پزشکی

آیا ویتامین D خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش می دهد؟

خطر کووید با کاهش ویتامین د

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های مهمی در بدن شما ایفا می کند. این ماده مغذی به ویژه برای سلامت سیستم ایمنی مهم است و بسیاری از مردم را به این فکر وادار می کند که آیا مصرف مکمل ویتامین D ممکن است به کاهش خطر ابتلا به کروناویروس جدید که باعث COVID-19 می شود کمک کند.

در حالی که داروهای ضد ویروسی مانند Paxlovid به عنوان درمانی برای کووید-19 امیدوار کننده هستند، اقدامات پیشگیرانه مانند فاصله گذاری فیزیکی و بهداشت مناسب می تواند شما را از ابتلا به ویروس محافظت کند.
همچنین، برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن سطوح سالم ویتامین D می تواند به حفظ سلامت سیستم ایمنی شما کمک کند و ممکن است به طور کلی از بیماری های تنفسی محافظت کند.
این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد و چگونه مکمل این ماده غذایی ممکن است به محافظت در برابر شرایط تنفسی کمک کند.

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد؟

ویتامین D برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن - که اولین خط دفاعی بدن شما در برابر عفونت و بیماری است - ضروری است.
این ویتامین نقش مهمی در تقویت پاسخ ایمنی دارد. این ماده دارای خواص ضد التهابی و تنظیم کننده سیستم ایمنی است و برای فعال کردن سیستم دفاعی سیستم ایمنی بسیار مهم است.
ویتامین D برای تقویت عملکرد سلول های ایمنی، از جمله سلول های T و ماکروفاژها، که از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند، شناخته شده است.
در واقع، این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی به قدری مهم است که سطوح پایین ویتامین D با افزایش حساسیت به عفونت، بیماری و اختلالات مرتبط با ایمنی مرتبط است.
به عنوان مثال، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر بیماری‌های تنفسی، از جمله سل، آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و همچنین عفونت‌های تنفسی ویروسی و باکتریایی مرتبط است.
علاوه بر این، کمبود ویتامین D با کاهش عملکرد ریه مرتبط است، که ممکن است بر توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت های تنفسی تأثیر بگذارد.
خلاصه
ویتامین D برای عملکرد سیستم ایمنی حیاتی است. کمبود این ماده مغذی ممکن است پاسخ ایمنی را به خطر بیندازد و خطر ابتلا به عفونت و بیماری را افزایش دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا مصرف ویتامین D می تواند در برابر COVID-19 محافظت کند؟

مطالعات کمی تأثیر مکمل های ویتامین D یا کمبود ویتامین D را بر خطر ابتلا به COVID-19 بررسی کرده اند.
با این حال، مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D ممکن است به عملکرد سیستم ایمنی آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش دهد.
علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامین D می‌توانند پاسخ ایمنی را تقویت کرده و به طور کلی از عفونت‌های تنفسی محافظت کنند.
یک بررسی اخیر که شامل 11321 نفر از 14 کشور بود نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D خطر ابتلا به عفونت‌های حاد تنفسی (ARI) را در افرادی که کاهش و یا کافی سطح ویتامین D داشتند کاهش می‌ دهد.
به طور کلی، این مطالعه نشان داد که مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به حداقل یک ARI را تا 12 درصد کاهش می دهد. اثر محافظتی در افرادی با سطوح پایین ویتامین D قوی‌ تر بود.
علاوه بر این، این بررسی نشان داد که مکمل‌های ویتامین D زمانی که روزانه یا هفتگی در دوزهای کوچک مصرف می‌شوند، در محافظت در برابر ARI موثرتر هستند و زمانی که در دوزهای بزرگ‌تر و با فاصله زیاد مصرف می‌شوند، مؤثرتر هستند.
همچنین نشان داده شده است که مکمل های ویتامین D مرگ و میر را در افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های تنفسی مانند COVID-19 هستند کاهش می دهد.
علاوه بر این، کمبود ویتامین D برای تقویت فرآیندی به نام "طوفان سیتوکین" شناخته شده است.
سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که بخشی جدایی ناپذیر از سیستم ایمنی بدن هستند. آنها می توانند اثرات پیش التهابی و ضد التهابی داشته باشند و نقش مهمی ایفا کنند و به محافظت در برابر عفونت و بیماری کمک کنند.

