پزشکی

جراحی تعویض زانو چیست؟

جراحی تعویض زانو

آرتروپلاستی زانو که معمولا به عنوان جایگزینی زانو شناخته می شود، نوعی جراحی است که برای درمان زانو درد و بازیابی عملکرد مفاصل زانو انجام می شود.

به افرادی که از آرتروز رنج می برند توصیه می شود این جراحی را انجام دهند. این افراد عموماً کسانی هستند که زانو درد دارند و نمی توانند راه بروند، بدوند، از پله ها بالا بروند و به سختی از روی صندلی بلند شوند.
در این روش، جراحان غضروف و استخوان آسیب دیده را از ساق پا، استخوان ران و کلاهک زانو بریده و آن را با یک پروتز (مفصل مصنوعی) جایگزین می کنند. این اتصال مصنوعی از پلیمرها، پلاستیک های مرغوب و آلیاژهای فلزی تشکیل شده است.
جراحان ارتوپد حرکت، ثبات و قدرت زانو را ارزیابی می کنند تا بررسی کنند که آیا فرد واجد شرایط تعویض زانو است یا خیر. اشعه ایکس به آنها کمک می کند تا میزان آسیب زانو را تعیین کنند.
روش های جراحی برای تعویض مفصل زانو به سن، سطح فعالیت، سلامت، وزن و اندازه زانو و شکل بیمار بستگی دارد.

نشانه های تعویض زانو

جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان آرتروز انجام می شود. به بیمار که علائم زیر را نشان می دهد توصیه می شود برای جراحی تعویض مفصل زانو مراجعه کند.
زانو درد حاد که فعالیت های روزمره زندگی بیمار را محدود می کند.
تجربه زانو درد در هنگام استراحت.
تورم در زانو و التهاب طولانی مدت زانو.
درد غیر قابل تحمل.
خمیده شدن پا به بیرون.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع تعویض مفصل زانو

در کل پنج نوع جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد. اینها هستند:
تعویض کامل زانو - در این جراحی تعویض زانو، سطح زیرین کاسه زانو (کشکک) با یک قطعه پلاستیکی نرم جایگزین می شود.
تعویض جزئی زانو - این نوع جراحی زانو زمانی انجام می شود که قسمت داخلی زانو تحت تاثیر آرتروز قرار گرفته باشد. این جراحی با ایجاد یک برش کوچک در زانو انجام می شود.
آرتروپلاستی پتلافمورال (تعویض کاسه زانو) - این روش شامل برداشتن سطح زیرین کاسه زانو و شیار آن (تروکلئا) است.
تعویض مجدد زانو - در صورتی که بیمار تعویض مفصل دوم یا سوم را در همان زانو انجام دهد به این جراحی نیاز دارد. این جراحی پیچیده زانو برای درمان شکستگی، ضعف رباط های زانو و تغییر شکل زانو انجام می شود.
ترمیم غضروف - این نوع جراحی شامل جایگزینی ناحیه جدا شده آسیب در زانو با پیوند غضروف زنده است.

خطرات تعویض مفصل زانو

هر عمل جراحی عوارضی دارد. خطرات تعویض مفصل زانو در زیر مورد بحث قرار گرفته است:
سردرد، حالت تهوع و خواب آلودگی به دلیل بیهوشی
خون ریزی
عفونت
تورم و درد
لخته شدن خون در ریه ها و ورید پا
مشکلات تنفسی
حمله قلبی
سکته
واکنش آلرژیک
آسیب عروق و اعصاب
شکست ایمپلنت
فرسودگی زانوی مصنوعی
جراحی برای جایگزینی زانو عفونی برای برداشتن قطعات مصنوعی و استفاده از آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها انجام می شود. پس از این، یک زانو جدید نصب می شود.
ساییدگی زانوی مصنوعی یکی از بالاترین خطراتی است که در بالا ذکر شد. قطعات پلاستیکی و قوی ترین فلزات در انجام فعالیت های روزانه آسیب می بینند. این خطر در صورتی که بیمار فعالیت های پر تاثیر را انجام دهد بیشتر است.

