پزشکی

کمبود آهن: نشانه ها، تشخیص و درمان

نشانه های کمبود اهن

کمبود آهن زمانی رخ می دهد که ذخایر طبیعی آهن بدن کم باشد. این می تواند به دلیل کمبود آهن در رژیم غذایی معمولی فرد، مشکل در استفاده یا جذب آهن توسط بدن، یا از دست دادن بیش از حد آهن توسط بدن، معمولاً از طریق از دست دادن خون، رخ دهد.

به طور معمول، بدن ذخایر آهن را ذخیره می کند تا پروتئین هموگلوبین جدید برای گلبول های قرمز خون (RBCs)، به علاوه مقداری آهن اضافی برای آینده بسازد.
کمبود این ماده مغذی حیاتی می تواند بسیاری از عملکردهای کلیدی بدن، از جمله تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز را مختل کند.
در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد کمبود آهن بدانید و چگونه بر آن غلبه کنید بحث خواهد شد.

عوامل مختلفی می توانند باعث کمبود آهن شوند، از جمله:

شرایط پزشکی
از دست دادن خون
انتخاب های رژیم غذایی
موارد شدید، درمان نشده یا طولانی مدت کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود. این کاهش در کمیت، اندازه و عملکرد گلبول های قرمز است. این وضعیت می تواند چندین عواقب قابل توجه داشته باشد. حداقل، سطوح پایین آهن می تواند باعث موارد زیر شود:
خستگی
ضعف
تمرکز ضعیف
خشکی پوست و ناخن
همچنین می تواند مشکلات جدی تری ایجاد کند، مانند:
تپش قلب
تنگی نفس
افزایش خطر ابتلا به عفونت
این مقاله به علل و علائم کمبود آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن می پردازد. همچنین برخی از راه‌هایی را که می‌توانید از این وضعیت پیشگیری کنید، توضیح می‌دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آهن و بدن شما

آهن یک ماده مغذی مهم است. این به بدن شما کمک می کند هموگلوبین و میوگلوبین، دو پروتئینی که اکسیژن را در خون شما حمل می کنند، تولید کند. وقتی آهن کافی دریافت نمی کنید، این عملکرد مهم با مشکل مواجه می شود. سلول های شما آنچه را که برای دادن انرژی به شما نیاز دارند دریافت نمی کنند.
مدتی طول می کشد تا علائم کم خونی فقر آهن ایجاد شود. وقتی آهن کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، بدن شما می تواند از آهن ذخیره شده و بازیافت شده برای تشکیل سلول های خونی جدید استفاده کند. زمانی که ذخایر آهن شروع به تمام شدن کند، با کاهش تولید گلبول های قرمز در بدن، علائم ایجاد می شود.

علائم و نشانه های رایج کمبود آهن

کمبود آهن با علائم زیر مشخص می شود:

1-خستگی و ضعف

بسیاری از افراد مبتلا به کمبود آهن گزارش می دهند که احساس انرژی کم در بدن خود دارند که با خواب بهبود نمی یابد. این انرژی کم گاهی اوقات میل به انجام فعالیت های روزانه را مختل می کند.

2. تنگی نفس

افرادی که سطح آهن پایینی دارند، مخصوصاً آنقدر کم که باعث کم خونی می شود، ممکن است متوجه مشکل در دریافت اکسیژن کافی شوند که گاهی اوقات به عنوان «گرسنگی هوا» نیز توصیف می شود. بسته به شدت، این ممکن است فقط با ورزش رخ دهد، اما گاهی اوقات می تواند در حالت استراحت وجود داشته باشد.

3. پوست رنگ پریده

افرادی که سطح آهن پایینی دارند ممکن است رنگ پوست کم رنگ ‌تری نسبت به حالت عادی داشته باشند و گاهی اوقات رنگ پوست مایل به سبز نیز ایجاد می‌ شود.

4. ناخن های شکننده

ناخن‌های دست و پا ممکن است در اثر فعالیت‌های روزمره، از جمله بریدگی و ترک، شکننده شده و به راحتی آسیب ببینند.

5. ریزش مو

افرادی که سطح آهن پایینی دارند ممکن است در یک زمان بیش از حد معمول موهای خود را از دست بدهند که معمولاً به طور مساوی روی پوست سر توزیع می شود که می تواند ظاهر موهای نازک را به طور کلی ایجاد کند، نه تکه هایی از طاسی که ممکن است در شرایط دیگر رخ دهد.

