پزشکی

ضعف دست ها : علل و درمان

ضعف دست

اگر ضعف دست دارید یا "سنگینی" را در یک یا هر دو دست خود تجربه کرده اید، ممکن است دلایل مختلفی برای این وجود داشته باشد.

ضعف ناگهانی دست نگران کننده است زیرا ممکن است نشانه سکته مغزی باشد - یک اورژانس جدی پزشکی باشد با این حال، اگر ضعف آزاردهنده دست داشته اید، معمولاً به یک مشکل پزشکی جدی مربوط نمی شود و به ندرت تهدید کننده زندگی است. ضعف دست که هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌ کشد معمولاً ناشی از یک بیماری قابل درمان است. در صورت عدم درمان، ضعف می تواند همراه با علت زمینه ای بدتر شود. این مقاله به هشت دلیل احتمالی ضعف ناگهانی یا مداوم دست، از جمله نحوه تشخیص و درمان هر کدام می ‌پردازد.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال یکی از شایع ترین علل ضعف و درد دست است. سندرم تونل کارپال در اثر استفاده بیش از حد از دست، بازو یا مچ دست، اغلب به دلیل حرکات تکراری مانند کار با ماشین آلات یا تایپ کردن ایجاد می شود.
سندرم تونل کارپال به دلیل تورم در قسمت داخلی مچ دست ایجاد می شود. این تورم عصب به نام عصب مدیان را فشرده می کند که از طریق "تونلی" از استخوان ها و رباط ها در داخل مچ دست حرکت می کند. این باعث درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف و همچنین از دست دادن هماهنگی دست می شود. اگر فشار روی عصب ادامه یابد، درد و ضعف می‌ تواند به سمت بالا حرکت کند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تشخیص و درمان

یک پزشک یا فیزیوتراپ معمولاً می تواند با بررسی علائم و معاینه دست و بازوی شما سندرم تونل کارپال را تشخیص دهد. گاهی اوقات ممکن است برای تایید تشخیص به یک مطالعه هدایت عصبی (که فعالیت الکتریکی را از طریق اعصاب ردیابی می کند) نیاز باشد.
سندرم تونل کارپال یک مشکل قابل درمان است. استراحت، یخ و داروهای ضدالتهاب بدون نسخه معمولا کمک می کند. مچ بند و تنظیم حرکت مچ دست در حین کار می تواند از بدتر شدن سندرم تونل کارپال جلوگیری کند.
برای شدیدترین موارد، یک روش جراحی ساده به نام آزاد کردن تونل کارپال، یک رباط در مچ دست را قطع می ‌کند تا فشار را برای همیشه کاهش دهد.
خلاصه
سندرم تونل کارپال زمانی ایجاد می‌شود که فشار داخل یک تونل استخوان و رباط‌های داخل مچ، عصب میانی را فشرده می‌ کند و باعث درد و ضعف دست می‌شود.

نوروپاتی دیابتی

دیابت یک بیماری مزمن پزشکی است که در آن بدن نمی تواند قند خون را به درستی تنظیم کند. یکی از عوارض دیابت آسیب عصبی است که به آن نوروپاتی دیابتی می گویند. نوروپاتی دیابتی اغلب دست ها و پاها را درگیر می کند
نوروپاتی دیابتی هنگامی که دست ها را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند باعث ضعف، درد، گزگز و اختلال در هماهنگی حرکات دست شود.

تشخیص و درمان

اکثر افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی می دانند که دیابت دارند. اما، در برخی موارد، نوروپاتی دیابتی ممکن است اولین علامت دیابت باشد.
ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما اغلب می تواند نوروپاتی دیابتی را بر اساس علائم، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص دهد. آزمایش خون می تواند تشخیص دهد که آیا دیابت دارید یا خیر
مرحله بعدی شامل مدیریت دیابت است که می تواند به بهبود علائم کمک کند، به خصوص اگر برای مدت طولانی رخ نداده باشند
خلاصه
نوروپاتی دیابتی زمانی رخ می دهد که سطح قند خون بالا به طور مداوم به اعصاب آسیب می رساند، اغلب در دست ها و پاها. نوروپاتی دیابتی هنگامی که دست ها را درگیر می کند می تواند باعث ضعف، گزگز، درد و از دست دادن هماهنگی دست شود.

