پزشکی

درمان دست های عرق کرده: درمانهای خانگی و نکاتی برای پیشگیری

درمان های خانگی و پیشگیری از تعریق بیش از حد

عرق کردن دست ها و پاها می تواند یک مشکل شایع در افراد باشد. در حقیقت، بسیاری از افراد ممکن است در طول سال با این مشکل روبرو شوند.

برخورد با عرق زیاد و غیر ضروری می تواند یک مشکل اساسی در موقعیت های اجتماعی باشد زیرا دست های خیس می تواند بسیار شرم آور باشد. در حالت هایپر هیدروز، غدد عرق بیش از حد باعث تعریق بیش از حد می شوند. این تعریق حتی ممکن است به دمای داخل یا خارج محیط مربوط نباشد. حتی فعالیت بدنی یا بدن شما در حالت استراحت نیز اهمیتی ندارد و ممکن است دستان شما به شدت عرق کند. برخی از افراد عرق خفیف دست و پا را به عنوان یک نگرانی جزئی نادیده می گیرند. اگرچه این وضعیت همیشه به این معنی نیست که احتمال سابقه خانوادگی وجود دارد اما تعریق زیاد گاهی نشانه یک بیماری زمینه ای است.
تعریق بیش از حد، که به آن هیپرهیدروز نیز گفته می شود ناشی از یک سیستم عصبی سمپاتیک بیش از حد فعال است که به غدد عرق علامت می دهد تا به میزان زیادی عرق تولید کنند. هایپرهیدروز بیشتر در دست ها شایع است و منجر به کف دست های خیس و مرطوب می شود.
تعریق ممکن است در اثر استرس ، اضطراب، ورزش بدنی یا هوای گرم ایجاد شود. این تعریق متناوب ممکن است باعث شود پوست دستان شما سفید شود و با رطوبت پوست کنده شود.
افراد مبتلا به هایپرهیدروز ممکن است به دلیل عرق قابل مشاهده دچار خودآگاهی شوند و احساس خجالت کنند. نکته خوب این است که اقدامات مختلف مراقبت از خود و درمان های خانگی وجود دارد که می تواند به کنترل تعریق کمک کند و در وهله اول از آن جلوگیری کند.

درمان های خانگی برای دست های عرق کرده

درمانهای مختلف آسان و خانگی برای کنترل تعریق مرتبط با هایپرهیدروز پیشنهاد شده است. با این حال، شواهد علمی کمی وجود دارد یا هیچ اثری برای اثبات اثربخشی آنها وجود ندارد. از آنجایی که درمان ها به طور کلی بی خطر هستند ،می توانید آنها را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما مفید است.
احتیاط: قبل از استفاده از هرگونه درمان موضعی، حتماً یک تست پچ پوستی انجام دهید و در صورت تحریک یا واکنش های آلرژیک، مصرف آن را قطع کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. از کیسه های چای مرطوب استفاده کنید

پیشنهاد می شود که کیسه های چای به عنوان ضد عرق عمل می کنند که می توانند در صورت استفاده از پوست به کنترل تعریق کمک کنند.
نحوه استفاده:
چند کیسه چای را مرطوب کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه روی دستان خود قرار دهید.
از طرف دیگر، می توانید 3-4 کیسه چای سیاه را در یک کاسه آب داغ خیس کرده و دستان خود را تا 30 دقیقه در آن فرو کنید.
این درمانها را تا زمانی که نتیجه آن را مشاهده کنید روزانه تکرار کنید.

2. چای سبز و سیاه را امتحان کنید

در حالی که ممکن است مصرف نوشیدنی های گرم متناقض به نظر برسد چای سیاه و چای سبز با عمل به عنوان قابض می توانند به کنترل تعریق کمک کنند.
چای سبز سرشار از ویتامین B و منیزیم است که می تواند به کوچک شدن غدد عرق کمک کند. چای سیاه می تواند به کنترل رشد باکتری های ایجاد کننده بو کمک کند. علاوه بر این، مصرف چای سبز یا چای سیاه ممکن است باعث ایجاد آرامش شود بنابراین از هایپرهیدروز ناشی از اضطراب یا استرس جلوگیری می کند.
نحوه استفاده:
یک فنجان چای سبز یا چای سیاه دم کرده در صبح میل کنید.
همچنین می توانید دستان خود را با چای سبز یا سیاه سرد شده برای چند دقیقه بشویید یا پاک کنید.

3. از برگ مریم گلی استفاده کنید

برگ های مریم گلی به کوچک شدن منافذ پوست و کنترل رشد باکتری ها کمک می کند و بنابراین، می تواند به درمان عرق کردن دست ها کمک کند.
نحوه استفاده:
چند قطره روغن برگ مریم گلی را به کف دست بمالید.
مریم گلی را با غذای خود مصرف کنید.
بهترین راه این است که دستان خود را در ظرفی حاوی برگ های مریم گلی به مدت حدود 20 دقیقه خیس دهید.

