پزشکی

روده نشتی: علائم، تشخیص و مدیریت

روده نشتی

سندرم روده نشتی یک وضعیت گوارشی پیشنهادی است که در آن پوشش روده اجازه می دهد تا باکتری ها و سموم وارد جریان خون شوند.

سندرم روده نشتی (LGS) اصطلاحی است که بسیاری از افراد آن را برای افزایش مزمن نفوذپذیری پوشش روده به کار می برند.
بسیاری از پزشکان و متخصصان مراقبت های سلامت LGS (سندرم روده نشتی) را به عنوان یک بیماری قابل تشخیص نمی شناسند. با این حال، تحقیقات بیشتر در این زمینه ممکن است به پزشکان کمک کند تا مکانیسم ها و پیامدهای آن در انسان را بهتر درک کنند.
آنزیم‌های گوارشی در معده و روده کوچک، مواد مغذی موجود در غذا و نوشیدنی را به مولکول‌های کوچک‌تری تجزیه می‌ کنند که بدن برای انرژی، رشد و ترمیم استفاده می‌ کند.
منافذ محکم در دیواره‌های روده به آب و مواد مغذی اجازه می ‌دهد تا از طریق جریان خون عبور کنند و در عین حال مواد مضر را درون آن نگه دارند. سرعت این عبور به عنوان نفوذپذیری روده (IP) شناخته می شود.
مردم اغلب به افزایش مزمن منبع مطمئن در IP به عنوان LGS اشاره می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ذرات غذا، باکتری ها و سموم مستقیما وارد جریان خون می شوند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک پیامدهای کامل این امر در انسان ضروری است.
برخی بر این باورند که در سندرم روده نشتی، شکاف در دیواره‌های روده اجازه می‌دهد تا باکتری‌ها و سایر سموم وارد جریان خون شوند.
روده نشتی زمانی رخ می دهد که سد روده به دلیل مشکلات گوارشی، عفونت ها یا داروها ضعیف شود.
روده ضعیف باعث می شود که موادی در داخل روده مانند ذرات غذا و باکتری های عامل بیماری به داخل خون نشت کنند. عواقب این روده نشتی بر سایر اندام ها تأثیر می گذارد و باعث بیماری های بعدی می شود.

میکروبیوتای روده و سندرم روده نشتی

روده ها همچنین محل زندگی طیف وسیعی از باکتری ها به نام میکروبیوتای روده هستند. این باکتری‌ها به هضم کمک می‌ کنند، از دیواره روده محافظت می‌ کنند و از عملکرد سیستم ایمنی حمایت می‌کنند.
عدم تعادل در میکروبیوتای روده می تواند بر سلامت کلی روده از جمله نفوذپذیری تأثیر بگذارد.
به عنوان مثال، عدم تعادل در میکروبیوتای روده می تواند پاسخ ایمنی بدن را تحریک کند و باعث التهاب و افزایش IP شود.
ارتباط بین IP و سایر شرایط سلامت
افزایش مزمن IP ممکن است به چندین وضعیت سلامتی کمک کند، مانند:
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
بیماری کرون
بیماری سلیاک
بیماری مزمن کبدی
دیابت
آلرژی و حساسیت غذایی
سندرم تخمدان پلی کیستیک
با این حال، یک مقاله مروری در سال 2015 نشان می دهد که افزایش IP ممکن است در ایجاد بیماری التهابی روده (IBD) نقش داشته باشد. یک بررسی جداگانه در سال 2019 شواهدی از وقوع IP قبل از شروع دیابت نوع 1 را نشان می دهد.
دانشمندان همچنین در حال بررسی محور روده-مغز منبع مورد اعتماد بوده اند. این رابطه بین دستگاه گوارش و مغز است. یک بررسی در سال 2017 نشان می‌ دهد که روده نشت‌ کننده ممکن است به شرایط سلامت روانی مانند اضطراب و افسردگی کمک کند. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای حمایت از این ادعا انجام دهند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم

بسیاری از علائم پیشنهادی LGS مشابه سایر شرایط سلامتی است. این می تواند تشخیص این بیماری را برای پزشکان دشوار کند.
LGS ممکن است علائم زیر را ایجاد کند یا به آنها کمک کند:
اسهال مزمن، یبوست یا نفخ
کمبودهای تغذیه ای
خستگی
سردرد
گیجی
مشکل در تمرکز
مشکلات پوستی، مانند آکنه یا اگزما
درد مفاصل
التهاب گسترده

آیا روده نشتی دارید؟

روده نشتی می‌تواند علائمی مشابه سایر بیماری‌های گوارشی ایجاد کند و اغلب ممکن است اشتباه گرفته شود یا برای مدت طولانی تشخیص داده نشود.
در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، مشاوره مناسب با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود را در نظر بگیرید:
احساس سوزش در شکم
درد در معده بعد از غذا خوردن
گاز و نفخ
اسهال
خستگی یا خستگی با وجود خوب غذا خوردن
افرادی که دارای عوامل خطر مرتبط با نشت روده هستند، مانند دیابت نوع 1، بیماری التهابی روده، مولتیپل اسکلروزیس، عفونت های خاص و سطوح بالای استرس، باید در هنگام تجربه علائم ذکر شده در بالا محتاط باشند زیرا ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری ایجاد روده نشتی باشید.