با این حال، سیتوکین ها همچنین می توانند تحت شرایط خاصی باعث آسیب بافت شوند.

طوفان سیتوکین به آزادسازی کنترل نشده سیتوکین های پیش التهابی اشاره دارد که در پاسخ به عفونت یا عوامل دیگر رخ می دهد. این انتشار نامنظم و بیش از حد سیتوکین ها منجر به آسیب شدید بافتی می شود و پیشرفت و شدت بیماری را افزایش می دهد.
در واقع، این عامل اصلی نارسایی اندام های متعدد و سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) و همچنین عامل مهمی در پیشرفت و شدت کووید-19 است.
به عنوان مثال، نشان داده شده است که بیماران مبتلا به موارد شدید COVID-19 تعداد زیادی سیتوکین، به ویژه اینترلوکین-1 (IL-1) و اینترلوکین-6 (IL-6) آزاد می کنند.
کمبود ویتامین D با کاهش عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است و ممکن است طوفان سیتوکین را افزایش دهد.
به این ترتیب، محققان فرض می کنند که کمبود ویتامین D ممکن است خطر عوارض شدید COVID-19 را افزایش دهد و همچنین مکمل ویتامین D ممکن است عوارض مربوط به طوفان سیتوکین و التهاب کنترل نشده را در افراد مبتلا به COVID-19 کاهش دهد.
در حال حاضر، کارآزمایی‌های بالینی متعددی در حال بررسی اثرات مکمل‌های ویتامین D (در دوزهای حداکثر 200000 واحد بین‌المللی) در افراد مبتلا به کووید-19 هستند.
اگرچه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، مهم است که بدانیم مصرف مکمل ویتامین D به تنهایی نمی تواند شما را از ابتلا به COVID-19 محافظت کند.
با این حال، کمبود ویتامین D ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد سیستم ایمنی، مستعد ابتلا به عفونت و بیماری کلی را افزایش دهد.
این به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D هستند، به ویژه افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با COVID-19 هستند، نگران کننده است.
به این دلایل، ایده خوبی است که از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین D شما را آزمایش کند تا مشخص کند آیا کمبود این ماده مغذی مهم دارید یا خیر. این امر به ویژه در ماه های زمستان بسیار مهم است.
بسته به سطح خون شما، مصرف مکمل با 1000 تا 4000 واحد بین المللی ویتامین D در روز معمولا برای اکثر افراد کافی است. با این حال، کسانی که سطوح خونی پایینی دارند، اغلب به دوزهای بسیار بالاتری نیاز دارند تا سطح خود را به محدوده مطلوب افزایش دهند.
اگرچه توصیه‌ها در مورد اینکه چه چیزی سطح بهینه ویتامین D را تشکیل می‌دهد متفاوت است، اکثر کارشناسان موافق هستند که سطوح بهینه ویتامین D بین 30 تا 60 نانوگرم در میلی‌لیتر (75 تا 150 نانومول در لیتر) قرار دارد.
خلاصه
اگرچه تحقیقات ادامه دارد، شواهدی مبنی بر اینکه مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش می دهند، هنوز محدود است. داشتن سطوح سالم ویتامین D می تواند سلامت ایمنی را تقویت کند و ممکن است در افراد مبتلا به COVID-19 مفید باشد.
خط پایین
ویتامین D نقش های مهمی در بدن شما ایفا می کند، از جمله ارتقای سلامت سیستم ایمنی شما.
تحقیقات علمی نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است در برابر عفونت های تنفسی، به ویژه در میان افرادی که کمبود این ویتامین دارند، محافظت کند.
تحقیقات اخیر نشان می دهد که سطوح کافی ویتامین D ممکن است به افراد مبتلا به COVID-19 کمک کند تا از پیامدهای نامطلوب خودداری کنند.
با این حال، ما نمی دانیم که آیا مصرف مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به COVID-19 را در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا کاهش می دهد یا خیر.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search