پزشکی

علائم هشدار دهنده حمله قلبی که نباید نادیده بگیرید

علائم هشدار دهنده حمله قلبی

حملات قلبی - که انفارکتوس میوکارد نیز نامیده می شود - در ایالات متحده بسیار رایج است. بر اساس گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، در واقع، هر 40 ثانیه یک منبع مورد اعتماد اتفاق می ‌افتد.
درد قفسه سینه شایع ترین علامت هشدار دهنده حمله قلبی است.

اما ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند سبکی سر، حالت تهوع و تنگی نفس. علائم می تواند شدید یا خفیف باشد و اغلب از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است حتی متوجه هیچ علامت هشدار دهنده حمله قلبی نشوند.
بیماری‌های قلبی هر ساله عامل اصلی مرگ و میر در بین مردان و زنان در سراسر جهان است
همین امر در مورد ایالات متحده نیز صدق می کند، جایی که سالانه نزدیک به 800000 نفر از حمله قلبی رنج می برند که این میزان به یک حمله قلبی در هر 40 ثانیه خلاصه می شود.
حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به عضله قلب کم می ‌شود، معمولاً به دلیل انسداد رگ خونی که منجر به آسیب شدید به اندام می ‌شود.
اگر خون غنی از اکسیژن کافی به قلب جریان نداشته باشد، می تواند به ناحیه آسیب دیده آسیب برساند. در نتیجه عضله قلب شروع به مردن می کند.
وقتی قلب شما خون و اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد صحیح را دریافت نمی کند، می تواند شما را در معرض خطر نارسایی قلبی و سایر عوارض جدی قرار دهد.

علائم عمومی حمله قلبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد یا ناراحتی قفسه سینه
تنگی نفس
درد در بازو، شانه یا گردن شما
حالت تهوع
تعریق
سبکی سر یا سرگیجه
خستگی
درد بالاتنه
مشکل در تنفس
هر کسی که هر یک از علائم حمله قلبی بالا را تجربه می کند باید فورا با اورژانس تماس بگیرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم شایع حمله قلبی

معمول ترین علائم حمله قلبی به شرح زیر است:

1. درد یا ناراحتی قفسه سینه

علامت کلاسیک حمله قلبی، درد یا ناراحتی قفسه سینه اغلب به صورت فشار، سفتی یا فشردن مشخص می شود. درد به تدریج شروع می شود و معمولاً بیش از چند دقیقه طول می کشد.
این امکان وجود دارد که درد از بین برود یا برطرف شود و سپس برگردد.

2. علائم گوارشی

اینها عبارتند از تهوع، استفراغ، سوزش سر دل و سوء هاضمه که به راحتی می تواند به عنوان نشانه ای از ناراحتی گوارشی اشتباه گرفته شود.

3. درد گلو یا فک

گاهی اوقات، درد در محلی غیر از محل آسیب احساس می شود. این پدیده به «درد ارجاعی» معروف است. در مورد حمله قلبی، برخی از افراد ممکن است درد گردن، گلو یا فک را با یا بدون درد قفسه سینه تجربه کنند.
در برخی موارد، بیمار حتی ممکن است درجاتی از بی حسی یا سوزن سوزن شدن در محل درد را تجربه کند.

4. گسترش درد به بازو

دردی که به بازو، معمولاً بازوی چپ کشیده می شود یکی دیگر از علائم کلاسیک حمله قلبی است.

5. سرگیجه

احساس سرگیجه، سبکی سر، یا غش ممکن است نشان دهنده حمله قلبی باشد. این به دلیل ناتوانی قلب در پمپاژ خون کافی برای حفظ خونرسانی مغز است.

6. فرسودگی

احساس خستگی ناگهانی یا خستگی به دنبال فعالیت‌هایی که قبلاً طبیعی بودند ممکن است نشان ‌دهنده یک بیماری قلبی زمینه‌ای از جمله حمله قلبی باشد.

7. تنگی نفس

این علامت ممکن است در غیاب ناراحتی قفسه سینه رخ دهد.

8. مشکلات خواب

اگر شب هنگام خوابیدن نمی توانید صاف دراز بکشید، ممکن است در عملکرد قلب مشکل داشته باشید. اگر به طور ناگهانی رخ دهد، ممکن است به دلیل حمله قلبی باشد.
بیدار شدن در نیمه شب تنگی نفس و نفس نفس زدن نیز از علائم احتمالی نارسایی قلبی است که ممکن است به دلیل حمله قلبی باشد.