نوروپاتی محیطی

در حالی که دیابت شایع ترین علت نوروپاتی است، دلایل متعددی نیز وجود دارد که می تواند باعث ضعف دست شود نوروپاتی که در اعصاب خارج از مغز و نخاع رخ می دهد، نوروپاتی محیطی نامیده می شود. دست ها و پاها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.
نوروپاتی محیطی می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود، از جمله:
اعتیاد به الکل
شیمی درمانی
بیماری مزمن کلیوی
بیماری مزمن کبد
اچ ‌آی ‌وی
کم کاری تیروئید
مسمومیت با سرب
لوپوس
لنفوم
فنی توئین (برای درمان صرع استفاده می شود)
روماتیسم مفصلی
سندرم شوگرن
آسیب عصبی تروماتیک
کمبود ویتامین B12
تشخیص و درمان
ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشد تا تعیین کند که آیا علت نوروپاتی به عفونت، بیماری خودایمنی، اختلال متابولیک، کمبود تغذیه یا یک عارضه جانبی دارویی مرتبط است یا خیر.
صرف نظر از علت، نوروپاتی محیطی علائم مشابهی را ایجاد می کند (درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن، سوزش یا ضعف).
خلاصه
نوروپاتی محیطی در اثر آسیب به اعصاب خارج از مغز یا نخاع ایجاد می شود. دست‌ها و پاها معمولاً تحت تأثیر قرار می ‌گیرند و منجر به درد، ضعف، بی‌حسی، گزگز یا سوزش می‌شوند.

آرتروز

استئوآرتریت که به آن "آرتریت ساییدگی و پارگی" نیز گفته می شود، وضعیتی است که باعث زوال تدریجی مفاصل می شود. هنگامی که استئوآرتریت روی دست ها تأثیر می گذارد، می تواند باعث درد، ضعف، سفتی، دشواری در گرفتن و تغییر شکل مفاصل انگشت شود.
اگر آرتریت دارید، ممکن است بتوانید علائم خفیف تر و اولیه را نادیده بگیرید. اما با گذشت زمان، با ادامه تجزیه غضروف مفصل، درد و ضعف می تواند بدتر شده و ناتوان کننده شود.

تشخیص و درمان

ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما می تواند آرتریت را بر اساس علائم، معاینه فیزیکی، اشعه ایکس و احتمالاً آزمایش خون تشخیص دهد. آرتریت یک بیماری دردناک است که با داروهای ضد التهاب، استفاده از یخ یا سرما و فیزیوتراپی قابل درمان است. این می تواند ناتوان کننده باشد، اما به ندرت تهدید کننده زندگی است
خلاصه
استئوآرتریت دست باعث زوال تدریجی مفاصل و در نتیجه درد، ضعف، سفتی، سختی گرفتن و تغییر شکل مفاصل انگشت می شود.

رادیکولوپاتی گردنی

بسیاری از افراد رادیکولوپاتی (نیشگون گرفتن ریشه عصب نخاعی) را در مقطعی از زندگی خود تجربه می کنند. این می ‌تواند زمانی رخ دهد که استخوان‌های ستون فقرات تحلیل می ‌روند و فرو می‌ ریزند، زمانی که یک آسیب تروماتیک ستون فقرات وجود دارد، یا زمانی که بافت‌ها بین استخوان‌های ستون فقرات جابجا می‌ شوند.
یک عصب تحت فشار در ستون فقرات گردنی (به نام رادیکولوپاتی گردنی) می تواند باعث ضعف دست شود زیرا این بخشی از نخاع است که حرکات دست را کنترل می کند.
گاهی اوقات، فشار دادن عصب در گردن می ‌تواند باعث احساس سوزن و سوزن شدن (پارستزی)، درد پشت یا شانه و درد تیرکشنده در نقاط دورتر بدن مانند ساق پا شود.