علائم عفونت

اگر متوجه شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:
تب بیشتر از 100 فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد)
لرز تکان دهنده
ترشح از محل جراحی
افزایش قرمزی، حساسیت، تورم و درد در زانو
تعویض زانو عفونی معمولاً به جراحی برای برداشتن قطعات مصنوعی و آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری نیاز دارد. پس از رفع عفونت، جراحی دیگری برای نصب زانو جدید انجام می شود.

روش تعویض زانو

روشی که جراحان بیمارستان ها برای انجام عمل جراحی تعویض زانو به دست آورده اند در زیر مورد بحث قرار گرفته است:
به برخی از بیماران بیهوشی عمومی داده می شود تا آنها بیهوش شوند و به برخی بی حسی نخاعی داده می شود که آنها در طول جراحی بیدار هستند.
زانو در حالت خمیده قرار می گیرد به طوری که تمام سطوح مفاصل در معرض دید قرار می گیرند. سپس جراحان برشی به طول 6 تا 10 اینچ در زانو ایجاد می کنند.
پس از ایجاد برش، کاسه زانو به کناری کشیده شده و سطح مفصل آسیب دیده برداشته می شود.
پس از ترمیم سطوح مفصلی، قطعات مفصل مصنوعی متصل می شوند.
سپس برش بسته می شود. اما قبل از بستن برش، جراحان زانو را می چرخانند تا بررسی کنند که آیا زانو به درستی کار می کند یا خیر.
عمل جراحی در عرض دو ساعت کامل می شود. سپس بیمار به مدت 2 تا 3 ساعت به اتاق ریکاوری منتقل می شود.
پزشکان به بیماران می گویند که ورزش های زانو و مچ پا را برای جلوگیری از لخته شدن خون و تورم انجام دهند.

انواع مختلف تست زانو

در بیمارستان تست های مختلف زانو برای تشخیص مشکلات زانو انجام می شود. بر اساس این آزمایشات، جراحان تصمیم می گیرند که آیا فرد به جراحی تعویض مفصل زانو نیاز دارد یا خیر. آزمایشات به شرح زیر است:
تست های معاینه فیزیکی
پزشک زانو را از نظر تغییر شکل، تورم، تغییر رنگ پوست یا قرمزی به صورت بصری بررسی می کند.
آنها زانو را برای خنکی یا گرما لمس کرده و احساس می کنند و بررسی می کنند که آیا بیمار احساس می کند یا خیر.
پزشکان حرکت زانو را بررسی کرده و به صدای ایجاد شده توسط زانو گوش خواهند داد.
آنها از بیمار می خواهند که مفصل زانو و ساق پا را برای بررسی تحرک حرکت دهد.
تست های تصویربرداری
عکسبرداری با اشعه ایکس از زانو برای تشخیص خارهای استخوانی، هم ترازی مفصل و شکستگی ها انجام می شود.
سی تی اسکن به پزشکان کمک می کند تا تصاویر بافت های نرم مانند ماهیچه ها و رباط ها را ببینند.
MRI برای گرفتن تصاویر دقیق از ساختارها از زوایای مختلف داخل مفصل زانو انجام می شود. اینها شامل رگ های خونی، غضروف و استخوان ها می شود.
آزمایش آرتروسکوپی برای مشاهده آناتومی داخلی زانو انجام می شود.
تست های مقاومت دستی
تست های واروس و والگوس برای تعیین ثبات استخوان های پا در زیر و بالای زانو انجام می شود. در این تست ها با بی حرکتی مچ پا به زانو استرس وارد می شود.
تست فشاری Apley از یک نیروی جزئی برای تعیین وضعیت منیسک زانو استفاده می کند.
آزمایش‌های فشرده‌سازی کشکک رانی انجام می‌شود که در آن فشار بر روی استخوان ران و کاسه زانو برای بررسی اینکه آیا مشکلی در آن ناحیه خاص وجود دارد یا خیر، انجام می ‌شود.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

قبل از عمل

جراحی تعویض مفصل زانو نیاز به بیهوشی دارد. نظرات و اولویت‌های شما به تیم کمک می ‌کند تا تصمیم بگیرد که آیا از بیهوشی عمومی که باعث بیهوشی شما می ‌شود یا از بی‌ حسی نخاعی که شما را بیدار نگه می دارند اما نمی ‌توانید از کمر به پایین احساس درد کنید، استفاده کنند.
قبل، حین و بعد از عمل به شما یک آنتی بیوتیک داخل وریدی داده می شود تا از عفونت بعد از جراحی جلوگیری کنید. همچنین ممکن است به شما یک بلوک عصبی در اطراف زانو داده شود تا آن را بی حس کند. بی حسی بعد از عمل به تدریج از بین می رود.