6. اشتیاق به مواد غیر خوراکی

افراد مبتلا به کمبود آهن قابل توجه معمولاً هوس یخ و سایر مواد غیر غذایی از جمله خاک رس یا خاک را گزارش می دهند. آنها اغلب از این ولع بسیار پریشان هستند و در توضیح آن ناامید هستند.
یک نظریه که ممکن است این را توضیح دهد این است که خاک و خاک رس ممکن است حاوی آهن عنصری باشند و بنابراین در شرایط کمبود آهن قابل توجه، اگر منابع غذایی در دسترس نبود، مردم می توانند آهن مورد نیاز خود را مانند زمان قحطی از این منابع به دست آورند.
صرف نظر از این، اگر متوجه ولع جدیدی برای یخ یا غیر غذایی شدید، حتماً این موضوع را به متخصص مراقبت های سلامت خود گزارش دهید.

7. افزایش حساسیت به سرما

برخی از افراد مبتلا به کم خونی گزارش می دهند که در بدن خود به خصوص در دست ها و پاهای خود احساس سردی بیشتری می کنند. تصور می شود که این به دلیل تغییرات گردش خون که ممکن است در کم خونی رخ دهد و تمایل بدن به رساندن اکسیژن بیشتر به اندام ها در مقایسه با دست ها و پاها رخ می دهد.

8. سردردهای مکرر

سطوح پایین آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن هر دو با انواع خاصی از سردردها از جمله میگرن در زنان در سنین باروری مرتبط هستند.
دلایل دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما ممکن است هم اثرات غیرمستقیم RBC های پایین در گردش خون و هم اثرات مستقیم خود آهن بر مغز، از جمله نقش آهن در سنتز برخی از انتقال دهنده های عصبی، مانند دوپامین و سروتونین را شامل شود.
تحقیقات در حال انجام تلاش برای بررسی دقیق ‌تر نقش آهن در سردرد است.

9. افسردگی

مطالعات نشان داده است افرادی که دچار کمبود آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن هستند بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند.
آهن جزء عملکرد طبیعی مغز است، هم مستقیماً روی بافت‌های مغز و هم در ایجاد سیگنال‌های شیمیایی، هورمون‌های انتقال‌دهنده عصبی اثر دارد.

10. سندرم پای بیقرار

افرادی که سطح آهن پایینی دارند معمولاً ممکن است احساس ناراحتی و گرفتگی در پاهای خود را گزارش کنند، به ویژه در شب، که حتی ممکن است خواب را مختل کند. خوشبختانه، این وضعیت پس از بازیابی سطح طبیعی آهن کاهش می یابد.

علائم دیگر

آهن برای عملکرد کلی بدن از سنین بسیار پایین حیاتی است. نوزادان مبتلا به کمبود آهن ممکن است دارای رشد ضعیف و تاخیر در رشد نرمال مربوط به سن باشند.
به نظر می رسد کودکان و بزرگسالانی که سطح آهن پایین و کم خونی دارند، «انرژی» خود را از دست داده اند، خسته تر هستند، انگیزه کمتری دارند و با فعالیت های روزمره دست و پنجه نرم می کنند. اگر این تغییرات رخ دهد، غربالگری برای کمبود آهن یک گام اولیه مهم است.

عملکرد آهن چیست؟

آهن یکی از اجزای اصلی پروتئین هموگلوبین در گلبول های قرمز است. این پروتئین هموگلوبین است که به تنهایی مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن است.
بنابراین کمبود آهن در بدن منجر به کاهش تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز می شود که منجر به کم خونی فقر آهن می شود که به عنوان اصلی ترین اختلال خونی در ایالات متحده ظاهر شده است.
آهن همچنین توسط بدن برای ساخت پروتئین میوگلوبین برای عضلات استفاده می شود. میوگلوبین به ماهیچه ها کمک می کند تا به درستی از اکسیژن به عنوان انرژی استفاده کنند. آهن همچنین یک ماده مغذی مهم برای رشد در دوران کودکی و سایر فرآیندهای طبیعی بدن در طول زندگی است.

