پزشکی

آنچه صورت شما می تواند در مورد سلامتی شما آشکار کند

تشخیص بیماری از روی صورت

صورت شما می تواند بینش هایی در مورد وضعیت سلامت کلی شما ارائه دهد. نواحی مختلف صورت به اندام های مختلف متصل است و بنابراین سلامت آنها را منعکس می کند.

بنابراین، تغییرات غیر طبیعی در ظاهر یا وضعیت صورت شما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک مشکل عمیق تر سلامتی باشد.
این مقاله برخی از علائم صورت را مورد بحث قرار می‌دهد که باید آنها را جدی بگیرید زیرا اغلب نشان می‌دهند که چیزی از نظر درونی درست نیست.
در اینجا چند نکته وجود دارد که چهره شما در مورد سلامتی به شما می گوید.

1. زخم ها

زخم های اطراف لب و دهان به احتمال زیاد تبخال هستند که توسط ویروس هرپس نوع 1 ایجاد می شوند. (بیشتر افراد مبتلا به تبخال دهان در کودکی یا بزرگسالی از بزاق آلوده شده اند، نه از تماس جنسی). هنگامی که بیمار، مضطرب یا بیش از حد خسته هستید، یا زمانی که برای مدت طولانی زیر نور خورشید بوده اید، زخم ها ممکن است ایجاد شوند. آنها معمولاً خود به خود از بین می روند، اما اگر شیوع شدید یا مکرر داشته باشید، پزشک ممکن است دارو را پیشنهاد کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. افتادگی پلک

پزشکان آن را پتوز یا بلفاروپتوز می نامند. این می تواند در یک یا هر دو چشم اتفاق بیفتد - در موارد شدید، پلک شما ممکن است دید شما را مسدود کند. ممکن است با آن متولد شده باشید یا در طول چند دهه به آن مبتلا شوید. اغلب بی ضرر است، اما می تواند نشانه ای از مشکلات مغز، اعصاب یا حدقه چشم شما باشد. اگر در چند روز یا چند ساعت اتفاق افتاد، یا اگر دوبینی، عضلات ضعیف، مشکل در بلع یا سردرد شدید دارید، به پزشک خود مراجعه کنید - اینها می تواند نشانه سکته باشد.

3. پوست و چشم مایل به زرد

اگر ناگهان در صورت یا سفیدی چشم شما رنگ زرد کم رنگی ایجاد شود، ممکن است از زردی یا سایر مشکلات مرتبط با کبد مانند هپاتیت یا سیروز رنج ببرید. در واقع، زردی پوست و چشم اغلب اولین و گاهی تنها علامت کبد ناسالم است.
کبد گلبول های قرمز مرده یا آسیب دیده (RBCs) را تجزیه می کند و رنگدانه زردی به نام بیلی روبین را به عنوان یک محصول جانبی آزاد می کند. اگر کبد به درستی کار کند، این گلبول های قرمز قدیمی و بیلی روبین را از خون سالم برای از بین بردن فیلتر می کند.
بیماری کبد می تواند این عملکرد را به خطر بیندازد و باعث تجمع بیلی روبین در خون و بافت شود و به پوست و چشم شما رنگ زردی بدهد.
علاوه بر این، اگر کیسه صفرا یا لوزالمعده شما به درستی کار نکند، رنگ پوست شما ممکن است رنگ زردی پیدا کند.
علائم اضافی زردی:
تب
کاهش وزن ناگهانی
کاهش اشتها
درد شکم
خارش
رنگ پریده ادرار و مدفوع
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
زرد شدن پوست یا چشم ها دلیل کافی برای کمک فوری پزشکی برای معاینه کامل و درمان توصیه شده است.

4. نمی توانید یک طرف صورت خود را حرکت دهید

اگر نمی توانید بخشی از بدن خود را حرکت دهید، فوراً از پزشک کمک بگیرید. اما اگر علائم دیگری ندارید، احتمالاً فلج بل است. زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی – احتمالاً یک ویروس – به عصبی فشار می ‌آورد که ماهیچه‌های صورت شما را کنترل می‌کند یا آن را متورم می ‌کند. طی چند ساعت یا چند روز ظاهر می شود و معمولاً یک طرف صورت شما را ضعیف می کند. همچنین ممکن است در فک و پشت گوش درد داشته باشید. معمولاً جدی نیست و در عرض 3 تا 6 ماه بهتر می شود.

