پزشکی

تشخیص و آزمایشات برای ارزیابی افسردگی

 آزمایشات برای ارزیابی افسردگی

یک آزمایش یا غربالگری افسردگی وجود ندارد که مشخص کند آیا فردی از نظر بالینی افسرده است یا خیر. برخلاف آزمایش‌های آزمایشگاهی که برخی بیماری‌ها را تشخیص می ‌دهند، آزمایش افسردگی تنها ابزاری است که یک متخصص ممکن است هنگام غربالگری و تشخیص بیماری‌های روانی مانند افسردگی از آن استفاده کند.

تست های افسردگی اغلب به صورت پرسشنامه است. یک پزشک یا متخصص بهداشت روان ممکن است سؤالات را به صورت شفاهی بپرسد یا از یک فرد خواسته شود که سؤالات را روی کاغذ یا روی یک دستگاه دیجیتال بخواند و به آنها پاسخ دهد.
پاسخ ها به تنهایی برای تعیین اینکه آیا فردی افسردگی دارد کافی نیست زیرا یک آزمون دلایل احتمالی دیگر را برای پاسخ های یک فرد توضیح نمی دهد.
به عنوان مثال، شخصی که درد حاد را تجربه می کند ممکن است مشکلات خواب و اشتهای ضعیف را گزارش کند - اما این علائم ممکن است ناشی از درد باشد تا افسردگی. یک پزشک پس از بررسی نتایج آزمایش باید وضعیت سلامت جسمانی آنها را در نظر بگیرد.
به طور مشابه، یک ارائه دهنده درمان نیز باید محیط شخصی را در نظر بگیرد. ممکن است شخصی مشکل خوابیدن را گزارش کند نه به این دلیل که افسرده است، بلکه به این دلیل که همسایه ای پر سر و صدا دارد که او را شب ها بیدار نگه می دارد.
توجه داشته باشید که تست های افسردگی اجازه توضیح را نمی دهند. آن‌ها معمولاً از شخصی می ‌خواهند تا گزارش دهد که چند بار علائم خاص در یک دوره زمانی مشخص رخ می‌ دهد. ارائه‌ دهنده‌ ی درمان باید بیشتر بررسی کند تا اطلاعات کافی در مورد علائم فرد به دست آورد.
تشخیص افسردگی نیاز به ارزیابی دقیق و طولانی مدت به عنوان بخشی از تمرین مبتنی بر شواهد دارد. ارزیابی اولیه علائم به تعیین گزینه های درمانی مناسب کمک می کند.
علاوه بر این، یک ارزیابی دوره ای برای پیگیری پیشرفت بهبودی و تغییر مناسب روش های درمانی برای بهترین نتایج مورد نیاز است.
در حالی که هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی این بیماری در دسترس نیست، آزمایش‌های مختلفی برای کمک به رد کردن افسردگی در یک فرد ایجاد شده است.

آزمایشات زیر برای تعیین وجود افسردگی انجام می شود:

معاینه فیزیکی: پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی برای بررسی علائم افسردگی و پرس و جو در مورد مسائل سلامتی شما انجام دهد.
سابقه پزشکی: پزشک در صورت داشتن سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل، بیماری روانپزشکی یا افسردگی از شما سوال خواهد کرد. او ممکن است در مورد آسم، آلرژی، صرع، تیک و سایر شرایط پزشکی بپرسد.
آزمایش ها
شمارش کامل خون: این می تواند به تعیین علل خستگی، از جمله کم خونی (سطح پایین آهن خون) و عفونت ها (افزایش تعداد گلبول های سفید) کمک کند.
پانل عملکرد تیروئید: اختلال عملکرد تیروئید نقش مهمی در علائم خلقی و شناختی دارد.
کراتینین و نیتروژن اوره خون: این آزمایشات عملکرد کلیه های شما را ارزیابی می کند. بیماری کلیوی می تواند علائمی شبیه افسردگی ایجاد کند
آزمایشات کمبود ویتامین: برخی کمبودها، مانند کمبود ویتامین B12 یا B9 (فولات)، می تواند باعث علائم روانپزشکی شود.
MRI: به ندرت، تومورهای مغزی نیز می توانند علائم افسردگی ایجاد کنند.
ارزیابی روانپزشکی: متخصص سلامت روان افکار، احساسات، عواطف و رفتار شما را با استفاده از پرسشنامه های مبتنی بر شواهد ارزیابی می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