اقدامات پیشگیرانه و نکات مراقبت از خود

موارد زیر برخی اقدامات مراقبت از خود و تغییر شیوه زندگی است که می تواند به کنترل تعریق کمک کرده و از تکرار آن جلوگیری کند.

1. لباس مناسب بپوشید

از لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پنبه، ابریشم و پشم استفاده کنید زیرا عرق را به سرعت جذب کرده و به پوست اجازه تنفس می دهد. حتماً از فیبرهای جذب کننده رطوبت مخصوصاً هنگام ورزش استفاده کنید.

2. روزانه دوش بگیرید

دوش منظم برای جلوگیری از تجمع عرق حیاتی است و به پوست اجازه می دهد تا بهتر نفس بکشد. با این حال، از دوش آب گرم یا سونا اجتناب کنید زیرا می تواند دمای بدن را افزایش داده و باعث تعریق شود.

3. از ضد عرق استفاده کنید

روزانه از یک ضد عرق بدون نسخه حاوی ترکیبات مبتنی بر آلومینیوم استفاده کنید. این محصول با مسدود کردن منافذ پوست از تعریق قابل مشاهده جلوگیری می کند.

4. پودر جاذب بزنید

پودرهای جاذب از عرق قابل مشاهده جلوگیری می کنند زیرا رطوبت را به سرعت جذب می کند. پیشنهاد می شود پودر بچه را همیشه همراه خود داشته باشید و در صورت نیاز مجدداً از آن استفاده کنید.

5. مقدار زیادی آب مصرف کنید

مصرف مقدار زیادی آب در طول روز ضروری است. انجام این کار نه تنها سطح آب از دست رفته در اثر تعریق را متعادل می کند بلکه بدن شما را خنک نگه می دارد بنابراین تعریق را کاهش می دهد.

6- رژیم غذایی خود را بهبود بخشید

آنچه مصرف می کنید می تواند تا حد زیادی بر عملکرد غدد عرق شما تأثیر بگذارد. به طور کلی از غذاهای فرآوری شده و شیرین خودداری کنید و مصرف غذاهای تند را محدود کنید زیرا باعث گرم شدن و تعریق زیاد بدن می شوند. از غذاهای غنی از کلسیم استفاده کنید که می تواند به خنک شدن بدن شما کمک کند.

7. استرس را مدیریت کنید

همانطور که قبلاً ذکر شد استرس بیش از حد می تواند محرک هایپرهیدروز باشد. بنابراین، تکنیک های مدیریت استرس مانند یوگا و مدیتیشن می تواند به بهبود تولید عرق کمک کند.

8. از مصرف کافئین خودداری کنید

کافئین می تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک کند و غدد عرق را بیش از حد تحریک کند. بنابراین، از نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید.

9. از کشیدن سیگار خودداری کنید

محتوای نیکوتین سیگار می تواند باعث افزایش دمای بدن و ضربان قلب شود و به نوبه خود غدد عرق شما را بیش از حد تحریک کند. بنابراین، بهتر است از سیگار کشیدن خودداری کنید.
بیشترین پرسش ها در مورد هایپرهیدروز

آیا هایپرهیدروز یک بیماری دائمی است؟

هایپرهیدروز، بسته به نوع و درمان، می تواند با گذشت زمان بهبود یابد و حتی از بین برود. با این حال، در برخی موارد، ممکن است بدتر شود و سایر قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

علت بوی بد عرق چیست؟

به طور کلی، عرق به خودی خود بوی بدی ندارد. بوی بد ناشی از واکنش عرق با باکتری های روی پوست شما است. این باکتری ها در زیر بغل، ناف، پا، مو، اندام تناسلی و پشت گوش بیشتر از سایر قسمت های بدن هستند.
باکتری ها از عرق تغذیه می کنند و آن را به اسیدهایی که بو تولید می کنند تجزیه می کنند. این بوی بدن همچنین به عنوان برومیدروز، ازوکروتیا و اسمیدروز شناخته می شود.

آیا دئودورانت ها یا ضد عرق ها می توانند باعث سرطان سینه شوند؟

از آنجا که محصولات ضد عرق و دئودورانت دارای مواد شیمیایی هستند ممکن است برای پوست و اندام های زیرین مضر باشد. ارتباط بین سرطان سینه و استفاده از ضد عرق در زیر بغل پیشنهاد شده است. با این حال، هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که از این نظریه پشتیبانی کند.
حرف پایانی
هایپرهیدروز، چه کوتاه مدت و چه بلند مدت، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. در حالی که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد درمان های مختلف پزشکی و خانگی می توانند به کنترل تعریق زیاد کمک کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search