5. راش پروانه ای شکل

بثورات پروانه ای شکل روی صورت که در هر دو گونه پخش می شود و شبیه پوست آفتاب سوخته است، از علائم مشخصه لوپوس است.
لوپوس، مخفف لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، یک اختلال خودایمنی غیرقابل درمان است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت سالم بدن را به عنوان یک تهدید خارجی درک می کند و به آن حمله می کند. این باعث التهاب و آسیب بافتی در قسمت‌های مختلف بدن از جمله پوست، مفاصل، قلب، کلیه‌ها و سایر اندام‌ها می‌شود.
علائم اضافی لوپوس:
مفاصل و عضلات متورم، حساس، دردناک
تب با درجه پایین
همیشه بدون تلاش احساس خستگی می کنید
درد قفسه سینه
تنفس پر زحمت
احتباس مایعات یا ادم
سردردهای مکرر
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر بر روی صورت خود راش پروانه ای شکل پیدا کردید، برای تشخیص صحیح بدون تاخیر با پزشک خود مشورت کنید.

6. فلج صورت با علائم دیگر

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به بخشی از مغز شما قطع می شود، زیرا یک رگ خونی می ترکد یا مسدود می شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید: قسمت پایین صورت شما به طور ناگهانی فلج شده است، یا بی حسی یا ضعف در بازوها یا پاهای خود، اختلال در گفتار، دوبینی، سرگیجه یا مشکل در بلع دارید.

7. لکه های زرد روی پلک های شما

به این برجستگی های زرد رنگ بر روی پلک بالا و پایین و اطراف آن، زانتلاسما می گویند. آنها از کلسترول ساخته شده اند، و اگرچه ممکن است ظاهر آنها را دوست نداشته باشید، خطرناک یا دردناک نیستند و معمولاً می توان آنها را حذف کرد. اما آنها می توانند نشانه ای از احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا حمله قلبی باشند، بنابراین ایده خوبی است که برای معاینه فیزیکی به پزشک مراجعه کنید.

8. موهای زائد صورت

همه خانم‌ها درجاتی از موهای صورت دارند، اما معمولاً نسبت به مردان بسیار ظریف‌ تر و پراکنده ‌تر هستند و به آن کرک های هلو می ‌گویند.
آندروژن ها هورمون های جنسی هستند که باعث ایجاد ویژگی های مردانه از جمله موهای صورت و بدن می شوند. بدن زنان همچنین مقادیر کمی آندروژن تولید می کند، که توضیح می دهد که چرا آنها تمایل به داشتن موهای بسیار کمتری روی صورت و بدن نسبت به مردان دارند.
زنانی که در امتداد خط فک، چانه و لب بالایی رشد موی مردانه دارند، معمولاً از شرایط هورمونی رنج می برند که باعث افزایش سطح آندروژن در بدن آنها می شود. سطوح بالای آندروژن منجر به موهای ضخیم تر و درشت تر روی صورت می شود.
موهای زائد صورت و بدن در زنان به عنوان هیرسوتیسم شناخته می شود. یکی از اختلالات هورمونی که معمولاً با هیرسوتیسم همراه است، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است.
هیرسوتیسم همچنین می تواند نشانه ای از اختلال عملکرد غده آدرنال یا عارضه جانبی برخی داروها باشد که باعث عدم تعادل هورمونی در بدن می شود.

9. چشمان باد کرده

فضای زیر چشم شما می تواند پر از مایع شود که می تواند باعث متورم یا پف کرده به نظر برسد. آب و هوای گرم و مرطوب می ‌تواند باعث شود بدن شما آب بیشتری جذب کند، کم‌ خوابی، غذای زیاد شور و تغییرات هورمونی. با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد زیرا ماهیچه هایی که از پلک های شما حمایت می کنند ضعیف می شوند. اگر چشمان شما قرمز و خارش دار است، ممکن است یک واکنش آلرژیک به غذا، گرده گل، آرایش، عطرها، پاک کننده ها یا عفونتی مانند چشم صورتی باشد.

