پزشکی

10 علامت عفونت انگلی

 علامت عفونت انگلی

داشتن انگل در بدن شما چیزی ترسناک به نظر می رسد. اگرچه این عفونت های انگلی در انسان بسیار ناخوشایند هستند. علائمی که نشان می دهد ممکن است عفونت انگلی داشته باشید

این عفونت‌ها می‌ توانند از هر جایی به شما، صرف نظر از مرزهای جغرافیایی سرایت کنند. آنها علائمی را ایجاد می کنند که کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و فقط به سیستم گوارش شما محدود نمی شود.

انگل ها چیست؟

انگل‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که به میزبان نیاز دارند تا از زندگی خود حمایت کند، زیرا از آنها تغذیه می‌ کنند و در بدن میزبان زندگی می ‌کنند. در مورد انسان، بدن به عنوان میزبانی عمل می کند که در آن طیف وسیعی از انگل ها می توانند زندگی کنند.
انگل ها به بدن شما حمله می کنند و از تغذیه شما تغذیه می کنند. آنها با غذایی که می خورید یا روی سلول های خون شما زنده می مانند. آنها همچنین ممکن است در داخل یا روی بدن شما تخم بگذارند که ممکن است باعث شود:
خارش
تحریک پذیری
مشکلات خواب
انگل های رایج کرم نواری، فلوک، کرم قلابدار و کرم سوزنی هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم عفونت انگلی

در اینجا مهمترین علائمی است که ممکن است نشان دهنده عفونت انگلی باشد.

1. مشکلات گوارشی

هنگامی که انگل ها در روده شما زندگی می کنند، ممکن است یک پاسخ التهابی در سیستم گوارش شما ایجاد کنند که منجر به:
یبوست
گاز
اسهال
درد شکم
نفخ
حالت تهوع
احساس سوزش

2. ضعف

کرم های انگلی که در روده شما زندگی می کنند عمدتا با ایجاد ضعف و خستگی همراه هستند. این به این دلیل است که کرم ها از غذایی که می خورید تغذیه می کنند و مواد مغذی مهم مورد نیاز برای تولید انرژی مناسب را از بین می برند.
بدن شما زمانی شروع به احساس ضعف می کند که ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی به دلیل عفونت انگل به درستی از روده جذب نمی شوند. این منجر به:
استرس روانی
خستگی جسمانی
بی حالی

3. خارش

خارش اطراف مقعد می تواند نشانه عفونت انگلی باشد
اگر احساس خارش مداوم در اطراف مقعد دارید، ممکن است از عفونت انگلی، به ویژه عفونت کرم سوزنی رنج ببرید. خارش عمدتاً در شب هنگام تخم گذاری کرم سنجاق ماده مشاهده می شود.
خاراندن ناحیه‌ای که خارش دارد ممکن است منجر به عفونت‌های باکتریایی شود، زیرا سد پوستی شما شکسته می ‌شود. از آنجایی که خارش در شب رخ می دهد، ممکن است موارد زیر را نیز داشته باشید:
بیخوابی
بی قراری
خستگی

4. کم خونی

عفونت های انگلی باعث کمبود آهن در بدن می شوند زیرا این انگل ها آهن را از غذایی که می خورید می گیرند. این ممکن است منجر به کم خونی فقر آهن شود.

5. افزایش اشتها

هنگامی که از کرم های روده یا عفونت های انگلی رنج می برید، ممکن است افزایش ناگهانی اشتهای خود را احساس کنید. مسئله قابل توجه این است که حتی با این افزایش اشتها، شما دچار کاهش وزن می شوید. این یک علامت بسیار شایع آلودگی کرم نواری و کرم سوزنی است.
افزایش اشتها به این دلیل است که کرم از غذایی که می خورید تغذیه می کند و باعث می شود بعد از غذا احساس گرسنگی کنید و احساس سیری نکنید.

6. مسائل روحی

ابتلا به عفونت انگلی می تواند باعث شود:
افسردگی
اضطراب
توهم
نوسانات خلقی
بی قراری
عصبی بودن
این به این دلیل است که روده شما مسئول تولید انتقال دهنده های عصبی به عنوان بخشی از یک سیستم عصبی روده سالم است. سموم تولید شده توسط این انگل در نهایت به نورون ها و انتقال دهنده های عصبی آسیب می رساند و در نتیجه بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد.

7. درد شکم

عفونت های انگلی معمولاً منجر به درد شکم می شوند. انگل‌هایی که در ناحیه بالای شکم زندگی می‌ کنند باعث تحریک این ناحیه می ‌شوند که منجر به درد شکم می ‌شود.