معیارهای تشخیصی افسردگی

DSM-5 یک ابزار تشخیصی است که به عنوان استاندارد طلایی برای پزشکان و روانپزشکان در ارزیابی بیماری های روانی در نظر گرفته می شود.
برای اینکه یک فرد تشخیص افسردگی را دریافت کند، DSM-5 بیان می کند که باید حداقل پنج یا بیشتر از علائم زیر را در طول یک دوره 2 هفته ای داشته باشد و حداقل یکی از علائم خلق افسرده یا از دست دادن علاقه یا لذت باشد:
افسرده در اکثر اوقات روز، تقریباً هر روز، همانطور که با یک گزارش ذهنی (مثلاً احساس غمگینی، پوچی، ناامیدی) یا مشاهده ای که توسط دیگران انجام می شود (مثلاً با گریه به نظر می رسد) نشان داده می شود.
کاهش چشمگیر علاقه یا لذت به همه یا تقریباً همه فعالیت‌ها در اکثر اوقات روز، تقریباً هر روز (همانطور که یک گزارش ذهنی یا مشاهده نشان می‌ دهد).
کاهش قابل توجه وزن در صورت عدم رژیم غذایی یا افزایش وزن (مثلاً تغییر بیش از 5 درصد وزن بدن در یک ماه) یا کاهش یا افزایش اشتها تقریباً هر روز.
بی خوابی یا پرخوابی تقریباً هر روز.
بی قراری یا عقب ماندگی روانی حرکتی تقریباً هر روز (که توسط دیگران قابل مشاهده است، نه صرفاً احساس ذهنی بی قراری یا کند شدن).
خستگی یا از دست دادن انرژی تقریباً هر روز.
تقریباً هر روز احساس بی ارزشی یا احساس گناه بیش از حد یا نامناسب (که ممکن است هذیانی باشد) (نه صرفاً سرزنش خود یا احساس گناه در مورد بیمار بودن).
کاهش توانایی تفکر یا تمرکز، یا عدم تصمیم گیری، تقریباً هر روز (چه با یک گزارش ذهنی یا همانطور که توسط دیگران مشاهده شده است).
افکار مکرر مرگ (نه فقط ترس از مردن)، افکار مکرر خودکشی بدون برنامه مشخص، یا اقدام به خودکشی یا برنامه خاصی برای خودکشی.
درک این نکته ضروری است که DSM-5 نباید به عنوان جایگزینی برای قضاوت بالینی صحیح استفاده شود، بلکه باید یک ابزار اضافی برای کمک به درمان بیماری های روانی باشد.
ضروری است که قبل از رسیدن به هر گونه نتیجه گیری قطعی در مورد وضعیت روانی خود، یک تشخیص بالینی دریافت کنید. علائمی که به وضوح قابل انتساب به شرایط پزشکی دیگری هستند نباید در تشخیص افسردگی لحاظ شوند.

ابزاری برای آزمایش افسردگی

ابزارهای مختلفی برای ارزیابی افسردگی استفاده می شود.

1. پرسشنامه افسردگی بک

پرسشنامه افسردگی بک (BDI) تا حد زیادی برای غربالگری افسردگی در افراد 13 تا 80 ساله استفاده می شود. پایایی و اعتبار این روش در جمعیت های مختلف در سراسر جهان آزمایش شده است.
BDI که تکمیل آن حدود ده دقیقه طول می کشد، به اندازه گیری علائم رفتاری و شدت افسردگی با استفاده از 21 مورد رتبه بندی گزارش دهی در قالب پاسخ های چند گزینه ای کمک می کند.

2. مقیاس درجه بندی افسردگی همیلتون

مقیاس رتبه بندی افسردگی همیلتون (HAM-D) پرکاربردترین، قدیمی ترین و تایید شده ترین ابزار سنجش افسردگی است. HAM-D دارای نسخه های مختلفی است که می تواند توسط پزشک، بیمار یا یک کامپیوتر پس از آموزش استفاده شود.
این آزمایش حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد و بنابراین برای پزشکان با برنامه فشرده بسیار مفید است.