10. پوست رنگ پریده

پوست رنگ پریده صورت شما می تواند نشان دهنده کمبود آهن باشد
پوستی که به طور غیرعادی شسته به نظر می رسد می تواند نشان دهنده کمبود آهن بدن باشد. بدن شما برای ساختن پروتئینی به نام هموگلوبین، که بخشی ضروری از گلبول های قرمز است، به آهن نیاز دارد. این پروتئین نه تنها به خون شما رنگ قرمز می دهد بلکه اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن از جمله پوست حمل می کند.
کمبود آهن باعث کاهش سطح هموگلوبین می شود و این بدان معناست که بافت های شما اکسیژن کافی را از طریق خون دریافت نمی کنند. این وضعیت به عنوان کم خونی ناشی از فقر آهن شناخته می شود و میلیاردها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
پوست صورت فاقد اکسیژن به طور ناخواسته کدر و بی روح به نظر می رسد. در واقع، رنگ پریدگی پوست یکی از بارزترین علائم کم خونی ناشی از فقر آهن است که می تواند قرمزی لثه، پلک پایین و قسمت داخلی لب شما را نیز کاهش دهد.
علائم اضافی کمبود آهن:
خستگی
ناخن های شکننده
دست و پاهای سرد
سردردهای مکرر
تنگی نفس

11. ملاسما

این باعث ایجاد لکه های خاکستری مایل به قهوه ای روی پوست صورت شما می شود. پزشکان دقیقاً نمی‌ دانند چرا این اتفاق می‌ افتد، اما می‌ تواند در اثر مواردی مانند بارداری یا مصرف برخی از قرص‌های ضد بارداری ایجاد شود. در این موارد، ملاسما اغلب پس از تولد نوزاد یا قطع مصرف قرص توسط زن، خود به خود محو می شود. در موارد دیگر، می تواند سال ها ادامه یابد. اما داروها و درمان های دیگر، مانند لایه برداری شیمیایی، می توانند کمک کنند.

12. ریزش مو

اگر مژه ها یا ابروهای خود را همراه با تکه هایی از موهای خود از دست می دهید، می تواند نشانه ای از بیماری به نام آلوپسی آره آتا باشد. زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند. هیچ راهی برای جلوگیری از لکه های جدید وجود ندارد، اما با پزشک خود در مورد داروهایی که ممکن است به رشد مجدد موهای شما کمک کند، صحبت کنید.

13. خشکی پوست و پوسته پوسته شدن لب ها

همه افراد از خشکی پوست و ترک خوردن لب های خود گاه به گاه رنج می برند، برخی بیشتر از دیگران.
برخی از افراد با پوستی به طور طبیعی خشک متولد می شوند که باید از طریق مرطوب کردن منظم و مراقبت مناسب از پوست مدیریت شود. برای دیگران، این می تواند نتیجه آب و هوای خشک (مخصوصاً در طول زمستان) یا دوش گرفتن طولانی مدت با آب گرم باشد، که هر دوی اینها رطوبت طبیعی پوست را از بین می برد و آن را به طور فزاینده ای خشک می کند.
ننوشیدن آب کافی به طور منظم می تواند بدن شما از جمله پوست را کم آب کند. آب 30 درصد از ترکیب پوست شما را تشکیل می دهد و آن را انعطاف پذیر و کشسان می کند. پوست کم آب برای حفظ این ویژگی های ساختاری آب کافی نخواهد داشت. ناخواسته خشک، کمتر کشسان و پوسته پوسته خواهد شد.
خشکی پوست همچنین می تواند نشانه بیماری های زمینه ای مانند کم کاری تیروئید، دیابت و کمبود ویتامین B باشد. همچنین یکی از علائم شایع بیماری های التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت است.
اقدامات خود مراقبتی:
حداقل 7 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید تا پوست و بدن خود را هیدراته نگه دارید.
از متخصص پوست خود بخواهید یک مرطوب کننده مناسب برای نوع پوست شما توصیه کند و از آن در رژیم مراقبت روزانه پوست خود استفاده کنید.
یک درمان مفید دیگر این است که به آرامی پوست و لب های خود را با یک لایه نازک روغن نارگیل فوق بکر ماساژ دهید.