8. مشکلات پوستی

مشکلات پوستی و آلرژی می تواند نشان دهنده عفونت های انگلی باشد
ابتلا به عفونت انگلی می تواند باعث انواع مشکلات پوستی و حساسیت های پوستی شود. اینها می تواند ناشی از وجود مرحله خاصی از چرخه زندگی انگل در بدن باشد و نه اجباری به دلیل پارازیتوز در میزبان.
علائم آلرژی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بثورات
اگزما
ورم زیر پوستی
تورم
ضایعه
آکنه روزاسه

9. مشکلات مو

سموم تولید شده توسط انگل ها در بدن شما می تواند باعث خشکی و شکننده شدن موها شود و به راحتی آنها را ریزش کند، اگرچه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

10. درد مفاصل

انگل ها به بافت های ماهیچه ها و مفاصل شما حمله می کنند و منجر به التهاب و در نتیجه درد و سوزش می شوند. چندین مطالعه انسانی و حیوانی نقش عفونت های انگلی را در آرتریت روماتوئید تایید کرده اند.

تشخیص عفونت های انگلی

اگر فکر می کنید یک یا چند مورد از علائم و نشانه های ذکر شده در بالا را تجربه می کنید، خود را بررسی کنید. تست های تشخیصی که ممکن است به کشف عفونت کمک کند عبارتند از:
آزمایش خون - این آزمایش تهاجمی است زیرا شامل گرفتن نمونه خون برای معاینه برای تشخیص وجود انگل در داخل بدن است.
آزمایش مدفوع - این یک آزمایش غیر تهاجمی است که در آن نمونه مدفوع شما برای انگل ها یا تخم ها و لاروهای آنها بررسی می شود.
تست نواری: یک تکه نوار در اطراف مقعد چسبانده می شود و سپس برای بررسی وجود کرم سوزنی از روی آن جدا می شود. در برخی موارد، این کرم‌ها ممکن است با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشند.
تصویربرداری - ام آر آی یا سی تی اسکن برای بررسی هر گونه آسیب یا آسیب عضوی که ممکن است به دلیل هجوم انگلی رخ داده باشد انجام می شود.
بیشترین سوالات در مورد انگل ها

چگونه انگل ها در داخل بدن زنده می مانند؟

انگل ها از طریق غذایی که می خورید یا خون شما زنده می مانند که از بدن شما زنده می مانند. این ممکن است باعث شود که به دلیل کمبود تغذیه ضعیف شوید و نتوانید وزن اضافه کنید. حتی ممکن است از کم خونی رنج ببرید زیرا انگل ها از گلبول های قرمز شما تغذیه می کنند.

چگونه انگل ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند؟

انتقال عفونت های انگلی به افراد سالم بسیار آسان است. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که فرد مبتلا دست های خود را به طور مرتب، به خصوص پس از استفاده از سرویس بهداشتی، نشوید یا بهداشت را رعایت نکند.
سفر همچنین می تواند به انگل های خارجی اجازه ورود به بدن شما را بدهد.

چه نوع رژیم غذایی می تواند از عفونت های انگلی جلوگیری کند؟

رژیم غذایی که می تواند به جلوگیری از عفونت های انگلی کمک کند
برای جلوگیری از عفونت های انگلی، باید رژیم غذایی غنی از فیبر و ویتامین C داشته باشید. از خوردن کربوهیدرات های ساده مانند غذاهای تصفیه شده خودداری کنید.
سیر، هویج و چغندر را بخورید، زیرا آنها انگل ها را می کشند. همچنین، اطمینان از هیدراتاسیون مناسب از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

برخی از مناطق با خطر بالای عفونت های انگلی کدامند؟

افرادی که در مناطق روستایی یا کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند، نسبت به افرادی که در مناطق شهری یا توسعه یافته زندگی می کنند، مستعد ابتلا به عفونت های انگلی هستند. این به دلیل خطر بالاتر آلودگی آب و غذا در مناطق روستایی است.
مکان هایی که ممکن است بهداشت ضعیفی داشته باشند یا به دلیل نگهداری کم غیربهداشتی باشند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت ها هستند. انگل از طریق نفوذ به پوست یا ورود به دهان شما پس از قرار گرفتن در معرض آن وارد بدن شما می شود.
همچنین، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند صرف نظر از منطقه ای که در آن زندگی می کنند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های انگلی هستند. حیوانات خانگی در خانه نیز می توانند ناقل انگل باشند. بنابراین، تماس نزدیک با آنها منجر به هجوم می شود.
کلمه پایانی
انواع مختلفی از انگل ها وجود دارند که می توانند بدن انسان را آلوده کرده و در روده ما زندگی کنند. گاهی اوقات آنها می توانند بدون هیچ علامتی در داخل بدن ما زندگی کنند.
انگل ها مواد غذایی را از بدن ما می گیرند و می توانند باعث عفونت شوند. دنبال کردن دقیق علائم و نشانه‌های غیرمنتظره عفونت روده می ‌تواند برای دانستن اینکه آیا انگل‌هایی در درون ما زندگی می‌ کنند یا خیر، مفید است.
اگر چنین حوادثی را تجربه کردید، باید فوراً برای معاینه پزشکی مراجعه کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search