تشخیص و درمان

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اغلب بر اساس علائم و معاینه فیزیکی می تواند تشخیص دهد که آیا عصب شما فشرده شده است یا خیر. ممکن است برای تایید تشخیص به یک مطالعه هدایت عصبی و یا آزمایش‌های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) نیاز باشد.
درمان بسته به علت متفاوت است اما ممکن است شامل داروهای ضد التهابی، تزریق استروئید یا انواع مختلف جراحی باشد. فیزیوتراپی نیز می تواند کمک کننده باشد. برخی از افراد مبتلا به عصب فشرده بدون هیچ درمانی بهبود می یابند (مانند عصب فشرده شده که در دوران بارداری ایجاد می شود).
خلاصه
یک عصب تحت فشار در ستون فقرات گردنی (به نام رادیکولوپاتی گردنی) می تواند باعث ضعف دست، درد تیراندازی و احساس سوزن سوزن شدن شود. درد ممکن است به پشت، شانه و حتی پایین پا گسترش یابد.

فتق دیسک

فتق دیسک، جابجایی غضروفی است که ستون فقرات را پشتیبانی می ‌دهد. فتق دیسک می تواند بر روی اعصاب نخاعی فشار بیاورد و بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد.
از آنجایی که ریشه‌های عصبی نخاعی بسیاری از احساسات و حرکات بدن را کنترل می‌ کنند، دیسک می ‌تواند علائم مختلفی را بر اساس محل وقوع آن ایجاد کند. فتق دیسک در ستون فقرات گردنی می تواند باعث درد آزاردهنده و ضعف در دست یا بازو شود.

تشخیص و درمان

ارائه‌دهنده مراقبت‌های سلامت شما می ‌تواند فتق دیسک را بر اساس علائم، معاینه فیزیکی، و آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس ستون فقرات، سی‌تی‌اسکن ستون فقرات، یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ستون فقرات (MRI) تشخیص دهد.
فتق دیسک را می توان با فیزیوتراپی، داروهای ضد التهابی یا داروهای مخدر درمان کرد.
ممکن است در شرایط خاصی از جراحی استفاده شود. حتی در این صورت، درد و ضعف ممکن است همیشه با جراحی برطرف نشود، بنابراین بررسی دقیق برای سنجش مزایا و خطرات احتمالی لازم است.
اگر فتق دیسک دارید، معمولاً توصیه می ‌شود در انجام فعالیت‌های بدنی، به‌ویژه هنگام بلند کردن اجسام سنگین، مراقبت بیشتری داشته باشید.
خلاصه
فتق دیسک به جابجایی و برآمدگی غضروف بین استخوان های ستون فقرات گفته می شود. هنگامی که ستون فقرات گردنی تحت تأثیر قرار می گیرد، فشرده شدن اعصاب می تواند باعث درد و ضعف دست آزار دهنده شود.

فلج شب شنبه

فلج شب شنبه (همچنین به عنوان نوروپاتی فشاری شناخته می شود) نوعی آسیب عصبی خاص است که زمانی رخ می دهد که عصب شعاعی بالای بازو برای مدت طولانی تحت فشار قرار گیرد. این اغلب به دلیل خوابیدن در وضعیتی است که ساعت ها بر روی عصب رادیال فشار می آورد.
علائم عبارتند از ضعف دست، بی حسی، و احساس گزگز شبیه زمانی که یک اندام به خواب رفته است.
هر موقعیت خوابی که فشار زیادی بر عصب رادیال وارد می کند، می تواند باعث همان نوع ضعف دست شود.

تشخیص و درمان

فلج شنبه شب را می توان تنها با علائم تشخیص داد و اغلب پس از برداشتن فشار نیازی به درمان ندارد. با این اوصاف، مواردی وجود دارد که فشرده سازی طولانی مدت باعث آسیب شدید عصبی و از دست دادن عملکرد و یا حس دست می شود.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، کورتیکواستروئیدهای خوراکی و تزریق استروئید ممکن است برای کاهش التهاب و بهبود علائم استفاده شوند. در موارد نادر، ممکن است نیاز به جراحی ترمیم عصب باشد
خلاصه
فلج شنبه شب زمانی ایجاد می شود که عصب شعاعی بالای بازو برای مدت طولانی تحت فشار قرار می گیرد، معمولاً زمانی که شخصی به خواب رفته است. فشرده سازی می تواند منجر به ضعف دست، بی حسی و از دست دادن کنترل دست شود.