علل و عوامل خطر

هیچ دلیل قابل تعریفی برای سندرم روده نشتی وجود ندارد. با این حال، عوامل خطر مختلف منبع قابل اعتماد می تواند میکروبیوتای روده را مختل کند و به طور کلی به افزایش IP کمک کند. مثالها عبارتند از:
تغذیه ضعیف
مصرف الکل
عفونت ها
اختلالات خود ایمنی، مانند لوپوس
دیابت
استرس

چه آزمایشاتی را می توانم انجام دهم؟

اگر علائم ذکر شده در بالا را برای مدت طولانی تجربه کرده اید، به شدت توصیه می شود که با پزشک مشورت کنید و فوراً آزمایشاتی را انجام دهید تا تشخیص دهید که آیا از روده نشتی رنج می برید یا خیر.
پزشک شما ممکن است آزمایش های زیر را تجویز کند:
آزمایشات ادرار
آزمایشات خون
بیوپسی از بافت معده
آندوسکوپی
مدیریت روده نشتی
از آنجایی که عامل اصلی فیزیولوژیک روده نشت‌کننده، عدم تعادل در میکروارگانیسم‌های روده است، مداخلات غذایی زیر ممکن است کمک کند.

1. پیروی از یک رژیم غذایی کم FODMAP

رژیم غذایی با مواد غذایی FODMAP کم (الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال ها) به عنوان موثرترین در کاهش علائم مرتبط با اختلال التهابی روده شناخته شده است.
این رژیم غذایی از غذاهایی که ممکن است آلرژی زاهای رایج باشند اجتناب می کند و شامل غذاهایی می شود که گاز و نفخ را کاهش می دهند مانند میوه هایی مانند هلو، آلو و زردآلو، پیاز، سیر، ماست، شیر، نان، عدس، غلات و کراکر.
یکی از اشکالات رژیم غذایی کم FODMAP این است که شامل غذاهای غنی از پروبیوتیک نمی شود که برای میکروارگانیسم های سالم و متنوع روده ضروری هستند.

2. مصرف پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها

غذاهای پروبیوتیک آنهایی هستند که حاوی سویه هایی از باکتری های مفید هستند. این غذاها شامل ماست، دوغ تخمیری، کیمچی، کلم ترش، کومبوچا و تمپه است.
غذاهای پری بیوتیک آنهایی هستند که حاوی فیبرهای محلول مانند جو دوسر، برخی میوه ها و پوسته پسیلیوم هستند. آنها از میکروارگانیسم های روده با فراهم کردن اجزای مناسبی که می توانند استفاده کنند، حمایت می کنند.
حفظ تنوع زیستی خوب میکروارگانیسم های روده برای حفظ سد روده ای که در روده نشتی آسیب دیده است، حیاتی است.

3. کاهش قند و چربی در رژیم غذایی

رژیم غذایی سرشار از چربی و قندهای افزوده شده، مانند رژیم غذایی حاوی غذاهای فرآوری شده، چیپس، کیک، شیرینی، بیسکویت، و نوشیدنی های شیرین و کم فیبر و سایر مواد مغذی، عامل اصلی التهاب در بدن است.
از آنجایی که التهاب به طور مستقیم با ایجاد نشتی روده مرتبط است، برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، به شدت توصیه می شود از مصرف چنین غذاهایی اجتناب کنید.

4. رفع کمبودهای تغذیه ای

از آنجایی که سد روده در روده نشتی آسیب دیده است، غذای مصرف شده اغلب به طور نادرست و ناقص هضم می شود. تجربه کمبود ویتامین و مواد معدنی در چنین مواردی بسیار رایج است.
علاوه بر این، برخی ویتامین ها مانند ویتامین A و D و مواد معدنی مانند روی در حفظ تنوع روده نقش دارند. مهم است که این کمبودها را برطرف کنید و نیازهای غذایی خود را از طریق رژیم غذایی یا از طریق مکمل های تجویز شده توسط پزشک برآورده کنید.

درمان و بهبود سلامت روده

از آنجایی که بسیاری از پزشکان نشت روده را یک وضعیت پزشکی قانونی نمی دانند، هیچ درمان استانداردی وجود ندارد. با این حال، برخی تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است به افراد کمک کند تا قدرت سد روده خود را بهبود بخشند.

نکات غذایی زیر ممکن است به بهبود سلامت روده کمک کند:

خوردن غذاهای غنی از فیبر پری بیوتیک مانند سبزیجات و غلات کامل
مصرف کمتر گوشت، لبنیات و تخم مرغ
اجتناب از شکر اضافه شده و شیرین کننده های مصنوعی
تغییرات سبک زندگی زیر می تواند هضم غذا را بهبود بخشد و از روده سالم حمایت کند:
ورزش منظم
خواب کافی هر شب
کاهش استرس
اجتناب از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها
ترک سیگار
کلمه پایانی
سندرم روده نشتی یک وضعیت روده پیشنهادی است که در آن ضعیف شدن دیواره‌های روده باعث می‌شود باکتری‌ها و سموم وارد جریان خون شوند. نشتی روده می تواند در نتیجه شرایط مختلفی مانند دیابت نوع 1، بیماری های خود ایمنی، عفونت ها و مصرف برخی داروها ایجاد شود. هنگامی که مشکلات گوارشی شدید را در یک دوره طولانی تجربه می کنید، مهم است که به محض تشخیص، آزمایش شوید و روده نشتی را برطرف کنید.
اصلاحات رژیم غذایی مانند مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک، تنوع میکروارگانیسم های روده را بهبود می بخشد. علاوه بر این، حذف کامل غذاهایی که باعث آلرژی شما می شوند، احتمال تحریک پاسخ ایمنی بدن را کاهش می دهد، که می تواند نشت روده را بدتر کند.
ممکن است مدتی طول بکشد، اما یک روده نشتی می ‌تواند با مداخلات دقیق و مداوم بهبود یابد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search