علل اصلی کمبود آهن

کمبود آهن یا سطح پایین آهن به این دلیل رخ می دهد که بدن آهن کافی دریافت نمی کند، نمی تواند از آهنی که دارد استفاده کند یا آهن زیادی از دست می دهد.
کمبود مرتبط با مصرف زمانی رخ می دهد که رژیم غذایی حاوی آهن کافی برای تامین نیازهای بدن نباشد. گروه‌هایی که در معرض خطر بالاتری برای این موضوع هستند عبارتند از: نوزادان، افرادی که در تمام سنین تند غذا می‌خورند، گیاه‌خواران، نوجوانان، زنان پریود، زنان باردار و افرادی که در تمام سنین با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند. منابع گوشتی قوی‌ ترین منابع آهن هستند، بنابراین افرادی که گوشت کم مصرف می‌ کنند یا اصلاً مصرف نمی ‌کنند، نیازهای غذایی بیشتری دارند، زیرا منابع گیاه‌خواری کمتر جذب بدن می‌ شوند.
بدن افراد همچنین ممکن است در جذب یا استفاده از آهن دریافتی بدن دچار مشکل شود. این شامل افراد مبتلا به برخی بیماری های گوارشی مانند کرون یا بیماری سلیاک می شود. افرادی که جراحی های روده، از جمله روش های بای پس معده انجام داده اند. و افرادی که سطح بالایی از التهاب دارند. این مشکل ممکن است به این دلیل رخ دهد که روده نمی تواند آهن را جذب کند و به داخل بدن منتقل کند یا به این دلیل که التهاب در بدن آهن را «قفل می کند» به طوری که بدن نتواند از آن استفاده کند (به این حالت «کم خونی بیماری مزمن» می گویند).
برخی از افراد ممکن است در نگه داشتن آهن برای ذخیره و استفاده از آن مشکل داشته باشند. این امر در زنانی که قاعدگی دارند اتفاق می افتد، به خصوص اگر از دست دادن ماهانه خون (و در نتیجه آهن) آنها بیشتر از مقدار آهن موجود در رژیم غذایی آنها باشد. همچنین در افرادی که خونریزی از دستگاه گوارش دارند، مانند افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو)، پولیپ هایی که به آهستگی در روده بزرگ خونریزی می کنند (معمولاً بدون خون قابل مشاهده در مدفوع)، و برخی از انواع آن از سرطان ها رخ می دهد.

تشخیص کمبود آهن

شمارش کامل خون (CBC) یک آزمایش خون است که پلاکت‌ها و گلبول‌های قرمز و سفید شما را می‌شمارد. این آزمایش فقط می تواند کم خونی ناشی از فقر آهن را نشان دهد. پزشک شما سعی می کند علت را بر اساس سابقه پزشکی و معاینه شما شناسایی کند.
پزشک شما ممکن است آزمایشاتی را برای تشخیص خونریزی گوارشی (GI) تجویز کند. اگر پزشک شما به از دست دادن خون GI مشکوک نباشد، ممکن است لازم باشد آزمایش مکمل های آهن را با پیگیری دقیق شروع کنید. اگر بعد از چند هفته بهبودی حاصل نشد یا اگر پزشک هنوز در مورد علت کم خونی شما مطمئن نیست، ممکن است به مطالعات آهن نیاز داشته باشید. این آزمایش‌های خون معمولاً موارد زیر ر اندازه‌گیری می ‌کنند:
فریتین سرم
آهن سرم
ترانسفرین سرم
ترانسفرین
اگر نتایج نامطمئن باشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های خون دیگری را تجویز کند. اگر هنوز نمی توان علت را پیدا کرد، استاندارد طلایی برای تشخیص بیوپسی مغز استخوان است. در طی این روش، نمونه ای از مغز استخوان با استفاده از یک سوزن توخالی گرفته می شود.
معاینه ی جسمی
برای بسیاری از شرایط، معاینه فیزیکی مهم ترین ابزار تشخیصی است. با این حال، علائم کمبود آهن معمولاً تا هفته‌ها یا ماه‌ها پس از انجام آزمایش خون غیرطبیعی بروز نمی‌کند. این علائم دیررس عبارتند از:
پوست رنگ پریده
ضربان قلب تند
فشار خون پایین در حالت ایستاده
به همین دلیل است که معاینه فیزیکی معمولاً نمی تواند کمبود آهن را شناسایی کند.

تست پیگیری

یافتن علت کم خونی فقر آهن بسیار مهم است. یکی از اولین کارهایی که بسیاری از پزشکان انجام می دهند، جستجوی از دست دادن خون مخفی است. این از دست دادن خون پنهان یا بدون توجه است. شایع ترین علت خونریزی از روده بزرگ است.
اولین قدم برای شناسایی این علت، جستجوی خون در نمونه مدفوع است. اگر خون وجود نداشته باشد، پزشک همچنان ممکن است کولونوسکوپی یا آندوسکوپی را تجویز کند، به خصوص اگر علت واضح دیگری وجود نداشته باشد. در طول این آزمایش، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با دوربینی که به یک لوله بلند و انعطاف پذیر متصل است، به داخل سیستم گوارش شما نگاه می کند.
پولیپ های روده بزرگ، زخم های خونریزی دهنده و حتی سرطان دستگاه گوارش می توانند از دلایل کمبود آهن باشند. برخی از شرایط دیگر که ممکن است پزشک شما در نظر بگیرد عبارتند از:
هلیکوباکتر پیلوری، باکتری که می تواند باعث ایجاد زخم شود
بیماری سلیاک
گاستریت خودایمنی
بهترین راه برای درمان کمبود آهن