نوروپاتی اولنار

نوروپاتی اولنار در اثر آسیب عصبی به نام عصب اولنار ایجاد می شود. این عصب که حرکت بازو و دست را کنترل می کند، اغلب در آرنج فشرده می شود. فشردگی خفیف عصب اولنار به دلیل تکیه دادن به بازو ایجاد می شود که باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن می شود که اغلب به آن "ضربه به استخوان آرنج" می گویند.
آسیب به عصب اولنار در اثر آسیب تروماتیک، آرتریت، فشرده سازی یا عفونت می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن، ضعف دست یا بازو و از دست دادن حس (به ویژه در انگشت حلقه) شود.

تشخیص و درمان

تشخیص و درمان نوروپاتی اولنار مشابه سایر اشکال نوروپاتی است. اگر عفونت درگیر باشد (معمولاً باکتریایی)، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. صدمات ترومایی ممکن است نیاز به آرنج بند داشته باشد تا زمانی که علائم بهبود یابد. برخی موارد نیازی به درمان ندارند.
خلاصه
نوروپاتی اولنار در اثر آسیب به عصب اولنار آرنج ایجاد می شود. نوروپاتی اولنار می تواند باعث ضعف دست، سوزن سوزن شدن و از دست دادن حس (به ویژه در انگشت حلقه) شود.
خلاصه
دلایل احتمالی زیادی برای ضعف ناگهانی یا مداوم دست وجود دارد. اکثر آنها قابل درمان هستند و به ندرت جدی هستند، اگرچه در صورت عدم درمان می توانند باعث ناراحتی و ناتوانی قابل توجهی شوند.
برخی از علل شایع تر عبارتند از: سندرم تونل کارپ، نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی محیطی، استئوآرتریت دست، رادیکولوپاتی گردنی، فتق دیسک، فلج شنبه شب و نوروپاتی اولنار.
برخی از اینها را می توان با استروئیدها یا سایر داروهای ضد التهابی (به ویژه داروهای مرتبط با التهاب یا آسیب عصبی) درمان کرد. برخی دیگر ممکن است به فیزیوتراپی یا جراحی نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است قبل از برطرف شدن کامل ضعف و درد دست، درمان علت زمینه ‌ای مانند دیابت یا عفونت ضروری باشد.
خلاصه
اگر دچار ضعف یا فلج ناگهانی یک اندام، به ویژه در یک طرف بدن شدید، باید با اورژانس تماس بگیرید زیرا ممکن است نشانه سکته مغزی باشد.
اگر به‌ تدریج ضعف یا درد دست شما برای هفته‌ها یا ماه‌ها بدتر می ‌شود، سکته نکرده‌اید. با این وجود، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت مراجعه کنید، زیرا اکثر علل رایج ضعف دست در صورت تشخیص زودهنگام به طور موثر قابل درمان هستند.
سوالات متداول

چرا قدرت گرفتن من ضعیف شده است؟

فشردگی عصب اغلب منجر به از دست دادن قدرت گرفتن می شود و سندرم تونل کارپال شایع ترین علت فشردگی عصب است که بر دست تأثیر می گذارد. تونل کارپال در اثر استفاده بیش از حد از دست یا بازو ایجاد می شود. سایر علل احتمالی عبارتند از:
اسیب دست
کیست
آرتروز
چاقی
ادم
دیابت
کم کاری تیروئید
بارداری

آیا می توانید آرتریت دست ها را متوقف کنید؟

نه. هیچ درمانی برای استئوآرتریت یا روماتیسم مفصلی وجود ندارد، اما کارهایی وجود دارد که می ‌توانید برای کاهش درد و ضعفی که این بیماری‌ها در دست‌هایتان ایجاد می‌کنند، انجام دهید. از یک ابزار تقویت‌کننده گرفتن و تمرین‌های ساده‌ای که بر انعطاف و قدرت دست و انگشتان تمرکز دارد، استفاده کنید. فیزیوتراپیست ها یا کاردرمانگران می توانند بهترین راه ها را برای بازیابی عملکرد به شما نشان دهند.

آیا کاهش قدرت دست با افزایش سن طبیعی است؟

این بسیار شایع است و اغلب یک مشکل اولیه است که به دنبال آن کاهش قدرت و تحرک دیگر مانند راه رفتن آهسته تر، ناتوانی در بلند شدن از روی صندلی، نیاز به کمک برای بالا رفتن از پله ها، یا عدم توانایی در لباس پوشیدن یا حمام کردن مستقل به وجود می آید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search