در طول روش

زانوی شما در حالت خمیده قرار می گیرد تا تمام سطوح مفصل در معرض دید قرار گیرد. پس از ایجاد برشی به طول حدود 6 تا 10 اینچ (15 تا 25 سانتی‌متر)، جراح شما کاسه زانو را کنار گذاشته و سطوح آسیب ‌دیده مفصل را برش می‌ دهد.
پس از آماده سازی سطوح مفصلی، جراح قطعات مفصل مصنوعی را متصل می کند. قبل از بستن برش، زانوی شما را خم می ‌کند و می‌ چرخاند و آن را برای اطمینان از عملکرد مناسب آزمایش می‌ کند. عمل جراحی حدود دو ساعت طول می کشد.

بعد از عمل

برای یک تا دو ساعت به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. مدت زمان ماندن پس از جراحی به نیازهای فردی شما بستگی دارد. بسیاری از مردم می توانند همان روز به خانه بروند. داروهای تجویز شده توسط پزشک باید به کنترل درد کمک کنند.
شما تشویق می ‌شوید که پا و مچ پا را حرکت دهید، که جریان خون را در ماهیچه‌های پای شما افزایش می ‌دهد و به جلوگیری از تورم و لخته شدن خون کمک می‌ کند. احتمالاً رقیق ‌کننده‌های خون دریافت خواهید کرد.
از شما خواسته می شود تمرینات تنفسی مکرر انجام دهید و به تدریج سطح فعالیت خود را افزایش دهید. یک فیزیوتراپ به شما نشان می دهد که چگونه زانوی جدید خود را ورزش دهید. پس از خروج از بیمارستان، فیزیوتراپی را در خانه یا یک مرکز ادامه خواهید داد.
طبق دستور تمرینات خود را به طور منظم انجام دهید. برای بهترین بهبودی، تمام دستورالعمل های تیم مراقبت خود را در مورد مراقبت از زخم، رژیم غذایی و ورزش دنبال کنید.
نتایج
برای اکثر افراد، تعویض زانو باعث تسکین درد، بهبود تحرک و کیفیت زندگی بهتر می شود. و می توان انتظار داشت که بیشتر تعویض زانوها بیش از 15 سال طول بکشد.
سه تا شش هفته پس از جراحی، عموماً می توانید بیشتر فعالیت های روزانه مانند خرید و خانه داری سبک را از سر بگیرید. اگر بتوانید زانوی خود را به اندازه کافی خم کنید تا در ماشین بنشینید، اگر کنترل عضلانی کافی برای کار کردن با ترمز و گاز دارید، و اگر هنوز داروهای ضد درد مخدر مصرف نمی کنید، رانندگی در حدود سه هفته ممکن است.
پس از بهبودی، می ‌توانید به فعالیت‌های مختلف کم‌ ضرر مانند پیاده‌ روی، شنا، گلف یا دوچرخه سواری بپردازید. اما شما باید از فعالیت‌های با تاثیر بیشتر اجتناب کنید - مانند دویدن، اسکی، تنیس و ورزش‌هایی که شامل تماس یا پریدن است. با پزشک خود در مورد محدودیت های خود صحبت کنید.

زندگی پس از تعویض مفصل زانو چگونه است؟

پس از بهبودی پس از جراحی، اکثر افراد می توانند با درد کمتری نسبت به قبل از جراحی حرکت کنند. اما داشتن یک زانوی مصنوعی با داشتن یک زانوی طبیعی و سالم یکسان نیست.
شما باید از زانوی جدید خود محافظت کنید:
ماندن در وزن سالم.
انجام فعالیت بدنی منظم.
انجام ندادن فعالیت های پرتحرک مانند دویدن و پریدن. در عوض، می ‌توانید فعالیت‌های کم‌ تأثیر را که برای زانوی شما مفید هستند، مانند پیاده‌روی، دوچرخه ‌سواری و شنا امتحان کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search