کمبود آهن معمولاً با مداخلات زیر درمان می شود:

برای اکثر افراد مبتلا به کمبود آهن، بهترین راه برای دریافت آهن بیشتر به بدن، خوردن آن در غذاهای غنی از آهن است. اگرچه گوشت و منابع حیوانی روش کارآمدتری برای ورود آهن به بدن شما هستند، اما منابع غیر حیوانی، از جمله سبزیجات با برگ سبز تیره، لوبیا، آجیل، غلات و غلات غنی شده با آهن، همگی منابع خوب آهن هستند.
برخی از افراد مبتلا به کمبود آهن قابل توجه یا کم خونی فقر آهن نیاز به مصرف مکمل آهن خوراکی دارند که معمولاً توسط ارائه دهنده مراقبت های بسلامتی آنها توصیه می شود. این مداخله معمولاً در بهبود سطح آهن بسیار مؤثر است، اما می تواند به عنوان عوارض جانبی باعث یبوست و حالت تهوع شود.
هنگامی که صحبت از مکمل آهن به میان می آید، دوز آن بسیار مهم است زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به آهن بیش از حد در بدن شود که عواقب مضری دارد. بنابراین، قبل از شروع مصرف مکمل آهن باید با پزشک مشورت کنید زیرا آنها دوز مناسب را با توجه به نیاز بدن شما توصیه می کنند.
معمولاً برخی از افراد به تزریق آهن IV نیاز دارند. این چیزی است که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ترتیب داده شده است و نیاز به قرار دادن یک کاتتر داخل وریدی در رگ شما دارد. این یک راه موثر برای دادن سریع مقدار زیادی آهن است. برخی از معایب این مداخله در برخی افراد شامل واکنش های آلرژیک به تزریق و علائم مشابه آنفولانزا برای چند روز پس از آن، از جمله بدن درد، خستگی و لرز است.

ارتباط بین کمبود آهن و کمبود ویتامین C

بدن شما برای جذب مناسب برخی از انواع آهن به ویتامین C نیاز دارد. بنابراین، سطوح پایین ویتامین C می تواند جذب آهن را برای بدن دشوار کند و در نتیجه منجر به کاهش سطح آهن شود.
افراد در ایالات متحده به ندرت دچار کمبود ویتامین C می شوند، اما افرادی که میوه و سبزیجات به طور منظم مصرف نمی کنند ممکن است به دلیل سطوح پایین ویتامین C در جذب آهن مشکل بیشتری داشته باشند.
اگر پزشک شما مکمل آهن را به شما توصیه کند، ممکن است از شما بخواهد که آن را با یک وعده غذایی حاوی میوه و سبزیجات یا با مکمل ویتامین C مصرف کنید.

عوارض

کم خونی شدید فقر آهن می تواند باعث تاکی کاردی یا ضربان قلب سریع شود. همچنین می تواند باعث کاهش فشار خون شود.
زنان بارداری که کمبود آهن دارند ممکن است انرژی کمی داشته باشند. آنها همچنین خطر تولد نوزادان کم وزن و تولد نارس را افزایش می دهند.
خلاصه
علائم کم خونی فقر آهن شامل خستگی، ضعف، سردرد یا سرگیجه و موهای خشک و شکننده است. در موارد شدید، ممکن است ضربان قلب سریع، تپش قلب و تنگی نفس نیز داشته باشید.
کلمه پایانی
افراد مبتلا به کمبود آهن معمولاً به دلیل خستگی و خلق و خوی ضعیف، انرژی کم، گرفتگی عضلات پا و دست و پنجه نرم کردن با فعالیت های روزانه را گزارش می دهند. خوشبختانه، سطح پایین آهن را می‌توان با آزمایش‌های خونی ساده تشخیص داد و برای اکثر افراد، افزایش غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی به آنها کمک می‌کند تا سریعاً احساس بهتری داشته باشند.
کمبود آهن در نوزادان و کودکان خردسال می تواند باعث تاخیر در رشد و تکامل عصبی شود و بنابراین معرفی مواد جامد حاوی آهن در اوایل زندگی مهم است.
از آنجایی که آهن در رساندن اکسیژن به اندام ها و عضلات در سراسر بدن و همچنین با رشد طبیعی و عملکرد بیشتر سیستم های بدن ما نقش دارد، به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای زندگی روزمره در نظر گرفته می شود.

برنامه های رژیم غذایی و وعده های غذایی برای کمبود آهن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search