستورالعمل های درمانی NIH COVID-19 استفاده از دگزامتازون را در برخی از افراد بستری در بیمارستان با COVID-19 شدید توصیه می کند. این توصیه بر اساس نتایج آزمایش RECOVERY بود. در این مطالعه، بیش از 6000 بیمار بستری شده با COVID-19 به طور تصادفی یا دگزامتازون یا درمان استاندارد دریافت کردند. بیمارانی که به اکسیژن اضافی یا دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشتند و دگزامتازون دریافت کرده بودند کمتر از کسانی که تحت مراقبت های استاندارد قرار گرفتند در عرض 28 روز جان خود را از دست دادند. دگزامتازون در بیمارانی که نیازی به حمایت تنفسی ندارند فایده ای نداشت.

آیا ویتامین D در برابر COVID-19 محافظت می کند؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین D ممکن است به محافظت در برابر آلوده شدن و ایجاد علائم جدی COVID-19 کمک کند. به عنوان مثال، ما می دانیم که افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند ممکن است مستعد ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی باشند. یک متاآنالیز نشان داد افرادی که از مکمل های ویتامین D استفاده می کردند به ویژه افرادی که سطح ویتامین D پایینی داشتند کمتر از افرادی که از مکمل های ویتامین D استفاده نمی کردند دچار عفونت حاد دستگاه تنفسی می شدند.
ویتامین D ممکن است از دو طریق در برابر COVID-19 محافظت کند. اول، ممکن است به تقویت دفاع طبیعی بدن در برابر ویروس ها و باکتری ها کمک کند. ثانیاً، ممکن است از یک پاسخ التهابی اغراق آمیز جلوگیری کند که نشان داده می شود در برخی از افراد مبتلا به COVID-19 به بیماری شدید کمک می کند.
بدن ما وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرد ویتامین D تولید می کند. پنج تا 10 دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب در برخی از روزها یا بیشتر روزهای هفته به بازوها، پاها یا پشت بدون کرم ضد آفتاب به شما این امکان را می دهد که به اندازه کافی از این ویتامین استفاده کنید. منابع غذایی خوب ویتامین D شامل ماهی های چرب (مانند ماهی تن، ماهی خال مخالی و ماهی آزاد)، غذاهای غنی شده با ویتامین D (مانند محصولات لبنی، شیر سویا و غلات)، پنیر و زرده تخم مرغ است.
دوز توصیه شده ویتامین D روزانه 600 IU برای بزرگسالان 70 سال و جوانتر و 800 IU هر روز برای بزرگسالان بالای 70 سال است. مکمل روزانه حاوی 1000 تا 2000 IU ویتامین D برای اکثر افراد بی خطر است. برای بزرگسالان، خطر اثرات مضر به بیش از 4000 IU در روز افزایش می یابد.

آیا ویتامین C در درمان کرونا موثر است

برخی از بیماران وخیم مبتلا به COVID-19 با دوزهای بالای ویتامین C داخل وریدی (IV) تحت درمان قرار گرفته اند به این امید که بهبودی را تسریع کند. با این حال، هیچ شواهد علمی واضح یا قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد این دارو برای عفونت های COVID-19 کار می کند و بخشی استاندارد از درمان این عفونت نیست.
در مورد پیشگیری، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف ویتامین C به جلوگیری از عفونت با ویروس کرونا که باعث COVID-19 می شود کمک می کند وجود ندارد. در حالی که دوزهای استاندارد ویتامین C به طور کلی بی ضرر هستند دوزهای بالا می تواند تعدادی از عوارض جانبی از جمله تهوع، گرفتگی عضلات و افزایش خطر سنگ کلیه را ایجاد کند.
اگر آزمایش شما برای COVID-19 مثبت است و می خواهید یک آزمایش بالینی برای درمان انجام دهید مهم است که این کار را در اسرع وقت انجام دهید در حالی که هنوز به ویروس آلوده هستید.
آزمایش سرولوژی (آنتی بادی) برای COVID-19 چیست؟ اون به چه دردی میخورد؟
آزمایش سرولوژی یک آزمایش خون است که به دنبال آنتی بادی های ایجاد شده توسط سیستم ایمنی شما است. دلایل زیادی برای ایجاد آنتی بادی وجود دارد که مهمترین آنها کمک به مبارزه با عفونت ها است. آزمایش سرولوژی COVID-19 به طور خاص به دنبال آنتی بادی علیه ویروس COVID-19 است.
بدن شما حداقل یک تا سه هفته پس از ابتلا به عفونت به آنتی بادی های این ویروس نیاز دارد. به همین دلیل، آزمایشات سرولوژی به اندازه کافی برای تشخیص دقیق عفونت فعال COVID-19، حتی در افرادی که دارای علائم هستند حساس نیستند.
با این حال، آزمایش های سرولوژی می تواند به شناسایی افرادی که از ویروس کرونا بهبود یافته اند کمک کند. این ممکن است شامل افرادی شود که در ابتدا مبتلا به COVID-19 نبودند زیرا هیچ علامتی نداشتند علائم خفیفی داشتند ترجیح می دادند آزمایش نشوند آزمایش منفی کاذب انجام دادند یا به هر دلیلی نمی توانستند آزمایش شوند. آزمایش های سرولوژیکی تصویر دقیق تری از تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا و بهبود یافته و همچنین میزان واقعی مرگ و میر ارائه می دهد.
آزمایشات سرولوژیکی همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد اینکه آیا افراد پس از بهبودی در برابر ویروس کرونا مصون می شوند یا خیر، و در صورت وجود، این مصونیت چقدر طول می کشد.
دقت آزمایش های سرولوژیکی بسته به آزمایش و زمان انجام عفونت متفاوت است.
توجه: بهترین درمان برای بیماران مبتلا به کووید 19 استراحت در منزل و دریافت مایعات کافی و در صورت نیاز مسکن ها استامینوفن،کپسول ناپروکسن در موارد شدید کرونا استفاده از اکسیژن، کورتن وضد انعقاد است.
این وب سایت ها اطلاعات بیشتری دارند:
Clinicaltrials.gov. این پایگاه داده دولتی از مطالعات بالینی دولتی و خصوصی در سراسر جهان است. همچنین برای پیوستن به کارآزمایی بالینی ملاحظاتی دارد.
CenterWatch
ClinSearch
COVID Dash
World Without COVID HHS Protect Public Data Hub – Therapeutics Distribution
National Infusion Center Association (NICA)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search