پزشکی

ارتباط مغز و روده: علائم، رژیم غذایی و نکات

مغز با روده ارتباط دارد

آیا تا به حال احساس روده یا پروانه در شکم خود داشته اید؟ این احساسات ناشی از شکم شما نشان می دهد که مغز و روده شما به هم متصل هستند.

علاوه بر این، مطالعات اخیر نشان می دهد که مغز شما بر سلامت روده شما تأثیر می گذارد و روده شما حتی ممکن است بر سلامت مغز شما تأثیر بگذارد.
ارتباط روده و مغز (معروف به محور روده - مغز) به مسیرهای عصبی-هومورال (عصبی و هورمونی) بین مغز و دستگاه گوارش اشاره دارد که به روده اجازه می دهد با مغز ارتباط برقرار کند و بالعکس. این اساساً به این معنی است که وضعیت ذهنی شما می تواند بر عملکرد روده شما تأثیر بگذارد و بالعکس.
بنابراین، هر شکلی از ناراحتی روانی مانند تنش، عصبی بودن، اضطراب، عصبانیت یا غم و اندوه می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود. به طور مشابه، ناراحتی معده می تواند باعث استرس، اضطراب یا افسردگی شود.
این ارتباطات از طریق سیستم عصبی خودمختار و محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال وجود دارد. مجرای روده رابط بین بدن و محیط است و با خوردن، میکروبیوم روده، التهاب و داروها و بسیاری از عوامل دیگر اصلاح می شود.
مغز از طریق محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال و سیستم عصبی خودمختار می تواند بر عملکرد روده در پاسخ به استرس تأثیر بگذارد.
سیستم عصبی روده (nervous system of the gut) از 200 تا 600 میلیون نورون (سلول های عصبی) تشکیل شده است که معادل تعداد نورون های نخاع است. بنابراین، سیستم عصبی روده اغلب به عنوان "مغز دوم" نامیده می شود.

علائم و عوامل مرتبط با محور روده - مغز

محور مغز - روده احتمالاً در تعدادی از بیماری‌ها از جمله سندرم روده تحریک‌پذیر، بیماری التهابی روده، اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی و اوتیسم دخیل است.
تحقیقات ادامه دارد. در آینده، دستکاری میکروبیوم روده ممکن است یکی از راه‌های تعدیل این حالات بیماری باشد. از آنجایی که اطلاعات در مورد میکروبیوم بهینه روده وجود ندارد، توصیه هایی در مورد "بهترین رژیم غذایی" نمی تواند ارائه شود.
ترکیب میکروبیوم روده در افراد سالم نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پاسخ افراد به تغییر در میکروبیوم روده نیز ممکن است متفاوت باشد.
به حداقل رساندن مصرف غذاهای فرآوری شده توصیه ای است که به سلامت کلی کمک می کند، مانند یک سبک زندگی فعال و رژیم غذایی پر فیبر. همه این عوامل ممکن است تأثیر مطلوبی بر میکروبیوم روده داشته باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان و نکاتی برای سلامت بهینه مغز و روده

ارتباط مغز و روده بر بسیاری از جنبه های سلامتی شما تأثیر می گذارد. بنابراین، ضروری است اقداماتی برای حفظ یکپارچگی آن انجام شود.

1. سطح استرس خود را کنترل کنید

مدیریت استرس برای حفظ تعادل روده سالم و عملکرد مناسب گوارش بسیار مهم است.
استرس بخشی جدایی ناپذیر از زندگی است اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن یا مدیریت آن انجام دهید. تمام تلاش خود را بکنید تا فعالانه از موقعیت هایی که آرامش روانی شما را مختل می کند اجتناب کنید، اگرچه گاهی اوقات این موقعیت ها خارج از کنترل شما هستند.
در اینجا چند راه موثر برای مبارزه با پریشانی روانی برای حفظ آرامش روانی آورده شده است:
آ. تکنیک های آرامش بخش
کمی از برنامه روزانه خود برای تمرین برخی از تکنیک های آرامش بخش مانند یوگا، تنفس عمیق مراقبه، تای چی و سایر فعالیت هایی که ذهن شما را آرام می کند صرف کنید.
ب. درمان شناختی رفتاری (CBT)
CBT یک شکل محبوب روان درمانی است که در آن یک مشاور سلامت روان با بیمار صحبت می کند تا الگوهای فکری و رفتاری مشکل ساز او را شناسایی کند و سپس راه هایی را برای غلبه بر آنها توصیه می کند.
درمانگر CBT تغییرات رفتاری سالم را برای مقابله با طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامت روان، مانند اختلالات هراس یا اضطراب، افسردگی، اعتیاد به الکل، سوء مصرف مواد مخدر، اختلافات زناشویی و اختلالات خوردن و غیره پیشنهاد می کند.
ج. آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR)
PMR تمرینی است که به طور خاص برای از بین بردن استرس و اضطراب در بدن شما طراحی شده است.
ماهیچه های شما کشش زیادی را در خود نگه می دارند که باید آزاد شود تا بدن شما آرام شود. و این تمرین بر این اصل کار می‌کند که بعید است وقتی بدن شما واقعاً آرام است، دچار اضطراب شوید. به عبارت دیگر، بهزیستی جسمانی به تقویت رفاه روانی کمک می کند.
این تمرین شامل سفت شدن تدریجی و سپس شل کردن هر عضله است.