9. سایر علائم شایع

اینها عبارتند از اضطراب، احساس عذاب قریب الوقوع، عرق کردن و تپش قلب.
حملات قلبی به طور کلی با علائم ذکر شده در بالا مشخص می شود که درد قفسه سینه قابل توجه ترین آنها است. اما چند استثنا وجود دارد:
زنان اغلب حملات قلبی را متفاوت با ناراحتی کمتر در قفسه سینه و علائم بیشتر سوء هاضمه، حالت تهوع، تپش قلب و سرگیجه تجربه می کنند.
افراد مبتلا به دیابت تمایل به حملات قلبی «بی‌صدا» دارند، که بدون درد قفسه سینه است، اما می‌تواند با شروع ناگهانی تنگی نفس یا درد ناراحتی شکمی شناسایی شود.

عوامل خطر رایج مرتبط با حمله قلبی

در اینجا مواردی وجود دارد که می تواند شما را در برابر حمله قلبی آسیب پذیرتر کند:
سن - مردان پس از 45 سالگی بیشتر مستعد حملات قلبی هستند، در حالی که زنان در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی پس از یائسگی هستند که معمولاً در سن 50 سالگی رخ می دهد.
سابقه خانوادگی بیماری قلبی – اگر اعضای نزدیک خانواده شما از بیماری قلبی رنج می برند، احتمال ابتلای شما نیز زیاد است. این امر در مورد افرادی که پدر یا برادرشان قبل از 55 سالگی به بیماری قلبی مبتلا شده یا مادر یا خواهرشان قبل از سن 65 سالگی به این بیماری مبتلا شده است، صدق می کند.
سبک زندگی - برخی عادات یا انتخاب های سبک زندگی مسئول افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی هستند. اینها شامل فقدان فعالیت بدنی، مصرف سیگار یا تنباکو، نوشیدن بیش از حد الکل و رژیم غذایی نامناسب است.
شرایط پزشکی - برخی از شرایط از قبل موجود مانند دیابت، سطح کلسترول بالا، فشار خون بالا و چاقی می توانند شما را مستعد حملات قلبی کنند.

نکات پیشگیرانه برای کاهش خطر حمله قلبی

برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد بیماری قلبی یا حملات قلبی هستند و هیچ کاری نمی توانند انجام دهند تا این خطر را به حداقل برسانند. اما شما می توانید تغییرات سبک زندگی زیر را برای کاهش سایر عوامل خطر مرتبط با حملات قلبی اتخاذ کنید:
سیگار و انواع محصولات تنباکو را ترک کنید.
با انجام منظم ورزش با شدت متوسط حداقل به مدت نیم ساعت، خود را تناسب اندام و فعال نگه دارید.
از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید.
با تغذیه مناسب و ورزش منظم وزن خود را حفظ کنید.
افرادی که از قبل بیماری های قلبی عروقی دارند باید داروهای مناسب مصرف کنند، مراقبت از خود را انجام دهند و برای کاهش خطر حمله قلبی تحت معاینات منظم باشند.
در صورت داشتن علائم قلبی چه اقدامات اورژانسی باید رعایت شود؟
اگر فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر مطمئن نیستید که علائمی که تجربه می کنید ناشی از حمله قلبی است، آن را بررسی کنید.
به حداقل رساندن تاخیر از شروع علائم تا درمان حمله قلبی بسیار مهم است زیرا آسیب به قلب را به حداقل می رساند و شانس بقا را افزایش می دهد.
رانندگی در هنگام حمله قلبی می تواند منجر به تصادف شود و باید از آن اجتناب کرد. یک تیم خدمات پزشکی اورژانس برای شروع درمان پس از رسیدن به اورژانس مجهز شده است. آنها همچنین می توانند از قبل با بیمارستان ارتباط برقرار کنند تا مراقبت های لازم را تسریع کنند.
همچنین رانندگی کردن فرد به بیمارستان در هنگام حمله قلبی ناامن است زیرا ممکن است علائم به تدریج بدتر شود، از جمله از دست دادن هوشیاری، که اگر پشت فرمان باشید، خود و دیگران را در معرض خطر قرار می دهد.
کلمه پایانی
مهم است که با علائم هشدار دهنده مختلف حمله قلبی آشنا شوید و به محض مشاهده هر یک از آنها به دنبال کمک پزشکی فوری باشید.
حتی کوچکترین تصور از حمله قلبی احتمالی نباید تضعیف شود. برخی از علائم آن ممکن است خفیف باشد یا با سایر شرایط نسبتاً بی ضرر مانند مشکلات گوارشی اشتباه گرفته شود، بنابراین باید بیشتر مراقب باشید.

رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search