3. مقیاس رتبه بندی افسردگی مونتگومری-آسبرگ

مقیاس درجه بندی افسردگی مونتگومری-آسبرگ (MADRS) برای ارزیابی شدت افسردگی در بیماران 18 ساله و بالاتر استفاده می شود. این شامل 10 مورد است که در مقیاس 7 درجه بندی شده است و تکمیل آن حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.
این یک اصلاح شده از HAM-D است و حساسیت بیشتری نسبت به تغییر با زمان دارد.

4. مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک مقیاس افسردگی (CES-D)

مقیاس افسردگی مرکز مطالعات اپیدمیولوژیک (CES-D) که برای جمعیت عمومی ایجاد شده است، ابزار رایجی است که در مراکز مراقبت های اولیه برای آزمایش افسردگی در افراد بالای 6 سال استفاده می شود.
این مقیاس برای فرهنگ‌ها و جنسیت‌های مختلف ارزیابی شده و پایایی و روایی آن نشان داده شده است. این تست حدود 20 دقیقه طول می کشد.

معایب بالقوه

در حالی که این تست ها می توانند برای تشخیص و درمان افسردگی بسیار مفید باشند، اما برخی از معایب بالقوه نیز دارند.
فهرست‌های خود گزارش ‌دهی بر اساس پاسخ‌های افراد به سؤالات است. نمرات را می توان به راحتی توسط فردی که پرسشنامه را تکمیل می کند اغراق کرد یا به حداقل رساند.
فردی که می خواهد پزشک خود را تحت تاثیر قرار دهد یا کسی که از علائم خود خجالت زده است ممکن است علائم خود را به حداقل برساند. به طور مشابه، فردی که می‌ خواهد اطمینان حاصل کند که یک پزشک درد و رنج او را دست کم نمی‌ گیرد، ممکن است میزان دشواری‌هایی را که تجربه می‌کند اغراق کند.
اگر آزمایش به صورت خوراکی انجام شود، مشکلات شنوایی یا اختلالات پردازش ممکن است بر پاسخ های فرد تأثیر بگذارد. به طور مشابه، فردی که درک مطلب ضعیفی دارد ممکن است نتواند پرسشنامه را به طور دقیق تکمیل کند.
مکانی که آزمون در آن برگزار می شود نیز می تواند بر پاسخ ها تأثیر بگذارد. اگر به بیمار پرسشنامه ای داده شود تا در یک اتاق انتظار شلوغ تکمیل شود یا از او خواسته شود که فرم را به مسئول پذیرش بدهد، پاسخ ها ممکن است متفاوت از این باشد که آزمایش به صورت خصوصی یا فقط با حضور پزشک انجام شود.
علاوه بر این، افسردگی بر طرز تفکر افراد تأثیر می‌ گذارد، بنابراین افرادی که احساس افسردگی می‌ کنند ممکن است گزارشگر دقیق علائم خود نباشند یا بینش ضعیفی نسبت به علائم خود داشته باشند.
کلمه پایانی
افسردگی یک شبه اتفاق نمی افتد و همچنین تشخیص این اختلال روانی اتفاق نمی افتد. هر چه زودتر در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت کنید، زودتر احساس بهتری خواهید داشت. اگر مشکوک به افسردگی هستید، می توانید از یکی از ابزارهای غربالگری آنلاین استفاده کنید تا متوجه شوید که آیا این مورد است.
به یاد داشته باشید که تشخیص افسردگی یا عود علائم به این معنی نیست که شما شکست خورده اید. این فقط به این معنی است که شما یک بیماری پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد.
تشخیص برای درمان افسردگی حیاتی است. بنابراین، ارزیابی به موقع ضروری است.
آزمایش‌های متعددی برای درمان افسردگی در دسترس است که بسیاری از آنها را می ‌توان خود ارزیابی کرد. با این حال، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید، زیرا تشخیص مناسب مستلزم رعایت معیارهای مشخصی است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search