2. به طور منظم ورزش کنید

فعال ماندن به حفظ سلامت روان و دستگاه گوارش شما کمک می کند. هضم صاف را تسهیل می کند و تعادل باکتری های سالم روده را تقویت می کند. همچنین یک ضد استرس عالی است.
بنابراین، برخی از انواع ورزش را به طور منظم انجام دهید تا عملکرد روده، سلامت روانی و سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

3. آنتی بیوتیک ها را محدود کنید

آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های سالم روده را از بین ببرند و منجر به ناراحتی گوارشی شوند که یکی از عوارض جانبی رایج این دارو است. بنابراین، آنها را فقط در صورت لزوم و با دوز تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید.
اتکا به آنتی بیوتیک ها برای جزئی ترین بیماری ها می تواند تنوع میکروبیوم شما را مختل کند.
غذاهای مفید برای ارتباط روده و مغز
انواع مواد غذایی زیر می توانند از رشد میکروب های سالم در روده حمایت کرده و سلامت مغز را بهبود بخشند.

پروبیوتیک ها

تجویز پروبیوتیک ها راهی برای دستکاری میکروبیوم روده است.
در یک مطالعه، به داوطلبان سالم بدون سابقه قبلی افسردگی پروبیوتیک داده شد و آنها کاهش سطح هورمون استرس و بهبود پارامترهای روانی را نشان دادند. این نتایج مشابه نتایج بیماران دریافت کننده دیازپام (داروی ضد اضطراب) بود.
یک مطالعه حیوانی، داروی ضد افسردگی اسیتالوپرام را با پروبیوتیک ها در موش ها مقایسه کرد و اثرات مشابهی را نشان داد.
پروبیوتیک ها در مقایسه با اسیتالوپرام به همان اندازه در کاهش اضطراب و در حفظ متابولیسم سالم و وزن بدن مؤثرتر بودند. این نتایج اولیه جالب است و از اهمیت ارتباط مغز و روده در بیماری حمایت می کند اما هنوز چیزهای زیادی قبل از اینکه این اطلاعات از نظر بالینی قابل استفاده باشد، آموخته نشده است.

پری بیوتیک ها

پری بیوتیک ها اساساً فیبرهای رژیمی هستند که به عنوان علوفه برای میکروب های سالم روده عمل می کنند. بنابراین، افزودن آنها به رژیم غذایی به بهبود سلامت روده و در نتیجه سلامت روان شما کمک می کند.
برخی از مهم ترین پری بیوتیک های دیگر عبارتند از:
غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی، گردو، دانه کتان و سیر
غذاهای تخمیر شده مانند ماست، کیمچی، کفیر و کلم ترش
غذاهای فیبری مانند عدس، لوبیا، غلات کامل و کلم بروکلی
غذاهای غنی از پلی فنل مانند زردآلو، سیب، زیتون و اسفناج
غذاهای غنی از تریپتوفان مانند شیر، دانه ها و مغزها، جو و مرغ
کلام پایانی
سلامت روده و سلامت مغز شما از طریق سیستم های مختلف فیزیکی و بیوشیمیایی به هم مرتبط هستند که به این دو اندام اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
آنچه که این نشان می دهد این است که مشکلات هر یک از این اندام ها بر عملکرد دیگری تأثیر می گذارد. بنابراین، اگر می خواهید از سلامت روانی مطلوب و عملکرد مناسب گوارش اطمینان حاصل کنید، مهم است که مراقب هر دو باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search