14. هایپرپیگمانتاسیون غیر طبیعی پوست

زنانی که لکه های ضخیمی از پوست خشن و عمیقاً رنگدانه شده (قهوه ای یا سیاه) روی پیشانی، چین های گردن، شکم، زیر بغل و سینه های خود ایجاد می کنند ممکن است از PCOS رنج ببرند. این نوع رنگدانه پوست به عنوان آکانتوز نیگریکانس شناخته می شود و گفته می شود که در اثر مقاومت به انسولین یا افزایش سطح انسولین ناشی از PCOS ایجاد می شود.
یک مطالعه در سال 2011 منتشر شده در مجله درماتولوژی هند بیان می کند که بین 5٪ تا 33٪ از بیماران مبتلا به PCOS به آکانتوز نیگریکانس مبتلا هستند.
15. چین و چروک های عمیق زودرس
چین و چروک بخشی طبیعی از پیری پوست است و با افزایش سن ظاهر می شود. خبر خوب این است که می توانید با مراقبت از پوست و سلامت کلی خود ظاهر آنها را به تاخیر بیندازید یا به حداقل برسانید.
برخی از افراد زودتر دچار چین و چروک و خطوط ریز می شوند که باعث می شود پیرتر از هم سالان خود به نظر برسند. این به عنوان پیری زودرس پوست شناخته می شود که می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود.
رفتارهای ناسالم مانند سیگار کشیدن می تواند پوست شما را سریعتر پیر کند. این به این دلیل است که دود تنباکو یک ماده شیمیایی سمی به نام نیکوتین را در بدن آزاد می کند که رگ های خونی در لایه های بیرونی پوست را منقبض می کند و جریان خون را محدود می کند. در نتیجه، پوست شما اکسیژن کافی و مواد مغذی را از طریق خون دریافت نمی کند تا سالم و قوی بماند.
سیگار همچنین بیش از 4000 ماده شیمیایی مضر دیگر تولید می ‌کند که پروتئین‌ های ساختاری را که به پوست شما استحکام و خاصیت ارتجاعی می ‌دهد، یعنی کلاژن و الاستین، تجزیه می ‌کنند. این کار باعث افتادگی و چروک شدن پوست شما می شود.
اقدامات خود مراقبتی:
سیگار را ترک کنید و از دود سیگار دست دوم خود داری کنید تا پوست شما برای مدت طولانی تری جوان بماند.

16. ترک در گوشه های دهان

خشک شدن و ترک خوردن پوست اطراف گوشه لب از نظر پزشکی به عنوان شیلیت زاویه ای شناخته می شود. این وضعیت اغلب با کمبود ویتامین B2 یا ریبوفلاوین مرتبط است.
اقدامات خود مراقبتی:
با خوردن غذاهای غنی از این ماده مغذی مانند تخم مرغ، ماهی سالمون، ماهی تن، صدف، حلزون، گوجه فرنگی خشک شده، شاتوت سوئیس، بادام زمینی، لوبیا و حبوبات، سطح ویتامین B خود را افزایش دهید.
همچنین می توانید با پزشک خود در مورد شروع مصرف مکمل ویتامین B صحبت کنید.

17. چشم های پف کرده

کم خوابی برای بسیاری از شب ها می تواند چشمان شما را پف کرده و حلقه های تیره اطراف آنها ایجاد کند. گریه زیاد نیز می تواند همین کار را انجام دهد.
با این حال، پف‌ کردن چشم‌ ها می ‌تواند نشانه ‌ای از چیزهای جدی تر باشد، اگر اغلب و حتی زمانی که خوب خوابیده‌اید، رخ دهد. به عنوان مثال، بیماری چشمی تیروئید (TED) یک اختلال خود ایمنی است که باعث التهاب بافت اطراف و پشت چشم می شود که در سطح به صورت تورم یا پف کردگی ظاهر می شود.
پف یا برآمدگی مداوم چشم ها نیز می تواند نشانه اختلال تیروئید باشد که به عنوان بیماری گریوز شناخته می شود. این می تواند نتیجه بیماری های کلیوی باشد که باعث تورم در سراسر بدن، از جمله اطراف چشم ها می شود.
خال ها
اینها لکه ها یا برآمدگی هایی هستند که اغلب به رنگ تیره هستند. بیشتر آنها جای نگرانی ندارند، اما بررسی های پوستی می تواند به شما کمک کند تا سرطان را قبل از گسترش تشخیص دهید. وقتی صحبت از خال می شود، ABCDE های خود را به خاطر بسپارید:
نامتقارن: آیا شکل در هر طرف متفاوت است؟
حاشیه: آیا دندانه دار است؟
رنگ: آیا ناهموار است؟
قطر: از نخود بزرگتر است؟
در حال تحول: آیا در چند هفته گذشته تغییر کرده است؟
اگر به هر یک از این سوالات پاسخ مثبت دادید با پزشک خود صحبت کنید.
کلمه پایانی
علائم صورت ذکر شده در بالا به خودی خود یک تشخیص بی‌هدف ارائه نمی ‌دهند. آنها فقط باید به عنوان علائم هشدار دهنده در نظر گرفته شوند که برای تشخیص صحیح مستلزم بررسی پزشکی بیشتر هستند. توجه به این علائم می تواند به شما کمک کند که بیماری مربوطه را در مراحل اولیه تشخیص دهید تا قبل از اینکه جدی یا مزمن شود، آن را درمان کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search